Hesjedal wins Vuelta's Velefique mountain battle, Valverde leader

Hesjedal wins ahead of favourites on Alto de Velefique, Valverde keeps gold jersey

Canadian Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) triumphed in the Vuelta a España's mountaintop stage finish on the Alto de Velefique Friday. He finished ahead of Spaniard David Garcia (Xacobeo Galicia) and the classification favourites on the 13.3-kilometre climb to become the first Canadian to win a stage of the Vuelta.

After coming second in stage 10 on Tuesday, Hesjedal's expression was one of relief at getting the win on a tough stage finish.

"It was really difficult," said Hesjedal. "You never know what's going to happen after a rest day. We knew it was going to be a hard day."

Though often victorious in his mountain bike days, it has been two years since Hesjedal won a race. He was Canadian time trial champion in 2007. It was Garmin's second consecutive win in the Vuelta a España after Tyler Farrar's sprint win Wednesday.

Spaniard Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) kept the race leader's gold jersey he took on four days ago on the mountain stage to Xorret del Catí. He survived the attacks by Ezequiel Mosquera (Xacobeo Galicia) and Robert Gesink (Rabobank) who were looking to gain back lost time.

However, Gesink was the only overall favourite to gain time today, he finished in third at 10 seconds ahead of Valverde's group. Gesink gained an eight-second bonus for third and is now 18 second behind Valverde and 11 seconds behind Australia's Cadel Evans (Silence-Lotto).

American Tom Danielson (Garmin-Slipstream) is fourth at 51 seconds and Italian Ivan Basso (Liquigas) is fifth at 53 seconds.

The 179.3-kilometre stage started and ended with the 13.3-kilometre Alto de Velefique climb. It also took in the Calar Alto and Castro de Filabres climb, leaving 16 kilometres to the base of the second ascent of Velefique.

The stage started in Almería, where the riders passed yesterday's second rest day. There were 175 starters and five non-starters:
Farrar, Marco Marcato (Vacansoleil), Vitaliy Buts (Lampre-NGC), Alberto Fernández Sainz (Xacobeo Galicia) and Linus Gerdemann (Milram).

Hesjedal forms successful escape

An early escape which formed before the first climb shaped the stage. Hesjedal, Garcia, Javier Ramírez (Andalucía-Cajasur), Oscar Freire (Rabobank), Alexander Vinokourov (Astana), Bingen Fernández (Cofidis), Julien El Farès (Cofidis), Borut Bozic (Vacansoleil), Julián Sánchez (Contentpolis-Ampo), Pierrick Fédrigo (Bbox Bouygues Telecom) and Stuart O'Grady (Saxo Bank) rode clear 27 kilometres into the stage.

Spaniard Arkaitz Durán (Fuji-Servetto) chased solo and joined the 11-man group nearly 20 kilometres later. He was the highest placed rider overall in the escape. He started the day 5:48 behind race leader Valverde, so team Caisse d'Epargne had to watch the escape's advantage.

"We always want to be in the break, and it was good for us," said Hesjedal. "The group worked well together and I had enough time by the start of the last climb."

The 12-man escape group increased its advantage and held seven minutes over the first ascent of Velefique.

Vinokourov, who won the Vuelta on his last attempt of the race in 2006, lost contact with the escape group on the Calar Alto climb at kilometre 109. The others continued up the 26.7-km climb with only an advantage of 4:20 over the Caisse d'Epargne-led chase.

The Spanish team never looked in doubt over the first two climbs of the day. It controlled the time advantage perfectly over the first two climbs to ready leader Valverde for the final ascent of Velefique.

The 11 escapees led with 6:30 at the top of the Calar Alto climb.

Spaniard Garcia, winner of a stage last year in Ponferrada, started to accelerate to the top of Castro de Filabres. Ramírez responded and took maximum points ahead of Cofidis' Fernández and El Farès. The main group topped the climb 4:43 later, leaving 29.3 kilometres to race.

Garcia started the Velefique first, 30 seconds ahead of the other escapees and four minutes on the group of Valverde. Liquigas (for Basso) and Rabobank (Gesink) came to the front with Caisse d'Epargne immediately as the climb started.

The escape exploded by 10 kilometres to race. Garcia led by 30 seconds on Hesjedal and Sánchez, and 3:29 on the classification favourites.

Hesjedal joined Garcia four kilometres later and the two formed an uneasy relationship that lasted to the finish line. Garcia got word that his Xacobeo Galicia teammate Mosquera had attacked and he refused to work with Hesjedal.

Gesink fires ahead of favourites, Hesjedal holds

Mosquera, fourth in the last year's Vuelta, forced a chase and thinned the favourites group. Valverde's teammates Vasil Kiryienka and Daniel Moreno continued to chase. The lead duo had 53 seconds on Mosquera and 1:10 on Valverde's group at three kilometres to race.

The duo's lead to Mosquera continued to drop over the next kilometre and it looked like one of the classification favourites would win the stage. Gesink attacked with 1.5 kilometres to race and immediately joined Mosquera. Valverde, Danielson, Evans, Damiano Cunego (Lampre-NGC), Juan José Cobo (Fuji-Servetto) and Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi) chased.

Hesjedal and Garcia had 22 seconds on Gesink/Mascara and 36 seconds on Valverde with one kilometre to race. Hesjedal saw Gesink was closing in and started his push for victory in the last 500 metres. He held off Garcia by one second and Gesink by six seconds.

Vino abandons comeback

Vinokourov and Astana teammate José Luis Rubiera (Astana) abandoned the stage shortly after the final ascent of Velefique started. Vinokourov started his comeback in cycling with team Astana at the Vuelta a España, a race he won in 2006. He blood doped during the 2007 Tour de France and served a subsequent two-year suspension.

Germany's Paul Martens (Rabobank) and Italy's Francesco Tomei (Lampre-NGC) abandoned earlier in the stage.

More mountains ahead

The Vuelta continues this weekend with two mountaintop stage finishes. Saturday stage covers 172.4 kilometres and ends with the Sierra Nevada, 16.9 kilometres long and an average of 5.5 percent gradient. Sunday's stage covers 157 kilometres to La Pandera, 8.4 kilometres and an eight percent average.

Full Results
1Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream5:34:31 
2David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:00:01 
3Robert Gesink (Ned) Rabobank0:00:06 
4Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia  
5Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC0:00:16 
6Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne  
7Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto  
8Ivan Basso (Ita) Liquigas  
9Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream  
10Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
11Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto0:00:21 
12Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne0:00:28 
13Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas0:00:33 
14Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC0:00:34 
15Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne0:00:50 
16Daniel Navarro (Spa) Astana0:00:53 
17Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:24 
18Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam0:01:26 
19Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo0:01:32 
20Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto0:01:44 
21Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne0:01:59 
22Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil0:02:11 
23Haimar Zubeldia (Spa) Astana0:02:18 
24Sandy Casar (Fra) Française des Jeux  
25Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam  
26Bingen Fernández (Spa) Cofidis  
27Amaël Moinard (Fra) Cofidis0:02:43 
28Manuel Váquez (Spa) Contentpolis-Ampo0:03:08 
29Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux0:03:13 
30Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia  
31Jesús Hernández (Spa) Astana  
32Françis De Greef (Bel) Silence-Lotto0:03:16 
33Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur0:03:18 
34Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia  
35Kevin De Weert (Bel) Quick Step0:04:02 
36Lars Boom (Ned) Rabobank  
37Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank0:04:14 
38José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam0:04:19 
39Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi  
40Julien El Farès (Fra) Cofidis0:04:49 
41David De LFuente (Spa) Fuji-Servetto0:05:09 
42Tadej Valjavec (Slo) AG2R LMondiale0:05:31 
43Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi0:06:24 
44Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur0:06:38 
45Christophe Riblon (Fra) AG2R LMondiale0:06:44 
46Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:07:23 
47Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto0:07:32 
48Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto0:07:47 
49David López Garcí(Spa) Caisse d'Epargne0:08:20 
50Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux  
51Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
52Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream  
53David Moncoutié (Fra) Cofidis  
54Matti Breschel (Den) Saxo Bank0:09:11 
55Oscar Freire (Spa) Rabobank0:09:12 
56Christian Knees (Ger) Milram0:09:54 
57Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream  
58Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia  
59Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto  
60Mickaël Delage (Fra) Silence-Lotto  
61Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur  
62Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto  
63Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur  
64Stijn Devolder (Bel) Quick Step  
65Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia  
66Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil  
67Alexandr Kolobnev (Rus) Saxo Bank  
68Koos Moerenhout (Ned) Rabobank  
69Damien Monier (Fra) Cofidis  
70José Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur0:11:30 
71Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil0:13:04 
72Oliver Zaugg (Swi) Liquigas  
73Borut Bozic (Slo) Vacansoleil  
74Bram Tankink (Ned) Rabobank0:14:41 
75Matthias Russ (Ger) Milram  
76Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis  
77Pieter Weening (Ned) Rabobank  
78Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil  
79David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia0:16:20 
80Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank  
81Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
82Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi  
83Jesús Rosendo (Spa) Andalucía-Cajasur  
84Sébastien Hinault (Fra) AG2R LMondiale  
85Rein Taaramäe (Est) Cofidis  
86Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil  
87Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC0:20:36 
88André Greipel (Ger) Columbia-HTC  
89Kjell Carlström (Fin) Liquigas  
90Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam  
91Matteo Tosatto (Ita) Quick Step  
92Marco Velo (Ita) Quick Step  
93Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
94Marcel Sieberg (Ger) Columbia-HTC  
95Bert Grabsch (Ger) Columbia-HTC  
96Vicente Reynes (Spa) Columbia-HTC  
97Emanuele Bindi (Ita) Lampre-NGC  
98Tom Boonen (Bel) Quick Step  
99Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo  
100Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam  
101Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto  
102Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi  
103Alexander Efimkin (Rus) AG2R LMondiale  
104Wouter Weylandt (Bel) Quick Step  
105Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil  
106Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto  
107Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
108Sergio Dominguez Munoz (Spa) Contentpolis-Ampo  
109Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Contentpolis-Ampo  
110Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux  
111Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo  
112Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam  
113Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R LMondiale  
114Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam  
115Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia  
116Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto  
117Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux  
118Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC  
119Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux  
120Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux  
121Fabio Sabatini (Ita) Liquigas  
122Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream  
123Dominik Roels (Ger) Milram  
124Michael Schär (Swi) Astana  
125Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank  
126Julien Loubet (Fra) AG2R LMondiale  
127Martin Velits (Svk) Milram  
128Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto  
129Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto  
130Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam  
131Maarten Wynants (Bel) Quick Step  
132Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC  
133David Millar (GBr) Garmin-Slipstream  
134Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank  
135Tom Leezer (Ned) Rabobank  
136José Luis Arrieta (Spa) AG2R LMondiale  
137Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne  
138Adam Hansen (Aus) Columbia-HTC  
139Ludovic Turpin (Fra) AG2R LMondiale  
140Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC  
141Leonardo Duque (Col) Cofidis  
142Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis  
143Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto  
144William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
145Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream  
146Jens Mouris (Ned) Vacansoleil  
147Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam  
148Paul Voss (Ger) Milram  
149Frantisek Rabon (Cze) Columbia-HTC  
150Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo Bank  
151Anthony Roux (Fra) Française des Jeux  
152Roman Kreuziger (Cze) Liquigas  
153Maciej Bodnar (Pol) Liquigas  
154Manuel Quinziato (Ita) Liquigas  
155Maxim Iglinsky (Kaz) Astana  
156Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
157Daniele Bennati (Ita) Liquigas  
158Marco Marzano (Ita) Lampre-NGC  
159Assan Bazayev (Kaz) Astana  
160Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne  
161Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo  
162Karsten Kroon (Ned) Saxo Bank  
163Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
164Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur  
165Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream0:22:18 
166José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne0:22:49 
167Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne  
168Gerald Ciolek (Ger) Milram0:22:58 
169Björn Schröder (Ger) Milram  
170Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux0:23:20 
DNSTyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream  
DNSVitaliy Buts (Ukr) Lampre-NGC  
DNSLinus Gerdemann (Ger) Milram  
DNSMarco Marcato (Ita) Vacansoleil  
DNSAlberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo Galicia  
DNFJosé Luis Rubiera (Spa) Astana  
DNFAlexander Vinokourov (Kaz) Astana  
DNFPierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
DNFFrancesco Tomei (Ita) Lampre-NGC  
DNFPaul Martens (Ger) Rabobank  
Points
1Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream25pts
2David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia20 
3Robert Gesink (Ned) Rabobank16 
4Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia14 
5Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC12 
6Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne10 
7Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto9 
8Ivan Basso (Ita) Liquigas8 
9Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream7 
10Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi6 
11Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto5 
12Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne4 
13Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas3 
14Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC2 
15Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne1 
Sprint 1 - Bacares, km. 70,1
1Borut Bozic (Slo) Vacansoleil4pts
2David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia2 
3Alexander Vinokourov (Kaz) Astana1 
Sprint 2 - Olulde Castro, km. 145,5
1Borut Bozic (Slo) Vacansoleil4pts
2David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia2 
3Julien El Farès (Fra) Cofidis1 
Solidario sprint
1David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia  
Mountain 1 - Alto de Velefique (cat. 1) km. 56
1Bingen Fernández (Spa) Cofidis16pts
2Borut Bozic (Slo) Vacansoleil12 
3Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo10 
4Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur8 
5Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream6 
6Julien El Farès (Fra) Cofidis4 
7Alexander Vinokourov (Kaz) Astana3 
8Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
9Oscar Freire (Spa) Rabobank1 
Mountain 2 - Alto de Calar Alto (cat. 1) km. 122
1Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur16pts
2Julien El Farès (Fra) Cofidis12 
3Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo10 
4Bingen Fernández (Spa) Cofidis8 
5David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia6 
6Borut Bozic (Slo) Vacansoleil4 
7Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto3 
8Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream2 
9Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi1 
Mountain 3 - Alto de Castro de Filabres (cat. 3) km. 150
1Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur6pts
2Bingen Fernández (Spa) Cofidis4 
3Julien El Farès (Fra) Cofidis2 
4David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia1 
Mountain 4 - Alto de Velefique (cat. 1) km. 179
1Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream16pts
2David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia12 
3Robert Gesink (Ned) Rabobank10 
4Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia8 
5Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC6 
6Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne4 
7Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto3 
8Ivan Basso (Ita) Liquigas2 
9Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream1 
Teams
1Caisse D'Epargne16:45:07 
2Xacobeo Galicia0:01:46 
3Euskaltel - Euskadi0:04:25 
4Astana0:04:50 
5Fuji - Servetto0:05:40 
6Cervelo Test Team0:06:29 
7Garmin - Slipstream0:07:02 
8Cofidis, le credit en ligne0:08:16 
9Silence - Lotto0:09:45 
10Rabobank0:11:46 
11Française Des Jeux0:12:17 
12Liquigas0:12:19 
13Andalucí- Cajasur0:18:16 
14Lampre - N.G.C0:19:52 
15Team Saxo Bank0:21:45 
16Vacansoleil Pro Cycling Team0:23:35 
17Contentpolis - Ampo0:23:42 
18AG2R - LMondiale0:27:01 
19Quick Step0:32:58 
20BBOX Bouygues Telecom0:34:45 
21Team Milram0:43:37 
22Team Columbi- HTC1:00:14 
General classification after stage 12
1Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne51:12:38 
2Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto0:00:07 
3Robert Gesink (Ned) Rabobank0:00:18 
4Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream0:00:51 
5Ivan Basso (Ita) Liquigas0:00:53 
6Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:03 
7Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC0:02:13 
8Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia0:02:14 
9Daniel Navarro (Spa) Astana0:03:53 
10Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne0:04:01 
11Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC0:04:10 
12Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto0:04:28 
13Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne0:04:57 
14Haimar Zubeldia (Spa) Astana0:05:12 
15Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil0:06:39 
16Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas0:06:51 
17Sandy Casar (Fra) Française des Jeux0:07:16 
18Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam0:07:22 
19Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur0:08:03 
20Amaël Moinard (Fra) Cofidis0:08:19 
21Tadej Valjavec (Slo) AG2R LMondiale0:08:28 
22José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam0:09:43 
23Françis De Greef (Bel) Silence-Lotto0:10:03 
24Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia0:10:13 
25David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:10:36 
26Manuel Váquez (Spa) Contentpolis-Ampo0:10:39 
27Jesús Hernández (Spa) Astana0:10:47 
28Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne0:11:15 
29Kevin De Weert (Bel) Quick Step0:11:54 
30Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto0:13:04 
31Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam0:14:58 
32David Moncoutié (Fra) Cofidis0:15:02 
33David De LFuente (Spa) Fuji-Servetto0:15:57 
34Damien Monier (Fra) Cofidis0:16:43 
35Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil0:19:33 
36Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux0:19:42 
37Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream0:20:49 
38Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia0:22:31 
39Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi0:24:16 
40Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream0:25:00 
41Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto0:25:17 
42Julien El Farès (Fra) Cofidis0:26:12 
43Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:26:28 
44Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:26:52 
45Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto0:27:27 
46Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto0:28:18 
47Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur0:28:49 
48David López Garcí(Spa) Caisse d'Epargne0:32:55 
49Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank0:35:01 
50Bram Tankink (Ned) Rabobank0:36:07 
51Oscar Freire (Spa) Rabobank0:36:26 
52Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi0:36:51 
53Alexandr Kolobnev (Rus) Saxo Bank0:37:04 
54Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:37:11 
55Lars Boom (Ned) Rabobank0:37:25 
56Bingen Fernández (Spa) Cofidis0:39:03 
57Matteo Tosatto (Ita) Quick Step  
58Leonardo Duque (Col) Cofidis0:39:07 
59Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank0:39:32 
60Christian Knees (Ger) Milram0:40:06 
61Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi0:40:26 
62Julien Loubet (Fra) AG2R LMondiale0:40:31 
63Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia0:40:39 
64David Millar (GBr) Garmin-Slipstream  
65Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam0:42:14 
66Matti Breschel (Den) Saxo Bank0:42:48 
67Sébastien Hinault (Fra) AG2R LMondiale0:45:44 
68Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto0:45:47 
69Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo0:46:20 
70David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia0:46:25 
71Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur0:46:41 
72Christophe Riblon (Fra) AG2R LMondiale0:48:39 
73Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia0:49:26 
74Pieter Weening (Ned) Rabobank0:49:42 
75Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:49:50 
76Mickaël Delage (Fra) Silence-Lotto0:49:52 
77Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne0:50:36 
78Ludovic Turpin (Fra) AG2R LMondiale0:51:52 
79Adam Hansen (Aus) Columbia-HTC0:52:28 
80Karsten Kroon (Ned) Saxo Bank0:53:06 
81Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur0:54:11 
82Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux0:54:47 
83Oliver Zaugg (Swi) Liquigas0:55:21 
84Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam0:56:46 
85Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto0:56:50 
86Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam0:57:03 
87Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur0:57:28 
88Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC  
89Roman Kreuziger (Cze) Liquigas0:58:00 
90Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux0:58:41 
91Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC0:59:36 
92Daniele Bennati (Ita) Liquigas0:59:52 
93Alexander Efimkin (Rus) AG2R LMondiale1:00:15 
94José Luis Arrieta (Spa) AG2R LMondiale1:01:14 
95Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi1:02:28 
96Marco Marzano (Ita) Lampre-NGC1:02:53 
97Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank1:04:04 
98Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil1:04:17 
99Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto1:04:33 
100Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank1:04:38 
101Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia1:05:29 
102Bert Grabsch (Ger) Columbia-HTC1:05:49 
103Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil  
104Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis1:06:20 
105Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto1:06:44 
106Borut Bozic (Slo) Vacansoleil1:06:45 
107Marco Velo (Ita) Quick Step1:08:03 
108Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo1:08:58 
109Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux1:09:11 
110André Greipel (Ger) Columbia-HTC1:10:12 
111Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne1:10:37 
112Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream1:10:51 
113Rein Taaramäe (Est) Cofidis1:10:56 
114Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi1:11:27 
115Maxim Iglinsky (Kaz) Astana1:11:35 
116Jesús Rosendo (Spa) Andalucía-Cajasur1:12:20 
117Kjell Carlström (Fin) Liquigas1:12:47 
118Dominik Roels (Ger) Milram1:13:00 
119Martin Velits (Svk) Milram1:14:51 
120Stijn Devolder (Bel) Quick Step1:15:29 
121Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam1:16:20 
122Matthias Russ (Ger) Milram1:16:33 
123Fabio Sabatini (Ita) Liquigas1:16:34 
124Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi1:16:42 
125Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo Bank1:17:36 
126William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:17:51 
127Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi1:19:23 
128Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil1:19:26 
129Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam1:19:28 
130Vicente Reynes (Spa) Columbia-HTC1:19:48 
131Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto1:19:51 
132Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam1:21:16 
133Michael Schär (Swi) Astana  
134Paul Voss (Ger) Milram1:22:15 
135Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo1:23:09 
136Tom Boonen (Bel) Quick Step1:23:57 
137Manuel Quinziato (Ita) Liquigas1:24:24 
138Marcel Sieberg (Ger) Columbia-HTC1:25:00 
139Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo1:25:07 
140Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream1:25:49 
141Björn Schröder (Ger) Milram1:27:01 
142Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto1:28:19 
143Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne1:29:09 
144Assan Bazayev (Kaz) Astana1:29:41 
145Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC1:29:43 
146Sergio Dominguez Munoz (Spa) Contentpolis-Ampo1:31:02 
147Maarten Wynants (Bel) Quick Step1:32:43 
148Wouter Weylandt (Bel) Quick Step1:33:45 
149Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Contentpolis-Ampo1:34:31 
150Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R LMondiale1:34:46 
151Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto1:35:12 
152Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil1:35:14 
153Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux1:35:29 
154Emanuele Bindi (Ita) Lampre-NGC1:35:49 
155Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux1:36:12 
156Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis1:36:34 
157Anthony Roux (Fra) Française des Jeux1:36:50 
158Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream1:37:20 
159Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:39:38 
160Maciej Bodnar (Pol) Liquigas1:40:23 
161José Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur1:42:05 
162Tom Leezer (Ned) Rabobank1:42:41 
163Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC1:43:00 
164Gerald Ciolek (Ger) Milram1:44:24 
165José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne1:44:46 
166Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux1:45:15 
167Frantisek Rabon (Cze) Columbia-HTC1:45:27 
168Jens Mouris (Ned) Vacansoleil1:45:34 
169Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream1:52:54 
170Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:56:28 
Points classification
1André Greipel (Ger) Columbia-HTC99pts
2Tom Boonen (Bel) Quick Step75 
3Borut Bozic (Slo) Vacansoleil66 
4Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto55 
5Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne52 
6Daniele Bennati (Ita) Liquigas51 
7Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank50 
8Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream47 
9Robert Gesink (Ned) Rabobank44 
10Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC42 
11Bert Grabsch (Ger) Columbia-HTC37 
12Ivan Basso (Ita) Liquigas37 
13Oscar Freire (Spa) Rabobank36 
14Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto33 
15David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia32 
16Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam31 
17Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi29 
18Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia28 
19Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto28 
20Wouter Weylandt (Bel) Quick Step28 
21Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC27 
22Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream27 
23Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam25 
24Gerald Ciolek (Ger) Milram25 
25William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom24 
26Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia24 
27Leonardo Duque (Col) Cofidis23 
28Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto23 
29Matteo Tosatto (Ita) Quick Step22 
30David Moncoutié (Fra) Cofidis22 
31David Millar (GBr) Garmin-Slipstream21 
32Marco Marzano (Ita) Lampre-NGC21 
33Adam Hansen (Aus) Columbia-HTC21 
34Marcel Sieberg (Ger) Columbia-HTC21 
35Fabio Sabatini (Ita) Liquigas20 
36Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank18 
37Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo17 
38Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux17 
39Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne17 
40Christophe Riblon (Fra) AG2R LMondiale17 
41Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil16 
42Lars Boom (Ned) Rabobank14 
43Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC14 
44Jens Mouris (Ned) Vacansoleil14 
45David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia14 
46Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi14 
47Tadej Valjavec (Slo) AG2R LMondiale13 
48Marco Velo (Ita) Quick Step12 
49Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne12 
50David De LFuente (Spa) Fuji-Servetto12 
51Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux11 
52Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur11 
53Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne10 
54Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Contentpolis-Ampo10 
55Roman Kreuziger (Cze) Liquigas10 
56Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC9 
57Christian Knees (Ger) Milram9 
58Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank9 
59Dominik Roels (Ger) Milram8 
60Karsten Kroon (Ned) Saxo Bank8 
61Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC8 
62Jesús Rosendo (Spa) Andalucía-Cajasur7 
63Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia6 
64Sébastien Hinault (Fra) AG2R LMondiale6 
65Maciej Bodnar (Pol) Liquigas6 
66Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam5 
67Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank5 
68Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto5 
69Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues Telecom5 
70Stijn Devolder (Bel) Quick Step4 
71Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur4 
72Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto4 
73Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux3 
74Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil3 
75Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas3 
76Julien El Farès (Fra) Cofidis3 
77Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo2 
78Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo2 
79Tom Leezer (Ned) Rabobank2 
80Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil2 
81Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil2 
82Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne2 
83Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream2 
84Matti Breschel (Den) Saxo Bank2 
85Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur2 
86Pieter Weening (Ned) Rabobank1 
87Daniel Navarro (Spa) Astana1 
88Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia1 
89Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi1 
90Bingen Fernández (Spa) Cofidis1 
91Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo1 
Mountains classification
1David Moncoutié (Fra) Cofidis86pts
2David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto72 
3Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur59 
4Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo57 
5Pieter Weening (Ned) Rabobank48 
6Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil46 
7Bingen Fernández (Spa) Cofidis39 
8Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC36 
9Robert Gesink (Ned) Rabobank32 
10Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream26 
11Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia25 
12Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne25 
13Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto25 
14Julien El Farès (Fra) Cofidis21 
15David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia19 
16Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi19 
17Marco Marzano (Ita) Lampre-NGC19 
18Rein Taaramäe (Est) Cofidis19 
19Borut Bozic (Slo) Vacansoleil16 
20Ivan Basso (Ita) Liquigas12 
21Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia12 
22Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi10 
23Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi10 
24Sébastien Hinault (Fra) AG2R LMondiale10 
25Lars Boom (Ned) Rabobank9 
26Tadej Valjavec (Slo) AG2R LMondiale9 
27Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo9 
28Paul Voss (Ger) Milram8 
29Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto7 
30Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia7 
31Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto6 
32William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom4 
33José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne4 
34Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream3 
35Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne3 
36Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC3 
37Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto3 
38Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi3 
39Stijn Devolder (Bel) Quick Step3 
40Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil3 
41Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne3 
42Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil3 
43Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne2 
44Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas1 
45Oscar Freire (Spa) Rabobank1 
46Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam1 
47Dominik Roels (Ger) Milram1 
Combination classification
1Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne18pts
2Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto19 
3Robert Gesink (Ned) Rabobank21 
4Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC25 
5Ivan Basso (Ita) Liquigas36 
6Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi46 
7Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia54 
8David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia55 
9Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream55 
10Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream60 
11Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil62 
12David Moncoutié (Fra) Cofidis62 
13Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia67 
14Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne83 
15David De LFuente (Spa) Fuji-Servetto84 
16Tadej Valjavec (Slo) AG2R LMondiale94 
17Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC107 
18Oscar Freire (Spa) Rabobank109 
19Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne119 
20Lars Boom (Ned) Rabobank122 
21Borut Bozic (Slo) Vacansoleil128 
22Julien El Farès (Fra) Cofidis130 
23Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas133 
24Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam134 
25Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur136 
26Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi142 
27Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi143 
28Marco Marzano (Ita) Lampre-NGC146 
29Bingen Fernández (Spa) Cofidis152 
30Sébastien Hinault (Fra) AG2R LMondiale155 
31Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia156 
32Pieter Weening (Ned) Rabobank169 
33William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom184 
34Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo203 
35Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo203 
36Dominik Roels (Ger) Milram224 
37Stijn Devolder (Bel) Quick Step229 
38Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto230 
39Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil250 
40Paul Voss (Ger) Milram258 
41Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil278 
Teams classification
1Caisse D'Epargne153:40:10 
2Astana0:09:43 
3Fuji - Servetto0:12:53 
4Xacobeo Galicia0:14:47 
5Cervelo Test Team0:19:43 
6Cofidis, le credit en ligne0:19:58 
7Silence - Lotto0:20:02 
8Garmin - Slipstream0:20:26 
9Euskaltel - Euskadi0:27:52 
10Rabobank0:37:48 
11AG2R - LMondiale0:40:58 
12Liquigas0:42:28 
13Andalucí- Cajasur0:44:02 
14Lampre - N.G.C0:44:34 
15Française Des Jeux0:47:05 
16Vacansoleil Pro Cycling Team0:54:29 
17Team Saxo Bank1:00:01 
18Contentpolis - Ampo1:14:18 
19Quick Step1:27:38 
20Team Milram1:55:16 
21BBOX Bouygues Telecom1:57:10 
22Team Columbi- HTC2:43:11 

Related Articles

Back to top