Ventoso takes sprint into Jaen

Irizar holds overall lead

Francisco Ventoso (Movistar) took stage three of the Ruta del Sol with a fine sprint into Jaén. The Spaniard saw off the challenges of Juan José Lobato (Andalucia-Caja Granada) and Davide Appollonio (Sky) to take the win. Markel Irizar (RadioShack) finished safely with the peloton to retain the overall lead.

Andy Schleck (Leopard Trek) was among the attackers as he put in a speculative effort 26km into the stage along with Xabier Zabala (Orbea), Marco Marcato (Vacansoleil) and Hector Gonzalez (KTM-Murcia), but the quartet were soon brought back by the peloton.

After the descent of the Los Blancares climb, Gert Dockx (Omega Pharma-Lotto), Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi), David de la Fuente (Geox-TMC) and Victor Cabedo (Orbea) were the next to try their luck, but they too were shut down. However, Cabedo was nothing if not persistent, and he again struck clear soon afterwards in the company of Antonio Piedra (Andalucia-Caja Granada) and Aitor Galdos (Caja Rural).

The trio worked well together to build up a three-minute lead but on the fast run-in to Jaén their advantage dwindled under impetus from the Rabobank and Movistar teams and they were caught 15km from home.

In the finishing straight, Ventoso benefited from a fine lead out to take the win and make amends for the previous day’s second place finish.

Overall, Markel Irizar had a relatively trouble-free day and maintains his one second lead over Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma-Lotto), while Levi Leipheimer (RadioShack) remains a further second back in third place.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team4:21:53 
2Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
3Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling  
4Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek  
5Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano  
6Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental  
7Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental  
9Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team  
10Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano  
11Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC  
12Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun  
13Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp  
14Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC  
15David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC  
16Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia  
17Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
18Leopold Konig (Cze) Team Netapp  
19Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
20Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team  
21Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto  
22Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun  
23Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team  
24Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC  
25Christopher Froome (GBr) Sky Procycling  
26Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi  
27Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack  
28Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
29Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek  
30Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team  
31Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental  
32Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
33Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
34Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team  
35Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada  
36Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team  
37Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack  
38Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling  
39Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano  
40Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto  
41Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack  
42Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
43Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada  
44Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia  
45Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun  
46Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team  
47Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
48Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto  
49Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team  
50Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack  
51Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team  
52Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack  
53Egor Silin (Rus) Katusha Team  
54Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
55Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural  
56Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek  
57Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi  
58Andy Schleck (Lux) Leopard Trek  
59Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team  
60Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia  
61Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling  
62Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team  
63Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
64Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp  
65Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia  
66Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team  
67Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team  
68Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural  
69Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia  
70Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural  
71Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
72Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
73Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling  
74Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
75Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
76Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto  
77Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team  
78Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun  
79Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC  
80Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
81Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek  
82Anders Lund (Den) Leopard Trek  
83Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team  
84Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC  
85Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC  
86Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:36 
87Robert Hunter (RSA) Team RadioShack0:00:40 
88Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team  
89Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:52 
90Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team  
91Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi  
92Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp  
93Higinio Fernández (Spa) Caja Rural  
94Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
95Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
96Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
97Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental  
98Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team  
99Jan Barta (Cze) Team Netapp  
100Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia0:01:10 
101Aitor Galdos (Spa) Caja Rural0:01:45 
102David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural  
103Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural  
104Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack  
105Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental  
106Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano  
107Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling  
108Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp  
109Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:02:04 
110Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto0:02:06 
111Thomas Bonin (Fra) Skil - Shimano0:02:30 
112José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team0:02:33 
113Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto0:02:37 
114Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto  
115Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM - Murcia  
116Jens Voigt (Ger) Leopard Trek  
ABNRobin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano  
ABNFeng Han (Chn) Skil - Shimano  
Sprint 1 - Ogijares
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto3 pts
2Jens Voigt (Ger) Leopard Trek2 
3Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano1 
Mountain 1 - Los Blancares (Cat. 2) 40,9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC6 pts
2Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi4 
3Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada2 
4Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team1 
Mountain 2 - Pedro Martínez (Cat 3) 89km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental3 pts
2Aitor Galdos (Spa) Caja Rural2 
3Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada1 
Mountain 3 - Los Gallardos (Cat 3) 116.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team3 pts
2Aitor Galdos (Spa) Caja Rural2 
3Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental1 
Mountain 4 - La Fuensanta (Cat. 3) 131.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team3 pts
2Aitor Galdos (Spa) Caja Rural2 
3Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Movistar Team13:05:39 
2Geox-TMC  
3Orbea Continental  
4Euskaltel-Euskadi  
5Skil-Shimano  
6Saur-Sojasun  
7Team Netapp  
8Team Sky  
9Andalucia Caja Granada  
10Leopard Trek  
11Rabobank Cycling Team  
12Team RadioShack  
13Omega Pharma - Lotto  
14KTM-Murcia  
15Katusha Team  
16Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
17Caja Rural  
General classification after stage 3:
#Rider Name (Country) TeamResult
1Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack8:51:46 
2Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto0:00:01 
3Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack0:00:02 
4Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun0:00:03 
5Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team0:00:08 
6Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling  
7Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling0:00:09 
8Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack0:00:10 
9Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team  
10Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack0:00:12 
11Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling0:00:13 
12Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:00:16 
13Leopold Konig (Cze) Team Netapp0:00:18 
14Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team  
15Christopher Froome (GBr) Sky Procycling0:00:20 
16Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team  
17Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team  
18Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek  
19Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun0:00:23 
20Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack0:00:24 
21Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
22Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto  
23Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team0:00:25 
24Christian Knees (Ger) Sky Procycling0:00:26 
25Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team  
26Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental  
27Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:27 
28Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto  
29Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:30 
30Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:31 
31Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp0:00:33 
32Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team0:00:35 
33Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto  
34Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team0:00:36 
35Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC0:00:40 
36Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi  
37Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC0:00:41 
38Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team0:00:42 
39Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC0:00:44 
40Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
41Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:00:53 
42Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia0:01:05 
43Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team0:01:29 
44Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural0:02:15 
45Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:02:17 
46Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural0:02:20 
47Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:34 
48Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC0:02:43 
49Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team0:02:55 
50Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada0:03:30 
51Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack0:04:10 
52Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental0:04:22 
53Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto0:05:16 
54Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi0:15:42 
55Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun0:15:44 
56Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:15:51 
57David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC0:16:46 
58Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia0:17:11 
59Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun0:19:52 
60Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team0:20:01 
61Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano0:20:03 
62Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team0:20:04 
63Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek0:20:05 
64Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC0:20:15 
65Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental0:20:16 
66Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:20:25 
67Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano0:20:26 
68Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team0:20:28 
69Daniel Schorn (Aut) Team Netapp0:20:31 
70Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp0:20:36 
71Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia0:20:37 
72Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:20:39 
73Egor Silin (Rus) Katusha Team0:20:47 
74Jan Barta (Cze) Team Netapp0:20:48 
75Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team0:21:00 
76Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi0:21:04 
77Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp0:22:07 
78David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:22:13 
79Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural0:22:17 
80Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto0:22:44 
81Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun0:22:57 
82Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team0:23:14 
83Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:23:21 
84Andy Schleck (Lux) Leopard Trek0:23:22 
85Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team0:23:24 
86Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling0:23:25 
87Thomas Bonin (Fra) Skil - Shimano0:23:28 
88Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC0:23:30 
89Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek0:23:35 
90Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano0:23:38 
91Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:23:39 
92Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia0:23:41 
93Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia0:23:44 
94Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM - Murcia0:23:48 
95Anders Lund (Den) Leopard Trek0:23:49 
96Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek0:23:50 
97Robert Hunter (RSA) Team RadioShack0:23:54 
98Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:23:55 
99Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental0:23:56 
100Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia0:24:01 
101Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental0:24:04 
102Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team0:24:11 
103Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:24:15 
104Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada0:24:20 
105Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp0:24:27 
106Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:24:36 
107Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:24:42 
108Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental0:24:49 
109Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:24:50 
110Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling0:24:55 
111Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano0:25:17 
112Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:25:27 
113Aitor Galdos (Spa) Caja Rural0:25:42 
114Jens Voigt (Ger) Leopard Trek0:26:00 
115José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team0:26:05 
116Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:26:19 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team45 pts
2Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun29 
3Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team26 
4Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun25 
5Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto24 
6Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack20 
7Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada20 
8Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team16 
9Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling16 
10Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack14 
11Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team14 
12Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC14 
13Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek14 
14Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun12 
15Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team12 
16Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano12 
17Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental10 
18Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun10 
19Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi9 
20Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling8 
21Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental8 
22Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling7 
23Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada7 
24Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack6 
25Christian Knees (Ger) Sky Procycling6 
26Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano6 
27Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team5 
28Christopher Froome (GBr) Sky Procycling5 
29Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team4 
30Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp4 
31Jan Barta (Cze) Team Netapp4 
32Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack3 
33Leopold Konig (Cze) Team Netapp3 
34Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC2 
35Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling2 
36Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling1 
37David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC3 pts
2Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto3 
3Jens Voigt (Ger) Leopard Trek2 
4Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team2 
5Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano1 
6Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada28 pts
2Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC19 
3David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural12 
4Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental11 
5Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi10 
6Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team8 
7José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team6 
8Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental6 
9Aitor Galdos (Spa) Caja Rural6 
10Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek4 
11Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi4 
12Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC4 
13Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada2 
14Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team2 
15Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto1 
16Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team1 
17Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada1 
18Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team1 
Andalucia rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada  
2Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
3Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural  
4Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
5Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
6Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
Spanish rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack  
2Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team  
3Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team  
4Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack  
5Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling  
6Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
7Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team  
8Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team  
9Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental  
10Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada  
11Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada  
12Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC  
13Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi  
14Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team  
15Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC  
16Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
17Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia  
18Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team  
19Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural  
20Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural  
21Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
22Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC  
23Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team  
24Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
25Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental  
26Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi  
27Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
28David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC  
29Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia  
30Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team  
31Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental  
32Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia  
33Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
34Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team  
35David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural  
36Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural  
37Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto  
38Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
39Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
40Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia  
41Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia  
42Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM - Murcia  
43Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural  
44Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
45Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia  
46Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental  
47Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada  
48Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp  
49Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
50Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental  
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team RadioShack26:35:30 
2Team Sky0:00:18 
3Movistar Team0:00:24 
4Rabobank Cycling Team0:00:47 
5Omega Pharma-Lotto0:00:48 
6Katusha Team0:00:50 
7Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:09 
8Andalucia Caja Granada0:01:10 
9Geox-TMC0:01:25 
10Euskaltel - Euskadi0:02:56 
11Saur-Sojasun0:15:15 
12Team Netapp0:20:35 
13Orbea Continental0:23:07 
14Caja Rural0:24:51 
15KTM-Murcia0:36:55 
16Leopard Trek0:43:35 
17Skil-Shimano1:00:37 

 

Related Articles

Back to top