Tabanez sprints to stage 2 win

Sidoti maintains lead

Results
1Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana2:46:00 
2Marcos Crespo (Arg) Italomat-Weber-Orbai  
3Fabiele Motta (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
4Armando Borrajo (Arg) Acme-Zero Graviti  
5Luis Mansilla (Chi) Seleçao do Chile  
6Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
7Hector Aguilar (Uru) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
8Renato Zopelari (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
9Fabiano Motta (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
10Jose Labra (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek  
11Carlos França (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
12Mauricio Frazer (Arg) Acme-Zero Graviti  
13Ignacio Maldonado (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai  
14Oscar Valencia (Chi) Seleçao do Chile  
15Pablo Seisdedos (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek  
16Raphael Serpa (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
17Breno Sidoti (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
18Wagner Marques (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
19Renato Ruiz (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance  
20Valcemar Silva (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
21Jeovane Oliveira (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
22Diego Ares (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
23Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
24Alvimanio Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
25Luciano Alencar (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
26Wagner Alves (Bra) X Pro/LB Factoring/Green Max/Revista Pedal/BH  
27Sidinei Silva (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
28Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
29Gregolry Panizo (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
30Robson Dias (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
31Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
32Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
33Magno Nazaret (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
34Thiago Nardin (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
35Cristian Rosa (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
36Willian Solera (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
37Christopher Mansilla (Chi) Seleçao do Chile  
38Anderson Alcantara (Bra) Seleção Matogrossense  
39Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
40Weslen Oliveira (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
41Luis Gonzalo Bastidas (Chi) Seleçao do Chile  
42Daniel Rogelin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
43Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
44Lucas Neto (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
45Alex Arseno (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
46Pedro Nicacio (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
47Christian Silva (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
48Raimundo Monteiro (Bra) X Pro/LB Factoring/Green Max/Revista Pedal/BH  
49Rodrigo Silva (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
50Daniel Juarez (Arg) Acme-Zero Graviti0:00:16 
51Gabriel Richard (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai  
52Jesus Patalagoytia (Arg) Acme-Zero Graviti  
53Gonzalo Aravena (Chi) Seleçao do Chile0:00:20 
54Lauriano Rosas (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai  
55Ignacio Gili (Arg) Italomat-Weber-Orbai  
56Felipe Silva (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance0:00:22 
57Jorge Giacinti (Arg) Italomat-Weber-Orbai  
58Raul Cançado (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
59Armando Camargo Filho (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
60Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
61Daison Mendes (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
62Tiego Justo (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
63Enzo Cesaero (Chi) Seleçao do Chile  
64Eduardo Sales (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
65Andre Grizante (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
66Renato Santos (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis0:00:27 
67Patrique Azevedo (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance  
68Geovanni Fernandez (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai  
69Tiago Fiorilli (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance0:00:30 
70Jorge Contreras (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek0:00:39 
71Anderson Oliveira (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana0:00:56 
72Daniel Soeiro (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba0:02:07 
73Raul Florez (Arg) Italomat-Weber-Orbai0:04:27 
74Eleno Rodrigues (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:04:28 
75Robinson Nunez (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek0:11:13 
76Mauricio Maquia (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:22:16 
77Jerre Sousa (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
78Michel Garcia (Cub) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
79Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC0:24:41 
Sprint 1
1Fabiele Motta (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma5pts
2Rodrigo Silva (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa3 
3Diego Ares (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa2 
Sprint 2
1Diego Ares (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa5pts
2Rodrigo Silva (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa3 
3Andre Grizante (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma2 
Teams
1São Lucas Saude/UAC/Americana8:18:00 
2São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
3Seleçao do Chile  
4Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
5Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
6DataRo/SEL Cordeiropolis  
7Seleção do Rio de Janeiro  
8Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
9Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
10GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
11Acme-Zero Graviti0:00:16 
12COPSA/Uruguai0:00:36 
13Chile Polideportivo Timberland Trek0:00:39 
14Italomat-Weber-Orbai0:00:42 
15Caloi/Flying Horse/Unilance0:00:49 
General classification after stage 2
1Breno Sidoti (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC7:08:37 
2Renato Ruiz (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance0:00:07 
3Fabiele Motta (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma0:01:03 
4Diego Ares (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa0:01:11 
5Ignacio Maldonado (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:01:14 
6Luis Mansilla (Chi) Seleçao do Chile0:01:15 
7Carlos França (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
8Fabiano Motta (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
9Renato Zopelari (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
10Oscar Valencia (Chi) Seleçao do Chile  
11Raphael Serpa (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
12Jose Labra (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek  
13Pablo Seisdedos (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek  
14Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
15Robson Dias (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
16Valcemar Silva (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
17Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
18Gregolry Panizo (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
19Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
20Magno Nazaret (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
21Daniel Rogelin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
22Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa  
23Gabriel Richard (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:01:31 
24Rodrigo Silva (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa0:03:15 
25Jeovane Oliveira (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto0:03:19 
26Willian Solera (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
27Cristian Rosa (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis0:04:42 
28Thiago Nardin (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma0:04:44 
29Felipe Silva (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance0:05:06 
30Daniel Juarez (Arg) Acme-Zero Graviti0:07:15 
31Tiego Justo (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC0:07:21 
32Pedro Nicacio (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba0:07:49 
33Jorge Contreras (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek0:09:38 
34Tiago Fiorilli (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance0:10:05 
35Marcos Crespo (Arg) Italomat-Weber-Orbai0:11:40 
36Sidinei Silva (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis0:11:43 
37Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro0:11:45 
38Christian Silva (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis0:14:17 
39Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana0:18:32 
40Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana0:18:42 
41Hector Aguilar (Uru) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba  
42Mauricio Frazer (Arg) Acme-Zero Graviti  
43Wagner Alves (Bra) X Pro/LB Factoring/Green Max/Revista Pedal/BH  
44Christopher Mansilla (Chi) Seleçao do Chile  
45Luis Gonzalo Bastidas (Chi) Seleçao do Chile  
46Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana  
47Anderson Alcantara (Bra) Seleção Matogrossense  
48Weslen Oliveira (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
49Alex Arseno (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
50Lucas Neto (Bra) Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis  
51Raimundo Monteiro (Bra) X Pro/LB Factoring/Green Max/Revista Pedal/BH  
52Jesus Patalagoytia (Arg) Acme-Zero Graviti0:18:58 
53Gonzalo Aravena (Chi) Seleçao do Chile0:19:02 
54Ignacio Gili (Arg) Italomat-Weber-Orbai  
55Andre Grizante (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma0:19:03 
56Raul Cançado (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma0:19:04 
57Eduardo Sales (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
58Armando Camargo Filho (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
59Daison Mendes (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis  
60Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC  
61Enzo Cesaero (Chi) Seleçao do Chile  
62Lauriano Rosas (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:19:07 
63Renato Santos (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis0:19:09 
64Anderson Oliveira (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana0:19:38 
65Patrique Azevedo (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance0:20:09 
66Daniel Soeiro (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba0:20:49 
67Raul Florez (Arg) Italomat-Weber-Orbai0:23:09 
68Eleno Rodrigues (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:23:10 
69Michel Garcia (Cub) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma0:23:31 
70Jorge Giacinti (Arg) Italomat-Weber-Orbai0:27:50 
71Robinson Nunez (Chi) Chile Polideportivo Timberland Trek0:29:55 
72Armando Borrajo (Arg) Acme-Zero Graviti0:31:18 
73Wagner Marques (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
74Alvimanio Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
75Luciano Alencar (Bra) São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto  
76Geovanni Fernandez (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:31:45 
77Mauricio Maquia (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai0:34:02 
78Jerre Sousa (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa0:40:58 
79Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC0:43:21 
Sprint classification
1Fabiele Motta (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma17pts
2Breno Sidoti (Bra) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC15 
3Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saude/UAC/Americana10 
4Diego Ares (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa7 
5Renato Ruiz (Bra) Caloi/Flying Horse/Unilance7 
6Marcos Crespo (Arg) Italomat-Weber-Orbai7 
7Rodrigo Silva (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa6 
8Sidinei Silva (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis5 
9Carlos França (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis3 
10Cristian Rosa (Bra) DataRo/SEL Cordeiropolis3 
11Armando Borrajo (Arg) Acme-Zero Graviti3 
12Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC3 
13Ignacio Maldonado (Uru) COPSA/Uruguai Uruguai2 
14Luis Mansilla (Chi) Seleçao do Chile2 
15Raphael Serpa (Bra) Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba2 
16Andre Grizante (Bra) Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma2 
Teams classification
1Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJC21:28:34 
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa0:01:02 
3Cesc/Sundown/N Caixa/Calyso/Maxxis/Kuruma  
4São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Rib Preto0:03:06 
5DataRo/SEL Cordeiropolis0:04:31 
6Fapi Funvic/Sundown/JKS/Pindamonhangaba0:07:36 
7Chile Polideportivo Timberland Trek0:09:25 
8COPSA/Uruguai0:12:09 
9Caloi/Flying Horse/Unilance0:12:38 
10Seleçao do Chile0:18:29 
11São Lucas Saude/UAC/Americana0:20:33 
12Peels Capacetes/N Caixa/CME Iracemapolis0:31:31 
13Acme-Zero Graviti0:41:56 
14Italomat-Weber-Orbai0:47:09 
15Seleção do Rio de Janeiro1:11:38 
Back to top