Fonte gets a home win

Thomson holds onto Portugal race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1César Fonte (Por) Efapel Glassdrive4:21:32 
2Jean Paiani (Fra) Saur - Sojasun  
3Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes0:00:04 
4Enzo Moyano (Arg) Caja Rural0:00:09 
5Darren Lill (RSA) Team Bonitas0:00:11 
6Pavel Kochetkov (Rus) Itera Katusha0:00:19 
7Eloy Ruiz (Spa) Andalucia  
8Bruno Saraiva (Por) Portugal0:00:22 
9Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:00:27 
10Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:01:07 
11Sérgio Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive  
12Hugo Sabido (Por) LA Alumínios Antarte  
13Edgar Pinto (Por) LA Alumínios Antarte  
14Sérgio Sousa (Por) Efapel Glassdrive0:01:10 
15Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
16Rafael Silva (Por) Portugal  
17Alejandro Marque (Spa) Carmim Prio  
18Jose Luis Cano (Spa) Andalucia  
19Jordi Simon (Spa) Andalucia  
20Marc De Maar (AHo) United Healthcare  
21Hélder Oliveira (Por) Onda  
22Rui Sousa (Por) Efapel Glassdrive  
23Ricardo Mestre (Por) Carmim Prio  
24Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
25Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx  
26João Cabreira (Por) Onda  
27Maxime Mederel (Fra) Saur - Sojasun  
28Nelson Vitorino (Por) Carmim Prio  
29Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx  
30Antonio Carvalho (Por) Portugal  
31Delio Fernandez (Spa) Onda  
32Carlos Barbero (Spa) Orbea Continental  
33Hugo Sancho (Por) LA Alumínios Antarte  
34Márcio Barbosa (Por) LA Alumínios Antarte  
35José Gonçalves (Por) Onda  
36Daniel Silva (Por) Onda  
37Juan Suarez (Col) Colombia - Coldeportes  
38David Blanco (Spa) Efapel Glassdrive  
39Jean Marino (Fra) Saur - Sojasun  
40Roman Osuna (Spa) Andalucia  
41Andres Vigil (Spa) Andalucia  
42Daliver Ospina (Col) Colombia - Coldeportes  
43Amaro Antunes (Por) Carmim Prio  
44José Mendes (Por) LA Alumínios Antarte  
45Nuno Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive  
46Jay Thomson (RSA) United Healthcare  
47David De La Cruz (Spa) Caja Rural  
48Brice Feillu (Fra) Saur - Sojasun  
49Ricardo Vilela (Por) Efapel Glassdrive  
50António Amorim (Por) Efapel Glassdrive  
51Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive  
52Moises Dueñas (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
53Rui Vinhas (Por) Portugal  
54Vergílio Santos (Por) LA Alumínios Antarte  
55Francesco Lasca (Ita) Caja Rural  
56Andrei Solomennikov (Rus) Itera Katusha  
57Wilson Marentes (Col) Colombia - Coldeportes  
58Jonathan Clarke (Aus) United Healthcare  
59Frekalsi Debesay (Eri) MTN Qhubeka  
60Omar Fraile (Spa) Orbea Continental  
61Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
62Darwin Atapuma (Col) Colombia - Coldeportes  
63Bruno Silva (Por) LA Alumínios Antarte  
64Joni Brandão (Por) Burgos BH / Castilla e Leon  
65David Livramento (Por) Carmim Prio  
66Jacques Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
67Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx  
68Javier Gonzalez (Col) Colombia - Coldeportes  
69Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia  
70Carlos Quintero (Col) Colombia - Coldeportes  
71Célio Sousa (Por) Onda  
72Henrique Casimiro (Por) Carmim Prio  
73Alexander Rybakov (Rus) Itera Katusha  
74Domingos Gonçalves (Por) Onda  
75Herman Fouche (RSA) Team Bonitas  
76Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental  
77Jason Bakke (RSA) Team Bonitas  
78Micael Isidoro (Por) Portugal  
79Tomás Swift-Metcalfe (GBr) Carmim Prio0:01:24 
80Jacobus Venter (RSA) MTN Qhubeka  
81Tiago Fiorilli (Bra) Funvic Pinamonhangaba  
82Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha  
83Ian Mcleod (RSA) Team Bonitas  
84António Cabello (Spa) Andalucia  
85Jesus Del Pino (Spa) Caja Rural  
86Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
87Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:01:30 
88Alexey Ribaikin (Rus) Lokosphinx  
89Johann Rabie (RSA) Team Bonitas  
90Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH / Castilla e Leon  
91Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka0:01:33 
92Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx0:01:46 
93Pascual Orengo (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
94Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera Katusha  
95Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx  
96Kai Reus (Ned) United Healthcare  
97Jani Weldegaber (Eri) MTN Qhubeka0:01:55 
98Igor Boev (Rus) Itera Katusha0:02:07 
99Magno Nazaret (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:02:12 
100Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun0:02:14 
101Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx  
102Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
103Fran Clavijo (Spa) Andalucia  
104João Pereira (Por) Carmim Prio  
105Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental  
106Manuel Anton (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:02:40 
107Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera Katusha0:02:44 
108Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
109Juan Forero (Col) Colombia - Coldeportes0:02:58 
110Karol Domagalski (Pol) Caja Rural0:03:01 
111Rafael Reis (Por) Portugal  
112André Mourato (Por) Portugal  
113Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
114Boy Van Poppel (Ned) United Healthcare0:03:12 
115Otavio Bulgareli (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:03:29 
116Pavel Ptashkin (Rus) Lokosphinx0:03:56 
117Samuel Caldeira (Por) Carmim Prio0:04:19 
118David Belda (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:05:01 
119Ricardo Ferreira (Por) Portugal0:05:16 
120Pedro Paulinho (Por) Portugal  
121Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
122Jon Aberasturi (Spa) Orbea Continental0:01:10 
123Jose Aguilar (Spa) Andalucia0:06:35 
124Kirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx0:07:11 
125Tesfay Habtemariam (Eri) MTN Qhubeka0:10:44 
126Meron Rusom (Eri) MTN Qhubeka  
127Roberto Pinheiro (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:11:12 
128Gregory Panizo (Bra) Funvic Pinamonhangaba  
129Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:12:12 
130Davide Frattini (Ita) United Healthcare  
131João Correia (Por) LA Alumínios Antarte0:14:34 
132Luís Afonso (Por) LA Alumínios Antarte  
133David Gutierrez (Spa) Onda  
134Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
135Stefan Ihlenfeldt (RSA) Team Bonitas  
136Pablo Torres (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
137Oscar Santamaria (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
138Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
139Hendrik Kruger (RSA) Team Bonitas  
140Jason Mccartney (USA) United Healthcare  
141Bradley White (USA) United Healthcare  
142Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
143Igor Merino (Spa) Orbea Continental  
144Pedro Nicácio (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:29:37 
145Hector Aguilar (Uru) Funvic Pinamonhangaba  
146Vitor Hugo Peña (Col) Colombia - Coldeportes  
147Dmitriy Mokrov (Rus) Itera Katusha  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1César Fonte (Por) Efapel Glassdrive25 pts
2Jean Paiani (Fra) Saur - Sojasun20 
3Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes16 
4Enzo Moyano (Arg) Caja Rural13 
5Darren Lill (RSA) Team Bonitas10 
6Pavel Kochetkov (Rus) Itera Katusha8 
7Eloy Ruiz (Spa) Andalucia6 
8Bruno Saraiva (Por) Portugal4 
9Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental2 
10Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka1 
Mountain 1 - Extremo (Cat. 3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1César Fonte (Por) Efapel Glassdrive5 pts
2Enzo Moyano (Arg) Caja Rural3 
3Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka2 
4Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural1 
Mountain 2 - Portela Do Vade (Cat. 4)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Enzo Moyano (Arg) Caja Rural3 pts
2Darren Lill (RSA) Team Bonitas2 
3Eloy Ruiz (Spa) Andalucia1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Efapel - Glassdrive13:06:53 
2Saur - Sojasun0:00:03 
3Colombia - Coldeportes0:00:07 
4Caja Rural0:00:12 
5Team Bonitas0:00:14 
6Andalucia0:00:22 
7Itera - Katusha  
8Portugal0:00:25 
9Orbea Continental0:00:30 
10La - Antarte0:01:07 
11Mtn Qhubeka0:01:10 
12Carmim - Prio0:01:13 
13Onda  
14Lokosphinx  
15Unitedhealthcare Pro Cycling Team  
16Burgos BH - Castilla y Leon0:01:27 
17Funvic - Pindamonhangaba0:04:48 

General classification after stage 3

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jay Robert Thomson (RSA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team14:33:38 
2César Fonte (Por) Efapel - Glassdrive0:00:17 
3Hugo Sabido (Por) La - Antarte0:00:33 
4Edgar Miguel Lemos Pinto (Por) La - Antarte0:01:08 
5José Gonçalves (Por) Onda0:01:15 
6Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:01:16 
7Marc De Maar (AHo) Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:01:17 
8Sergio Ferreira Sousa (Por) Efapel - Glassdrive0:01:19 
9Brice Feillu (Fra) Saur - Sojasun0:01:20 
10Bruno Duarte Ferreira Silva (Por) La - Antarte  
11Alejandro Marque Porto (Spa) Carmim - Prio0:01:22 
12Daniel Eduardo Moreira Silva (Por) Onda0:01:23 
13Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive  
14Jordi Simon Casulleras (Spa) Andalucia0:01:24 
15Ricardo Vilela (Por) Efapel - Glassdrive  
16Maxime Mederel (Fra) Saur - Sojasun  
17David Blanco Rodriguez (Spa) Efapel - Glassdrive  
18Ricardo Mestre (Por) Carmim - Prio  
19Marcio Barbosa (Por) La - Antarte0:01:26 
20Nuno Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive  
21Jonathan Clarke (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling Team  
22Joao Cabreira (Por) Onda  
23David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural  
24Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Efapel - Glassdrive0:01:27 
25Helder Oliveira (Por) Onda  
26Virgilio Martins Dos Santos (Por) La - Antarte0:01:29 
27Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun0:01:30 
28David Da Silva Livramento (Por) Carmim - Prio  
29Hugo De Matos Sancho (Por) La - Antarte  
30Moises Duenas Nevado (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:01:31 
31Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia - Coldeportes0:01:32 
32Nelson Victorino (Por) Carmim - Prio0:01:35 
33Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Efapel - Glassdrive0:03:32 
34Darren Lill (RSA) Team Bonitas0:04:34 
35Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia0:04:41 
36Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:04:53 
37Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Mtn Qhubeka0:05:12 
38Bruno Saraiva (Por) POR0:05:25 
39Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive0:05:28 
40Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda0:05:30 
41Jason Bakke (RSA) Team Bonitas0:05:31 
42José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) La - Antarte  
43Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Mtn Qhubeka0:05:34 
44Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental  
45Celio Cristiano Sousa (Por) Onda  
46André Domingos (Por) Onda0:05:35 
47Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
48Andrés Vigil Vidal (Spa) Andalucia0:05:36 
49Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia - Coldeportes  
50Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes  
51Roman Osuna Montes (Spa) Andalucia0:05:37 
52Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha  
53Jóni Silva Brandão (Por) Burgos BH - Castilla y Leon0:05:38 
54Amaro Manuel Antunes (Por) Carmim - Prio0:05:40 
55Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx  
56Rui Vinhas (Por) POR  
57Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia0:05:41 
58Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes0:05:43 
59Jacobus Venter (RSA) Mtn Qhubeka0:05:44 
60Micael Isidoro (Por) POR0:05:46 
61Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:05:49 
62Johann Rabie (RSA) Team Bonitas0:05:54 
63Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx0:05:57 
64Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon0:05:59 
65Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Caja Rural0:06:01 
66Kai Reus (Ned) Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:06:07 
67Herman Fouche (RSA) Team Bonitas0:06:42 
68Duber Armando Quintero Artunduaga (Col) Colombia - Coldeportes0:06:54 
69Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:07:05 
70Enzo Moyano (Arg) Caja Rural0:07:07 
71Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:07:26 
72Boy Van Poppel (Ned) Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:07:36 
73Karol Domagalski (Pol) Caja Rural0:07:37 
74Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental0:08:10 
75Jose Luis Cano (Spa) Andalucia0:08:12 
76Antonio Carvalho (Por) POR  
77Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha0:08:17 
78Rafael Silva (Por) POR0:08:18 
79Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:08:19 
80Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:08:57 
81Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha0:09:11 
82Dennis Van Niekerk (RSA) Mtn Qhubeka0:09:49 
83Rafael Ferreira Reis (Por) POR0:09:51 
84André Mourato (Por) POR0:09:59 
85Freqalsi Abrha (Eri) Mtn Qhubeka0:10:11 
86Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:10:13 
87Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:10:24 
88José Aguilar Vega (Spa) Andalucia0:12:08 
89Pedro Paulinho (Por) POR0:12:14 
90Ricardo Ferreira (Por) POR0:12:17 
91Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun0:13:56 
92Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx0:14:12 
93Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx0:15:04 
94Francesco Lasca (Ita) Caja Rural0:15:06 
95Andrei Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:15:09 
96Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
97Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes0:15:13 
98Carlos Julian Quintero (Col) Colombia - Coldeportes  
99Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx  
100Carlos Barbero Cuesta (Spa) Orbea Continental0:15:16 
101Tomas Swift Metcalfe (GBr) Carmim - Prio0:15:33 
102Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia  
103Ian Mcleod (RSA) Team Bonitas0:15:37 
104Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx0:15:39 
105Henrique Casimiro (Por) Carmim - Prio0:15:57 
106Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mtn Qhubeka0:16:09 
107Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun0:16:17 
108Meran Russan (Eri) Mtn Qhubeka0:16:18 
109Fran Clavijo Garcia (Spa) Andalucia0:16:25 
110Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:16:36 
111Magno Prado Nazaret (Bra) Funvic - Pindamonhangaba0:16:54 
112Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia - Coldeportes  
113Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas0:17:01 
114Joao Pereira (Por) Carmim - Prio0:17:06 
115Manuel Anton (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:17:29 
116Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Funvic - Pindamonhangaba0:17:42 
117Pavel Ptashkin (Rus) Lokosphinx0:18:14 
118Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Carmim - Prio0:18:57 
119Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Orbea Continental0:20:23 
120Tiago Fiorilli (Bra) Funvic - Pindamonhangaba0:21:21 
121Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental0:21:23 
122Luis Afonso (Por) La - Antarte0:21:39 
123Igor Boev (Rus) Itera - Katusha0:23:13 
124Kirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx0:24:42 
125Tesfay Abrhaha Habtemariam (Eri) Mtn Qhubeka0:24:48 
126Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic - Pindamonhangaba0:25:53 
127Jani Tewelde Weldegaber (Eri) Mtn Qhubeka0:26:57 
128David Belda Garcia (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:27:45 
129Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx0:28:26 
130João Correia (Por) La - Antarte0:28:35 
131David Gutierrez Gutierrez (Spa) Onda0:28:38 
132Igor Merino Cortazar (Spa) Orbea Continental0:28:43 
133Pablo Torres Muino (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:28:44 
134Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun0:32:57 
135Gregolry Panizo (Bra) Funvic - Pindamonhangaba0:33:08 
136Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:36:15 
137Oscar Santamaria Munoz (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:37:10 
138Davide Frattini (Ita) Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:38:40 
139Bradley White (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:40:58 
140Jason Mccartney (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:41:05 
141Hendrik Kruger (RSA) Team Bonitas0:41:08 
142Stefan Ihlenfeldt (RSA) Team Bonitas0:41:53 
143Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas0:41:55 
144Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia - Coldeportes0:44:27 
145Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha0:52:04 
146Hector Fabian Aguilar Figueiras (Uru) Funvic - Pindamonhangaba1:00:21 
147Pedro Autran Dourado Dutra Nicacio (Bra) Funvic - Pindamonhangaba  
Back to top