Mestre dominates time trial

Tavira-Prio rider takes over general classification lead

Full Results
1Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio0:46:52 
2Hernani Broco (Por) LA - Antarte0:01:00 
3Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista0:01:42 
4André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio  
5Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel0:01:55 
6Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio0:02:21 
7Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel0:02:28 
8Joao Cabreira (Por) Onda - Boavista0:02:39 
9Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha0:02:50 
10Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte0:03:00 
11Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel0:03:08 
12Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:03:12 
13Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:03:33 
14Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:03:37 
15Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:03:43 
16Daniel Eduardo Moreira Silva (Por) Onda - Boavista0:03:54 
17Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:03:55 
18Daniel Mestre (Por) Tavira-Prio  
19Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:04:01 
20Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:04:06 
21Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:04:07 
22David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio0:04:08 
23David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:04:11 
24Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:04:32 
25Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
26Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda - Boavista0:04:35 
27Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:04:36 
28Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:04:44 
29Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:04:58 
30Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada0:05:04 
31Bruno Silva (Por) LA - Antarte0:05:05 
32Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:05:12 
33Célio Sousa (Por) Onda - Boavista0:05:15 
34Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:05:28 
35Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille0:05:29 
36Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:05:33 
37Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:05:35 
38Tomas Swift Metcalfe (GBr) Tavira-Prio0:05:36 
39Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:05:48 
40Domingos Gonçalves (Por) Portugal0:05:49 
41Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira-Prio0:05:53 
42César Fonte (Por) Barbot - Efapel0:05:58 
43Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:06:01 
44Robbie Squire (USA) Chipotle Development Team0:06:02 
45Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda - Boavista  
46Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:06:04 
47Joni Brandão (Por) Portugal  
48Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD  
49Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel0:06:09 
50Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada0:06:10 
51Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:06:13 
52Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:06:15 
53Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel0:06:18 
54Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD0:06:21 
55Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:06:29 
56Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte0:06:32 
57Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
58Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:06:33 
59Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sottoli0:06:40 
60Rubén Martinez (Spa) Caja Rural0:06:41 
61Luis Filipe Albino Silva (Por) Tavira-Prio0:06:43 
62Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille0:06:48 
63Alberto Morras Fernandez (Spa) Onda - Boavista0:06:50 
64Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:06:59 
65Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:07:00 
66Rui Vinhas (Por) LA - Antarte0:07:04 
67Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural0:07:07 
68Paul Kneppers (Ned) Caja Rural0:07:14 
69Bruno Saraiva (Por) Portugal0:07:26 
70Thomas Tiozzo (Ita) Lampre - ISD0:07:29 
71Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD0:07:40 
72Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel0:07:42 
73José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:46 
74Luís Afonso (Por) Portugal0:07:47 
75Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:07:48 
76Micael Isidoro (Por) Portugal0:07:49 
77Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:07:50 
78Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:53 
79Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:55 
80Danail Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:08:06 
81Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:08:14 
82Hélder Leal (Por) Portugal  
83Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel0:08:21 
84António Carvalho (Por) Portugal0:08:22 
85Henrique Casimiro (Por) Tavira-Prio0:08:23 
86Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:08:30 
87Valter Coutinho (Por) Portugal0:08:31 
88Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:32 
89Robert Bush (USA) Chipotle Development Team0:08:36 
90Hugo De Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:08:43 
91Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:08:56 
92Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:08:58 
93Guilherme Lourenço (Por) Portugal0:09:07 
94Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:10:02 
95Bruno Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:10:33 
Teams
1Tavira-Prio2:24:39 
2Barbot - Efapel0:03:28 
3Onda - Boavista0:04:12 
4LA - Antarte0:05:02 
5Itera - Katusha0:06:31 
6Farnese Vini - Neri Sottoli0:07:18 
7Caja Rural0:08:47 
8Velo-Club La Pomme Marseille0:09:48 
9Chipotle Development Team0:10:30 
10Lampre - ISD0:14:10 
11Andalucia Caja Granada  
12Portugal0:15:16 
General classification after stage 7
1Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio28:43:42 
2Hernani Broco (Por) LA - Antarte0:00:44 
3André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio0:01:40 
4Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel0:01:58 
5Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista0:02:18 
6Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel0:02:29 
7Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio0:02:35 
8Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte0:03:09 
9Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel0:03:37 
10Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:03:58 
11Joao Cabreira (Por) Onda - Boavista0:04:25 
12Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:04:27 
13Daniel Eduardo Moreira Silva (Por) Onda - Boavista0:04:42 
14Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:04:58 
15Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:05:18 
16Bruno Silva (Por) LA - Antarte0:06:17 
17Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda - Boavista0:06:28 
18David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio0:06:29 
19Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:58 
20Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:09:45 
21Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural0:09:54 
22Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:10:29 
23César Fonte (Por) Barbot - Efapel  
24Robbie Squire (USA) Chipotle Development Team0:10:56 
25Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:11:06 
26Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:11:12 
27Danail Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:11:36 
28Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD0:12:11 
29Rubén Martinez (Spa) Caja Rural0:12:27 
30Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:13:41 
31Micael Isidoro (Por) Portugal0:16:22 
32Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel0:17:19 
33Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte0:17:20 
34Domingos Gonçalves (Por) Portugal0:17:32 
35Guilherme Lourenço (Por) Portugal0:17:42 
36Joni Brandão (Por) Portugal0:17:57 
37Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:18:41 
38Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:21:08 
39Henrique Casimiro (Por) Tavira-Prio0:21:38 
40Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada0:22:51 
41Paul Kneppers (Ned) Caja Rural0:23:05 
42Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:23:28 
43Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada0:25:25 
44Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:28:07 
45Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:30:05 
46Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:30:18 
47Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha0:30:32 
48Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:31:03 
49Thomas Tiozzo (Ita) Lampre - ISD0:31:20 
50Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:31:58 
51Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:32:04 
52Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:33:00 
53Hélder Leal (Por) Portugal0:33:11 
54Daniel Mestre (Por) Tavira-Prio0:33:19 
55Rui Vinhas (Por) LA - Antarte0:33:53 
56Célio Sousa (Por) Onda - Boavista0:33:55 
57Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:33:58 
58Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:34:36 
59José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:35:54 
60Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD0:36:42 
61Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada0:36:43 
62Luis Filipe Albino Silva (Por) Tavira-Prio0:37:06 
63Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:37:19 
64Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira-Prio0:38:19 
65Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:39:48 
66Valter Coutinho (Por) Portugal0:40:19 
67Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:40:36 
68Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada0:40:42 
69Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:41:04 
70Tomas Swift Metcalfe (GBr) Tavira-Prio0:41:39 
71Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:44:51 
72Luís Afonso (Por) Portugal0:45:22 
73Bruno Saraiva (Por) Portugal0:45:47 
74David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:45:56 
75Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille0:45:58 
76Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:46:18 
77Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:48:05 
78Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel0:49:50 
79Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:50:49 
80Hugo De Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:51:54 
81Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel0:55:01 
82António Carvalho (Por) Portugal0:55:16 
83Robert Bush (USA) Chipotle Development Team0:56:11 
84Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel0:56:14 
85Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:58:10 
86Bruno Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:59:01 
87Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:59:37 
88Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team1:00:41 
89Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural1:02:04 
90Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda - Boavista1:07:10 
91Alberto Morras Fernandez (Spa) Onda - Boavista1:10:58 
92Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille1:19:39 
93Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:24:59 
94Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD1:25:49 
95Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sottoli1:41:11 
Points classification
1Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel113pts
2Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD81 
3Hernani Broco (Por) LA - Antarte43 
4André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio34 
5Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio32 
6Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio26 
7Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural26 
8Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli25 
9Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli25 
10Danail Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo23 
11Robert Bush (USA) Chipotle Development Team19 
12Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille18 
13António Carvalho (Por) Portugal18 
14Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte16 
15Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha16 
16Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli15 
17Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel14 
18Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha14 
19Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira-Prio14 
20Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel12 
21Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team10 
22José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada9 
23Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille8 
24Bruno Silva (Por) LA - Antarte8 
25David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio8 
26Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha7 
27Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural7 
28Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural6 
29Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada6 
30Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel6 
31Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda - Boavista6 
32Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team6 
33Bruno Matos Sancho (Por) LA - Antarte6 
34Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada5 
35Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte4 
36Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille4 
37Célio Sousa (Por) Onda - Boavista3 
38Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel3 
39David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural3 
40Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille3 
41Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista2 
42César Fonte (Por) Barbot - Efapel2 
43Domingos Gonçalves (Por) Portugal2 
44Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille2 
45Paul Kneppers (Ned) Caja Rural1 
46Alex Howes (USA) Chipotle Development Team1 
47Rui Vinhas (Por) LA - Antarte1 
48Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD1 
49Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural1 
Mountains classification
1Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural27pts
2Hernani Broco (Por) LA - Antarte19 
3André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio15 
4Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel13 
5Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio13 
6Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio10 
7David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio10 
8Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD10 
9David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural10 
10Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural9 
11Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte9 
12Joni Brandão (Por) Portugal8 
13César Fonte (Por) Barbot - Efapel7 
14Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli7 
15Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel5 
16Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha5 
17Rubén Martinez (Spa) Caja Rural5 
18Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli5 
19Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel4 
20Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada3 
21Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista3 
22Domingos Gonçalves (Por) Portugal3 
23Célio Sousa (Por) Onda - Boavista3 
24António Carvalho (Por) Portugal3 
25Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille2 
26Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural2 
27Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte2 
28Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille2 
29Daniel Mestre (Por) Tavira-Prio2 
30Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille2 
31Joao Cabreira (Por) Onda - Boavista1 
32Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada1 
Young riders classification
1Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural28:48:40 
2Bruno Silva (Por) LA - Antarte0:01:19 
3Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:04:47 
4Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:05:31 
5Robbie Squire (USA) Chipotle Development Team0:05:58 
6Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:06:14 
7Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:08:43 
8Domingos Gonçalves (Por) Portugal0:12:34 
9Guilherme Lourenço (Por) Portugal0:12:44 
10Joni Brandão (Por) Portugal0:12:59 
11Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:13:43 
12Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:26:05 
13Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:28:02 
14José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:30:56 
15Valter Coutinho (Por) Portugal0:35:21 
16Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:35:38 
17Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada0:35:44 
18Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:36:06 
19Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:39:53 
20Luís Afonso (Por) Portugal0:40:24 
21David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:40:58 
22Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille0:41:00 
23António Carvalho (Por) Portugal0:50:18 
24Robert Bush (USA) Chipotle Development Team0:51:13 
25Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:54:39 
26Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:55:43 
27Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda - Boavista1:02:12 
28Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:20:01 
Teams classification
1Tavira-Prio86:15:29 
2Barbot - Efapel0:04:20 
3LA - Antarte0:05:52 
4Onda - Boavista0:06:13 
5Caja Rural0:20:06 
6Andalucia Caja Granada0:24:48 
7Chipotle Development Team0:25:19 
8Itera - Katusha0:27:27 
9Velo-Club La Pomme Marseille0:28:30 
10Farnese Vini - Neri Sottoli0:29:45 
11Portugal0:38:48 
12Lampre - ISD0:45:02 
Back to top