Masters nationals opens with time trials

31 championships decided in Bend

Full Results

Men - 30-34 (25km)
1Kris Lunning (Marc Pro - Strava)0:34:35 
2Jonathan Toftoy (Synergy)0:00:35 
3Jason Anderson (NewHope360/Trek/StudioOne)0:00:44 
4Cody Peterson0:01:25 
5Galen Mittermann0:01:58 
6Scott Gray (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company)0:01:59 
7Andrew Boone (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company)0:02:10 
8Carl Hoefer0:02:29 
9Paul Daniels (Century Road Club Association/New York Athletic Club)0:03:41 
10Jason Langston (VeloBrew Cycling Club)0:04:39 
Men - 35-39 (25km)
1Michael Olheiser (Team juwi solar/First Solar)0:33:17 
2Matthew Carinio (Rock Solid Cycling/ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines)0:01:07 
3Sam Krieg (Utah Premier-Ski Utah Cycling Team/Ski Utah Cycling Team)0:01:27 
4Benjamin Thompson (Step Down Racing)0:01:59 
5Jason Grefrath (Lamorinda Cycling Club/Taleo Racing)0:02:05 
6Chad Timmerman  
7Kyle Farrell (Team Steam)0:02:33 
8William Wall (Natural Grocers Cycling Team)0:02:41 
9Shawn Ongers (Kryki Sports/Audi)0:02:52 
10Alex Telitsine (Thumbprint Racing/FareStart p/b Cobalt Mortgage)0:03:11 
11John Sindell (Team Steam/Garage Racing)0:04:10 
12Eric Jones  
13Matthew Tebbetts (Greenville Spinners Bicycle Club/Hincapie Development team)0:04:27 
14Adam Kennedy0:04:41 
15Ryan Jarrell (Barry Lasko DDS Race Team)0:04:56 
16Benjamin Liu (Alliance Cycling Team)0:05:27 
17Thomas Rieber0:06:34 
18Niels Thogersen (Pain Cave Productions)0:06:36 
DNSJonathan Eropkin (Team Bicycles Plus/SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus)  
Men - 40-44 (25km)
1Christopher Lyman (Team Specialized Racing/Team Specialized Racing Masters)0:33:26 
2Richard Feldman (Durance-Colnago /Durance-Colnago)0:00:05 
3Paul Thomas (RIDECLEAN)0:00:54 
4Michael Larsen0:01:06 
5Brian Frykman (Gallatin Valley Bicycle Club/Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite)0:01:23 
6Jason Walker (Marc Pro - Strava)0:01:39 
7John Korioth (787 Racing)0:02:05 
8Daniel Bryant (Folsom Bike/Mercedes Benz/Folsom Bike)0:02:08 
9Paul Bourcier (Lackawanna Bicycle Club)0:02:12 
10Tracy Matteson0:02:30 
11Matthew Segur (Mix1)0:02:32 
12Ian Tubbs (Kryki Sports/Audi)0:02:56 
13Kirk Bausch (Surf City Cyclery)0:03:07 
14Brian Choi (Stuzio Cycling Club)0:03:11 
15Michael Oriley (Mafia Racing/Pabst/Felt/Mafia Racing)0:03:12 
16Brian Heneghan (Los Gatos Bicycle Racing Club/Los Gatos)0:03:14 
17Jason Boynton (Folsom Bike/Mercedes Benz/Folsom Bike)0:03:17 
18Chad Weisgram (Synergy)0:03:52 
19Greg Cousins (Morgan Stanley Cycling Team/Morgan Stanley Smith Barney/Specialized)0:04:02 
20Robert Powell (Team Steam/Garage Racing)0:04:07 
21John Flack (CBC Racing/Olympia Orthopaedic Associates Cycling T)0:04:12 
22Jeff Albert0:04:35 
23Bill Harris (X-Men The)0:04:39 
24Sean O'Shea (Lost River Cycling Club/St. Lukes Sports Medicine/Intermountain)0:04:45 
25Daniel Quirk0:04:52 
26Michael Kopp (Lamorinda Cycling Club/Taleo Racing)0:05:07 
27Rod Millott (Century Road Club Association/Foundation)0:05:54 
28Craig Lauinger (National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare)0:05:56 
29George Moser (Greenville Spinners Bicycle Club/Greenville Spinners Racing)0:06:30 
30James Regan0:07:25 
31Michael Pruitt (Stranamanti Cycling)0:08:48 
DNSBradford Kilcline (Thumbprint Racing/FareStart p/b Cobalt Mortgage)  
DNSNick Theobald (Team Bicycles Plus/SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus)  
DNSScott Peifer (Folsom Bike/Mercedes Benz/Folsom Bike)  
DNSMichael Martin (Team juwi solar/First Solar)  
DNSDaniel Martin (Team Bicycles Plus/SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles Plus)  
DNSDavid Bailey (Truckee Bicycle Team)  
Men - 45-49 (25km)
1Brendan Sullivan (Iron Data Racing)0:34:04 
2Cale Reeder (Echelon Gran Fondo/Zteam)0:00:29 
3Dirk Pohlmann (Kentucky Flyers Cycling Inc/Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex)0:00:43 
4Craig Roemer (Team Specialized Racing/Team Specialized Racing Masters)0:01:00 
5Daniel Casper (GrandStay Hotels)0:01:08 
6Craig Nunes (Rock Solid Cycling/ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines)  
7James Gotsick (Aaron's p/b New England Financial)0:01:25 
8Greg Leibert (Big Orange Cycling/Big Orange/Cynergy Cycles)0:01:58 
9Jonathan Card0:02:08 
10John Ford (Morgan Stanley Cycling Team/Morgan Stanley Smith Barney/Specialized)0:02:24 
11James Parker (St Paul Bicycle Racing Club/Bianchi/Grand Performance)0:02:28 
12Bob McCall (High Desert Cycling Club/Allegiant Airlines/Pain MD's.com)0:02:33 
13Peter Brown (TriSports Cycling/Eclipse Racing)0:02:52 
14Todd Gallaher (Emerald Velo Cycling Team Inc.)0:03:00 
15Stephen Spanbauer (Better Cycling of Louisville/Papa John's Racing Team)0:03:02 
16Ronald Bourgoin (Portland Velo Club/Cyclemania/OA/CycleMania)0:03:14 
17Ralf Warmuth (Highland Park Hermes)0:03:20 
18Eric Martin (Skull Candy/JSA Architects)0:03:24 
19Robert Van Kirk (United Cyclists of Jackson Hole (UCJH)/Teton Orthopaedics Masters)0:03:27 
20Todd Rosier0:03:31 
21Eric Martin (WebCyclery Racing/BendBroadband/WebCyclery.com)0:03:34 
22Tom Peichel0:03:45 
23Scott Herring (xXx Racing)0:04:16 
24Marvin Hall (Sun Coast Velo/UC Cyclery/JW Floors)0:04:25 
25Alex Rosenast (Team Steam/Garage Racing)0:04:32 
26John Lodman (Intermountain Cycling Organization/TEAM ICO)0:04:48 
27Jeffrey Larson0:04:50 
28Daniel Leberger (Velo Club LaGrange/Herbalife LaGrange)0:05:02 
29Daniel Smith (Morgan Stanley Cycling Team/Morgan Stanley Smith Barney/Specialized)0:05:20 
30Todd Baumeister (Cycle U)0:05:24 
31Timothy Welter (Step Down Racing)0:06:23 
32Michael Mercy (Intermountain Cycling Organization/TEAM ICO)0:06:53 
33Gavin OGrady (Classic Cycles)0:08:28 
34Steve Taylor (Lost River Cycling Club/St. Lukes Sports Medicine/Intermountain)0:09:33 
35Duane Strawser (Sho-Air/SERT/SHO-AIR/ SERT)0:10:14 
36Paul Bedell0:10:54 
37Stanley Gardner0:16:32 
DNSDavid Liebowitz  
DNSDan Palmer (IronDataThirstyBearCycling.com)  
DNSAndy Mapple (Florida Velo/FloridaVelo)  
DNSVance Russell (Davis Bike Club/Davis Bike Club Race Team)  
DNSMark Pinchak  
DNSVern Cole (SCCA/Starbucks Cycling)  
DNSBrett Clare (B&L Bikes)  
DNSJohn Sheehan (Sofa Kings Cycling Team)  
DNSRann Valdez (Precision Stone Racing)  
DNSScott Munroe (Scott & White Community Cycling Club)  
Men - 50-54 (25km)
1Kevin Metcalfe (Team Specialized Racing/Team Specialized Racing Masters)0:34:31 
2Kurt Bickel (Joes Pro Bikes)0:01:31 
3Roger Worthington (Breakaway-UBS Elite Masters)0:01:35 
4John Novitsky (VOS Racing)0:02:18 
5Peter Smith (Bicycle Ranch)0:02:20 
6James Holbrooks (CBC Racing)0:02:22 
7Robert Hoene (Bobs Bicycles Cycling Club)0:02:48 
8Thomas Coulter (Morgan Stanley Cycling Team/Morgan Stanley Smith Barney/Specialized)0:02:57 
9Kevin McMurtry (Sho-Air/SERT/SHO-AIR/ SERT)0:03:01 
10Joseph Paulson (Vic's Espresso / Peerless Tyre)0:03:15 
11Scott Kuiper (Better Cycling of Louisville/Papa John's Racing Team)0:03:29 
12Russell Thorstrom (Intermountain Cycling Organization/TEAM ICO)0:03:46 
13Gregory Berlind (Vic's Espresso / Peerless Tyre)0:03:53 
14Eric Knutson (Wicked Cycling Inc)0:03:54 
15Thomas Kindberg (Sun Coast Velo/UC Cyclery/JW Floors)0:03:57 
16Richard Coyle (Rio Strada Racing)0:04:15 
17David Skinkle0:04:19 
18Scott Ramsey (SCCA/Starbucks Cycling)0:05:19 
19Mark Franks0:05:20 
20Craig Lindberg (Sho-Air/SERT/SHO-AIR/ SERT)0:05:31 
21John O'Brien0:05:42 
22John Burrell (Team Gran Fondo)0:05:47 
23David Tu (VOS Racing)0:05:52 
24Ambrose Su0:05:58 
25Thane Jennings0:06:19 
26John Platero (Suarez)0:06:50 
27Marco Bonelli (TriSports Cycling/Eclipse Racing)0:07:12 
28Richard Wolf (Century Road Club Association/Foundation)0:07:38 
29Cleaveran Law (Lightning Velo/ Cal-Pacific Export Packers / LV)0:07:55 
30Gregory Hinrichsen0:08:08 
31Jim Gentes (Team Rambuski Law)0:09:39 
DNSMichael Vetterli (Olympic Club)  
DNSThomas Potter (CBC Racing)  
DNSDavid Montgomery (Truckee Bicycle Team)  
DNSHarlan Chapman (Morgan Stanley Cycling Team/Morgan Stanley Smith Barney/Specialized)  
DNSRoger Joys (Upper Echelon Fitness)  
DNSMark Stein (Florida Velo/FloridaVelo)  
DNSDavid Beirne (RIDECLEAN)  
DNSJerry Markee (Chinook Cycling Club Inc)  
Men - 55-59 (25km)
1David Zimbelman0:34:53 
2Gary Painter (Ft. Wayne Outfitters)0:01:03 
3James Dickerson (Great Divide Brewing/Cody Racing)0:01:09 
4Robert Anderson (Team Specialized Racing/Team Specialized Racing Masters)0:01:15 
5Victor Miera (Velosport Racing/FFKR Architects/SportsBaseOnline.com)0:01:46 
6Steven Palladino (Fightin' Bobas)0:02:03 
7Dean Sandoval (Vic's Espresso / Peerless Tyre)0:02:50 
8Mark Huffman (Sun Coast Velo/UC Cyclery/JW Floors)0:02:54 
9James (Bike n Sport Racing)0:02:56 
10James Langley (Team Bicycle Trip/Symantec)0:03:00 
11Gary Porter (Giant Cycling World p/b RMSS)0:03:19 
12Michael Newsome (Vic's Espresso / Peerless Tyre)0:03:24 
13Howard Roose (Intermountain Cycling Organization)0:03:26 
14Bill Pinckard (Barry Lasko DDS Race Team)0:03:43 
15Mark Sommers (DC Velo Limited/Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)0:03:48 
16Shannon Fox0:03:53 
17Mark Wolowiec (Flying Rhino Cycling Club)0:03:57 
18William Watkins (US Military Academy/Team Army)0:04:05 
19David Lawrence0:05:14 
20Ray Anderson0:05:27 
21Jonathan Sek (San Jose Bicycle Club/SJBC)  
22Richard Daifuku (Emerald City Cycling Club)0:05:50 
23J Michael Manning0:06:09 
24Stephen Scott (San Diego Cyclo Vets)0:07:23 
25Craig Jones (Velo Avanti Cycling Team)0:07:37 
26Thomas Kempner (Century Road Club Association/Foundation)0:08:34 
27Manuel Borges (VOS Racing)0:08:44 
28Alex Collins (Sun Coast Velo/UC Cyclery/JW Floors)0:09:57 
29Bill Croswell0:15:05 
DNSRobert Downs (Planet Bike)  
DNSGerald Greenleaf (Vic's Espresso / Peerless Tyre)  
DNSGordy Bolstad (Union Bay Cycling/Bikesale.com /Bikesale.com)  
DNSDavid Lamy  
DNSElmer Colyer (River Valley Cycling Club- RVCC)  
DNSJeff Townsend (Fightin' Bobas)  
DNSMartin Rand  
DNSPhil Howe  
DNSPete Loftis (Florida Masters Cycling)  
DNSEugene Allwine  
Men - 60-64 (25km)
1Kenny Fuller (Cycles Veloce/Team Simple Green/Bike Religion)0:36:25 
2Fred Galata0:00:58 
3Wayne Watson (Natural Grocers Cycling Team)0:01:02 
4Ken Louder (Velosport Racing/FFKR Architects/SportsBaseOnline.com)0:01:21 
5Josef Lemire (Sho-Air/SERT/SHO-AIR/ SERT)0:02:51 
6Kenneth Norton (Black Oak Racing)0:03:34 
7Les Banta (Oklahoma City Velo Club)0:03:52 
8Keith Peters (Velo Club LaGrange/Herbalife LaGrange)0:03:54 
9Larry Wolff (Team Hammer Nutrition)0:04:07 
10scott ryman (International Christian Cycling)0:04:17 
11Philip Holman (Team RPM)0:04:27 
12Phillip Richards (Citrus Valley Velo)0:04:40 
13Hans Jorgensen (Canyon Velo)0:05:04 
14William Langstaff (Cycles Veloce/Team Simple Green/Bike Religion)0:05:05 
15Lloyd Rath (Team Hammer Nutrition)0:05:10 
16John Ackelson (Peak to Peak Training Systems/WestSide Cycling)0:05:13 
17Danny Pierce0:05:17 
18Dennis Funk0:05:45 
19Robert Tompkins (Racelab Cycling Team/Team WM Arizona Masters Racing)0:06:08 
20Amos Galpin0:06:22 
21Richard Bagienski (Durango Wheel Club)0:06:50 
22sam roberts (Tulsa Wheelmen/Tulsa Tough Racing)0:07:02 
23Stephen Mowrey (Rock Solid Cycling/ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines)0:07:15 
24Roger Hungerford (Buffalo Bicycling Club Inc./Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling)0:07:58 
25Woody Garvin (Bicycle Ranch)0:10:52 
26john bohnert0:14:35 
27Mike Ambrozewicz0:15:50 
28Timothy Nicholson (Berkeley Bicycle Club (BBC))0:16:02 
DNSRandall Maddox (Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong)  
DNSMike Marotta (Action Sports/Simply Fit)  
DNSEd Chamberlin (Livetrainrace.com)  
DNSCarl Recine (Barry Lasko DDS Race Team)  
Men - 65-69 (18km)
1Scott Hennessy (VOS Racing)0:27:20 
2Jack Kelso (Team Hammer Nutrition)0:01:47 
3lance brigman0:01:48 
4S Robson (Boston Mountain Cyclist)0:02:31 
5Richard Shields (Team Hammer Nutrition)0:02:37 
6Gary Simmons (Bountiful Mazda Cycling Team)0:02:40 
7Monty Maughan (Team PG13)0:02:52 
8James Dlouhy0:03:46 
9Craig Groendyke (Chinook Cycling Club Inc/Chinook Cycling)0:03:57 
10Joseph Pritchard (Mellow Motors)0:04:34 
11Thomas Campion Jr (Durance-Colnago)0:04:48 
12James Noonan0:04:57 
13Palle Terslin (Team RPM)0:04:59 
14Michael Gilpin (Gallatin Valley Bicycle Club/Bozeman Masters' Velo)0:05:29 
15dan austad (Northwest Velo/JL Velo Racing Team)0:07:25 
16Lothar Grahlmann (Victory Velo)0:09:59 
17Jerry Powell (Multnomah Athletic Club)0:11:29 
DNSJohn Cox (Chesapeake Wheelmen)  
DNSJohn Elgart (Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo)  
DNSJohn Haney  
DNSDale Harless (Cycle U)  
DNSButch Richardson (San Diego Cyclo Vets)  
DNSBill Valenta  
Men - 70-74 (18km)
1William Meyers0:29:38 
2Scott Tucker0:00:45 
3Dan Taylor (Lamorinda Cycling Club/Taleo Racing)0:01:27 
4John Swyers (Durance-Colnago /Durance-Colnago)0:02:05 
5Roger Johnson0:02:18 
6Daniel Wulbert (Sun Coast Velo/UC Cyclery/JW Floors)0:02:23 
7Peter Lekisch0:04:09 
8Thomas Neary0:04:40 
9Walter Schafer0:05:08 
10Charles Day (Gallatin Valley Bicycle Club/Bozeman Masters' Velo)0:05:41 
11Mike Macdonald (Jaeger Wheelmen)0:06:17 
12Joseph Black (St Louis Cycling Club)0:06:53 
13Ralph Tenbrink (Intermountain Cycling Organization)0:07:32 
DNSFranz Hammer (Team RPM)  
DNSEdward Camarena (Veloce Santiago)  
Men - 75-79 (18km)
1Walter Axthelm (Durango Wheel Club)0:31:24 
2Richard Hunt0:02:39 
3Richard Reynolds (Summit Velo)0:03:09 
4Frederic Schmid (Bicycles Outback/Magura)0:03:37 
5John Oakes (Team Hammer Nutrition)0:04:06 
6Dick Wagner (San Diego Cyclo Vets)0:05:05 
7Larry Slotta0:08:07 
Men - 80+ (18km)
1Paul Tetrick0:37:01 
2Albert Piemme0:01:38 
3Link Lindquist (Team Velosport Club)0:03:22 
Women - 30-34 (25km)
1Jessica Cutler (Seattle Super Squadra/Cucina Fresca Cycling Team)0:38:32 
2Anne Donley0:02:26 
3Haley Juno-Galdes (Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo)0:03:07 
4Cristina Lindsey (Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong)0:03:17 
5Carolyn Eller (Puget Sound Cycling Club/Gregg's Specialized-Trek Racing Team)0:04:28 
6Tara McCarthy0:11:23 
DNSLucia Mokres (Los Gatos Bicycle Racing Club/Los Gatos)  
DNSRhonda Serr (Dolce Vita Cycling)  
Women - 35-39 (25km)
1Mindy Caruso (Olev Rapido/Olev Rapido / The Kickstand)0:39:34 
2Karen Appleby-Krieg (Idaho Cycling Enthusiasts (ICE))0:01:42 
3Cheryl Fuller-Muller (Reality Bikes)0:02:21 
Women - 40-44 (25km)
1Giana Roberge (Peanut Butter & Co. TWENTY 12/Peanut Butter & Co. TWENTY12)0:38:31 
2Coleen Knutson (Wicked Cycling Inc/Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas)0:00:41 
3Julie Cutts (Wicked Cycling Inc/Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas)0:01:31 
4Michele Conrad (Stranamanti Cycling/Keller Rohrback Cycling)0:02:26 
5Sarah Tisdale0:02:51 
6Jennifer App0:03:22 
7Mary Mulderrig (Cadence/Cannondale Women's Racing Team)0:04:52 
8Terri Mahannah (Tri Valley Velo)0:04:55 
9Sarah Havlik0:07:25 
10Andrea Atkins (Velo Bella)0:09:13 
DNSAimee Baker (Team Affinity/Sycomp Racing)  
DNSJulie Foertsch (Hawkeye Bicycle Assoc)  
Women - 45-49 (25km)
1Lise Grace (Union Bay Cycling/Bikesale.com)0:40:20 
2Tawnie McDonald0:00:41 
3Jodie Bolt (Old Town Bicycle (OTB))0:01:26 
4Lisa Dunnwald (Sound Velo Cycling Club/Team Group Health)0:01:35 
5Catherine Dickson (Tribe Racing/Jobing.com Women's Racing)0:01:40 
6Kim Wik (Team Affinity/Sycomp Racing)0:01:44 
7Gina Kavesh (Union Bay Cycling/Bikesale.com)0:02:18 
8Angela Wimberly (CALCOAST Bikes San Diego)0:02:24 
9Emily Wood (Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong)0:02:30 
10Jennifer Slawta0:02:33 
11Andi Smith (Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo)0:03:12 
12Pamela Stevenson0:05:04 
DNSDeb Colyer (River Valley Cycling Club- RVCC)  
Women - 50-54 (25km)
1Ruth Clemence (Southern California Velo/SC VELO/Empower Coaching)0:38:28 
2MaryAnn Levenson (B4T9/Foundation)0:02:15 
3Leigh Thompson (Vision Quest LLC/Vision Quest)0:02:27 
4Lauraleen Fenech (Los Gatos Bicycle Racing Club)0:02:49 
5Laura Howat (Utah Premier-Ski Utah Cycling Team/Ski Utah Cycling Team)0:03:58 
6Ann Stuart (Touchstone Climbing)0:04:15 
7Shirley Crocker (S3 Racing team)0:04:30 
8Joan Case (Lamorinda Cycling Club/Taleo Racing)0:05:44 
9Yvonne Walbroehl (Peninsula Velo Cycling Club/Peninsula Velo/Pomodoro)0:06:40 
10Mary Ross (Multnomah Athletic Club)  
11Sharon Nicholson (Tri Power/Team Tripower)0:08:21 
12Christina Maddox (Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong)0:08:33 
Women - 55-59 (18km)
1Arrietta Clauss (MadCity Velo Club)0:29:03 
2Lesley Jensen (One Team Racing)0:01:08 
3Sue Lloyd (Peak to Peak Training Systems/WestSide Cycling)0:02:12 
4Linda Elgart (Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo)0:02:16 
5Karen Dlouhy0:02:22 
6Jane Geisse (Spin)0:02:31 
7Kristine Johnson (SRM Cycling Club)0:02:33 
8Jill Gass (B4T9/Foundation)0:02:43 
9Julie Kaplan (Team Hammer Nutrition)0:03:01 
10sheila walsh (Jet City Velo/ByrneInvent)0:03:15 
11Suzanne Wilson (Team Kaos Cycling/Team Kaos-Alegent Health)0:03:19 
12Beth Graff (Old Town Bicycle (OTB)/Old Town Bicycle Race Team (OTB))0:03:21 
13Bernadette Brake (Cycles Veloce)0:04:52 
14Jill Josselyn (Multnomah Athletic Club)0:05:03 
15Kerri Petersen (Baddlands Cycling Club)0:06:53 
16Anne Irmer (Baddlands Cycling Club)0:07:25 
17Anne Chen (B4T9/Foundation)0:09:31 
DNSMartha Stedman (Southwest Hand Cycling Team)  
Women - 60-64 (18km)
1Laura Lindgren (La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycling)0:31:15 
2Martha Iverson (Durango Wheel Club/Durango Wheel Club Masters Team)0:01:38 
3Kay Tsui (HPC)0:02:02 
4Joanne Garuccio (Salt Lake City Cycling (SLCC)/Millcreek Bicycles)0:02:31 
5Marsha Kirschbaum (Velo Bella)0:02:42 
6Narda Roushdi (Team Fast FREDDIE)0:03:19 
7Marie DeRosa (VO2maxOut.com)0:03:33 
8Norma Hilton (Peninsula Velo Cycling Club/Peninsula Velo/Pomodoro)0:04:30 
9Kris Mannion (Boise VeloWomen/Team Ridgeline)0:07:17 
DNSKathleen Twinem-Jones (Velo Avanti Cycling Team)  
Women - 65-69 (18km)
1Dagmar Eriksson0:39:48 
2Nancy Brown (JoyRide Bicycles)0:00:14 
Women - 70+ (18km)
1Patty Puz (Durance-Colnago /Durance-Colnago)0:38:09 
2Patricia Baker (Lightning Velo/ Cal-Pacific Export Packers / LV)0:07:47 
Men - Tandem - Elite (30km)
1Scott Raymond (BGM Sports/Schroeder Iron Masters)0:44:25 
 Frank Schroeder (BGM Sports/Schroeder Iron Masters)  
2David Prechtl (Radsport Cycling Team/Pinnaclife Racing Team)0:03:11 
 P (Fritz) Tomasello (Radsport Cycling Team/Pinnaclife Racing Team)  
Mixed - Tandem - 110+ (30km)
1Beth Graff (Old Town Bicycle (OTB)/Old Town Bicycle Race Team (OTB))0:47:51 
 Steven Worley (Vic's Espresso / Peerless Tyre)  
2Sherry Berde Townsend (Gopher Wheelmen/Gopher Wheelman)0:00:09 
 Charles Townsend (St Paul Bicycle Racing Club/Bianchi/Grand Performance)  
3Fred Galata0:00:39 
 Suzanne Wilson (Team Kaos Cycling/Team Kaos-Alegent Health)  
4David Ludwigson (Loon State Cyclists)0:02:03 
 Holly Ludwigson (Loon State Cyclists)  
5G Crawford (La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycling)0:02:14 
 Laura Lindgren (La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycling)  
6David Holt (Best of the Bay Cyclist/BBC Racing)0:07:29 
 Julie Holt (Best of the Bay Cyclist)  
DNSGreg Giesler (Pasadena Athletic Assoc (PAA)/PAA/REMAX)  
DNSChristie Kubicek (Pasadena Athletic Assoc (PAA)/PAA/REMAX)  
Men - Tandem - 110+ (30km)
1John Elgart (Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo)0:44:20 
 Jan Elsbach (VOS Racing)  
2Steve Matson (Old Town Bicycle (OTB))0:02:56 
 Jeffrey Patterson (Old Town Bicycle (OTB))  
3James Hopson (Iowa City Cycling Club)0:03:57 
 Daniel Shaffer (Iowa City Cycling Club)  
4Erich Ginkel0:04:14 
 Demi Hechanova (Southern California Velo)  
5Les Banta (Oklahoma City Velo Club)0:05:01 
 Charles Hetrick (Oklahoma City Velo Club)  
6Richard Daifuku (Emerald City Cycling Club)0:07:29 
 Joe Little (Emerald City Cycling Club)  
DNSDavid Prechtl (Radsport Cycling Team/Pinnaclife Racing Team)  
DNSP (Fritz) Tomasello (Radsport Cycling Team/Pinnaclife Racing Team)  
Men - Tandem - 70+ (30km)
1Timothy Jones0:44:22 
 TJ Paskewich  
2Jason Johns (Radsport Cycling Team)0:03:09 
 Darrin Monroe (Radsport Cycling Team/Pinnaclife Racing Team)  
Mixed - Tandem - 70+ (30km)
1Helene Carabin (Tulsa Wheelmen/Tulsa Tough Racing)0:45:07 
 Gil Summy (Oklahoma City Velo Club)  
2Hunter Allen (Peaks Coaching Group Racing Team)0:00:06 
 Debra Preller (Peaks Coaching Group Racing Team)  
Men - Tandem - 90+ (30km)
1Scott Kuiper (Better Cycling of Louisville/Papa John's Racing Team)0:44:33 
 Stephen Spanbauer (Better Cycling of Louisville/Papa John's Racing Team)  
2Stephen Poulter (Emerald City Cycling Club)0:01:32 
 Timothy Slotta (Emerald City Cycling Club)  
DNSThurlow Rogers (Breakaway-UBS Elite Masters)  
DNSPeter Sullivan (Breakaway-UBS Elite Masters)  
Mixed - Tandem - 90+ (30km)
1Jennifer Slawta0:45:23 
 John Slawta  
2Martha Lane Walsh (Northwest Velo/JL Velo Racing Team)0:00:21 
 Michael Walsh (Northwest Velo)  
3John Cacabelos0:01:32 
 Margareta Germeaux  
4Deb Colyer (River Valley Cycling Club- RVCC)0:01:37 
 Elmer Colyer (River Valley Cycling Club- RVCC)  
5Gregory Pautsch (Planet Bike)0:01:47 
 Kathryn Schaus (Planet Bike)  
6Jack Gonzalez (Team Primal Racing/Primal-The Bike Shop Race Team)0:02:35 
 Elizabeth Hennen (Team Primal Racing/Primal-The Bike Shop Race Team)  
7Fred Arellano (Coates Cyclery Cycling Club/Back Abbey/Coates Elite Masters Team)0:02:38 
 Liesel Lemay (Kretzschmr Steel Racing)  
8Christopher Martin (Iowa City Cycling Club)0:05:10 
 Monika Martin (Iowa City Cycling Club)  
9Sue Buck (Team Velosport Club/Sho-air/Rock 'n Road)0:05:30 
 Bruce Hartley (Radsport Cycling Team)  
DNSRobert Burney (Multnomah Athletic Club)  
DNSDaphne Moore  
Women - Tandem - Elite (30km)
1Jan Moss0:50:24 
 Sarah Tisdale  
Women - Tandem - 110+ (30km)
1Elizabeth Benishin (Velo Bella)0:52:54 
 Julie Kaplan (Team Hammer Nutrition)  
2Pam Reid0:13:02 
 Barbara Thiele  
Women - Tandem - 70+ (30km)
1Julie Cutts (Wicked Cycling Inc/Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas)0:48:07 
 Coleen Knutson (Wicked Cycling Inc/Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas)  
2Aimee Baker (Team Affinity/Sycomp Racing)0:18:49 
 Kristine Franson (Team Affinity/Sycomp Racing)  
Women - Tandem - 90+ (30km)
1Melissa Boyd0:59:44 
 Michelle Thorstrom  
2Jill Gass (B4T9/Foundation)0:00:31 
 MaryAnn Levenson (B4T9/Foundation)  
Back to top