Juniors kick off US national road championships

Five road race golds awarded in Bend, Oregon

Junior men 13-14: 40km
1Philip O'Donnell (Frazier Cycling)1:07:01 
2Dylan Drummond (Tieni Duro Junior Cycling Team)  
3Daniel Parks (GS Tenzing)  
4Matthew Valencia (Team Specialized Racing/Team Sp)0:01:21 
5William Guillen (Raleigh Allstars Cycling Club/R)  
6Teddy Kozlowski (Liberty Cycle)  
7Max Gander (TriStar Cycling Team/Tristar-Mo)0:01:22 
8Shaner LeBauer (Artemis)  
9Jonathan Brown (TriStar Cycling Team/Tristar-Mo)  
10Efren Flores (Adams Avenue Bicycles/G S Adams)  
11Zeke Mostov (San Jose Bicycle Club/SJBC)  
12Diego Binatena (Ironfly/ironfly)  
13Jack Maddux (Team Specialized Racing/Team Sp)0:01:23 
14Kenny Polley (White Mountain Road Club/Landis)  
15Zachary Edwards (Racelab U-23 Cycling Team/Team)  
16Luke Broadwell (Fulton Flyers Cycling Club)  
17Samuel Morkal Williams (Century Road Club Association/J)  
18Nathan Hocking (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
19Broderick Hartley0:01:24 
20Anders Nystrom (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
21Tulio Weber (El Grupo Youth Cycling Club)  
22William Barta (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
23Stephen Ridley (Forest Acres Cycling Team/Flora)0:01:25 
24Griffin Wigert (All Sport-Team Swift)  
25Noah Granigan (Somerset Wheelmen)0:02:05 
26David O'Brien (Rad Racing NW/Hagens Berman)0:05:18 
27Annan Hildebrand (Southern California Velo)0:05:20 
28Maxx Chance0:05:31 
29Adrien Costa (San Jose Bicycle Club/SJBC)0:05:32 
30Cooper Simon (Red Zone Cycling)0:05:33 
31Ryan Grant (All Sport-Team Swift)0:05:35 
32Liam Earl (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)0:05:40 
33Justin Griffin0:05:41 
34Samuel Bell (International Christian Cycling)0:06:04 
35Stanley Goto (All Sport-Team Swift)0:07:39 
36Brian Wolfe (Corner Cycle Cycling Club/CL No)  
37Samuel Rosenberg0:07:40 
38Stephen Israel (CPT/Connie Cycling Junior Racin)0:07:42 
39Shane Scoggin (National Capital Velo Club/Spok)0:07:53 
40Karch Miller (Davis Bike Club)0:08:04 
41Robbie Farrens (Rocket Sports Racing/DJs Produc)0:08:16 
42Jonathan Christensen (Rocket Sports Racing/DJs Produc)  
43Lucas Weyand0:08:18 
44Liam Dunn  
45Everett Jones (Baraboo Sharks)0:08:43 
46Marcelo Cleveland (Southern California Velo)0:08:53 
47Ethan Reynolds (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)0:08:56 
48Peter Vollers (Woodstock Bicycle Club)0:10:27 
49Luis Guillen (Raleigh Allstars Cycling Club/R)0:11:57 
50Grayson Brookshire (Velosports Racing Asheville/DIY)0:11:59 
51Stephen Haas (Black Sheep Junior Cycling)0:14:49 
52Christian Bergh (Team Hotel San Jose)0:14:50 
DNSCarlo Villarreal  
DNFNathan Rico (Team Velosport Club/Sho-air/Son)  
DNFCharles Snead (Velo City Pro Cycle)  
DNFGlenn Ponath  
DNFRobert Terra (Rocket Sports Racing)  
DNFTony Comer (San Diego Bicycle Club/ACQUA AL)  
DNFReid Smith (Tieni Duro Junior Cycling Team)  
DNFEnzo Flores (Adams Avenue Bicycles)  
DNFLogan Feasline (Coeur d 'Alene Velo Racers (CDA)  
DNFCormac Dunn  
DNFTroy Strickland (San Jose Bicycle Club/SJBC)  
DNFJoseph Tarrant (Southern California Velo)  
DNFDavis Wilkey (Black Sheep Junior Cycling)  
DNFDouglas Hall (Team Velosport Club/Sho-air/Son)  
DNFJason Saltzman (Morgan Stanley Cycling Team/Mor)  
DNFEli Kranefuss (All Sport-Team Swift)  
DNFNathan Goldberg (GP Velotek)  
Junior men 10-12: 20km
1Grant McElroy (Beaverton Bicycle Club)0:37:31 
2Matteo Jorgenson (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
3Christopher Blevins (Durango Devo)  
4Gage Hecht (International Christian Cycling)0:00:01 
5Michael Hocking (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
6Daniel Willett (Southern California Velo)0:00:08 
7Jeremy Lopez (Southern California Velo)0:00:37 
8Prithvi Gummadi (Frazier Cycling)  
9Maxl Freeman0:01:20 
10Nick Oestreich (International Christian Cycling)  
11Phillip Truppelli (Colavita Racing Inc./Colavita R)0:02:36 
12Cade Bickmore (Flatiron Flyers Junior Cycling)  
13Alexander West0:02:37 
14Nathan LeBauer (Artemis)  
15Aditya Gummadi (Frazier Cycling)0:02:38 
16Eric Brunner0:02:39 
17Alec Miller (Broken Spoke Cycling)  
18Jacob Drummond (Tieni Duro Junior Cycling Team)0:03:46 
19Tate Harper (Colavita Racing Inc./Colavita R)  
20Ryan Madis (Project Velo Racing/One Call No)0:03:47 
21Gianni Kennard0:04:14 
22David Polley (White Mountain Road Club/Landis)0:04:54 
23Harry Brelsford0:05:17 
24Rishi Teja Mocherla (Frazier Cycling/Frazier Cycling)0:05:37 
25Justin Leong (San Jose Bicycle Club/SJBC)0:05:44 
26Florian Costa (San Jose Bicycle Club/SJBC)0:06:50 
27Angel Lopez (Major Motion Cycling Club)0:07:40 
28Graydon Anderson (Young Endurance Athletes of Uta)0:08:54 
29James Brookshire (Velosports Racing Asheville/DIY)0:09:08 
30Andrew Singer (International Christian Cycling)  
31Eric Calder (Les Amis)0:10:03 
32Jarrett Aregger (Northwest Velo/First Rate Mortg)0:12:12 
33Nicholas Townes (Les Amis/Les Amis Cycling Team)0:12:51 
DNSDuncan Reid (Peninsula Cycle Club/BikePalace)  
DNFJames Todd (Frazier Cycling)  
Junior women 15-16: 55km
1Melissa Garcia (Chester County Cycling Foundati)1:43:21 
2Alexis Ryan (The TEAM SoCalCross/Team CICLE)0:00:01 
3Kayla Sterling (Plano Athletic Cycling Club/PAC)  
4Kaitlyn Lawrence (Vortex Cycling Club/Team Vortex)0:00:02 
5Sarah Huang (Nova Cycle Sports Foundation In)0:00:04 
6Bailey Semian (Chester County Cycling Foundati)0:00:05 
7Addyson Albershardt (Team Kenda)0:00:06 
8Zoe Frazier (Frazier Cycling/Frazier Cycling)0:00:07 
9Grace Alexander (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
10Corrie Osborne (Nova Cycle Sports Foundation In)0:05:29 
11Allyson Beach (Bay City Breakers)0:05:30 
12Eryn Maris (Union Bay Cycling/Bikesale.com)0:05:32 
13Page Robertson (Tieni Duro Junior Cycling Team)0:07:51 
14Niki Reker (Grand International)0:07:52 
15Karla Lopez (Major Motion Cycling Club)0:08:11 
16Ashley StPierre (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)0:10:15 
17Savannah Blake (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
18Tara McCormick (Helens Racing/Helens/Cannondale)0:11:48 
DNFMichelle Blake (Colavita Racing Inc./Colavita R)  
DNFMadison Tuggle  
DNFSara Youmans (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)  
DNFJacqueline Denny (Team Kenda)  
DNFAvivah Hotimsky (ColoBikeLaw.com)  
DNFLarisa Wade (Rad Racing NW/Hagens Berman)  
Junior women 13-14: 30km
1Katrina Howard (Vapor Racing)0:57:09 
2Laurel Rathbun0:00:14 
3Kirsten Williams (Natural Grocers Cycling Team/Na)0:00:20 
4Claire vanEkdom (Artemis)0:01:59 
5Dominique Shore (Frazier Cycling)0:02:01 
6Andrea Casebolt (Rad Racing NW/Hagens Berman)0:02:02 
7Emma White (Capital Bicycle Racing Club/CBR)0:02:03 
8Zoe Reeves (Priority Health Cycling Team)0:02:04 
9Abigail Aldridge (Frazier Cycling)0:04:19 
10Hannah Swan0:04:54 
11Olivia Saunders (Somerset Wheelmen)0:05:07 
12Marta Morris0:05:29 
13Hannah McDade (Beaverton Bicycle Club)0:05:43 
14Madeleine Boutet (Kaludi Subway)0:05:45 
15Salley Reamer (Forest Acres Cycling Team/Flora)0:06:00 
16S Fernanda Polanco (Major Motion Cycling Club)0:06:16 
17Claire Jensen (Peanut Butter & Co. TWENTY 12/P)0:08:47 
18Amelia Tanner (JET Cycling/JETCycling)  
19Lucia Carreno (Major Motion Cycling Club)0:10:18 
20Diana Ramos (Fulton Flyers Cycling Club/Fult)  
Junior women 10-12: 20km
1Skylar Schneider0:42:37 
2Mina Anderberg (Flatiron Flyers Junior Cycling)0:00:02 
3Jenna Gardner (PCIM)0:00:11 
4Julyn Aguila0:00:15 
5Moriah Swan0:02:09 
6JoAnn Ponath0:02:10 
7Rebecca Israel (CPT/Connie Cycling Junior Racin)0:04:02 
8Courtney Comer (San Diego Bicycle Club/ACQUA AL)0:04:19 
9Macey Grett (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq)0:05:31 
10Jessica Allen0:05:38 
11Sophia Broadwell (Fulton Flyers Cycling Club)0:14:39 
DNSAlexandra Bercaw (Project Velo Racing/One Call No)  
Back to top