TechPowered By

More tech

USA Cycling Elite Track National Championships 2012

Date range:
September 27-30, 2012

September 27, Day 1: Men: Individual Pursuit, Scratch Race, Team Sprint - Women: 500m TT, Individual Pursuit, Scratch Race

Moir, Hall top Scratch Race championships

By:
Cycling News
Published:
September 28, 2012, 21:08,
Updated:
September 28, 2012, 22:09

Lea, Hall win pursuits, Godby takes 500

Full Results

Women - 500m TT
# Rider Name (Country) Team Result
1 Madalyn Godby (enCompass Racing) 0:00:35.955  
2 Cristin Walker (Momentum Coaching Group p/b Atomic) 0:00:36.131  
3 Melissa (Missy) Erickson 0:00:36.940  
4 Anissa Cobb 0:00:37.338  
5 Dana Feiss (CPT) 0:00:37.351  
6 Tela Crane (Broadmark Capital) 0:00:37.564  
7 Alissa Maglaty (Bike Central) 0:00:37.758  
8 Jen Featheringill (Bike Central) 0:00:37.808  
9 Gea Johnson (Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes) 0:00:37.919  
10 Mary Glenn Carrasco 0:00:40.168  
11 Lindsay Felker (Peterson Racing) 0:00:40.546  
12 Jennifer Wilson (Vanderkitten) 0:00:41.190  
13 JASMINE ZAMORA 0:00:41.456  
14 leigh balkom (Dolce Vita Cycling) 0:00:42.255  
15 Adrienne Belliveau (Team TIBCO II) 0:00:43.297  
Men's Team Sprint
# Rider Name (Country) Team Result
1 TJ Mathieson (Velocity Sports Perf) 0:00:46.336  
1 Giddeon Massie (Velocity Sports Perf)    
1 Andrew Lakatosh (Velocity Sports Perf)    
2 Danny Robertson (Three's A Party) 0:00:46.445  
2 Nathan Koch (Three's A Party)    
2 Matthew Baranoski (Three's A Party)    
3 Jeffrey Whiteman (Brihop/Garner Compos) 0:00:49.557  
3 Jeffrey Whiteman (Brihop/Garner Compos)    
3 Jason Garner (Brihop/Garner Compos)    
3 Dan Birman (Brihop/Garner Compos)    
4 Robert Mayfield (Tyson's Cerious Whit) 0:00:51.097  
4 Martin Houston (Tyson's Cerious Whit)    
4 Ryan Hieb (Tyson's Cerious Whit)    
Men's Scratch Race - Heat 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Daniel Holloway 0:09:08.422  
2 Stefan Rothe (Tulsa Tough Racing pb ICEdot)    
3 John (Jackie) Simes (Jamis/Sutter Home)    
4 Karl Erickson (ColoBikeLaw.com)    
5 Jacob Duehring (DNA)    
6 Colt Peterson (Get Crackin'-MS Society/VRC)    
7 David Moyer (xXx Racing)    
8 David McCook (McGuire Cycling Team)    
9 Austin Carroll (Full Circle Cycling Powered by Pure Gear)    
10 Danny Heeley (Hagens Berman Cycling)    
11 David Klipper (Guinness Cycling Team)    
12 Ryan Schneider (Team Simple Green)    
13 Charles (Joe) Eldridge    
14 Raul Arias J.R. (SJBC/San Jose Bicycle Club)    
15 Ryan Hieb    
16 Jason Meidhof (DC Velo Limited)    
17 Ian Burnett (Competitive Cyclist Racing Team)    
18 Thomas Briney (xXx Racing)    
19 E Eric Johnson (Slalom Consulting Racing)    
DNF Joe Prettyman (Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma)    
Men's Scratch Race - Heat 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bobby Lea (Pure Energy Cycling-ProAirHFA) 0:09:18.750  
2 Kenneth Williams (Slalom Consulting Racing)    
3 Zachary Kovalcik (Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma)    
4 Kevin Schiller (DNA)    
5 Ian Moir (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies)    
6 Daniel Gay (VRC)    
7 Zack Noonan (BikeReg.com/Cannondale)    
8 Collin Berry (Get Crackin'-MS Society/VRC)    
9 Daniel Holt (Team Type 1- Development)    
10 Jeffrey Whiteman (Flatlandia Cycling Team)    
11 Liam Donoghue (xXx Racing)    
12 Joe Dickerson (McGuire Cycling Team)    
13 David DiPetrillo (Hagens Berman Cycling)    
14 Andrew Kruse (Speedfix Racing p/b Zubaz)    
15 Guy Tucker (HSP/Herriott Sports Performance)    
16 Martin Vecchio (Lathrup Industries/Giant Bicycles)    
17 Griffin Easter (Ritte Van Vlaanderen)    
18 Brent DelRosario (Wolverine Sports Club)    
19 Robert Evans (McGuire Cycling Team)    
20 Vincent Juarez (Team Mike's Bikes)    
Men's Scratch Race - Final
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ian Moir (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:18:12.600  
2 Daniel Holloway    
3 Zachary Kovalcik (Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma)    
4 Zack Noonan (BikeReg.com/Cannondale)    
5 Bobby Lea (Pure Energy Cycling-ProAirHFA)    
6 Danny Heeley (Hagens Berman Cycling)    
7 Daniel Holt (Team Type 1- Development)    
8 Kevin Schiller (DNA)    
9 Stefan Rothe (Tulsa Tough Racing pb ICEdot)    
10 Collin Berry (Get Crackin'-MS Society/VRC)    
11 Jacob Duehring (DNA)    
12 Karl Erickson (ColoBikeLaw.com)    
13 (-1 lap) Daniel Gay (VRC)    
14 Joe Dickerson (McGuire Cycling Team)    
15 David Moyer (xXx Racing)    
16 Ryan Schneider (Team Simple Green/Bike Religion/Cycles Veloce)    
17 David Klipper (Guinness Cycling Team)    
18 Colt Peterson (Get Crackin'-MS Society/VRC)    
19 Liam Donoghue (xXx Racing)    
20 (-2 laps) Kenneth Williams (Slalom Consulting Racing)    
DNF David McCook (McGuire Cycling Team)    
DNF Austin Carroll (Full Circle Cycling Powered by Pure Gear)    
DNF John (Jackie) Simes (Jamis/Sutter Home)    
DNF Jeffrey Whiteman (Flatlandia Cycling Team)    
Women's Scratch Race - Final
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lauren Hall (TIBCO to The Top) 0:12:54.890  
2 Jacquelyn Crowell (Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12)    
3 (-1 lap) Erin Glover (Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma)    
4 Jennifer Valente (Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12)    
5 Shelby Reynolds (Helens/Cannondale/Helens Racing)    
6 Neva Day (NOW Cycling/Now Cycling)    
7 Kate Wilson (NOW and Novartis for MS/Now Cycling)    
8 Cari Higgins (Exergy Twenty12)    
9 Emily Thurston (Touchstone Climbing)    
10 Heather Ross (Team TIBCO II)    
11 Shannon Bhatia (Team TIBCO II)    
12 Lindsay Felker (Peterson Racing)    
13 Amanda Seigle (Metromint Cycling)    
14 Julia Lonchar (Peanut Butter & Co Human Zoom)    
15 Korina Huizar (Metromint Cycling)    
16 Kimberly Geist (Chester County Cycling Foundation)    
17 Morgan Kapp (NOW Cycling/Now Cycling)    
18 Jennifer Wilson (Vanderkitten)    
19 Elizabeth Newell (NOW and Novartis for MS/Now Cycling)    
20 Kristen Meshberg (Spidermonkey Cycling)    
DNF Linsey Hamilton (Speedfix Racing p/b Zubaz)    
DNF Norrene Godfrey (Rubicon Cycling)    
Men's Individual Pursuit
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bobby Lea (Pure Energy Cycling-ProAirHFA) 0:04:32.998  
2 Liam Donoghue (xXx Racing) 0:04:39.867  
3 Stefan Rothe (Tulsa Tough) 0:04:41.975  
4 Ian Burnett (Competitive Cyclist Racing Team) 0:04:45.444  
5 Ian Moir (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:04:46.906  
6 Zack Noonan (BikeReg.com/Cannondale) 0:04:48.206  
7 Griffin Easter (Ritte Van Vlaanderen) 0:04:49.958  
8 Jason Meidhof (DC Velo Limited) 0:04:51.416  
9 Daniel Holt (Team Type 1- Development) 0:04:52.222  
10 Colt Peterson (Get Crackin'-MS Society/VRC) 0:04:54.306  
11 Joe Prettyman (Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma) 0:04:57.205  
12 Daniel Casper (Revolution Cycle and Ski) 0:05:03.282  
13 Joe Dickerson (McGuire Cycling Team) 0:05:03.745  
14 Joe Kolling (Team Werks) 0:05:05.249  
15 Shannon Fox 0:05:28.382  
16 Stephen Pelletier (Comprehensive Racing/Salem Cycle) 0:05:29.777  
Women's Individual Pursuit
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lauren Hall (TIBCO to The Top) 0:03:48.581  
2 Kimberly Geist (Chester County Cycling Foundation) 0:03:51.224  
3 Cari Higgins (Exergy Twenty12) 0:03:53.253  
4 Jacquelyn Crowell (Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12) 0:03:55.596  
5 Erin Glover (Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma) 0:03:55.490  
6 Elizabeth Newell (NOW and Novartis for MS/Now Cycling) 0:03:56.008  
7 Neva Day (NOW Cycling/Now Cycling) 0:03:56.305  
8 Emily Thurston (Touchstone Climbing) 0:04:00.297  
9 Adrienne Belliveau (Team TIBCO II) 0:04:04.612  
10 Julia Lonchar (Peanut Butter & Co Human Zoom) 0:04:05.561  
11 Kristen Meshberg (Spidermonkey Cycling) 0:04:10.990  
12 JASMINE ZAMORA 0:04:12.017  
13 MaryAnn Levenson (B4T9/Foundation) 0:04:12.145  
14 Kate Wilson (NOW and Novartis for MS/Now Cycling) 0:04:12.835  
15 Heather Ross (Team TIBCO II) 0:04:13.871  
16 Laurel Green (Early Bird Womens Developmental Cycling Team) 0:04:14.027  
17 Linsey Hamilton (Speedfix Racing p/b Zubaz) 0:04:15.831  
18 Sheryl Lambert 0:04:16.481  
19 Beth Butrymowicz 0:04:17.107  
20 Mary Ellen Allen (Webcor) 0:04:18.261  
21 Andi Smith (Kalyra) 0:04:22.522  

For more about this week's racing see Cycling News HD