Feiss claims sprint title

Massie wins keirin, Newell, Holt take points races

Full Results

Women's sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dana Feiss (CPT/Home Depot Center Team)  
2Cristin Walker (Momentum Coaching Group p/b Atomic/Momentum Coaching Group)  
3Madalyn Godby (enCompass Racing)  
4Jen Featheringill (Bike Central)  
5Jennifer Valente (Adams Avenue Bicycles/G S Adams Avenue Bicycles)  
6Tela Crane (Lake Washington Velo)  
7Anissa Cobb  
8Melissa Erickson (RockyMounts Izze Racing)  
9Erin Glover (Bike Central)  
10Alissa Maglaty (Team TIBCO II)  
11Erin Popovich (Matrix Cycling Club)  
12Mary Glenn Carrasco (LTO Velo)  
DNSElizabeth Carlson (Black Dog Professional Cycling Team)  
Men's points race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Holt (Team Type 1- Development)38 pts
2Jake Hansen33 
3James Carney (RideClean p/b PatentIt.com)22 
4Ian Moir (Yahoo Cycling Team)22 
5Bobby Lea (Pure Energy Cycling-ProAirHFA)17 
6Zachary Kovalcik (Diamond Law Cycling)14 
7Kit Karzen (VRC/NOW-MS Society)11 
8Karl Erickson (ColoBikeLaw.com)10 
9Ignacio Silva (UCI CT: Wonderful Pistachios Cycling)9 
10Colt Peterson (VRC)9 
11Liam Donoghue (xXx Racing)6 
12John Simes (UCI CT: Jamis/Sutter Home)6 
13Daniel Farinha (San Jose Bicycle Club/SJBC)4 
14Zack Noonan (FCS/ Metro Volkswagen/FCS Cycling Team)4 
15Robert Evans (McGuire Cycling Team)3 
16Martin Vecchio (Track Teams by WAHU)2 
17David Moyer (xXx Racing)1 
DNPCharles Cassin (Big Ring U-25)  
DNPDaryl Hemenway (BRIHOP Cycling)  
DNPBrendan Sharpe (CREDO Racing)  
DNPJohn Walsh (Breakaway-UBS Elite Masters)  
DNPBlaine Benson (Track Teams by WAHU)  
DNPBrett Clare (DNA)  
DNPSteven Herzfeld (GS Ciao)  
DNPValentin Todorow (Peachtree Bikes)  
DNPGregory White (Davis Bike Club/Davis Bike Club Race Team)  
DNPRobert Black (Saroff Racing Team)  
DNPBrent DelRosario (Track Teams by WAHU)  
DNPVincent Juarez (San Jose Bicycle Club/SJBC)  
DNPJohn Tomlinson (Four 2 One Sports)  
DNPIan Burnett (UCI CT: Realcyclist.com)  
DNPDavid DiPetrillo (Lake Washington Velo)  
DNPDavid McCook (McGuire Cycling Team)  
DNPDerek Virta (Speedfix Racing p/b Zubaz)  
DNFAndrew Kruse (Speedfix Racing p/b Zubaz)  
DNFPhillip Gaimon (UCI CT: KENDA Pro Cycling presented by GEARGRINDER)3 pts
DNFSterling Magnell (UCI CT: Wonderful Pistachios Cycling)  
DNFDaniel Harm (Lake Washington Velo/Broadmark Capital)  
DNFLarry Stoegbauer (xXx Racing)  
DNFKeith Ketterer (Breakaway-UBS Elite Masters)  
DNFAl Urbanski (BRIHOP Cycling)2 pts
Women's points race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elizabeth Newell (Bell Lap Racing/Team Bell Lap)27 pts
2Cari Higgins (Peanut Butter & Co. TWENTY 12/Proman Hit Squad)22 
3Jennifer Triplett (Lake Washington Velo)16 
4Lauren Tamayo (Peanut Butter & Co. TWENTY 12/Peanut Butter & Co. TWENTY12)15 
5Lauren Hall (Colavita / Forno D'Asolo)10 
6Colleen Hayduk (RIDECLEAN/RideClean p/b PatentIt.com)9 
7Neva Day (Cog Cycling/COG Cycling)5 
8Heather Albert (Team REP)5 
9Erica Allar (RIDECLEAN/RideClean p/b PatentIt.com)5 
11Shelby Reynolds (Sugar Cycles)3 
12Valerie Brostrom (Bouledogue Tout Noir)3 
13Erin Glover (Bike Central)2 
14Kate Wilson (CPT/Connie Cycling Junior Racing Team)2 
15Hanan Alves-Hyde (RIDECLEAN/RideClean p/b PatentIt.com)2 
16Emma Bast (Speedfix Racing p/b Zubaz)  
17Kira Prokopakis (Los Gatos Bicycle Racing Club)  
18Kelly Plese (Puget Sound Cycling Club/Gregg's Specialized-Trek Racing Team)  
19Morgan Kapp (Cog Cycling/COG Cycling)  
DNSJennifer Weinbrecht (Vanderkitten/Vanderkitten-Focus)  
DNFNorrene Godfrey (Rubicon Cycling)-20 
DNFHeather Ross (Spokesman/Cloud Nine)-20 
Men's keirin
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giddeon Massie (Cody Racing)  
2Matthew Baranoski (Pure Energy Cycling-ProAirHFA)  
3Andrew Lakatosh (Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental)  
4Daniel Sullivan (Affinity Cycles)  
5Kevin Mansker (Momentum Coaching Group p/b Atomic/Momentum Coaching Group)  
6Danny Robertson (WDT-Allvoi International Cycling Team)  
7Daniel Walker (Rubicon Cycling)  
8Michael Blatchford (Rubicon Cycling /Team Rubicon-ORBEA)  
9TJ Mathieson (Momentum Coaching Group p/b Atomic)  
10Samuel Milroy (LTO Velo)  
11Jack Lindquist (Ritte Van Vlaanderen)  
12Phillip Elbaz  
DNPJeffrey Whiteman (Flatlandia Cycling Team)  
DNPJonathan Fraley (WDT-Allvoi International Cycling Team)  
DNPNathan Koch  
DNPRyan Gadow (San Jose Bicycle Club)  
DNPTimothy McGee (Predator Cycling)  
DNPMichael Hall (Behind-Bars/LGR)  
DNPJoshua Ryan (Bouledogue Tout Noir)  
DNPJ Christopher Ferris (sub11 Racing)  
DNPLuke Harris  
Women's flying 200m TT
#Rider Name (Country) TeamResult
1Madalyn Godby (enCompass Racing)0:00:12.215 
2Jen Featheringill (Bike Central)0:00:12.426 
3Dana Feiss (CPT/Home Depot Center Team)0:00:12.435 
4Tela Crane (Lake Washington Velo)0:00:12.515 
5Cristin Walker (Momentum Coaching Group p/b Atomic/Momentum Coaching Group)0:00:12.562 
6Jennifer Valente (Adams Avenue Bicycles/G S Adams Avenue Bicycles)0:00:12.564 
7Anissa Cobb0:00:12.916 
8Melissa Erickson (RockyMounts Izze Racing)0:00:13.032 
9Erin Glover (Bike Central)0:00:13.088 
10Alissa Maglaty (Team TIBCO II)0:00:13.122 
11Erin Popovich (Matrix Cycling Club)0:00:13.215 
12Mary Glenn Carrasco (LTO Velo)0:00:13.848 
DNSElizabeth Carlson (Black Dog Professional Cycling Team)  
Back to top