TechPowered By

More tech

USA Cycling Amateur & Para-cycling Road National Championships 2013

Date range:
July 3- 5, 2013

July 03, Junior Women Road Race: 71km

Cole solos to Junior Women's 17-18 national title

By:
Cycling News
Published:
July 04, 2013, 14:41 BST,
Updated:
July 04, 2013, 15:43 BST

Arensman edges Boutet for Junior Women's 15-16 championship

Junior Women - 17-18: 71km
1 Janelle Cole (West Michigan Coast Riders) 2:06:09  
2 Kelly Catlin (Gopher Wheelmen) 0:00:32  
3 Hannah Swan (Strive Racing) 0:00:43  
4 Ellen Noble (C.F. Racing) 0:00:51  
5 Sara Youmans (Stranamanti Cycling/Keller Rohrback Cycling) 0:00:56  
6 Laurel Rathbun (ExergyTWENTY16) 0:00:57  
7 Sarah Huang (ExergyTWENTY16) 0:01:13  
8 Bailey Semian (Team TIBCO II) 0:03:06  
9 Page Robertson (Team TIBCO II) 0:08:04  
10 Corrie Osborne (Team Extreme) 0:08:17  
11 Savannah Adams (Front Rangers Cycling Club) 0:08:30  
12 Nadia Latzgo (ExergyTWENTY16)    
13 Evelyn Korbich (Young Medalists/Young Medalists) 0:09:07  
14 Zoe Reeves (Einstein Racing) 0:15:11  
15 Karen Brocket (JET Cycling/JETCycling) 0:15:19  
16 Zoe Frazier (Frazier Cycling) 0:16:02  
17 Victoria Haney (Frazier Cycling) 0:28:25  
18 Emily Neice (Spin Zone Racing/Spin Zone Racing Women) 0:30:13  
DNS Emily Bramel (St Paul Bicycle Racing Club)    
DNS Rachael Jensen (Coulee Region Youth Cycling Inc/Borah)    
DNS Dominique Shore (Frazier Cycling)    
DNF Stefanie Feltwell (Forest Acres Cycling Team)    
DNF Christina Koeppe (Team TIBCO II)    
DNF Tara McCormick (ExergyTWENTY16)    
Junior Women - 15-16: 49km
1 Hannah Arensman (ExergyTWENTY16) 1:20:53  
2 Madeleine Boutet    
3 Chloe Dygert (Midwest Development Cycling Inc.) 0:00:04  
4 Emma White (Farm Team Cycling/Farm Team Elite Women's Cycling Team) 0:00:13  
5 Emma Swartz (Brazen Dropouts/Junior Dropouts) 0:00:19  
6 Marta Morris (ExergyTWENTY16) 0:01:19  
7 Ashlyn Woods (ExergyTWENTY16) 0:04:09  
8 Rachel Swan (Strive Racing) 0:04:25  
9 Gina Johnson (Village-Verdigris Cycling) 0:04:33  
10 Maryann Riley (Forest Acres Cycling Team) 0:04:47  
11 Skylar Schneider (Team TIBCO II) 0:05:14  
12 Amelia Tanner (JET Cycling) 0:05:35  
13 Morgan McKey (West Michigan Coast Riders)    
14 Jenny Lucke (Naked Women's Racing /Naked Women's Racing p/b TriBella) 0:07:57  
15 Kieran Devere (Stevens Bicycle Racing/SBRacing) 0:09:26  
16 Bethany Sodergren (ISCorp Cycling/NCSF) 0:09:29  
17 Hannah Green (BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)) 0:09:30  
18 Danielle Mullis (JET Cycling/JETCycling) 0:10:02  
19 Zoe Mullins (ExergyTWENTY16) 0:10:46  
20 Victoria Kanizer (JET Cycling) 0:10:57  
21 Mackenzie Green (Bio Wheels Racing) 0:11:06  
22 Marjolein Pawlus (Cycle Sport Concepts Tampa) 0:14:31  
23 Diana Ramos (Junior Flyers) 0:15:19  
24 Hannah McDade (ExergyTWENTY16) 0:15:36  
25 Madeleine Haney (Frazier Cycling) 0:19:22  
26 Katherine Eckrote (Frazier Cycling/Frazier Cycling Juniors) 0:27:10  
DNS Emily Abraham (Team Swift)    
DNF Allyson Hurst (Forest Acres Cycling Team)