TechPowered By

More tech

April 28, Elite women: Athens 40km

Allar triumphs at Athens Terrapin Twilight Criterium

By:
Neil Browne
Published:
April 29, 2012, 14:34 BST,
Updated:
April 29, 2012, 18:19 BST

Van Gilder, Fader round out podium

Erica Allar (RideClean-Parentit.com) beats Laura Van Gilder (Mellow Mushroom-Rose Bandit Racing) at the line to win the 2012 Terrapin Twilight Criterium

Erica Allar (RideClean-Parentit.com) beats Laura Van Gilder (Mellow Mushroom-Rose Bandit Racing) at the line to win the 2012 Terrapin Twilight Criterium

view thumbnail gallery

Held under warm muggy weather conditions with a crowd several people deep around the one kilometer loop, the Athens Terrapin Twilight Criterium is a party where a bike race breaks out.

Under the constant thump of dance music and the constant clang of a prime bell, Erica Allar (Ride Clean) jumped out of from the bunch and took the field sprint for the win over Laura Van Gilder (Mellow Mushroom-Rose Bandit) and Sarah Fader (Pepper Palace-Spin-Tech Training).

The cash-heavy primes kept the women on the gas throughout the whole 40 lap race. It was one of these primes that motivated Sara Tussey (Veloshine Cycling) to pull away and take several primes. Fortunately for her she was riding solo so there was no splitting the cash with breakaway companions.

As expected she was eventually pulled back into the peloton - but that didn't stop the counter-attacks.

With the pace so high by the halfway point, dropped women racers were being pulled from the race for safety reasons. Those who were still in contention were strung out in single file with Van Gilder at the front.

With the multiple attacks throughout the race, the Mellow Mushroom squad took the responsibility of keeping the breaks in check.

"I thought RideClean might contribute a bit, but they had their race to run and we had ours," said Van Gilder. "We felt confident in having a field sprint, unless there was the right mix (of riders) in a break."

With the daylight completely gone and with just three final remaining laps Tussey and Whitney Schultz (Paceline Projects p/b Veloforma) went off the front. However they only had a handful of seconds lead.

On the bell lap the women's peloton was all together and as expected a field sprint awaited to determine victory.

Coming over the small rise toward the finish line two women came into sight battling for the win. With a throw to the line Allar edged out Van Gilder at the line.

Allar had won last week in the Sunny King Criterium and was gunning for the Athens win.

"Coming off my win in Sunny King I came in knowing that Laura Van Gilder and Jacquelyn Crowell (Exergy) would potentially want to get up off the front and I was fully aware of that move. But I have pretty good pack handling skills and if it came down to a field sprint I could do well there too."

Allar explained her strategy for the last lap.

"Crowell jumped on the back straight and I got on her wheel. I knew if I was patient and timed my sprint well I could win," said Allar.

Allar maintains her lead in the USA CRITS series followed by Debbie Milne (Absolute Racing) and in third Colleen Gulick (Pure Energy Cycling).

Full Results
1 Erica Allar (RideClean-PatentIt.com) 0:56:54  
2 Laura Van Gilder (Mellow Mushroom-Rose Bandit Racing)    
3 Sarah Fader (Pepper Palace-Spin-Tech Training)    
4 Jacquelyn Crowell (Exergy) 0:00:01  
5 Debbie Milne (Absolute Racing-MSMOC)    
6 Cinthia Lehner (Pepper Palace-Spin-Tech Training)    
7 Elizabeth Morse Hill (Zmotion) 0:00:02  
8 Laura Parsons (Mellow Mushroom-Rose Bandit Racing)    
9 Addyson 'Addy' Albershardt (NOW-Novartis for MS)    
10 Alexis Ryan (TIBCO-To The Top)    
11 Lindsay Bayer (XO Communications p/b Cisco) 0:00:06  
12 Kristen Meshberg (Spidermonkey) 0:00:08  
13 Lenore Pipes (RideClean-PatentIt.com)    
14 Amy Phillips (Mystique Cycling Team-SCV) 0:00:09  
15 Colleen Gulick (Pure Energy ProAir HFA)    
16 Valeria Galeano (Mellow Mushroom-Rose Bandit Racing)    
17 Kathryn Clark (Team Kenda p/b Geargrinder)    
18 Kristin Lotito (Pure Energy ProAir HFA)    
19 Kat Carr (Paceline Projects p/b Veloforma) 0:00:10  
20 Sara Tussey (VeloShine Cycling Team) 0:00:11  
21 Ann Koehler (Modry Evergreen) 0:00:13  
22 Colleen Hayduk (RideClean-PatentIt.com)    
23 Whitney Schultz (Paceline Projects p/b Veloforma)    
24 Rebecca Larson (Team Type 1-Sanofi) 0:00:15  
25 Liz Gerrity (Team Kenda p/b Geargrinder) 0:00:18  
26 Erica Chard (Pepper Palace-Spin-Tech Training) 0:00:19  
27 Hannah Miller (PainPathways Cycling Team)    
28 Shannon Parrish (Team Kenda p/b Geargrinder) 0:00:21  
29 Morgan Patton (Team Type 1-Sanofi) 0:00:23  
30 Colleen Paine (Team Kenda p/b Geargrinder) 0:00:25  
31 Christy Keely (Team Kenda p/b Geargrinder)    
32 Vanessa Drigo (Vanderkitten-Focus) 0:00:27  
33 Cheryl Fuller Muller (Louis Garneau Factory Team)    
USA CRITS standings after round 4
1 Erica Allar (RideClean/PatentIt.com) 997 pts
2 Debbie Milne (Absolute Racing) 858  
3 Colleen Gulick (Pure Energy Cycling - Proairhfa) 735  
4 Colleen Hayduk (RideClean/PatentIt.com) 655  
5 Laura Parsons (Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing) 572  
6 Kristen Lasasso (Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing) 481  
7 Laura Van Gilder (Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing) 458  
8 Valeria Galeano (Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing) 447  
9 Jacquelyn Crowell (Exergy TWENTY12) 440  
10 Lenore Pipes (RideClean/PatentIt.com) 403  
11 Emma Grant (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 390  
12 Ann Koehler (Modry/Evergreen) 386  
13 Courtney Lowe (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 362  
14 Annie Ewart (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 349  
15 Alexis Ryan (Team TIBCO) 346  
16 Kathryn Clark (Team Kenda p/b Geargrinder) 341  
17 Liz Gerrity (Team Kenda p/b Geargrinder) 331  
18 Sara Tussey (VeloShine Cycling Team) 323  
19 Elizabeth Morse Hill (Zmotion) 322  
20 Cinthia Lehner (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 290  
21 Kate Ross (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 288  
22 Anna Barensfeld (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 288  
23 Hanan Alves-Hyde (RideClean/PatentIt.com) 262  
24 Leah Kirchmann (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 254  
25 Nichole Wangsgard (Primal/MapMyRide) 250  
26 Fader Sarah (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 242  
27 Theresa Cliff-Ryan (Exergy TWENTY12) 240  
28 Erica Chard (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 239  
29 Jade Wilcoxson (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 228  
30 Morgan Patton (Team Type 1 - Sanofi) 226  
31 Anna Lang (Velo Club LanGrange) 225  
32 Kendall Ryan (Team TIBCO) 222  
33 Elizabeth Morse Hill (Zmotion) 220  
34 Sabrina Forbes (Two-Wheel Jones Racing) 216  
35 Christina Gokey-Smith (NOW and Novartis for MS) 215  
36 Stephanie Skoreyko (Kallisto/Wheels of Oakville) 215  
37 Albershardt Addyson 'Addy' (NOW-Novartis for MS) 210  
38 Zoe Mullins (Colavita) 204  
39 Bayer Lindsay (XO Communications p/b Cisco) 202  
40 Amy McQuire 200  
41 Gwen Inglis (Team Kenda p/b Geargrinder) 200  
42 Meshberg Kristen (Spidermonkey) 197  
43 Greta Neimanas (Exergy TWENTY12) 196  
44 Tracey Perez (TriSports Cycling/Eclipse Racing) 196  
45 Maura Kinsella (Vanderkitten-Focus) 195  
46 Shannon Koch (GG Events Management) 192  
47 Hannah Miller (PainPathways Cycling Team) 191  
48 Amy Phillips (Mystique Cycling Team / SCV) 189  
49 Shannon Parrish (Team Kenda p/b Geargrinder) 188  
50 Amity Elliot (Team Kenda p/b Geargrinder) 187  
51 Peggy Legrand (US Military Team) 187  
52 Natalie Koch (Landis/Trek) 183  
53 Kacey Manderfield (Pure Energy Cycling ProAirHFA) 179  
54 Melanie Colavito (Landis/Trek) 179  
55 Marilyn Gullimane (FloridaVelo) 179  
56 Meghan Korol (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 173  
57 Kristin Lotito (Pure Energy Proair HFA) 173  
58 Robin Farina (NOW and Novartis for MS) 172  
59 Lex Albrecht (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 171  
60 Kristin Sanders (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) 169  
61 Carr Kat (Paceline Projects p/b Veloforma) 169  
62 Olivia Dillon (NOW and Novartis for MS) 167  
63 Kristy Neuenschwander (St. Pete Bike Fitness) 167  
64 Kristen Hetzel (TriSports Cycling/Eclipse Racing) 166  
65 Sara Fader (R2 Racing) 159  
66 Judy Jenkins (Landis/Trek) 159  
67 Chloe Black (TriSports Cycling/Eclipse Racing) 156  
68 Schultz Whitney (Paceline Projects p/b Veloforma) 156  
69 Anne Samplonius (NOW and Novartis for MS) 155  
70 Sheila Cousins (Morgan Stanley Specialized) 155  
71 Heather Dunphy (TriSports Cycling/Eclipse Racing) 154  
72 Lauren De Crescenzo (Team Kenda p/b Geargrinder) 152  
73 Larson Rebecca (Team Type 1 - Sanofi) 152  
74 Lindsay Myers (Team TIBCO) 151  
75 Merideth Miller (Team TIBCO) 144  
76 Lauren Tamayo (Exergy TWENTY12) 134  
77 Paine Colleen (Team Kenda p/b Geargrinder) 132  
78 Elizabeth 'Beth' Newell (NOW and Novartis for MS) 131  
79 Alison Powers (NOW and Novartis for MS) 131  
80 Keely Christy (Team Kenda p/b Geargrinder) 129  
81 Drigo Vanessa (Vanderkitten-Focus) 127  
82 Fuller Muller Cheryl (Louis Garneau Factory Team) 123  
83 Marianne Holt (PainPathways Cycling Team) 116  
84 Yesica Mendoza 110  
85 Emily Shields (PainPathways Cycling Team) 107  
86 Krystal McNutt (Team Kenda p/b Geargrinder) 104  
87 Bergen Watterson (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 101  
88 Allison Arensman (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 98  
89 Stephanie Swan (Pro Bikes - Pittsburgh Racing Team) 77  
90 Jennifer Greenberg (Team Kenda p/b Geargrinder) 74  
91 Katherine Shields (PainPathways Cycling Team) 68  
92 Carrie Cash (Pedal the Cause) 62  
93 Setter Jocelyn (Stranamanti Cycling) 61  
94 Brostrom Valerie (RideClean/PatentIt.com) 60  
95 Marquardt Mandy (Team Type 1 - Sanofi) 60  
96 May Jennie (Louis Garneau Factory Team) 60  
97 Rice Sarah (Spidermonkey cycling) 60  
98 Ross Melissa (Team Kenda p/b Geargrinder) 60  
99 Schepps Rebecca (Team Type 1 - Sanofi) 60  
100 Stephanie Bunnett (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 60  
101 Stephanie Cucaz (Frazier Cycling) 60  
102 Frazier Zoe (Frazier Cycling) 60  
103 Komanski Lauren (PainPathways Cycling Team) 60  
104 Rossouw Klara (Pepper Palace/Spin-Tech Training p/b ABRC) 60  
105 Shore Dominiqiue (Frazier Cycling) 60  
106 Stacey Jensen (Team Kenda p/b Geargrinder) 60  
107 Debbie Praity 60  
108 Amy Horstmeyer (352 Racing pb Bikes & More) 60  
109 Skylar Schneider (Team TIBCO) 60  
110 Christine Roettger (Pedal the Cause) 60  
111 Jennifer Schuble (US Paralympics) 60  
112 Marilyn Cullinane (Florida Velo) 60  
113 Arigail Aldridge (Frazier Cycling) 60  
114 Dana Walton (Chester County Cycling Foundation) 50  
115 Emily Weinert (Team Kenda p/b Geargrinder) 50  
116 Lauren Rigby (VeloShine Cycling Team) 50  
117 Tamyra Barnard (Alligator's Cycling Club) 50  
118 Michelle Blake (Colavita) 50  
119 Daniela Garcia (Park Place Dealerships/sun & ski cycling team) 50  
120 Hannah Hayduk (Team Alliance Environmental / Chester County Cycling Foundation) 50  
121 Crystal Little (Mellow Mushroom/Rose Bandit Racing) 50  
122 Corinne Schmid (Alligator's Cycling Club) 50  
123 Savannah Sill (Florida State University) 50  
124 Kimberly Truitt (TriSports Cycling/Eclipse Racing) 50