Davison and Smith win Fontana Super D

Morin and Erbentraut race to victory among juniors

Full Results

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lea Davison (Specialized Racing)0:06:12 
2Judy Freeman (Crankbrothers Race)0:00:17 
3Chloe Woodruff (Crankbrothers Race)0:00:19 
4Jill Behlan0:00:28 
5Erin Alders (Liv/Giant)0:00:30 
6Nina Baum (Stans No Tubes Women)0:00:38 
7Jackie Snider (Shredly/Team Bacon)0:00:40 
8Larissa Fitchett (Lost Coast Brewery)0:00:50 
9Vanessa Humic (Stans No Tubes/Kenda)0:01:17 
10Eva Wilson (Oliver Racing)0:01:25 
11Erica Tingey (Jamis)0:01:33 
DNFJoanna Petterson (Bmc/G-Form)  
DNFKarlee Gendron (Trek Canada Mountain)  
Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Waylon Smith (Trek Southridge)0:04:57 
2John Hauer (X-Fusion/Fox)0:00:01 
3Macky Franklin (Santa Fe Brewing-Pivot)0:00:20 
4Tom Doran (Slo To The Bone)0:00:25 
5Casey Williams (Whole Athlete/Specialized)0:00:28 
6Mitchell Hoke (Kenda/Felt)0:00:30 
7Michael Hosey (Marin Factory Team)0:00:31 
8Miguel Ramos (Bear Valley Bikes)0:00:33 
9Greg Krieger (Eriksen Cycles)0:00:40 
10Maxi Dickerhoff (Canyon Factory)0:00:43 
11Nathan Guerra (Vision Pro Cycling)0:00:45 
12Ken Wood0:00:45 
13Elliot Reinecke (Velo Hangar)0:00:49 
14Joel Titius (Socal Endurance)0:00:53 
15Andrew Slowey (Oliver Racing Specialized)0:00:54 
16Tj Woodruff (Momentum Endurance)0:00:55 
17Jim Hewett (Summit Bicycles)0:00:57 
18Clinton Claassen (Santa Cruz/Fox)0:00:58 
19Sean Leader (Cycleworks)0:01:00 
20Adam Looney0:01:07 
21Eliel Anttila0:01:13 
22Brad Wilhelm (Nationwide/Velowox)0:01:15 
23Derek Hermon (Bear Valley Bikes)0:01:21 
24Samuel Chovan (Pabst/Mafia Racing)0:01:24 
25Peter Glassford (Trek Canada)0:01:48 
DNFJeremiah Bishop (Sho-Air/Cannondale)  
DNFTom Obrien (Veloworx/Nationwide)  
DNFRyan Woodall  
DNFNitish Nag (Nrl Racing)  
DNFTodd Wells (Specialized Racing)  
Junior women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Avery Morin (Bear Development)0:07:18 
Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Erbentraut (Marin Bikes)0:05:32 
2Vrouwenvelder Luke (Cycle Youth)0:00:13 
3Kyle Skeen (Socal Endurance)0:00:29 
4Ian Stowe (Bear Development Team)0:00:32 
5Clayton Puckett (Bear Devolpment Team)0:00:39 
6Trevor Mccutcheon0:00:58 
7Russell Moore (Southridge)0:01:12 
8Blake Motley (X-Fusion)0:01:31 
9Forrest Russell0:02:15 
10Blake Wray (Mom & Dad)0:02:25 
11Dominic Turner (Thriple Threat Cycling)0:02:35 
12Jag Barton0:03:15 
13Connor Mcclosky0:03:44 
Back to top