TechPowered By

More tech

Juarez wins Big Bear 50

By:
Cycling News

Mata cruises to women's 50-miler victory

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Tinker Juarez (Factory Cannondale) 3:51:11  
2 Brendon Davids (Sho-Air/Specialized) 0:00:46  
3 Ryan Clark (Surf City Cylery) 0:06:31  
4 Joel Titius 0:07:28  
5 Kip Biese (Kj Bike Coaching) 0:11:40  
6 Romolo Forcino (Chains Required Bike) 0:12:43  
7 Casey Williams (Whole Athlete) 0:18:13  
8 Eric Bostrom (Sho-Air/Specialized) 0:22:57  
9 Eric Bierman (B4B/Sho-Air) 0:23:12  
10 Cody Phillips (Sho-Air/Specialized) 0:24:45  
11 John Nobil (Bear Valley Bikes) 0:37:59  
12 Paul Romero (Bear Valley Bikes) 0:55:49  
13 Scott Pendleton 0:59:18  
14 Hubert Otlik (Ride Cyclery) 1:19:24  
DNF Adam Boone    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Pua Mata (Sho-Air/Specialized) 4:14:01  
2 Jessica Noyola 0:18:09  
3 Tonya Bray (Mtbchick.Com) 0:42:34  
4 Karen Lundgren (Bear Valley Bikes) 0:58:19  
5 Lauren Gregg (Loeka) 1:01:59  
DNF Kim Ridgeway (Mandalay Bay/Mcghies)    
Men 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Enrico Cecala (Seki's Cycles) 6:14:54  
2 Alexander Jaffe 0:21:21  
DNF Josh Barrett    
Men 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stuart Gonzalez (Bear Valley Bikes) 4:29:54  
2 Christian Little (Veloworx/BMC) 0:11:18  
3 Kirk Nordgren (Carmichael Training) 0:12:10  
4 Rick Andrews (Santa Clarita Velo) 0:14:11  
5 Colin Stuffmann (Giant Usa) 0:16:39  
6 John Dang (B4B/Sho-Air) 0:18:07  
7 Andrew Johnson 0:19:03  
8 Jeffrey Lewis (Poseidon) 0:20:38  
9 Edward Price 0:21:16  
10 Humberto Castro (Backbone Racing) 0:23:16  
11 Carl Borg 0:35:47  
12 Laureanoramos Jose (Sho-Air/Rock N Road) 0:52:24  
13 Chad Elmer (Chains Required) 0:56:36  
14 Trolis Niebla 0:57:17  
15 Ramiro Alvarez 0:58:59  
16 David Elliott 1:47:59  
17 Victor Chonka 2:09:05  
18 Jason Pecoraro 2:31:16  
DNF Preston Ong    
DNF Mykyta Yurtyn (Troupe Racing)    
DNF Jason Braid    
DNF Stephen Marshall    
DNF Marshall Evans (Mcgeis High Rollers)    
Men 40-49
# Rider Name (Country) Team Result
1 Freddie Espinoza (Chains Required Bike) 4:30:02  
2 Paul Adamson (Bear Valley Bikes) 0:05:01  
3 Guy Mcdermott 0:18:50  
4 Conal Tepper 0:27:22  
5 Ron Harris 0:28:48  
6 John Meissner (Outer Cicrle Racing) 0:55:33  
7 Jamie Fischer (2Nd Floor) 1:08:33  
8 Andrew Ulmen (Old Man Racing) 2:02:28  
DNF Reginald Demapelis    
DNF Shon Holderbaum    
DNF Joseph Ruedlinger (Ie Bikes)    
DNF Tom Sheppard (So Cal Revou)    
DNF Ryan Siegel    
DNF Jan (John) Eshuis    
DNF Darwin Ong    
DNF Scott Simpson    
Men 50+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Craig Fraka (Metal Mtn) 2:34:35  
2 David Sullivan (Sho-Air/Rock N Road) 1:59:34  
3 John Mccormick 2:20:02  
4 Bruce Wilson (So Cal Endurance) 2:21:58  
5 Paul Vujovich (Sho-Air/Rock N Road) 2:25:29  
6 Fred Uttke (Bear Valley Bikes) 3:01:49  
7 Robert Neary (Bibycles Of Ojai) 3:02:00  
8 Richard Manzella (Veloworx/BMC) 3:04:39  
9 Scott Dalecio 3:04:59  
10 Steve Kutina 3:26:38  
11 Ernst Mueller (Bear Valley Bikes) 3:38:04  
12 Brad Burt 3:48:30  
DNF Donald Dishman    
DNF Duncan Smith    
Women 19-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anna Dvorak (Bear Valley Bikes) 5:06:12  
2 Heather Hawke (Sho-Air/Rock N Road) 0:55:45  
3 Nicole Gunton (Swiss American Racin) 1:02:36  
4 Sydnie Lieb 1:55:57  
Women 40+
# Rider Name (Country) Team Result
DNF Michelle Russell (Team Tough Chix)    
DNF Nancy Seidler (Sho-Air/Rock N Road)    
DNF Karen Zupan    
DNF Lisa Doud (Sho-Air/Rock N Road)    
Singlespeed men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Allan Laframboise (Bike For Border/Dons) 4:31:21  
2 Mark Scheetz (Coates Cyclery) 0:33:02  
3 Jim Miller 1:03:08  
4 Guillamondegui Chris 1:19:57  
5 Al Garza (Bicycle Nerd) 1:28:50  
6 Raul Tarango (Bear Valley Bikes) 1:53:07  
7 Bryce Dupriest (Incycle) 2:11:03