TechPowered By

More tech

Tinker wins in Arkansas

By:
Cycling News

Mata races to women's victory

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Tinker Juarez (Factory Cannondale) 5:51:35  
2 Bryan Fawley (Orbea USA) 0:18:00  
3 Kip Biese 0:19:23  
4 Eric Bostrom 0:24:10  
5 Frank Webber (Orbea/Tuff Shed)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Monique Pua Mata 5:45:06  
2 Andrea Wilson (Mid South Velo) 0:25:34  
Solo men 30 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ryan Cook (Bell & Company) 6:18:45  
2 Chad Cragle (AR Cycling & Fitness)    
3 Cooper Drummond (Bell & Company)    
4 Alex Bumpers (Arkansas Cycling & Fitness)    
5 Caleb Pierce (AR Cycling & Fitness)    
6 Gerald Drummond (Bell & Company)    
7 Zane Jeffers (Bell & Company)    
8 Clay Chittenden (Hammerhead Bikes.Com)    
9 Derek King (Spokes)    
10 David Norris    
DNF Jacob Tucker    
DNF Pete Ridilla (Hammerhead Bikes.Com)    
DNF Austin Morris (Carve)    
DNF Jared Meyer    
Solo men 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Aaron Elwell (Twin Six) 5:32:33  
2 Elliot Mckinney 0:02:04  
3 Ryan Feagan (Trek Bicycle Store) 0:09:23  
4 Matt Brown 0:26:22  
5 William Clark (Hammerhead Bikes.Com) 0:36:51  
6 Brian Jenkins 0:40:41  
7 Jared Sorrells 0:41:16  
8 John Reinan 0:45:47  
9 Micah Patterson (Spokes) 0:46:14  
10 Ryan Meschke (Fat Tire Fixati) 0:52:17  
11 Philip Prater (Carve)    
12 Todd Eyberg (Greenstreet Velo Club)    
13 Ben Rogowski (Angry Catfish)    
14 Reilly Frakes (Snapple Cycling Team)    
15 Denny Hess (Carve)    
16 Brandon Jackman (Hammerhead Bikes.Com)    
17 Chad Payne (Bell & Company)    
18 Derek Chavez    
19 Christopher Randle (Spokes)    
20 Luke Schleif    
21 James Murphy    
22 Shane Waites (Team Las'port)    
23 Adam Taylor    
24 Andrew Wingerter    
25 Kyle Kruger (Snapple Cycling Team)    
26 Matthew Pickard    
27 Charles Emmons (Carve)    
28 Tomas Bohm    
29 Bradley Hopper    
30 Jeremy Cook (Trek Bicycle Store)    
31 Michael Miles (Trek Bicycle Store)    
32 David Green    
DNF David Slovick    
DNF John Taylor    
DNF Cody Rankin (Carve)    
DNF Michael Mooney (Ar Cycling & Fitness)    
DNF Jason Romero    
Solo men 40-49
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tracy Martin (S3 Racing) 5:31:52  
2 Richard Machycek (Ar Cycling & Fitness) 0:02:44  
3 Chris Renshaw (Hammerhead Bikes.Com) 0:07:43  
4 Terry Coddington 0:11:27  
5 Jeff Turner (Dallas Racing) 0:17:43  
6 Mark Gullett (Mercy Kuat) 0:18:21  
7 Kurt Searvogel (Ar Cycling & Fitness) 0:25:27  
8 David Bowen (Spokes) 0:32:34  
9 Bob Ocken (Carve) 0:35:03  
10 Brent Barrett (Los Locos) 0:40:28  
11 Michael Mattox (Carve) 0:44:14  
12 Yuri Cook (Dallas Off Road Bicycling Association (Dobra)) 0:49:02  
13 Karl Hanson (Carve) 0:50:03  
14 Dennis Rathke 0:56:38  
15 James Gaston (Spokes)    
16 Lonnie Kinkade (Spokes)    
17 Mark Fiegel (360 Sports)    
18 Christopher Davis (Stanky Creek Cycling)    
19 Todd Holtmann (Off The Front Racing)    
20 Rodney Small    
21 Keith Merriman    
22 Tony Barrett    
23 Ward Mclain (Team Las'port)    
24 Christian Combs (Off Camber Cycling)    
25 Jamie Roberts    
26 Duane Moore (Bell & Company)    
27 Bobby Pierce (Mercy Cycling Team)    
28 Doug Akin    
29 Jeffrey Foes    
30 Randy Roberts    
31 James C. Frank    
32 Clark Morris (Carve)    
33 Price Barker (Loco)    
34 David Paoli (Carve)    
35 Todd Wixon (Evccx - Monster)    
36 Bill Goodgion    
37 Michael Green    
Solo men 50-59
# Rider Name (Country) Team Result
1 Peter Tempest 6:05:30  
2 Chris Irving (Red Ant Racing)    
3 John Ashby (Carve)    
4 Wes Wright (Bell & Company)    
5 Roman Strand    
6 Robert Nielsen (Carve)    
7 Kevin Klammer (Hammerhead Bikes.Com)    
8 Ron Lieberman (Matrix Cycling Club)    
9 Randy Smith    
10 Don Fletcher (Carve)    
11 Greg Johnson    
12 Gene Ludwig (Carve)    
13 Richard Hoyt (Spokes)    
14 Robert Loffler (Bell & Company)    
15 Jay James    
16 Mark Singleton    
17 Kevin Ruehle    
18 David Blaisus (Bell & Company)    
19 Bruce Berkheimer    
20 Richard Bell (Bell & Company)    
21 Ken Chambliss    
22 Carl Norris (Mercy Cycling Team)    
DNF William Clark    
Solo men 60+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rick Sederberg 5:41:22  
2 Jack Goatcher (Spokes) 0:42:11  
3 Tom Burks (Carve)    
4 Ed Hawkins (Ouachita Cycling Club)    
DNF Virgil Young Jr. (Bell & Company)    
Solo men open
# Rider Name (Country) Team Result
1 Christopher Burgess 5:00:03  
Solo men singlespeed
# Rider Name (Country) Team Result
1 Peat Henry 5:44:49  
2 Steve Friedman (Off The Front Racing) 0:25:27  
3 Brook Mayberry (Hammerhead Bikes.Com) 0:36:24  
4 Ray Porter (Oak Cliff Bicycle Company) 0:39:51  
5 Stephen Durham (Spokes) 0:43:31  
6 Jason Mcghee    
7 Max Smith    
8 Matthew Runge (Spokes)    
9 John Duvall (Team Phoenix)    
10 Ryan Johnson (Snapple Cycling Team)    
11 Jim Barton (Ar Cycling & Fitness)    
12 Blake Ligon    
DNF Dallas Smith    
DNF Sammy Davidson (Team Soundpony)    
Solo women 30 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sarah Gibeau 6:03:14  
2 Jessica Noyola (Calcoast Bikes, San Diego) 0:12:04  
3 Stephanie Brown 0:10:10  
4 Lorinda Putter (Dallas Off Road Bicycling Association (Dobra)) 0:11:17  
5 Kim Mclain (Team Las'port) 0:15:25  
6 Emma Drummond (Bell & Company) 0:26:46  
7 Alyssa Journey (Spokes)    
8 Adiel Looney    
9 Cyndi Ballard (Hammerhead Bikes.Com)    
10 Christina Barrett    
11 Laura Wooldridge (Ar Cycling & Fitness)    
Solo women 40-49
# Rider Name (Country) Team Result
1 Roxzanne Feagan (Trek Bicycle Store) 6:13:00  
2 Laureen Coffelt (Los Locos) 0:16:34  
3 Jo Spencer (Spokes) 0:00:12  
4 Karen Holtmann (Trek Bicycle Store) 0:09:41  
5 Karen Gulledge (Loco- Louisiana Off Road Cycling Org)    
6 Mia Phillips (Ethos Racing)    
7 Ginger Renshaw (Hammerhead Bikes.Com)    
8 Denise Weber (Off-Road Racing Team)    
9 Krista Anderson (Carve)    
Solo women 50+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Beth Weimer 5:47:34  
2 Suzanne Hawkins (Ouachita Cycling Club) 0:38:36  
3 Terri Griffin (Ouachita Cycling Club)