TechPowered By

More tech

Macdonald and Galyean wins in Mountain Creek

By:
Cycling News

Trek World racing goes one-two in men's race

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brook Macdonald (Trek/TWR) 0:02:12.98  
2 Neko Mulally (Trek/TWR) 0:00:00.83  
3 Logan Binggeli (KHS/Live Strength/Isx Sports) 0:00:01.25  
4 Austin Warren (Factory Pivot) 0:00:04.61  
5 Nikolas Dudukovich (One Ghost Industries/Lbr) 0:00:05.40  
6 Kevin Aiello (KHS/The Industries) 0:00:06.66  
7 George Ryan (Evilbikes One Industries) 0:00:06.99  
8 Alejandro Ortiz 0:00:07.94  
9 Kiran Mackinnon (Steve Peat Syndicate) 0:00:08.30  
10 Brandon Blakely (Billy Goat Bikes) 0:00:09.35  
11 Dylan Conte (Voncooper) 0:00:09.76  
12 Art Babcock (One Ghost Industries/Fox) 0:00:10.05  
13 Mauricio Estrada 0:00:10.21  
14 Alex Mcandrew (Transition Madkats/Mrp/Kore) 0:00:10.80  
15 Wiley Kaupas (Alias/Smith Optics) 0:00:11.33  
16 Leif Lorenzen (Speed Legion/Turner Bikes) 0:00:11.64  
17 Logan Mulally (Trek/Integrity Racing/Deity) 0:00:11.84  
18 Kyle Grau (Santa Cruz Bicycles) 0:00:12.72  
19 Austin Hackett-Klaube (Smith Optics/Novik Gloves) 0:00:12.81  
20 Ray Syron (Evil Vengance Tour/100%) 0:00:13.50  
21 Cory Zell (Dirty Harrys Bike Shop) 0:00:14.03  
22 Adam Digby (The Hub/Fly Racing) 0:00:14.27  
23 Jubal Davis (Mojo Wheels) 0:00:14.46  
24 Jason Memmelaar 0:00:16.02  
25 Jordan Newth (Specialized/Truewheels/100%) 0:00:16.03  
26 Waylon Smith (Trek/South Ridge) 0:00:16.23  
27 Geoffrey Ayr (Trek/Mavic/Hmbp) 0:00:16.37  
28 Ryan Burney (Schraalp!) 0:00:16.88  
29 Steve Avery (Voncooper Nukeproof) 0:00:16.90  
30 Christopher Mari (Speed Legion/Avalanche) 0:00:17.96  
31 Zach Graveson (The Hub/Fly Racing) 0:00:18.09  
32 Lucas Cowan (Intense/Troy Lee Designs) 0:00:18.31  
33 Alex Moschitti (Mcbp/Speed Legion) 0:00:18.58  
34 Jason Scheiding (Fast Line Racing) 0:00:19.54  
35 William Anderson 0:00:19.65  
36 Matt Henderson (Oliver Racing/Specialized) 0:00:19.79  
37 Leland O'connor 0:00:19.80  
38 Ian Turner (Loco Gravity Rac Ing) 0:00:20.63  
39 Timothy Price (Green Mt. Cyclery) 0:00:21.89  
40 Brian Yannuzzi (Communitee Bikes) 0:00:22.31  
41 Zach Faulkner (Drummer Racing/Five Ten) 0:00:22.66  
42 Corey Mcmahon (Odi/One Industries/The Bike) 0:00:22.67  
43 Andrew Slowey (Oliver Racing/Specialized) 0:00:23.96  
44 Tim White (Voncooper) 0:00:25.24  
45 Benedict Treglia (Fox Shocks/Evs/Gungho Bikes) 0:00:25.60  
46 Nicholas D'emidio (Bcmultisport.Com) 0:00:27.06  
47 Brendon Schweitzer (Specialized/Oliver Racing) 0:00:28.08  
48 Chris Patton (Gt) 0:00:32.01  
49 Quinton Spaulding (KHS) 0:00:35.13  
50 Andrew Dean (Fix Bike Shop/Taboosh) 0:00:41.98  
51 Travis Kelley 0:01:02.78  
DNS Alex Couture (Kona)    
DNF Justin Brigandi (Drop/Zeroded)    
DNF Walker Felip (Scotts Valley Cycle Sport)    
DNF Brian Scolforo (Fastline Racing/Beacon Cycles)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anne Galyean (Trek/Integrity Racing/Deity) 0:02:48.71  
2 Alison Zimmer (Exprezo/Shine Riders Co) 0:00:08.87  
3 Mary Elges 0:00:13.52  
4 Elinor Wesner (Femme Fatal) 0:00:21.31  
5 Caitlyn Franciscovich 0:00:21.52  
6 Kathy Golebiowski (Oliver Racing/Specialized) 0:00:32.47  
7 Stephanie Sowles (Danny's Cycles) 0:00:32.76  
8 Eva Wilson (Oliver Racing/Specialized) 0:00:52.43  
Junior men Cat. 1 18 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Charlie Harrison (Hook-It) 0:02:18.96  
2 Luca Shaw (Specialized Usa Gravity) 0:00:00.58  
3 Jason Schroeder (Odi/Specialized Development) 0:00:03.17  
4 Walker Shaw (Specialized Usa Gravity) 0:00:05.82  
5 Cole Picchiottino (Trek/South Ridge) 0:00:06.18  
6 Isaac Allaire (Madkats/Tld/Fox) 0:00:09.01  
7 Shane Leslie (Hook-It) 0:00:09.50  
8 Matt Branney (Moto E Factory Racing) 0:00:10.35  
9 Luca Cometti (Nema/Nukeproof) 0:00:10.90  
10 Noah Fairburn (Commencal America) 0:00:11.57  
11 Alexander Willie (Intense Cycles/Troy Lee Design) 0:00:12.24  
12 Matthew Fitzgerald (Billy Goat Bikes) 0:00:20.34  
13 Cole Michie 0:00:24.32  
14 Ben Bodycoat (Team Drop) 0:00:26.28  
15 Connor Gorman (The Bicycle Escape) 0:00:29.01  
16 Jake Kahn (Danny's Cycles) 0:00:30.97  
17 Nick Gray (Team Drop) 0:00:47.05  
DNF Aidan Greenfield (Aloha/Rocky Mountain)    
Men Cat. 1 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Matt Callahan (Wheelworks/One Industries) 0:02:34.08  
2 Dan O'connor 0:00:02.85  
3 Jon Hanson (Mcbp/Ridetopia/Gopole) 0:00:03.36  
4 Willem Cooper (Voncooper/Nucproof/Nema/Diety) 0:00:03.55  
5 Chris Callahan (United Free Ride/Wheelworks) 0:00:03.69  
6 Cameron Nyguist 0:00:04.90  
7 Matthew Clements 0:00:09.56  
8 Matt Halupowski (Kona/Poc Usa/Renthal) 0:00:09.65  
9 Juan Vazquez (Mobilebici) 0:00:11.04  
10 Richard Patty (Highland Smw Teva) 0:00:14.75  
11 Anthony Stockwell (Fly/Smith Optics/Leatt/Animals) 0:00:16.28  
12 Jacob Debrusk 0:00:16.62  
13 Cody Greatbatch (Drummer Racing/Andy's Cycle) 0:00:16.91  
14 Peter Mihalick (Speed Legion/Mcbp/Pivot Cycles) 0:00:17.77  
15 Joshua Tidman (Green Street Racing) 0:00:17.92  
16 Milan Geis (Terra Bike Shop) 0:00:19.02  
17 Zachary Reed (Green Mt. Cyclery) 0:00:19.51  
18 James Guidry (Billy Goat Bikes) 0:00:19.96  
19 John Duffy 0:00:20.60  
20 Scott Bureau (Oliver Racing/Specialized/Tld) 0:00:23.08  
21 Gustan Zimmerman (Loco Gravity Rac Ing) 0:00:25.01  
22 Kevin Cockerham (Reding Racing) 0:00:28.08  
23 Jonathan Westland (Northeast Alliance/Oneghost) 0:00:29.36  
24 Victor Valverde (Mobilebici) 0:00:29.67  
25 Mike Klausen 0:00:34.32  
26 Justin Mchenry (Fastline Racing / Mcbp) 0:00:41.82  
Men Cat. 1 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
2 Fred Heinly (Reding Racing) 0:02:44.44  
3 John Riggins (Northeast Alliance) 0:02:45.38  
4 Judson Umberger 0:02:45.67  
5 Jack Williams (Drummer Racing/One Industries/) 0:02:48.09  
6 Mark Ferioli 0:02:50.22  
7 Jeremy Fahey 0:02:50.30  
8 Tom Nieri (Pro Bikes/John Root) 0:02:50.71  
9 Casey Coull 0:02:53.16  
10 Fred Mudd (None) 0:02:55.45  
11 David Custer (Trek/Royal Racing) 0:02:57.26  
12 Travis Fields (Gravity Pirates East/Cali) 0:02:57.97  
13 Dave Albert (J2D2 Racing/One Industries/Fox) 0:03:02.36  
14 Eric Allocco 0:03:02.99  
15 Dan Currier (J2D2 Racing/One Industries/Fox) 0:03:05.92  
16 Eric Clark (Drummer Racing/One Industries) 0:03:09.33  
DNF Andrew Farrell    
Men Cat. 1 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 John Nicholson (Team Jersey Homegrown) 0:02:45.78  
2 George Leslie (High Gear Racing) 0:00:06.82  
3 Colby Barth (Bikesport/Royal) 0:00:10.25  
4 Michael Egeland (Wachusett Brewery) 0:00:10.92  
5 Steve Kahn (Danny's Cycles) 0:00:11.73  
6 Earnie Reale 0:00:13.85  
7 Frank Petty (Union Cycles/Canfield Brothers) 0:00:14.89  
8 Chris Kring (High Gear Racing/Santa Cruz) 0:00:19.31  
9 Jay Rosenbaum 0:00:22.59  
10 Chris Pound (Canfield Brothers/True Wheels) 0:00:28.39  
11 Scott Oberg 0:00:37.52  
12 Tony Pajakinas (Reading Racing) 0:00:40.41  
13 Anthony Carafa (Bike Express Of Danbury) 0:00:47.86  
DNS Frank Endreson (Femme Fatal Racing/Mcbp/Cove)    
DNS Tom Haskins (Chuck's Bikes)    
#VALUE!
Junior men Cat. 2 18 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andrew Summers (Loco Gravity Rac Ing) 0:02:53.59  
2 David Kahn (Danny's Cycles) 0:00:00.45  
3 Roberto Bonometti (Voncooper Jr.) 0:00:04.39  
4 Andrew Wegiel (Voncooper Jr. Development) 0:00:09.88  
5 Eric Johnson 0:00:10.95  
6 Ben Graham 0:00:13.66  
7 Eric Diehl (Rivers Bend Bike Shop) 0:00:15.44  
8 Joshua Ribeiro 0:00:16.49  
9 Tyler Puisello 0:00:29.31  
11 Sam Busa (Loco Gravity Rac Ing) 0:00:42.70  
12 Joshua Rogers (Grom Racing) 0:01:00.77  
13 Jason Goldman 0:01:10.82  
Men Cat. 2 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rene Wonderen 0:02:42.42  
2 Piotr Sedrowski 0:00:01.48  
3 Josh Gilmore 0:00:01.75  
4 Zachary Taylor (Northeast Alliance Racing) 0:00:04.90  
5 Timothy Peifer (Bikeway) 0:00:10.87  
6 Mason Guarino 0:00:11.76  
7 Joe Groff 0:00:13.36  
8 Jordan Daigle 0:00:13.98  
9 Jason Goodine 0:00:14.47  
10 Sam Cookson (Loco Gravity Rac Ing) 0:00:14.73  
11 Sam Slivinski (Canfield Brothers Spank) 0:00:15.18  
12 Johnathan Lamb 0:00:16.78  
13 Dennis Pryor (Westchester Dog Walkers) 0:00:16.99  
14 Euan Nyguist (Reding Racing) 0:00:18.21  
15 Ricky Johns 0:00:19.21  
16 Anthony Bielefeld 0:00:20.02  
17 Jesse Morville 0:00:22.34  
18 Sean Bicknell 0:00:22.45  
19 Sam Cochrane 0:00:23.24  
20 Ian Bower 0:00:24.60  
21 John Scolforo 0:00:26.98  
22 Ben Hibbitts (Northeast Alliance Racing/One) 0:00:27.12  
23 Eric Mcneil 0:00:28.42  
24 James Riley 0:00:30.57  
25 Micahel Sciancalepore (Team Marty's) 0:00:30.70  
26 Philip Fotopoulos 0:00:31.16  
27 Michael Oliver (Oliver Racing) 0:00:32.54  
28 Jason Hartman (Fastline Racing/Mcbp) 0:00:33.00  
29 Jacob Branney (Yeti Cycles/Aloha Mountain) 0:00:36.60  
30 Jay-R Animas 0:01:04.41  
31 William King (Ibex/Bike Troll) 0:01:09.49  
DNF Shawny Crane    
Men Ca.t 2 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Chris Miller 0:02:40.03  
2 Jason Fedo (Team Jersey Homegrown) 0:00:07.70  
3 Craig Kuzia 0:00:21.01  
4 Nathan Mead (Paradise Garage Racing) 0:00:22.93  
5 Pawel Jasnikowski 0:00:24.59  
6 Aubrey Zules 0:00:24.63  
7 Jason Mace (Chuck's Bikes) 0:00:25.78  
8 David Page 0:00:26.83  
9 John Koch 0:00:26.91  
10 Tomasz Skiba 0:00:30.95  
11 Douglas Krauze 0:00:34.77  
12 Brandon Schreiber 0:00:35.72  
13 William Potter 0:00:45.46  
14 Christopher Rudzik (Epr) 0:00:50.57  
15 Juachin Canizales (Team Jersey Homegrown) 0:01:07.02  
16 Damien Wimbush 0:01:07.11  
17 Levi Thornton 0:01:11.57  
18 Jason Boyko 0:01:23.99  
DNS Fernando Pereira Mota    
DNS Dustin Livingston    
Men Cat. 2 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jason Michie 0:02:56.30  
2 Rob Digirolamo (Team Jersey Homegrown) 0:00:01.64  
3 Phil Fragale (Verge Sport) 0:00:02.30  
4 Jason Schmidt (Red House Bikes) 0:00:03.47  
5 Keith Obrien (High Gear Racing) 0:00:15.60  
6 Brian Hall 0:00:17.77  
7 James Barthmus 0:00:19.04  
8 Richard Nyguist 0:00:22.87  
9 Joseph Pharoah (Flower Power Racing) 0:00:25.80  
10 Andrew Feldman 0:00:27.51  
11 Nelson Maldonado 0:00:30.46  
12 John Dupont (Whatchooseit) 0:00:40.85  
13 Cliff Mcmullan (Wachusett Racing/Gearworks) 0:00:48.06  
DNS Ck Seiberling (Evil)    
Junior men Cat. 3 18 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Fraser 0:03:19.39  
2 Ryan Chiappetta 0:00:00.69  
3 Joshua Dematos 0:00:11.96  
4 Jullian Coy 0:00:26.18  
5 Logan Cannan 0:00:32.91  
6 Lexington Munoz 0:00:34.65  
7 James Byrne 0:00:40.73  
8 Joe Montano (Danny's Cycles) 0:00:48.13  
9 Tyler Toomey 0:00:56.24  
10 Jadoa Ceravolo 0:01:31.24  
DNS Zachary Ritenour    
Men Cat. 3 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dylan Blachek 0:02:57.73  
2 Patrick Salmon 0:00:02.92  
3 Willy De La Cruz (Ridetopia) 0:00:07.15  
4 David Tompkins 0:00:11.52  
5 Tory Kirchoff 0:00:13.17  
6 Juan Carlos Vazquez 0:00:17.83  
7 Anthony Folk 0:00:22.49  
8 Shaun Woerner 0:00:22.96  
9 Luis Vasquez (Mobilebici) 0:01:15.11  
Men Cat. 3 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Pat Mahan 0:03:24.45  
2 Ryan Lees 0:00:00.03  
3 Paul Vnuczenski (Friendly Firewood Of The Hudso) 0:00:07.41  
4 Joey Nadelen (One Industries/661/Nadelen Ima) 0:00:27.31  
Junior men 14 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sam Kahn (Danny's Cycles) 0:06:17.76  
DNS Chase Willie (Smith Optics/Mrp/Sdg)    
Women Cat. 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Heather Cowell (Femme Fatal) 0:03:39.04  
2 Meredith Mansfield (Drummer Racing/One Industries) 0:00:34.78  
3 Elixandria Porru (Mobilebici) 0:01:19.64  
Women Cat. 2/3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Cait Fields (Femme Fatale Racing) 0:04:07.50  
2 Alyssa Gough (Flower Power Racing) 0:00:37.03  
3 Lindsey Geary (1 - Cat3) 0:00:54.42  
4 Amer Katzoff (1 - Cat2) 0:01:17.58  
5 Christina Berry (Crash) 0:01:53.54  
DNF Erika Cohen (Canfield Brothers)