Jorgenson and Gerasimek win junior 13-14 cross country races

Racers 12 and under also get a chance to compete

Full Results

Junior men 11-12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nathan Hickey (Paa/Remax)0:35:04 
2Nolan Jenkins (Front Rangers Junior Cycling)0:01:33 
3Nye Yackle (Yackle Brothers Racing)0:02:37 
4Kerem Ayhan (Somerset Wheelmen)0:03:31 
5Sam Roach0:04:51 
6William Darling (Activator Cycle Club)0:07:18 
7Nicholas Tabares0:07:41 
8Alexander Brady0:07:51 
9Ethan Negas0:10:06 
10Logan Maxey (Cadence Cyclery)0:11:06 
11Nathan Knowles0:12:20 
12Logan Brady0:13:44 
13Ty Gibbs0:14:05 
14Harrison Knight0:16:36 
15Tyler Miranda (Mirco Racing)0:21:23 
16Grayson Taylor (Cycletherapy - Zimmer)0:23:11 
17Kyle Little0:24:12 
18Levi Smith0:27:53 
19Cody Groves0:30:37 
20Anthony Bailey (Piney Flats Bicycles And Fitness/Piney Flats Bicycles/Dean Endurance Mtb)  
Junior men 13-14
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Jorgenson (Byrds (Boise Young Rider Dev Squad))0:51:14 
2Nic Jenkins (Front Rangers Junior Cycling)0:00:02 
3John Drummond0:00:47 
4Jake Yackle (Yackle Brothers Racing)0:00:58 
5Cassidy Bailey (Boulder Junior Cycling/Tokyo Joe's Jr)0:01:11 
6Cole Avery (Whole Athlete/Whole Athlete / Specialized)0:02:31 
7Ekrem Ayhan (Somerset Wheelmen)0:02:35 
8Adam Croft (Slipstream-Craddock Junior Development)0:02:59 
9George Schulz (The Bike Lane)0:04:28 
10Ross Ellwood (Smba(Singletrack Mountain Bike Adventure)  
11Drew Palmerleger (Summit Bike Club-Ut)  
12Andrew Schmidt (Tread Head Cycling)0:05:11 
13Jonjon Drain0:05:39 
14Luke Fleming (Sugar Cycles Factory Team)0:05:52 
15Evan Clouse (Cole Sport)0:06:34 
16Michael Mace0:08:15 
17Lane Maher (Team Edge)0:08:44 
18Caleb Swartz (Brazen Dropouts/Junior Dropouts)0:09:59 
19Tyler Smith (East Coasters Bike Shop)0:10:18 
20Jonathan Plunkett0:10:28 
21Tommy Quinn0:10:40 
22Tommy Steinebrunner0:11:20 
23Donald Seib (Bikeman)0:11:42 
24Keegan Korienek (Leadout Racing)0:14:37 
25Jonah Merriam (Crosshairs Cycling)0:15:59 
26Christopher Polvoorde0:16:01 
27Finn Gullickson0:17:16 
28Kyle Kargel (Baraboo Sharks)0:17:24 
29Luke Getts0:17:46 
30Dylan Fryer (Whole Athlete/Whole Athlete / Specialized)0:17:59 
31Aaron Workowski (East Coasters Bike Shop)0:18:46 
32Trent Donovan0:20:48 
33Daniel Vaughn (Crystal City Cycling/Corning/Notubes Race Team)0:21:20 
34Sandor Delgado (Interactive Metronome Development)0:27:18 
35Samuel Spende (Tread Head Cycling)  
36Hudson Stevens  
37Logan Colfax  
38Anthony Furness  
39Gavin Strauss  
Junior men 6-10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aidan Bond (Hill Country Bicycle Works)0:21:36 
2Dominic Turner (Triple Threat Cycling Team)0:00:06 
3Will Drummond0:00:09 
4Jesse Lippner (Team Bulldog)0:00:14 
5Kahill Bailey (Boulder Junior Cycling/Bjc/Panache)0:00:39 
6Carson Beard (Onion River Sports)0:00:42 
7Jacob Smith (Pdx Devo Junior Cycling Team)0:01:09 
8Will Johnson (Don Galligher-Drt Consulting/Drt Racing)0:02:02 
9Will Sharp0:03:04 
10Ivan Sippy (Durango Devo)0:03:09 
11Clayton Knight0:04:41 
12Lake Cunningham (Boulder Junior Cycling)0:04:55 
13Austin Beard (Onion River Sports)0:07:17 
14Ryan Little0:10:23 
15Jack Spende0:12:18 
16Caleb Nevins0:13:22 
17Konrad Shelley0:17:55 
18Hunter Beauregard0:19:05 
19Andrew Merlo (Depaula Racing)0:23:53 
20Layton Ondrias0:30:15 
Junior women 11-12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sydney Palmerleger (Summit Bike Club-Ut)0:40:51 
2Katie Clouse (Cole Sport)0:03:00 
3Ann Drummond0:03:18 
4Madison Mcdaniel (Twin Six)0:05:36 
5Victoria Brocket (Ethos Racing)0:10:39 
6Morgan Fortin (Goathead Jr)0:16:18 
7Ellie Korienek (Real Women Tri)0:16:26 
8Hayden Colfax  
9Kyra Shelley  
10Lily Donovan  
11Corrine Krasley (Chester County Velo)  
12Kiersen Korienek (Real Women Tri)  
Junior women 13-14
#Rider Name (Country) TeamResult
1Veda Gerasimek (Red Zone Cycling)1:02:26 
2Katja Freeburn (Durango Devo)0:06:27 
3Mason Hopkins (Tradewinds Racing/Tradewinds Racing P/B Bikebeat)0:07:32 
4Turner Ramsay0:08:28 
5Camryn Sippy (Durango Devo)0:11:55 
6Abigail Youngwerth (Byrds (Boise Young Rider Dev Squad))  
7Lillian Frasier (Hill Country Bicycle Works)  
8Kate Dietrich (Red Zone Cycling)  
9Kiley Krasley  
10Madison Henry  
Junior women 6-10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lindsey Groves0:24:24 
2Skylar Bovine (Revolting Cogs)0:02:26 
3Autumn Bartels0:05:16 
4Vallen Tupper0:06:03 
5Zoe Colfax0:10:35 
Back to top