Van Der Ploeg tops men's qualifying

Engen fastest of the women

Full Results

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team0:02:05.455 
2Jenny Rissveds (Swe) Sweden0:00:03.179 
3Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:04.289 
4Rowena Fry (Aus)0:00:04.592 
5Cécile Ravanel (Fra) Gt Skoda Chamonix0:00:04.826 
6Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:06.356 
7Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:06.430 
8Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team0:00:06.788 
9Julie Bresset (Fra) Bh - Sr Suntour - Peisey Vallandry0:00:06.832 
10Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol  
11Pavla Havlikova (Cze)0:00:08.125 
12Chloe Woodruff (USA)0:00:08.368 
13Katherine O'shea (Aus)0:00:10.138 
14Kajsa Snihs (Swe)0:00:10.360 
15Ana Zupan (Slo) Energijateam.com0:00:11.352 
16Tracy Moseley (GBr)0:00:11.852 
17Angelica Edvardsson (Swe)0:00:11.949 
18Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries0:00:12.381 
19Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:12.950 
20Caroline Mani (Fra)0:00:13.819 
21Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:14.348 
22Joanna Petterson (USA)0:00:16.266 
23Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:17.591 
24Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity0:00:18.719 
25Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:19.718 
26Tina Perse (Slo) Slovenia0:00:20.655 
27Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:23.508 
28Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:27.483 
29Rita Malinkiewicz (Pol) Poland0:00:30.020 
DNSLea Davison (USA) Specialized Racing  
DNSKatarzyna Solus-Miskowicz (Pol)  
DNSLee Craigie (GBr)  
DNSDaniela Storch (Ger)  
Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team0:01:49.823 
2Martin Gluth (Ger)0:00:01.304 
3Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR - Suntour0:00:01.480 
4Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:02.209 
5Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team0:00:02.572 
6Jan Fojtik (Cze)0:00:02.580 
7Markus Bauer (Ger)0:00:02.598 
8Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour0:00:02.849 
9Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team0:00:03.263 
10Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:03.404 
11Kenta Gallagher (Gbr)0:00:03.576 
12Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team0:00:03.635 
13Simon Gegenheimer (Ger)0:00:03.641 
14Philip Buys (RSA)0:00:03.682 
15Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing0:00:03.685 
16Simon Stiebjahn (Ger)0:00:03.697 
17Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team0:00:03.775 
18Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team0:00:04.140 
19Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team0:00:04.469 
20Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team0:00:04.526 
21Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team0:00:04.554 
22Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:00:04.747 
23Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team0:00:04.793 
24Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets0:00:04.913 
25Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour0:00:05.246 
26Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com0:00:05.712 
27Marco Schätzing (Ger)0:00:06.036 
28Brian Lopes (USA)0:00:06.114 
29Michal Lami (Svk)0:00:06.166 
30Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing0:00:06.277 
31Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:00:06.293 
32Jan Nesvadba (Cze)0:00:06.485 
33Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team0:00:06.578 
34Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:06.760 
35Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing0:00:06.836 
36Davy Huygens (Bel)0:00:06.895 
37Johan Widen (Swe)0:00:06.924 
38Steffen Thum (Ger)0:00:06.941 
39Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team0:00:06.990 
40Martino Fruet (Ita)0:00:07.211 
41Dennis Ebert (Ned)0:00:07.301 
42Javier Eduardo Puschel (Chi)0:00:07.330 
43José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team0:00:07.406 
44Frantisek Lami (Svk)0:00:07.495 
45Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:07.698 
46Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team0:00:07.858 
47Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team0:00:07.904 
48Jan Jobanek (Cze) Merida Biking Team0:00:08.248 
49Martin Frey (Ger) Team Bulls0:00:08.363 
50Robby De Bock (Bel)0:00:08.459 
51Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team0:00:08.585 
52Bostjan Hribovsek (Slo)0:00:09.425 
53Zdenek Mlynar (Cze)0:00:09.483 
54Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling0:00:09.630 
55Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:00:09.688 
56Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:09.738 
57Ben Zwiehoff (Ger)0:00:10.093 
58Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:10.181 
59Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:10.273 
60Urban Ferencak (Slo)0:00:10.559 
61Ganier Perrin (Fra)0:00:10.571 
62Dennis Wahlqvist (Swe)0:00:11.531 
63Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team0:00:11.824 
64Kevin Krieg (Swi)0:00:12.037 
65Tomasz Drozdz (Pol) Jbg - 2 Professional MTB Team0:00:12.488 
66Sebastian Jayne (Aus)0:00:12.519 
67Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:12.636 
68Etienne Moreau (Can)0:00:12.859 
69Matthias Waldhart (Aut)0:00:13.363 
70Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team0:00:13.876 
71Frantisek Zilak (Cze)0:00:14.075 
72Pawel Wojczal (Pol)0:00:15.351 
73Rok Korosec (Slo)0:00:15.389 
74Karol Michalski (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:15.528 
75Mark Csielka (Hun)0:00:16.250 
76Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:17.406 
77Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:17.428 
78Lubomir Vojta (Cze)0:00:18.128 
79Luka Pussnik (Slo)0:00:20.793 
80Besik Gavasheli (Geo)0:00:21.564 
81Kacper Urbanowicz (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:23.808 
82Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:27.015 
83Fabien Canal (Fra) Gt Skoda Chamonix0:00:32.292 
84Borys Goral (Pol)0:00:59.347 
85Mykhaylo Batsutsa (Ukr)0:01:40.613 
86Tomasz Wozniak (Pol) Superior MTB Energy Team0:04:37.806 
DNFPavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
DNSEmil Linde (Swe)  
DNSAndy Eyring (Ger)  
DNSRadim Kovar (Cze Merida Biking Team  
Back to top