TechPowered By

More tech

May 11, Eliminator cross country qualifying:

Van Der Ploeg tops men's qualifying

By:
Cycling News
Published:
May 12, 2012, 1:41 BST,
Updated:
May 13, 2012, 15:26 BST

Engen fastest of the women

Full Results

Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team 0:02:05.455  
2 Jenny Rissveds (Swe) Sweden 0:00:03.179  
3 Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team 0:00:04.289  
4 Rowena Fry (Aus) 0:00:04.592  
5 Cécile Ravanel (Fra) Gt Skoda Chamonix 0:00:04.826  
6 Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team 0:00:06.356  
7 Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz 0:00:06.430  
8 Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team 0:00:06.788  
9 Julie Bresset (Fra) Bh - Sr Suntour - Peisey Vallandry 0:00:06.832  
10 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol    
11 Pavla Havlikova (Cze) 0:00:08.125  
12 Chloe Woodruff (USA) 0:00:08.368  
13 Katherine O'shea (Aus) 0:00:10.138  
14 Kajsa Snihs (Swe) 0:00:10.360  
15 Ana Zupan (Slo) Energijateam.com 0:00:11.352  
16 Tracy Moseley (GBr) 0:00:11.852  
17 Angelica Edvardsson (Swe) 0:00:11.949  
18 Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries 0:00:12.381  
19 Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team 0:00:12.950  
20 Caroline Mani (Fra) 0:00:13.819  
21 Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team 0:00:14.348  
22 Joanna Petterson (USA) 0:00:16.266  
23 Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team 0:00:17.591  
24 Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity 0:00:18.719  
25 Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team 0:00:19.718  
26 Tina Perse (Slo) Slovenia 0:00:20.655  
27 Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team 0:00:23.508  
28 Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team 0:00:27.483  
29 Rita Malinkiewicz (Pol) Poland 0:00:30.020  
DNS Lea Davison (USA) Specialized Racing    
DNS Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol)    
DNS Lee Craigie (GBr)    
DNS Daniela Storch (Ger)    
Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team 0:01:49.823  
2 Martin Gluth (Ger) 0:00:01.304  
3 Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR - Suntour 0:00:01.480  
4 Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team 0:00:02.209  
5 Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team 0:00:02.572  
6 Jan Fojtik (Cze) 0:00:02.580  
7 Markus Bauer (Ger) 0:00:02.598  
8 Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour 0:00:02.849  
9 Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team 0:00:03.263  
10 Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 0:00:03.404  
11 Kenta Gallagher (Gbr) 0:00:03.576  
12 Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team 0:00:03.635  
13 Simon Gegenheimer (Ger) 0:00:03.641  
14 Philip Buys (RSA) 0:00:03.682  
15 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 0:00:03.685  
16 Simon Stiebjahn (Ger) 0:00:03.697  
17 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 0:00:03.775  
18 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 0:00:04.140  
19 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 0:00:04.469  
20 Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team 0:00:04.526  
21 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team 0:00:04.554  
22 Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet 0:00:04.747  
23 Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team 0:00:04.793  
24 Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets 0:00:04.913  
25 Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour 0:00:05.246  
26 Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com 0:00:05.712  
27 Marco Schätzing (Ger) 0:00:06.036  
28 Brian Lopes (USA) 0:00:06.114  
29 Michal Lami (Svk) 0:00:06.166  
30 Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing 0:00:06.277  
31 Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet 0:00:06.293  
32 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:06.485  
33 Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team 0:00:06.578  
34 Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team 0:00:06.760  
35 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 0:00:06.836  
36 Davy Huygens (Bel) 0:00:06.895  
37 Johan Widen (Swe) 0:00:06.924  
38 Steffen Thum (Ger) 0:00:06.941  
39 Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team 0:00:06.990  
40 Martino Fruet (Ita) 0:00:07.211  
41 Dennis Ebert (Ned) 0:00:07.301  
42 Javier Eduardo Puschel (Chi) 0:00:07.330  
43 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 0:00:07.406  
44 Frantisek Lami (Svk) 0:00:07.495  
45 Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team 0:00:07.698  
46 Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team 0:00:07.858  
47 Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team 0:00:07.904  
48 Jan Jobanek (Cze) Merida Biking Team 0:00:08.248  
49 Martin Frey (Ger) Team Bulls 0:00:08.363  
50 Robby De Bock (Bel) 0:00:08.459  
51 Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team 0:00:08.585  
52 Bostjan Hribovsek (Slo) 0:00:09.425  
53 Zdenek Mlynar (Cze) 0:00:09.483  
54 Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling 0:00:09.630  
55 Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team 0:00:09.688  
56 Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team 0:00:09.738  
57 Ben Zwiehoff (Ger) 0:00:10.093  
58 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team 0:00:10.181  
59 Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz 0:00:10.273  
60 Urban Ferencak (Slo) 0:00:10.559  
61 Ganier Perrin (Fra) 0:00:10.571  
62 Dennis Wahlqvist (Swe) 0:00:11.531  
63 Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team 0:00:11.824  
64 Kevin Krieg (Swi) 0:00:12.037  
65 Tomasz Drozdz (Pol) Jbg - 2 Professional MTB Team 0:00:12.488  
66 Sebastian Jayne (Aus) 0:00:12.519  
67 Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team 0:00:12.636  
68 Etienne Moreau (Can) 0:00:12.859  
69 Matthias Waldhart (Aut) 0:00:13.363  
70 Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team 0:00:13.876  
71 Frantisek Zilak (Cze) 0:00:14.075  
72 Pawel Wojczal (Pol) 0:00:15.351  
73 Rok Korosec (Slo) 0:00:15.389  
74 Karol Michalski (Pol) Superior MTB Energy Team 0:00:15.528  
75 Mark Csielka (Hun) 0:00:16.250  
76 Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team 0:00:17.406  
77 Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team 0:00:17.428  
78 Lubomir Vojta (Cze) 0:00:18.128  
79 Luka Pussnik (Slo) 0:00:20.793  
80 Besik Gavasheli (Geo) 0:00:21.564  
81 Kacper Urbanowicz (Pol) Superior MTB Energy Team 0:00:23.808  
82 Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team 0:00:27.015  
83 Fabien Canal (Fra) Gt Skoda Chamonix 0:00:32.292  
84 Borys Goral (Pol) 0:00:59.347  
85 Mykhaylo Batsutsa (Ukr) 0:01:40.613  
86 Tomasz Wozniak (Pol) Superior MTB Energy Team 0:04:37.806  
DNF Pavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team    
DNS Emil Linde (Swe)    
DNS Andy Eyring (Ger)    
DNS Radim Kovar (Cze Merida Biking Team