UCI Track World Cup: New Zealand dominates opening day with Team Pursuit victories

Host nation also win men's Team Sprint

The host nation New Zealand dominated the opening night of the UCI Track World Cup in Cambridge, winning three of the four team events, with the men's team pursuit setting the second fastest time in history to beat Canada in the final.

The New Zealand men's team sprint squad claimed their first World Cup victory in over a year with two rides under 43 seconds while the New Zealand women's team pursuit prevailed over Canada in the final. The only other final contested on Friday went to the Holy Brother trade team from China, who took out the women's team sprint beating over France.

Team Pursuit

The men's team pursuit squad set a time of 3:50.159 to beat Canada. Regan Gough, Campbell Stewart, Jordan Kerby and Nicholas Kergozou came within four-tenths of a second of breaking the world record of 3:49.804 set by Australia at the Commonwealth Games last year.

The New Zealand team looked in control throughout their rides on Friday, setting the fastest time in qualifying before setting a new national record of 3:51.722, with Tom Sexton riding in the place of Kergozou. The record would stand for only a matter of hours however until the final.

New Zealand's women's team pursuit squad of Rushlee Buchanan, Racquel Sheath, Kirstie James and Bryony Botha beat their own national record on their way to gold in front of a vocal home crowd, stopping the clock in 4:16.028.

The previous record of 4:17.560 set in October last year in Paris at the opening World Cup was lowered by more than a second and a half. Having earlier set the fastest time in qualifying, they started the gold medal ride as slight underdogs after Canada broke the All Comers Record in the first round. They were trailing by 0.2 seconds at the one-kilometre mark but the quartet powered away in the second kilometre opening half a second advantage. With the crowd behind them, they pulled away further to the delight of the crowd, beating Canada by more than a second.

The hotly contested ride for bronze saw Italy emerge on top on in 4:18.069 ahead of the Subway New Zealand Track Trade Team.

Men's Team Sprint

Ethan Mitchell, Sam Webster and Eddie Dawkins capped a stunning opening night for the home nation, winning gold for New Zealand in the men's team sprint.

A fraction off setting a new national record in the first round, Webster, Dawkins and Mitchell were slightly slower in a tough gold medal ride against the Australian team of Nathan Hart, Jacob Schmid and Thomas Clarke, but produced a consistent performance to win their first World Cup event since 2017. They clocked a time of 43.121 seconds.

The French trio of Gregory Bauge, Sebastien Vigier and Michael D'Almeida wrapped up the bronze medal with a tight win over China.

The Holy Brother trade team from China won the women's team sprint gold over France. Song Chaorui and Bao Shanju have won by just over two 10ths of a second from Sandie Clair and Mathilde Gros, taking it in a time of 33.460 seconds.

Polish duo Marlena Karwacka and Urszula Los took the bronze medal over the Subway New Zealand Trade Team riders Olivia Podmore and Tahlay Christie. The Kiwi pair had advanced to the bronze medal race after the New Zealand Elite squad pair, Emma Cumming and Natasha Hansen, were relegated due to an incorrect change.

Full Results

Women's Team Pursuit - Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:04:18.849 
 Rushlee Buchanan (NZl) New Zealand  
 Racquel Sheath (NZl) New Zealand  
 Bryony Botha (NZl) New Zealand  
 Kirstie James (NZl) New Zealand  
2Canada0:04:19.737 
 Allison Beveridge (Can) Canada  
 Ariane Bonhomme (Can) Canada  
 Annie Foreman-Mackey (Can) Canada  
 Georgia Simmerling (Can) Canada  
3Italy0:04:20.791 
 Elisa Balsamo (Ita) Italy  
 Letizia Paternoster (Ita) Italy  
 Martina Alzini (Ita) Italy  
 Marta Cavalli (Ita) Italy  
4Belgium0:04:32.764 
 Annelies Dom (Bel) Belgium  
 Lotte Kopecky (Bel) Belgium  
 Shari Bossuyt (Bel) Belgium  
 Gilke Croket (Bel) Belgium  
5Subway New Zealand Track0:04:34.680 
 Ellesse Andrews (NZl) Subway New Zealand Track  
 Lauren Ellis (NZl) Subway New Zealand Track  
 Jessie Hodges (NZl) Subway New Zealand Track  
 Emily Shearman (NZl) Subway New Zealand Track  
6Ukraine0:04:35.360 
 Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine  
 Anna Nahirna (Ukr) Ukraine  
 Oksana Kliachina (Ukr) Ukraine  
 Ganna Solovei (Ukr) Ukraine  
7Japan0:04:35.636 
 Kie Furuyama (Jpn) Japan  
 Yuya Hashimoto (Jpn) Japan  
 Kisato Nakamura (Jpn) Japan  
 Nao Suzuki (Jpn) Japan  
8China0:04:36.755 
 Qiaolin Chen (Chn) People's Republic of China  
 Jiali Liu (Chn) People's Republic of China  
 Shanrong Shen (Chn) People's Republic of China  
 Hong Wang (Chn) People's Republic of China  
Women's Team Pursuit - First Round, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Japan0:04:26.779 
 Kie Furuyama (Jpn) Japan  
 Yuya Hashimoto (Jpn) Japan  
 Kisato Nakamura (Jpn) Japan  
 Yumi Kajihara (Jpn) Japan  
2Ukraine0:04:33.389 
 Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine  
 Anna Nahirna (Ukr) Ukraine  
 Oksana Kliachina (Ukr) Ukraine  
 Ganna Solovei (Ukr) Ukraine  
Women's Team Pursuit - First Round, Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Subway New Zealand0:04:20.715 
 Ellesse Andrews (NZl) Subway New Zealand Track  
 Lauren Ellis (NZl) Subway New Zealand Track  
 Ally Wollaston (NZl) Subway New Zealand Track  
 Emily Shearman (NZl) Subway New Zealand Track  
2China0:04:32.529 
 Qiaolin Chen (Chn) People's Republic of China  
 Jiali Liu (Chn) People's Republic of China  
 Shanrong Shen (Chn) People's Republic of China  
 Hong Wang (Chn) People's Republic of China  
Women's Team Pursuit - First Round, Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Canada0:04:15.579 
 Allison Beveridge (Can) Canada  
 Ariane Bonhomme (Can) Canada  
 Annie Foreman-Mackey (Can) Canada  
 Georgia Simmerling (Can) Canada  
2Italy0:04:18.601 
 Elisa Balsamo (Ita) Italy  
 Letizia Paternoster (Ita) Italy  
 Martina Alzini (Ita) Italy  
 Marta Cavalli (Ita) Italy  
Women's Team Pursuit - First Round, Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:04:18.967 
 Michaela Drummond (NZl) New Zealand  
 Racquel Sheath (NZl) New Zealand  
 Bryony Botha (NZl) New Zealand  
 Kirstie James (NZl) New Zealand  
2Belgium0:04:23.181 
 Annelies Dom (Bel) Belgium  
 Lotte Kopecky (Bel) Belgium  
 Shari Bossuyt (Bel) Belgium  
 Jolien D'hoore (Bel) Belgium  
Women's Team Pursuit - Final for Gold
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:04:16.028 
 Michaela Drummond (NZl) New Zealand  
 Racquel Sheath (NZl) New Zealand  
 Bryony Botha (NZl) New Zealand  
 Kirstie James (NZl) New Zealand  
2Canada0:04:17.270 
 Allison Beveridge (Can) Canada  
 Ariane Bonhomme (Can) Canada  
 Annie Foreman-Mackey (Can) Canada  
 Georgia Simmerling (Can) Canada  
Women's Team Pursuit - Final for Bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Italy0:04:18.069 
 Elisa Balsamo (Ita) Italy  
 Letizia Paternoster (Ita) Italy  
 Martina Alzini (Ita) Italy  
 Marta Cavalli (Ita) Italy  
4Subway New Zealand0:04:31.012 
 Ellesse Andrews (NZl) Subway New Zealand Track  
 Lauren Ellis (NZl) Subway New Zealand Track  
 Ally Wollaston (NZl) Subway New Zealand Track  
 Emily Shearman (NZl) Subway New Zealand Track  
Men's Team Pursuit - Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:03:55.004 
 Jordan Kerby (NZl) New Zealand  
 Campbell Stewart (NZl) New Zealand  
 Nicholas Kergozou (NZl) New Zealand  
 Regan Gough (NZl) New Zealand  
2Canada0:03:55.295 
 Aidan Caves (Can) Canada  
 Derek Gee (Can) Canada  
 Adam Jamieson (Can) Canada  
 Jay Lamoureux (Can) Canada  
3Switzerland0:03:58.956 
 Claudio Imhof (Swi) Switzerland  
 Stefan Bissegger (Swi) Switzerland  
 Lukas Ruegg (Swi) Switzerland  
 Cyrille Thiery (Swi) Switzerland  
4United States of America0:03:59.469 
 Daniel Summerhill (USA) United States Of America  
 Eric Young (USA) United States Of America  
 Ashton Lambie (USA) United States Of America  
 Gavin Hoover (USA) United States Of America  
5Italy0:03:59.882 
 Liam Bertazzo (Ita) Italy  
 Francesco Lamon (Ita) Italy  
 Stefano Moro (Ita) Italy  
 Michele Scartezzini (Ita) Italy  
6Russia0:04:01.995 
 Artur Ershov (Rus) Russian Federation  
 Viktor Manakov (Rus) Russian Federation  
 Alexander Evtushenko (Rus) Russian Federation  
 Aleksei Kurbatov (Rus) Russian Federation  
7Australia0:04:02.293 
 Jarrad Drizners (Aus) Australia  
 Godfrey Slattery (Aus) Australia  
 Conor Leahy (Aus) Australia  
 Lucas Plapp (Aus) Australia  
8Japan0:04:06.323 
 Keitaro Sawada (Jpn) Japan  
 Kazushige Kuboki (Jpn) Japan  
 Ryo Chikatani (Jpn) Japan  
 Shogo Ichimaru (Jpn) Japan  
9Team Advantage New Zealand0:04:03.064 
 Bailey O'donnell (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
 Corbin Strong (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
 Jarred Treymane (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
 George Jackson (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
10Ukraine0:04:07.109 
 Roman Gladysh (Ukr) Ukraine  
 Vitaliy Hryniv (Ukr) Ukraine  
 Volodymyr Dzhus (Ukr) Ukraine  
 Vladyslav Shcherban (Ukr) Ukraine  
11China0:04:08.538 
 Liang Guo (Chn) People's Republic of China  
 Zhiwen Chen (Chn) People's Republic of China  
 Pingan Shen (Chn) People's Republic of China  
 Zhaoliang Xu (Chn) People's Republic of China  
Men's Team Pursuit - First Round, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Australia0:03:56.379 
 Jarrad Drizners (Aus) Australia  
 Godfrey Slattery (Aus) Australia  
 Conor Leahy (Aus) Australia  
 Lucas Plapp (Aus) Australia  
2Russia0:04:02.394 
 Artur Ershov (Rus) Russian Federation  
 Viktor Manakov (Rus) Russian Federation  
 Alexander Evtushenko (Rus) Russian Federation  
 Aleksei Kurbatov (Rus) Russian Federation  
Men's Team Pursuit - First Round, Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Italy0:03:56.731 
 Liam Bertazzo (Ita) Italy  
 Francesco Lamon (Ita) Italy  
 Stefano Moro (Ita) Italy  
 Michele Scartezzini (Ita) Italy  
2Japan0:03:59.073 
 Keitaro Sawada (Jpn) Japan  
 Kazushige Kuboki (Jpn) Japan  
 Ryo Chikatani (Jpn) Japan  
 Shogo Ichimaru (Jpn) Japan  
Men's Team Pursuit - First Round, Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Canada0:03:52.420 
 Aidan Caves (Can) Canada  
 Derek Gee (Can) Canada  
 Adam Jamieson (Can) Canada  
 Jay Lamoureux (Can) Canada  
2Switzerland0:03:54.858 
 Claudio Imhof (Swi) Switzerland  
 Stefan Bissegger (Swi) Switzerland  
 Lukas Ruegg (Swi) Switzerland  
 Cyrille Thiery (Swi) Switzerland  
Men's Team Pursuit - First Round, Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:03:51.722 
 Jordan Kerby (NZl) New Zealand  
 Campbell Stewart (NZl) New Zealand  
 Nicholas Kergozou (NZl) New Zealand  
 Regan Gough (NZl) New Zealand  
2United States of America0:03:56.087 
 Daniel Summerhill (USA) United States Of America  
 Eric Young (USA) United States Of America  
 Ashton Lambie (USA) United States Of America  
 Gavin Hoover (USA) United States Of America  
Men's Team Pursuit - Final for Gold
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:03:50.159 
 Jordan Kerby (NZl) New Zealand  
 Campbell Stewart (NZl) New Zealand  
 Nicholas Kergozou (NZl) New Zealand  
 Regan Gough (NZl) New Zealand  
2Canada0:03:53.156 
 Aidan Caves (Can) Canada  
 Derek Gee (Can) Canada  
 Adam Jamieson (Can) Canada  
 Jay Lamoureux (Can) Canada  
Men's Team Pursuit - Final for Bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Switzerland0:03:55.204 
 Claudio Imhof (Swi) Switzerland  
 Stefan Bissegger (Swi) Switzerland  
 Lukas Ruegg (Swi) Switzerland  
 Cyrille Thiery (Swi) Switzerland  
4United States of America0:04:00.320 
 Daniel Summerhill (USA) United States Of America  
 Eric Young (USA) United States Of America  
 Ashton Lambie (USA) United States Of America  
 Gavin Hoover (USA) United States Of America  
Women's Team Sprint - Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Holy Brother Cycling Team0:00:33.605 
 Chaorui Song (Chn) Holy Brother Cycling Team  
 Shanju Bao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
2Poland0:00:33.743 
 Marlena Karwacka (Pol) Poland  
 Urszula Los (Pol) Poland  
3France0:00:33.764 
 Sandie Clair (Fra) France  
 Mathilde Gros (Fra) France  
4New Zealand0:00:33.790 
 Emma Cumming (NZl) New Zealand  
 Natasha Hansen (NZl) New Zealand  
5Subway New Zealand Track Trade Team0:00:33.812 
 Olivia Podmore (NZl) Subway New Zealand Track  
 Tahlay Christie (NZl) Subway New Zealand Track  
6Look Cycle China Proteam0:00:33.814 
 Feifei Chen (Chn) Look Cycling China ProTeam  
 Chaoyue Shen (Chn) Look Cycling China ProTeam  
7Spain0:00:33.824 
 Tania Calvo Barbero (Spa) Spain  
 Helena Casas Roige (Spa) Spain  
8Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:33.880 
 Wei Zhuang (Chn) Giant-Max Success Sports  
 Linyin Zhang (Chn) Giant-Max Success Sports  
9Ukraine0:00:33.897 
 Olena Starikova (Ukr) Ukraine  
 Liubov Basova (Ukr) Ukraine  
10Great Britain0:00:34.060 
 Katy Marchant (GBr) Great Britain  
 Lauren Bate (GBr) Great Britain  
11Canada0:00:34.213 
 Amelia Walsh (Can) Canada  
 Lauriane Genest (Can) Canada  
12Hong Kong, China0:00:34.371 
 Hoi Yan Jessica Lee (HKg) Hong Kong, China  
 Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong, China  
13Italy0:00:34.391 
 Martina Fidanza (Ita) Italy  
 Miriam Vece (Ita) Italy  
14Lithuania0:00:34.490 
 Migle Marozaite (Ltu) Lithuania  
 Viktorija Sumskyte (Ltu) Lithuania  
15United States0:00:34.697 
 Mandy Marquardt (USA) United States Of America  
 Madalyn Godby (USA) United States Of America  
16China0:00:34.731 
 Zhiwen Chen (Chn) People's Republic of China  
 Mengqi Tang (Chn) People's Republic of China  
Women's Team Sprint - First Round, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Subway New Zealand  
 Olivia Podmore (NZl) Subway New Zealand Track  
 Tahlay Christie (NZl) Subway New Zealand Track  
2New Zealand  
 Emma Cumming (NZl) New Zealand  
 Natasha Hansen (NZl) New Zealand  
Women's Team Sprint - First Round, Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1France  
 Sandie Clair (Fra) France  
 Mathilde Gros (Fra) France  
2Look Cycling China ProTeam  
 Feifei Chen (Chn) Look Cycling China ProTeam  
 Chaoyue Shen (Chn) Look Cycling China ProTeam  
Women's Team Sprint - First Round, Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Poland  
 Marlena Karwacka (Pol) Poland  
 Urszula Los (Pol) Poland  
2Spain  
 Tania Calvo Barbero (Spa) Spain  
 Helena Casas Roige (Spa) Spain  
Women's Team Sprint - First Round, Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Holy Brother Cycling Team  
 Chaorui Song (Chn) Holy Brother Cycling Team  
 Shanju Bao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
2Giant-Max Success Sports  
 Wei Zhuang (Chn) Giant-Max Success Sports  
 Linyin Zhang (Chn) Giant-Max Success Sports  
Women's Team Sprint - Final for Gold
#Rider Name (Country) TeamResult
1Holy Brother Cycling Team  
 Chaorui Song (Chn) Holy Brother Cycling Team  
 Shanju Bao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
2France  
 Sandie Clair (Fra) France  
 Mathilde Gros (Fra) France  
Women's Team Sprint - Final for Bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Poland  
 Marlena Karwacka (Pol) Poland  
 Urszula Los (Pol) Poland  
4Subway New Zealand  
 Olivia Podmore (NZl) Subway New Zealand Track  
 Tahlay Christie (NZl) Subway New Zealand Track  
Men's Team Sprint - Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand0:00:42.942 
 Ethan Mitchell (NZl) New Zealand  
 Sam Webster (NZl) New Zealand  
 Edward Dawkins (NZl) New Zealand  
2France0:00:43.657 
 Gregory Bauge (Fra) France  
 Sebastien Vigier (Fra) France  
 Quentin Lafargue (Fra) France  
3Australia0:00:43.853 
 Nathan Hart (Aus) Australia  
 Jacob Schmid (Aus) Australia  
 Thomas Clarke (Aus) Australia  
4Czech Republic0:00:44.123 
 Pavel Kelemen (Cze) Czech Republic  
 Tomas Babek (Cze) Czech Republic  
 Robin Wagner (Cze) Czech Republic  
5China0:00:44.134 
 Jianxin Li (Chn) People's Republic of China  
 Chao Xu (Chn) People's Republic of China  
 Miao Zhang (Chn) People's Republic of China  
6Japan0:00:44.274 
 Kazuki Amagai (Jpn) Japan  
 Yudai Nitta (Jpn) Japan  
 Tomohiro Fukaya (Jpn) Japan  
7Poland0:00:44.400 
 Maciej Bielecki (Pol) Poland  
 Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
 Patryk Rajkowski (Pol) Poland  
8Look Cycling China ProTeam0:00:44.537 
 Zewei Zhan (Chn) Look Cycling China ProTeam  
 Yongjia Luo (Chn) Look Cycling China ProTeam  
 Tianqi Wang (Chn) Look Cycling China ProTeam  
9Team Vantage New Zealand0:00:44.545 
 Bradly Knipe (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
 Zac Williams (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
 Samuel Dakin (NZl) Team Vantage New Zealand Track  
10Russia0:00:44.587 
 Daniil Komkov (Rus) Russian Federation  
 Alexey Nosov (Rus) Russian Federation  
 Aleksandr Dubchenko (Rus) Russian Federation  
11Spain0:00:44.874 
 Alejandro Martinez Chorro (Spa) Spain  
 Juan Peralta Gascon (Spa) Spain  
 Jose Moreno Canchez (Spa) Spain  
12Kazakhstan0:00:45.114 
 Maxim Nalyotov (Kaz) Kazakhstan  
 Sergey Ponomaryov (Kaz) Kazakhstan  
 Pavel Vorzhev (Kaz) Kazakhstan  
13Holy Brother Cycling Team0:00:45.139 
 Cheng Zhang (Chn) Holy Brother Cycling Team  
 Gaoyang Zong (Chn) Holy Brother Cycling Team  
 Qi Liu (Chn) Holy Brother Cycling Team  
Men's Team Sprint - First Round, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1China  
 Jianxin Li (Chn) People's Republic of China  
 Chao Xu (Chn) People's Republic of China  
 Miao Zhang (Chn) People's Republic of China  
2Czech Republic  
 Pavel Kelemen (Cze) Czech Republic  
 Tomas Babek (Cze) Czech Republic  
 Robin Wagner (Cze) Czech Republic  
Men's Team Sprint - First Round, Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Australia  
 Nathan Hart (Aus) Australia  
 Jacob Schmid (Aus) Australia  
 Thomas Clarke (Aus) Australia  
2Japan  
 Kazuki Amagai (Jpn) Japan  
 Yudai Nitta (Jpn) Japan  
 Tomohiro Fukaya (Jpn) Japan  
Men's Team Sprint - First Round, Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1France  
 Gregory Bauge (Fra) France  
 Sebastien Vigier (Fra) France  
 Quentin Lafargue (Fra) France  
2Poland  
 Maciej Bielecki (Pol) Poland  
 Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
 Patryk Rajkowski (Pol) Poland  
Men's Team Sprint - First Round, Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand  
 Ethan Mitchell (NZl) New Zealand  
 Sam Webster (NZl) New Zealand  
 Edward Dawkins (NZl) New Zealand  
2Look Cycling China ProTeam  
 Zewei Zhan (Chn) Look Cycling China ProTeam  
 Yongjia Luo (Chn) Look Cycling China ProTeam  
 Tianqi Wang (Chn) Look Cycling China ProTeam  
Men's Team Sprint - Final for Gold
#Rider Name (Country) TeamResult
1New Zealand  
 Ethan Mitchell (NZl) New Zealand  
 Sam Webster (NZl) New Zealand  
 Edward Dawkins (NZl) New Zealand  
2Australia  
 Nathan Hart (Aus) Australia  
 Jacob Schmid (Aus) Australia  
 Thomas Clarke (Aus) Australia  
Men's Team Sprint - Final for Bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3France  
 Gregory Bauge (Fra) France  
 Sebastien Vigier (Fra) France  
 Quentin Lafargue (Fra) France  
4China  
 Jianxin Li (Chn) People's Republic of China  
 Chao Xu (Chn) People's Republic of China  
 Miao Zhang (Chn) People's Republic of China  
Back to top