Great Britain's Laura Trott wins women's Omnium gold medal

Colombia's Fernando Gaviria Rendon wins men's Omnium

The second round of the UCI Track World Cup ended on the third and final day at Lee Valley VeloPark in London on Sunday. Great Britain ended the event on a high note with Laura Trott taking the gold medal in the women’s Omnium.

Trott maintained her lead throughout the third day of racing, taking third and fifth place in the Omnium’s Time Trial and Flying Lap, respectively. A steady final points race gave her little challenge at first, however, Jolien D’Hoore quickly crept up in sprint seven. Strengthening her overall point lead in a fantastic penultimate sprint, the Olympic champion brought home the gold.

Elsewhere in the women’s field, China's Guo Shuang secured the gold medal in the women’s Keirin ahead of Germany’s Kristina Vogel, who took the silver medal, and Korea’s Hyejin Lee took the bronze.

Great Britain’s Jess Varnish took another attempt for a medal in the Keirin after disappointing early exits in both the team and individual sprint events. After failing to make it through in the first round, Varnish made the second round via the repechage and faced a challenging heat including Australia’s Anna Meares and Vogel. Narrowly missing a crash with Frenchwoman, Olivia Montauban, Varnish was knocked out in the second round; however, a twist of fate saw her compete in the final after Russian Gnidenko was relegated. Varnish finished fifth in the final round.

In the men’s omnium, Fernando Gaviria of Colombia took the gold medal followed by silver medallist Scott Law of Australia and bronze medallist Bobby Lea from the US.

Great Britain’s Jonathan Dibben started the Omnium's Points Race round in sixth place after bad luck in the Elimination race set him back in yesterday’s racing. The 160-lap race kept a fast pace throughout with Dibben fighting admirably for points. In the end, the Elimination round cost him a hope of a medal and he finished seventh overall.

Dutchman Jeffrey Hoogland earned the gold medal in the Men’s Sprints. He won the final round against Colombia’s Fabian Puerta Zapata, who took the silver medal.

Full Results

Men's Omnium IV - 1km Time Trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Scott Law (Aus) Australia0:01:03.513 
2Fernando Gaviria Rendon (Col) Colombia0:00:00.070 
3Bobby Lea (USA) United States Of America0:00:00.571 
4Tim Veldt (Ned) Netherlands0:00:00.690 
5Olivier Beer (Swi) Switzerland0:00:00.792 
6Jonathan Dibben (GBr) Great Britain  
7Casper Pedersen (Den) Denmark0:00:01.067 
8Hao Liu (Chn) People's Republic of China0:00:01.090 
9Roger Kluge (Ger) Germany0:00:01.462 
11Jasper De Buyst (Bel) Belgium0:00:01.804 
12Thomas Boudat (Euc)0:00:01.905 
13Gideoni Monteiro (Bra) Brazil0:00:02.089 
14Simone Consonni (Ita) Italy0:00:02.545 
15King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China0:00:02.957 
16Kazushige Kuboki (Jpn) Japan0:00:03.208 
17Aaron Gate (NZl) New Zealand0:00:03.406 
18Viktor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:03.440 
19Roman Furst (Cze) Czech Republic0:00:04.114 
20Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Mexico0:00:04.381 
21Sebastian Mora Vedri (Spa) Spain0:00:04.629 
22Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan0:00:04.737 
23Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus0:00:05.397 
Men's Omnium V - Flying Lap
#Rider Name (Country) TeamResult
1Scott Law (Aus) Australia0:00:13.186 
2Fernando Gaviria Rendon (Col) Colombia0:00:00.102 
3Tim Veldt (Ned) Netherlands0:00:00.139 
4Olivier Beer (Swi) Switzerland0:00:00.196 
5Casper Pedersen (Den) Denmark0:00:00.197 
6Jonathan Dibben (GBr) Great Britain  
7Bobby Lea (USA) United States Of America0:00:00.251 
8Thomas Boudat (Euc)0:00:00.287 
9Ioannis Spanopoulos (Gre) Greece0:00:00.353 
10Viktor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:00.378 
11Hao Liu (Chn) People's Republic of China0:00:00.466 
12Simone Consonni (Ita) Italy0:00:00.551 
13Jasper De Buyst (Bel) Belgium0:00:00.573 
14Roger Kluge (Ger) Germany0:00:00.585 
15Aaron Gate (NZl) New Zealand0:00:00.594 
16Gideoni Monteiro (Bra) Brazil0:00:00.767 
17Kazushige Kuboki (Jpn) Japan0:00:00.768 
18Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Mexico0:00:00.792 
19King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China0:00:00.843 
20Sebastian Mora Vedri (Spa) Spain0:00:01.013 
21Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus0:00:01.141 
22Roman Furst (Cze) Czech Republic0:00:01.157 
23Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan0:00:01.206 
Women's Omnium IV - 500m Time Trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolien D'hoore (Bel) Belgium0:00:35.595 
2Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba0:00:00.152 
3Laura Trott (GBr) Great Britain0:00:00.323 
4Jennifer Valente (USA) United States Of America0:00:00.470 
5Malgorzata Wojtyra (Pol) Poland0:00:00.633 
6Anna Knauer (Ger) Germany0:00:00.946 
7Isabella King (Aus) Australia0:00:00.961 
8Yuanyuan Tian (Chn) People's Republic of China0:00:00.988 
9Laurie Berthon (Fra) France0:00:01.115 
10Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain0:00:01.119 
11Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus0:00:01.405 
12Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania0:00:01.508 
13Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan0:00:01.531 
14Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong, China0:00:01.548 
15Annalisa Cucinotta (Ita) Italy0:00:01.629 
16Kirsten Wild (Ned) Netherlands0:00:01.801 
17Racquel Sheath (NZl) New Zealand0:00:01.860 
18Lucie Zaleska (Cze) Czech Republic0:00:01.889 
19Jupha Somnet (Mas) Malaysia0:00:01.996 
20Evgeniya Romanyuta (Rus) Russian Federation0:00:02.004 
21Amalie Dideriksen (Den) Denmark0:00:02.157 
22Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico0:00:02.622 
23Caroline Ryan (Irl) Ireland0:00:02.810 
Women's Omnium V - Flying Lap
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolien D'hoore (Bel) Belgium0:00:14.364 
2Kirsten Wild (Ned) Netherlands0:00:00.013 
3Jennifer Valente (USA) United States Of America0:00:00.059 
4Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus0:00:00.173 
5Laura Trott (GBr) Great Britain0:00:00.177 
6Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong, China0:00:00.195 
7Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba0:00:00.208 
8Anna Knauer (Ger) Germany0:00:00.273 
9Laurie Berthon (Fra) France0:00:00.311 
10Isabella King (Aus) Australia0:00:00.370 
11Malgorzata Wojtyra (Pol) Poland0:00:00.411 
12Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain0:00:00.504 
13Racquel Sheath (NZl) New Zealand0:00:00.614 
14Jupha Somnet (Mas) Malaysia0:00:00.657 
15Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan0:00:00.730 
16Amalie Dideriksen (Den) Denmark0:00:00.774 
17Annalisa Cucinotta (Ita) Italy0:00:00.794 
18Yuanyuan Tian (Chn) People's Republic of China0:00:00.827 
19Lucie Zaleska (Cze) Czech Republic0:00:00.873 
20Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania0:00:00.928 
21Evgeniya Romanyuta (Rus) Russian Federation0:00:00.941 
22Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico0:00:01.027 
23Caroline Ryan (Irl) Ireland0:00:01.072 
Men's Sprint - Gold Medal
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands  
2Fabian Hernando Puerta Zapata (Col) Colombia  
Men's Sprint - Bronze Medal
#Rider Name (Country) TeamResult
3Hersony Canelon (Ven) Venezuela  
4Matthew Archibald (GBr) Great Britain  
Women's Keiren - Final 1-6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) China  
2Kristina Vogel (Ger) Germany  
3Hyejin Lee (Kor) Korea  
4Sze Wai Lee (Hkg) Hong Kong  
5Jessica Varnish (Gbr) Great Britain  
6Tianshi Zhong (Chn) China  
Women's Keiren - Final 7-12
#Rider Name (Country) TeamResult
7Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuenia  
8Anna Meares (Aus) Australia  
9Olivia Montauban (Fra) France  
10Ekaterina Gnidenko (Rus) Russia  
11Olga Ismayilova (Aze) Azerbaijan  
12Lin Junhong (Chn) China  
Men's Omnium Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fernando Gaviria Rendon (Col) Colombia197 pts
2Scott Law (Aus) Australia171 
3Bobby Lea (USA) United States Of America164 
4Tim Veldt (Ned) Netherlands156 
5Thomas Boudat (Euc)152 
6Aaron Gate (NZl) New Zealand141 
7Jonathan Dibben (GBr) Great Britain138 
8Jasper De Buyst (Bel) Belgium129 
9Casper Pedersen (Den) Denmark121 
10King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China119 
11Olivier Beer (Swi) Switzerland114 
12Gideoni Monteiro (Bra) Brazil111 
13Hao Liu (Chn) People's Republic of China98 
14Roger Kluge (Ger) Germany92 
15Sebastian Mora Vedri (Spa) Spain83 
16Simone Consonni (Ita) Italy66 
17Ioannis Spanopoulos (Gre) Greece55 
18Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Mexico51 
19Viktor Manakov (Rus) Russian Federation50 
20Kazushige Kuboki (Jpn) Japan48 
21Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus46 
22Roman Furst (Cze) Czech Republic  
23Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan  
Women's Omnium Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laura Trott (GBr) Great Britain193 pts
2Jolien D'hoore (Bel) Belgium181 
3Kirsten Wild (Ned) Netherlands167 
4Isabella King (Aus) Australia155 
5Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba140 
6Jennifer Valente (USA) United States Of America136 
7Malgorzata Wojtyra (Pol) Poland120 
8Amalie Dideriksen (Den) Denmark109 
9Laurie Berthon (Fra) France104 
10Anna Knauer (Ger) Germany104 
11Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus102 
12Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain100 
13Annalisa Cucinotta (Ita) Italy91 
14Lucie Zaleska (Cze) Czech Republic74 
15Jupha Somnet (Mas) Malaysia69 
16Evgeniya Romanyuta (Rus) Russian Federation68 
17Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong, China66 
18Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico60 
19Racquel Sheath (NZl) New Zealand60 
20Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan58 
21Caroline Ryan (Irl) Ireland47 
22Yuanyuan Tian (Chn) People's Republic of China46 
23Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania35 


Related Articles

Back to top