TechPowered By

More tech

UCI Track World Cup II 2013

Date range:
December 5- 7, 2013

December 07, Day 3: 1000m TT (M), Madison (M), Keirin (M) - Omnium (W), Sprint (W)

Pervis sets new world record in kilometre

By:
Cycling News
Published:
December 08, 2013, 12:42 GMT,
Updated:
December 08, 2013, 13:40 GMT

Vogels establishes new flying 200m mark

Results

Men's 1 kilometre time trial
# Rider Name (Country) Team Result
1 Francois Pervis (Fra) France 0:00:56.303  
2 Maximilian Levy (Ger) Team Erdgas 2012 0:00:57.949  
3 Joachim Eilers (Ger) Germany 0:00:57.980  
4 Eric Engler (Ger) Track Team Brandenburg 0:00:58.369  
5 Hugo Haak (Ned) Netherlands 0:00:58.446  
6 Kian Emadi­Coffin (GBr) Great Britain 0:00:58.933  
7 Krzysztof Maksel (Pol) Poland 0:00:59.001  
8 Simon Van Velthooven (NZl) HPSNZ Track Trade Team 0:00:59.148  
9 Robin Wagner (Cze) Czech Republic 0:00:59.846  
10 Fabian Puerta (Col) Colombia 0:00:59.955  
11 Seiichiro Nakagawa (Jpn) Cyclo Channel Tokyo 0:01:00.017  
12 Hodei Mazquiaran Uria (Spa) Spain 0:01:00.069  
13 Angel Pulgar (Ven) Venezuela 0:01:00.083  
14 Andrey Kubeev (Rus) Russian Federation 0:01:00.310  
15 Francesco Ceci (Ita) Italy 0:01:00.362  
16 Bernard Esterhuizen (RSA) South Africa 0:01:00.673  
17 Christos Volikakis (Gre) Greece 0:01:00.814  
18 Alexander Quincy (Tri) Team Drive Phase Sport 0:01:01.048  
19 Roberto Serrano (Mex) Mexico 0:01:01.148  
20 Jonathan Matias Gatto (Arg) Argentina 0:01:03.117  
21 Glenn O'shea (Aus) Australia 0:01:04.376  

Results

Men's Keirin - Final
# Rider Name (Country) Team Result
1 Matthew Crampton (GBr) Great Britain    
2 Tobias Wächter (Ger) Germany    
3 Shane Perkins (Aus) Australia    
4 Matthijs Buchli (Ned) Netherlands    
5 Christos Volikakis (Gre) Greece    
6 Azizulhasni Awang (Mas) YSD Track Team    
Men's Keirin - Final 7th-12th
# Rider Name (Country) Team Result
7 Erik Balzer (Ger) Team Erdgas 2012    
8 Njisane Phillip (Tri) Trinidad and Tobago    
9 Sergio Aliaga Chivite (Spa) Reyno De Navarra Wrc Conor    
10 Lewis Alexander Oliva (GBr) Team USN    
11 Eric Engler (Ger) Track Team Brandenburg    
12 Kazunari Watanabe (Jpn) Cyclo Channel Tokyo    

Results

Men's Madison
# Rider Name (Country) Team Result
1 Spain 7  pts
  David Muntaner Juaneda    
  Albert Torres Barcelo    
2 Belgium 6  pts
  Jasper De Buyst - 1 lap  
  Kenny De Ketele    
3 Russia 12  pts
  Artur Ershov - 2 laps  
  Alexander Serov    
4 Great Britain 10  pts
  Owain Doull - 2 laps  
  Jonathan Dibben    
5 Denmark 9  pts
  Alex Nicki Sylvest - 2 laps  
  Mathias Krigbaum    
6 Hong Kong 6  pts
  King Lok Cheung - 2 laps  
  Chun Wing Leung    
7 Czech Republic 5  pts
  Martin Blaha - 2 laps  
  Jiri Hochmann    
8 France 3  pts
  Thomas Boudat - 2 laps  
  Vivien Brisse    
9 Austria 2  pts
  Andreas Graf - 2 laps  
  Andreas Mueller    
10 Italy 11  pts
  Alex Buttazzoni - 3 laps  
  Riccardo Donato    
11 Mexico 5  pts
  Jose Ramon Aguirre Infante - 3 laps  
  Ignacio Sarabia Diaz    
12 Venezuela 3  pts
  Manuel Briceno - 3 laps  
  Maximo Rojas    
13 New Zealand 1  
  Aaron Gate - 3 laps  
  Pieter Bulling    
14 Australia 3  pts
  Luke Davison - 4 laps  
  Alexander Edmondson    
15 Ukraine 0  
  Roman Lutsyshyn - 5 laps  
  Mykhailo Radionov    

Results

Women's Omnium - Individual Pursuit
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sarah Hammer (USA) United States 0:03:28.658  
2 Gillian Carleton (Can) Canada 0:03:28.815  
3 Laura Trott (GBr) Great Britain 0:03:28.955  
4 Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba 0:03:31.782  
5 Isabella King (Aus) Australia 0:03:33.485  
6 Jolien D'hoore (Bel) Belgium 0:03:34.021  
7 Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain 0:03:34.674  
8 Katarzyna Pawlowska (Pol) Poland 0:03:35.788  
9 Tamara Balabolina (Rus) Russian Federation 0:03:37.853  
10 Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico 0:03:39.787  
11 Laurie Berthon (Fra) France 0:03:40.268  
12 Simona Frapporti (Ita) Italy 0:03:40.357  
13 Volha Masiukovich (Blr) Belarus 0:03:42.215  
14 Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan 0:03:44.367  
15 Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela 0:03:45.363  
16 Cristina Irma Greve (Arg) Argentina 0:03:47.564  
17 Yao Pang (HKg) Hong Kong, China 0:03:50.110  
18 Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia 0:03:50.778  
Women's Omnium - Elimination Race
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sarah Hammer (USA) United States    
2 Jolien D'hoore (Bel) Belgium    
3 Laurie Berthon (Fra) France    
4 Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain    
5 Isabella King (Aus) Australia    
6 Katarzyna Pawlowska (Pol) Poland    
7 Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia    
8 Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba    
9 Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico    
10 Laura Trott (GBr) Great Britain    
11 Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela    
12 Tamara Balabolina (Rus) Russian Federation    
13 Simona Frapporti (Ita) Italy    
14 Yao Pang (HKg) Hong Kong, China    
15 Gillian Carleton (Can) Canada    
16 Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan    
17 Volha Masiukovich (Blr) Belarus    
18 Cristina Irma Greve (Arg) Argentina    
Women's Omnium - 500 metre time trial
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba 0:00:34.584  
2 Laura Trott (GBr) Great Britain 0:00:35.007  
3 Laurie Berthon (Fra) France 0:00:35.053  
4 Tamara Balabolina (Rus) Russian Federation 0:00:35.296  
5 Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain 0:00:35.333  
6 Jolien D'hoore (Bel) Belgium 0:00:35.416  
7 Gillian Carleton (Can) Canada 0:00:35.424  
8 Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan 0:00:35.886  
9 Sarah Hammer (USA) United States 0:00:35.947  
10 Katarzyna Pawlowska (Pol) Poland 0:00:36.322  
11 Simona Frapporti (Ita) Italy 0:00:36.330  
12 Isabella King (Aus) Australia 0:00:36.350  
13 Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela 0:00:36.510  
14 Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia 0:00:37.645  
15 Cristina Irma Greve (Arg) Argentina 0:00:37.669  
16 Volha Masiukovich (Blr) Belarus 0:00:38.050  
17 Yao Pang (HKg) Hong Kong, China 0:00:38.080  
18 Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico 0:00:38.159  
Women's Omnium - Final standings
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sarah Hammer (USA) United States 19  pts
2 Laura Trott (GBr) Great Britain 26  
3 Jolien D'hoore (Bel) Belgium 27  
4 Marlies Mejias Garcia (Cub) Cuba 33  
5 Isabella King (Aus) Australia 38  
6 Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain 42  
7 Laurie Berthon (Fra) France 48  
8 Katarzyna Pawlowska (Pol) Poland 49  
9 Gillian Carleton (Can) Canada 57  
10 Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico 57  
11 Simona Frapporti (Ita) Italy 62  
12 Tamara Balabolina (Rus) Russian Federation 64  
13 Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela 77  
14 Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia 79  
15 Volha Masiukovich (Blr) Belarus 85  
16 Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan 88  
17 Cristina Irma Greve (Arg) Argentina 93  
18 Yao Pang (HKg) Hong Kong, China 101  
DSQ Anna Nahirna (Ukr) Ukraine    

Results

Women's Individual Sprint - Final
# Rider Name (Country) Team Result
Race 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kristina Vogel (Ger) Germany    
2 Anna Meares (Aus) Australia    
Race 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kristina Vogel (Ger) Germany    
2 Anna Meares (Aus) Australia    
Women's Individual Sprint - Bronze medal race
# Rider Name (Country) Team Result
Race 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sze Wai Lee (Hkg) Hong Kong    
2 Jessica Varnish (GBr) Great Britain    
Race 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sze Wai Lee (Hkg) Hong Kong    
2 Jessica Varnish (GBr) Great Britain    
Women's Individual Sprint - Final standings
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kristina Vogel (Ger) Germany    
2 Anna Meares (Aus) Australia    
3 Sze Wai Lee (Hkg) Hong Kong    
4 Jessica Varnish (GBr) Great Britain    
5 Virginie Cueff (Fra) France    
6 Elis Ligtlee (Ned) Netherlands    
7 Rebecca Angharad James (GBr) Great Britain    
8 Miriam Welte (Ger) Germany    
9 Anastasiia Voinova (Rus) Russian Federation    
10 Fatehah Mustapa (Mas) YSD Racing Team    
11 Olga Streltsova (Rus) Russian Federation    
12 Juliana Gaviria (Col) Colombia    
13 Jingjing Shi (Chn) People's Republic of China    
14 Stephanie Morton (Aus) Australia    
15 Tania Calvo Barbero (Spa) Spain    
16 Yesna Rijkhoff (Ned) Netherlands    
17 Lisandra Guerra Rodriguez (Cub) Cuba    
18 Helena Casas Roige (Spa) Spain    
19 Ekaterina Gnidenko (Rus) Petroholding Leningrad    
20 Kayono Maeda (Jpn) Cyclo Channel Tokyo    
21 Olena Tsyos (Ukr) Ukraine    
22 Madalyn Godby (USA) United States    
23 M Prada Rodriguez (Ven) Venezuela    
24 Daniela Gaxiola Gonzalez Luz (Mex) Mexico    
25 Hiroko Ishii (Jpn) Cyclo Channel Tokyo    
26 Frany Maria Fong Echevarria (Mex) Mexico