Trott and Manakov claim Omnium titles on final day in Cali

China dominates women's sprint, as Germany takes men's kerin and pursuit victories

Results

Women's Sprint - Qualifying, 200m
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:10.676 
2Tianshi Zhong (Chn) China0:00:00.137 
3Kristina Vogel (Ger) Germany0:00:00.177 
4Elis Ligtlee (Ned) Netherlands0:00:00.187 
5Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais0:00:00.202 
6Anastasiia Voinova (Rus) Rusvelo0:00:00.203 
7Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais0:00:00.245 
8Virginie Cueff (Fra) France0:00:00.290 
9Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:00.295 
10Lin Junhong (Chn) China 361° Cycling Team0:00:00.299 
11Olivia Montauban (Fra) France0:00:00.360 
12Tania Calvo (Spa) Spain0:00:00.391 
13Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania0:00:00.421 
14Jessica Varnish (GBr) Great Britain0:00:00.425 
15Katy Marchant (GBr) Great Britain0:00:00.435 
16Monique Sullivan (Can) Canada  
17Miriam Welte (Ger) Germany0:00:00.484 
18Daria Shmeleva (Rus) Rusvelo  
19Natasha Hansen (NZl) New Zealand0:00:00.490 
20Jinjie Gong (Chn) China0:00:00.513 
21Laurine Van Riessen (Ned) Netherlands0:00:00.544 
22Tatiana Kiseleva (Rus) Russia0:00:00.549 
23Juliana Gaviria (Col) Colombia0:00:00.568 
24Ekaterina Gnidenko (Rus) Russia0:00:00.605 
25Kate O'brien (Can) Canada0:00:00.610 
26Fatehah Mustapa (Mas) Ysd Track Team0:00:00.619 
27Kayono Maeda (Jpn) Japan Professional Cyclist Association0:00:00.626 
28Martha Bayona (Col) Colombia0:00:00.632 
29Lisandra Guerra (Cub) Cuba0:00:00.665 
30Lyubov Basova (Ukr) Ukraine  
31Jessica Salazar Valles (Mex) Mexico0:00:00.667 
32Helena Casas (Spa) Spain0:00:00.698 
33Olga Ismayilova (Aze) Azerbaijan0:00:00.758 
34Olena Starikova (Ukr) Ukraine0:00:00.826 
35Migle Marozaite (Ltu) Lithuania0:00:00.874 
36Takako Ishii (Jpn) Japan0:00:00.960 
37Mariaesthela Vilera (Ven) Venezuela0:00:01.132 
Women's Sprint - 1/16 Finals, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:11.817 
2Ekaterina Gnidenko (Rus) Russia  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.620 
2Juliana Gaviria (Col) Colombia  
Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristina Vogel (Ger) Germany0:00:11.483 
2Tatiana Kiseleva (Rus) Russia  
Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elis Ligtlee (Ned) Netherlands0:00:11.674 
2Laurine Van Riessen (Ned) Netherlands  
#VALUE!
Heat 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais0:00:11.377 
2Jinjie Gong (Chn) China  
Heat 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anastasiia Voinova (Rus) Rusvelo0:00:11.145 
2Natasha Hansen (NZl) New Zealand  
Heat 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais0:00:11.611 
2Daria Shmeleva (Rus) Rusvelo  
Heat 8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Virginie Cueff (Fra) France0:00:11.236 
2Miriam Welte (Ger) Germany  
Heat 9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:11.509 
2Monique Sullivan (Can) Canada  
Heat 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lin Junhong (Chn) China 361° Cycling Team0:00:11.380 
2Katy Marchant (GBr) Great Britain  
Heat 11
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jessica Varnish (GBr) Great Britain0:00:11.247 
2Olivia Montauban (Fra) France  
Heat 12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania0:00:11.558 
2Tania Calvo (Spa) Spain  
Women's Sprint - 1/8 Finals, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:11.492 
2Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.473 
2Jessica Varnish (GBr) Great Britain  
Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristina Vogel (Ger) Germany0:00:11.329 
2Lin Junhong (Chn) China 361° Cycling Team  
Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:11.195 
2Elis Ligtlee (Ned) Netherlands  
Heat 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais0:00:11.245 
2Virginie Cueff (Fra) France  
Heat 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anastasiia Voinova (Rus) Rusvelo0:00:11.265 
2Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais  
Women's Sprint - 1/8 Finals Repechages, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais0:00:11.438 
2Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania  
3Elis Ligtlee (Ned) Netherlands  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Virginie Cueff (Fra) France0:00:11.190 
2Jessica Varnish (GBr) Great Britain  
3Lin Junhong (Chn) China 361° Cycling Team  
Women's Omnium - Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lotte Kopecky (Bel) Belgium  
2Laura Trott (GBr) Great Britain  
3Laurie Berthon (Fra) France  
4Kirsten Wild (Ned) Netherlands  
5Sarah Hammer (USA) United States  
6Leire Olaberria (Spa) Spain  
7Xiao Ling Luo (Chn) China  
8Jannie Milena Salcedo (Col) Colombia  
9Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong  
10Anna Knauer (Ger) Germany  
11Simona Frapporti (Ita) Italy  
12Holly Edmondston (NZl) New Zealand  
13Mei Yu Hsiao (Tpe) Chinese Taipei  
14Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan  
15Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus  
16Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic  
17Jupha Somnet (Mas) Malaysia  
18Jasmin Glaesser (Can) Canada  
19Tamara Balabolina (Rus) Russia  
20Marlies Mejias (Cub) Cuba  
21Amalie Dideriksen (Den) Denmark  
22Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela  
23Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania  
24Elissa Wundersitz (Aus) Australia  
Men's Omnium - Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ignacio Prado (Mex) Mexico  
2Juan Arango (Col) Colombia  
3Viktor Manakov (Rus) Russia  
4Elia Viviani (Ita) Italy  
5Jonathan Dibben (GBr) Great Britain  
6Tim Veldt (Ned) Netherlands  
7Aaron Gate (NZl) New Zealand  
8Thomas Boudat (Fra) France  
9Ed Veal (Can) Canada  
10Gideoni Monteiro (Bra) Brazil  
11Sang-Hoon Park (Kor) Korea  
12Roger Kluge (Ger) Germany  
13Sam Welsford (Aus) Australia  
14Kenny De Ketele (Bel) Belgium  
15Raman Tsishkou (Blr) Belarus  
16Eiya Hashimoto (Jpn) Japan  
17Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong  
18Adrian Teklinski (Pol) Poland  
19Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal  
20Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan  
21Casper Pedersen (Den) Denmark  
22Jacob Duehring (USA) United States  
23Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan  
24Olivier Beer (Swi) Switzerland  
Women's Omnium - Individual Pursuit
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus0:03:34.000 
2Sarah Hammer (USA) United States0:00:02.300 
3Laura Trott (GBr) Great Britain0:00:02.400 
4Kirsten Wild (Ned) Netherlands  
5Jasmin Glaesser (Can) Canada  
6Amalie Dideriksen (Den) Denmark0:00:03.000 
7Marlies Mejias (Cub) Cuba0:00:04.600 
8Tamara Balabolina (Rus) Russia0:00:05.300 
9Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania0:00:06.600 
10Xiao Ling Luo (Chn) China0:00:07.100 
11Simona Frapporti (Ita) Italy  
12Leire Olaberria (Spa) Spain0:00:08.000 
13Anna Knauer (Ger) Germany0:00:08.500 
14Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic0:00:09.100 
15Laurie Berthon (Fra) France0:00:09.300 
16Jannie Milena Salcedo (Col) Colombia  
17Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela0:00:10.900 
18Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong0:00:11.600 
19Lotte Kopecky (Bel) Belgium0:00:12.000 
20Holly Edmondston (NZl) New Zealand0:00:13.000 
21Mei Yu Hsiao (Tpe) Chinese Taipei0:00:16.000 
22Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan0:00:16.300 
23Jupha Somnet (Mas) Malaysia0:00:20.400 
24Elissa Wundersitz (Aus) Australia0:00:24.400 
Men's Omnium - Individual Pursuit
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sang-Hoon Park (Kor) Korea0:04:23.300 
2Roger Kluge (Ger) Germany0:00:00.800 
3Viktor Manakov (Rus) Russia0:00:01.100 
4Aaron Gate (NZl) New Zealand0:00:02.600 
5Jonathan Dibben (GBr) Great Britain0:00:03.400 
6Elia Viviani (Ita) Italy0:00:04.400 
7Raman Tsishkou (Blr) Belarus0:00:05.900 
8Ignacio Prado (Mex) Mexico0:00:07.100 
9Juan Arango (Col) Colombia  
10Tim Veldt (Ned) Netherlands0:00:07.300 
11Kenny De Ketele (Bel) Belgium0:00:07.800 
12Adrian Teklinski (Pol) Poland  
13Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong0:00:07.900 
14Thomas Boudat (Fra) France0:00:09.100 
15Sam Welsford (Aus) Australia0:00:10.700 
16Gideoni Monteiro (Bra) Brazil0:00:11.000 
17Eiya Hashimoto (Jpn) Japan0:00:13.600 
18Ed Veal (Can) Canada0:00:14.000 
19Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal0:00:17.100 
20Jacob Duehring (USA) United States0:00:20.900 
21Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan0:00:22.800 
22Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan0:00:27.400 
23Casper Pedersen (Den) Denmark0:00:54.500 
Women's Sprint, Quarterfinals, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:11.489 
2Virginie Cueff (Fra) France  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:10.956 
2Virginie Cueff (Fra) France  
Heat 2, Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.035 
2Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.096 
2Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais  
Heat 3, Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristina Vogel (Ger) Germany0:00:11.339 
2Anastasiia Voinova (Rus) Rusvelo  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristina Vogel (Ger) Germany0:00:11.141 
2Anastasiia Voinova (Rus) Rusvelo  
Heat 4, Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:10.910 
2Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais0:00:11.695 
2Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong  
 
Race 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:11.416 
2Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais  
Men's Kerin, First Round, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francois Pervis (Fra) France0:00:10.357 
2Sergiy Omelchenko (Aze) Azerbaijan  
3Maximilian Levy (Ger) Team Erdgas.2015  
4Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine  
5Hersony Canelon (Ven) Venezuela  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabian Puerta (Col) Colombia0:00:10.464 
2Flavio Cipriano (Bra) Brazil  
3Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
4Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Mas) Malaysia  
5Chaebin Im (Kor) Korea  
Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Azizulhasni Awang (Mas) Ysd Track Team0:00:10.336 
2Kwesi Browne (TTo) Trinidad And Tobago  
3Jason Kenny (GBr) Great Britain  
4Vasilijus Lendel (Ltu) Lithuania  
5Jair Tjon En Fa (Sur) Suriname  
6Yuta Wakimoto (Jpn) Japan Professional Cyclist Association  
Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joachim Eilers (Ger) Germany250:46:34.000 
2Simon Van Velthooven (NZl) Hpsnz Track Trade Team  
3Nikita Shurshin (Rus) Rusvelo  
4Tomas Babek (Cze) Czech Republic  
5Leandro Hernan Bottasso (Arg) Argentina  
6Joseph Veloce (Can) Canada  
Heat 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edward Dawkins (NZl) New Zealand243:25:55.000 
2Francesco Ceci (Ita) Italy  
3Tobias Wachter (Ger) Track Team Brandenburg  
4Sándor Szalontay (Hun) Hungary  
5Kazunari Watanabe (Jpn) Japan  
6Denis Dmitriev (Rus) Russia  
Heat 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Baranoski (USA) United States0:00:10.346 
2Krzysztof Maksel (Pol) Poland  
3Christos Volikakis (Gre) Greece  
4Pavel Vorzhev (Kaz) Kazakhstan  
5Chao Xu (Chn) China  
6Hugo Haak (Ned) Netherlands  
Men's Indivudual Pursuit, Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrew Tennant (GBr) Great Britain0:04:19.992 
2Domenic Weinstein (Ger) Germany0:04:20.641 
3Dion Beukeboom (Ned) Netherlands0:04:22.963 
4Dmitry Sokolov (Rus) Russia0:04:24.420 
5Sean Mackinnon (Can) Canada0:04:26.814 
6Corentin Ermenault (Fra) France0:04:27.446 
7Frank Pasche (Swi) Switzerland0:04:28.459 
8Jonathan Dufrasne (Bel) Belgium0:04:29.461 
9Callum Scotson (Aus) Australia0:04:30.264 
10Martyn Irvine (Irl) Ireland0:04:31.484 
11Michele Scartezzini (Ita) Italy0:04:32.374 
12Mikhail Shemetau (Blr) Belarus0:04:33.092 
13Nicholas Kergozou (NZl) New Zealand0:04:34.933 
14Daniel Hartvig (Den) Denmark0:04:36.495 
15Eduardo Estrada (Col) Colombia0:04:37.354 
16Victor Moreno (Ven) Venezuela0:04:37.393 
17King Lok Cheung (HKg) Hong Kong0:04:38.106 
18Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Spain0:04:38.533 
19Vladyslav Kreminskyi (Ukr) Ukraine0:04:39.054 
20Chao Hua Xue (Chn) China0:05:00.116 
Women's Sprint, Race for 5-9
#Rider Name (Country) TeamResult
5Anastasiia Voinova (Rus) Rusvelo0:00:11.181 
6Anna Meares (Aus) Team Jayco-Ais  
7Virginie Cueff (Fra) France  
8Stephanie Morton (Aus) Team Jayco-Ais  
Women's Sprint, Semi Finals, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:11.415 
2Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:11.259 
2Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong  
Race 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling0:00:11.085 
2Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong  
Heat 2, Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.030 
2Kristina Vogel (Ger) Germany  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristina Vogel (Ger) Germany0:00:11.223 
2Tianshi Zhong (Chn) China  
Race 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.464 
2Kristina Vogel (Ger) Germany  
Women's Sprint, Gold Final
#Rider Name (Country) TeamResult
Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.296 
2Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tianshi Zhong (Chn) China0:00:11.424 
2Shuang Guo (Chn) Giant-Max Success Sports Pro Cycling  
Bronze Final, Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:11.330 
2Kristina Vogel (Ger) Germany  
Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong0:00:11.464 
2Kristina Vogel (Ger) Germany  
Women's Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arlenis Sierra (Cub) Cuba  
2Lotte Kopecky (Bel) Belgium  
3Jennifer Valente (USA) United States  
4Lydia Boylan (Irl) Ireland  
5Annalisa Cucinotta (Ita) Italy  
6Katie Archibald (GBr) Great Britain  
7Allison Beveridge (Can) Canada  
8Ina Savenka (Blr) Belarus  
9Natalia Rutkowska (Pol) Poland  
10Yareli Salazar (Mex) Mexico  
11Irene Usabiaga (Spa) Spain  
12Minami Uwano (Jpn) Japan  
13Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine  
14Valentina Paniagua (Col) Colombia  
15Lauren Perry (Aus) Australia  
16Alexandra Goncharova (Rus) Russia  
17Lisa Klein (Ger) Germany  
18Yao Pang (HKg) Hong Kong  
19Alysha Keith (NZl) New Zealand  
Women's Omnium - Elimination Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laura Trott (GBr) Great Britain  
2Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus  
3Kirsten Wild (Ned) Netherlands  
4Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic  
5Mei Yu Hsiao (Tpe) Chinese Taipei  
6Anna Knauer (Ger) Germany  
7Lotte Kopecky (Bel) Belgium  
8Laurie Berthon (Fra) France  
9Amalie Dideriksen (Den) Denmark  
10Leire Olaberria (Spa) Spain  
11Xiao Ling Luo (Chn) China  
12Simona Frapporti (Ita) Italy  
13Jasmin Glaesser (Can) Canada  
14Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan  
15Holly Edmondston (NZl) New Zealand  
16Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong  
17Sarah Hammer (USA) United States  
18Tamara Balabolina (Rus) Russia  
19Jannie Milena Salcedo (Col) Colombia  
20Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania  
21Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela  
22Jupha Somnet (Mas) Malaysia  
23Elissa Wundersitz (Aus) Australia  
24Marlies Mejias (Cub) Cuba  
Women's Omnium, Overnight Standings
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laura Trott (GBr) Great Britain114 pts
2Kirsten Wild (Ned) Netherlands104 
3Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus90 
4Sarah Hammer (USA) United States78 
5Laurie Berthon (Fra) France74 
6Lotte Kopecky (Bel) Belgium72 
7Leire Olaberria (Spa) Spain70 
8Xiao Ling Luo (Chn) China70 
9Anna Knauer (Ger) Germany68 
10Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic58 
11Simona Frapporti (Ita) Italy58 
12Amalie Dideriksen (Den) Denmark55 
13Jasmin Glaesser (Can) Canada54 
14Mei Yu Hsiao (Tpe) Chinese Taipei49 
15Jannie Milena Salcedo (Col) Colombia40 
16Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong40 
17Tamara Balabolina (Rus) Russia36 
18Holly Edmondston (NZl) New Zealand32 
19Marlies Mejias (Cub) Cuba31 
20Sakura Tsukagoshi (Jpn) Japan29 
21Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania27 
22Angie Sabrina Gonzalez (Ven) Venezuela10 
23Jupha Somnet (Mas) Malaysia10 
24Elissa Wundersitz (Aus) Australia3 
Men's Kerin, Second Round
#Rider Name (Country) TeamResult
Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edward Dawkins (NZl) New Zealand0:00:10.328 
2Joachim Eilers (Ger) Germany  
3Francois Pervis (Fra) France  
4Chaebin Im (Kor) Korea  
5Maximilian Levy (Ger) Team Erdgas.2015  
6Tobias Wachter (Ger) Track Team Brandenburg  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Glaetzer (Aus) Australia0:00:10.600 
2Matthew Baranoski (USA) United States  
3Yuta Wakimoto (Jpn) Japan Professional Cyclist Association  
4Fabian Puerta (Col) Colombia  
5Azizulhasni Awang (Mas) Ysd Track Team  
6Simon Van Velthooven (NZl) Hpsnz Track Trade Team  
Men's Kerin, 1-6 Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joachim Eilers (Ger) Germany0:00:10.165 
2Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
3Edward Dawkins (NZl) New Zealand  
4Francois Pervis (Fra) France  
5Matthew Baranoski (USA) United States  
6Yuta Wakimoto (Jpn) Japan Professional Cyclist Association  
7-12 Final
#Rider Name (Country) TeamResult
7Fabian Puerta (Col) Colombia0:00:10.299 
8Simon Van Velthooven (NZl) Hpsnz Track Trade Team  
9Azizulhasni Awang (Mas) Ysd Track Team  
10Chaebin Im (Kor) Korea  
11Tobias Wachter (Ger) Track Team Brandenburg  
12Maximilian Levy (Ger) Team Erdgas.2015  
Men's indivudual Pursuit, finals
#Rider Name (Country) TeamResult
1Domenic Weinstein (Ger) Germany0:04:20.069 
2Andrew Tennant (GBr) Great Britain0:04:22.095 
3Dmitry Sokolov (Rus) Russia0:04:22.141 
4Dion Beukeboom (Ned) Netherlands0:04:23.725 
Men's Omnium, Elimination Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas Boudat (Fra) France  
2Elia Viviani (Ita) Italy  
3Viktor Manakov (Rus) Russia  
4Roger Kluge (Ger) Germany  
5Aaron Gate (NZl) New Zealand  
6Raman Tsishkou (Blr) Belarus  
7Sang-Hoon Park (Kor) Korea  
8Juan Arango (Col) Colombia  
9Adrian Teklinski (Pol) Poland  
10Ignacio Prado (Mex) Mexico  
11Kenny De Ketele (Bel) Belgium  
12Jonathan Dibben (GBr) Great Britain  
13Tim Veldt (Ned) Netherlands  
14Gideoni Monteiro (Bra) Brazil  
15Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan  
16Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong  
17Sam Welsford (Aus) Australia  
18Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal  
19Ed Veal (Can) Canada  
20Eiya Hashimoto (Jpn) Japan  
21Jacob Duehring (USA) United States  
22Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan  
23Casper Pedersen (Den) Denmark  
Men's Omnium, Overnight Standings
#Rider Name (Country) TeamResult
1Viktor Manakov (Rus) Russia108 pts
2Elia Viviani (Ita) Italy102 
3Aaron Gate (NZl) New Zealand94 
4Roger Kluge (Ger) Germany90 
5Sang-Hoon Park (Kor) Korea88 
6Ignacio Prado (Mex) Mexico88 
7Juan Arango (Col) Colombia88 
8Jonathan Dibben (GBr) Great Britain82 
9Thomas Boudat (Fra) France80 
10Raman Tsishkou (Blr) Belarus70 
11Tim Veldt (Ned) Netherlands68 
12Kenny De Ketele (Bel) Belgium54 
13Adrian Teklinski (Pol) Poland48 
14Gideoni Monteiro (Bra) Brazil46 
15Sam Welsford (Aus) Australia36 
16Ed Veal (Can) Canada34 
17Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong34 
18Eiya Hashimoto (Jpn) Japan20 
19Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan14 
20Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal14 
21Jacob Duehring (USA) United States4 
22Timur Gumerov (Uzb) Uzbekistan4 
23Casper Pedersen (Den) Denmark3 
DNFOlivier Beer (Swi) Switzerland  

Related Articles

Back to top