TechPowered By

More tech

UCI Junior Track World Championships 2010

Date range:
August 11-15, 2010
  • UCI Junior Track World Championships, Montichiari, Italy
  • Sessions Expand the race menu
    • Session 1

      Location
      Men: Individual pursuit, team sprint, scratch race qualifying; Women: Points race qualifying
    • Session 2

      Location
      Men: Individual pursuit, scratch, Team sprint finals; Women: 500m time trial, Points race finals
    • Session 3

      Location
      Men: Team pursuit, sprint 200m time trial, sprint qualifying; Women: Individual pursuit qualifying
    • Session 4

      Location
      Men: Sprint qualifying, Team pursuit final; Women: Team sprint quaifying/final, individual pursuit final
    • Session 5

      Location
      Men: Omnium qualifying, points race; Women: Team pursuit, sprint 200m TT, sprint qualifying
    • Session 6

      Location
      Men: Sprint qualifying/final, points race final, omnium qualifying; Women: Sprint qualifying, team pursuit final
    • Session 7

      Location
      Men: Keirin, omnium qualifying; Women: Omnium, scratch 5km qualifying
    • Session 8

      Location
      Men: Keirin, omnium qualifying/finals; Women: Sprint, omnium, keirin qualifying, scratch 7.5km, sprint finals
    • Session 9

      Location
      Men: Madison 15km qualifying; Women: Keirin, omnium qualifying
    • Session 10

      Location
      Men: Kilometre TT, Madison 30km finals; Women: Omnium qualifying/final, keirin qualifying/final.

August 15, Session 9: Men: Madison 15km qualifying; Women: Keirin, omnium qualifying

Women's keirin underway

By:
Cycling News
Published:
August 15, 2010, 18:11 BST,
Updated:
August 17, 2010, 16:19 BST

Trott takes individual pursuit in women's omnium

Women's Keirin - First Round: Heat 1
1 Hyejin Lee (Korea)    
2 Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)    
3 Ruslana Mitrofanova (Ukraine)    
4 Yesna Rijkhoff (Netherlands)    
REL Victoria Williamson (Great Britain)    
DNF Madalyn Godby (United States Of America)    
Women's Keirin - First Round: Heat 2
1 Tania Calvo Barbero (Spain)    
2 Sara Consolati (Italy)    
3 Stephenie Mckenzie (New Zealand)    
4 Christina Konsulke (Germany)    
5 Florence Lamarche (Canada)    
6 Frany Maria Fong Echevarria (Mexico)    
Women's Keirin - First Round: Heat 3
1 Henrietta Mitchell (New Zealand)    
2 Holly Williams (Australia)    
3 Ruta Deveikyte (Lithuania)    
4 Stella Tomassini (Italy)    
5 Anastasiia Voinova (Russian Federation)    
6 Shelbe Eck (United States Of America)    
Women's Keirin - First Round: Heat 4
1 Adele Sylvester (Australia)    
2 Dimitra Patapi (Greece)    
3 Nathaly Van Wesdonk (Netherlands)    
4 Dominika Zukowska (Poland)    
5 Charlott Arndt (Germany)    
6 Daniela Gaxiola Gonzales (Mexico)    
Women's Keirin - First Round Repechage: Heat 1
1 Stephenie Mckenzie (New Zealand)    
2 Ruta Deveikyte (Lithuania)    
3 Nathaly Van Wesdonk (Netherlands)    
4 Ruslana Mitrofanova (Ukraine)    
Women's Keirin - First Round Repechage: Heat 2
1 Christina Konsulke (Germany)    
2 Stella Tomassini (Italy)    
3 Dominika Zukowska (Poland)    
4 Yesna Rijkhoff (Netherlands)    
Women's Keirin - First Round Repechage: Heat 3
1 Daniela Gaxiola Gonzales (Mexico)    
2 Victoria Williamson (Great Britain)    
3 Florence Lamarche (Canada)    
4 Shelbe Eck (United States Of America)    
Women's Keirin - First Round Repechage: Heat 4
1 Anastasiia Voinova (Russian Federation)    
2 Frany Maria Fong Echevarria (Mexico)    
3 Charlott Arndt (Germany)    
4 Madalyn Godby (United States Of America)    
Women's Omnium - 2000m Individual Pursuit
1 Laura Trott (Great Britain) 0:02:24.402  
2 Canna Solovey (Ukraine) 0:02:27.988  
3 Isabella King (Australia) 0:02:29.854  
4 Coryn Rivera (United States Of America) 0:02:30.085  
5 Elizabeth Steel (New Zealand) 0:02:30.684  
6 Kamilla Sofie Valin (Denmark) 0:02:30.797  
7 Gloria Rodriguez Sanchez (Spain) 0:02:32.321  
8 Karolina Karasiewicz (Poland) 0:02:33.073  
9 Lisa Küllmer (Germany) 0:02:33.378  
10 Gilke Croket (Belgium) 0:02:33.506  
11 Laura Van Der Kamp (Netherlands) 0:02:34.278  
12 Giulia Donato (Italy) 0:02:35.075  
13 Dagmar Labakova (Czech Republic) 0:02:35.776  
14 Hyunji Kim (Korea) 0:02:35.872  
15 Allison Beveridge (Canada) 0:02:36.042  
16 Alexandra Goncharova (Russian Federation) 0:02:37.236  
17 Krystsina Zhyzha (Belarus) 0:02:41.911  
18 Eleftheria Kandylaki (Greece) 0:02:44.589  
19 Rita Imstepf (Switzerland) 0:02:50.197  
Women's Omnium - Elimination Race
1 Laura Trott (Great Britain)    
2 Isabella King (Australia)    
3 Coryn Rivera (United States Of America)    
4 Kamilla Sofie Valin (Denmark)    
5 Alexandra Goncharova (Russian Federation)    
6 Eleftheria Kandylaki (Greece)    
7 Karolina Karasiewicz (Poland)    
8 Giulia Donato (Italy)    
9 Elizabeth Steel (New Zealand)    
10 Gilke Croket (Belgium)    
11 Laura Van Der Kamp (Netherlands)    
12 Allison Beveridge (Canada)    
13 Lisa Küllmer (Germany)    
14 Hyunji Kim (Korea)    
15 Krystsina Zhyzha (Belarus)    
16 Canna Solovey (Ukraine)    
17 Dagmar Labakova (Czech Republic)    
18 Gloria Rodriguez Sanchez (Spain)    
19 Rita Imstepf (Switzerland)