Great Britain earns Madison world champioship

South Africa, Russian Federation claim golds on final day

Men's 1000m Time Trial
1Bernard Esterhuizen (South Africa)0:01:03.265 
2Julien Palma (France)0:01:03.624 
3Maddison Hammond (Australia)0:01:03.794 
4Mauricio Quiroga (Argentina)0:01:04.035 
5Matthijs Büchli (Netherlands)0:01:04.195 
6Kian Emadi (Great Britain)0:01:04.636 
7Sebastien Marques (France)0:01:04.773 
8Robert Kanter (Germany)0:01:04.990 
9Edward Bissaker (Australia)0:01:05.195 
10Davide Ceci (Italy)0:01:05.414 
11Callum Skinner (Great Britain)0:01:05.506 
12Ioannis Spanopoulos (Greece)0:01:05.725 
13William Bowman (New Zealand)0:01:05.833 
14Quincy Alexander (Trinidad and Tobago)0:01:05.884 
15Eryk Laton (Poland)0:01:05.971 
16Robin Wagner (Czech Republic)0:01:06.040 
17Santiago Velasquez Morales (Colombia)0:01:06.070 
18Ievgenii Parfenov (Ukraine)0:01:06.112 
19Casper Von Folsach (Denmark)0:01:06.461 
20Scott Mulder (Canada)0:01:06.467 
21Alex Paoli (Italy)0:01:06.591 
22Ondrej Rybin (Czech Republic)0:01:06.599 
23Nikita Balunov (Russian Federation)0:01:06.772 
24Benjamin König (Germany)0:01:06.878 
25Adrian Opasewicz (Poland)0:01:06.924 
26Takaaki Onishi (Japan)0:01:06.947 
27Fraser Gough (New Zealand)0:01:07.051 
28Rochéz Harbers (Netherlands)0:01:07.110 
29Hiroshi Kimura (Japan)0:01:07.221 
30Jose Moreno Sanchez (Spain)0:01:07.304 
31Gediminas Petrauskas (Lithuania)0:01:07.305 
32Muhd Arfy Qhairant Amran (Malaysia)0:01:07.875 
33Jose Solivellas Coll (Spain)0:01:08.219 
34Camilo Amadeo Cruz Paredes (Colombia)0:01:08.366 
35Edison Bravo Mansilla (Chile)0:01:08.507 
36Juan Camilo Carmona (United States Of America)0:01:08.548 
37Gary Fensham (South Africa)0:01:09.009 
DNSVictor Manakov (Russian Federation)  
DNSAnargyros Kollaras (Greece)  
Women's Omnium - Scratch Race
1Alexandra Goncharova (Russian Federation)  
2Canna Solovey (Ukraine)  
3Dagmar Labakova (Czech Republic)  
4Hyunji Kim (Korea)  
5Isabella King (Australia)  
6Coryn Rivera (United States Of America)  
7Laura Trott (Great Britain)  
8Elizabeth Steel (New Zealand)  
9Giulia Donato (Italy)  
10Laura Van Der Kamp (Netherlands)  
11Allison Beveridge (Canada)  
12Gilke Croket (Belgium)  
13Lisa Küllmer (Germany)  
14Kamilla Sofie Valin (Denmark)  
15Krystsina Zhyzha (Belarus)  
16Karolina Karasiewicz (Poland)  
17Eleftheria Kandylaki (Greece)  
18Rita Imstepf (Switzerland)  
19Gloria Rodriguez Sanchez (Spain)  
Women's Keirin Second Round - Heat 1
1Hyejin Lee (Korea)  
2Adele Sylvester (Australia)  
3Sara Consolati (Italy)  
4Anastasiia Voinova (Russian Federation)  
5Stephenie Mckenzie (New Zealand)  
6Dimitra Patapi (Greece)  
Women's Keirin Second Round - Heat 2
1Holly Williams (Australia)  
2Henrietta Mitchell (New Zealand)  
3Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
4Daniela Gaxiola Gonzales (Mexico)  
5Tania Calvo  Barbero (Spain)  
RELChristina Konsulke (Germany)  
Men's Madison Final
1Great  Britain16pts
 Simon Yates (GBr)  
 Daniel McLay (GBr)  
2Russian Federation14pts
 Roman Ivlev (Rus)  
 Kirill Sveshikov (Rus)  
3France12pts  -1lap
 Stéphane Lemoine (Fra)  
 Yoan Verardo (Fra)  
4Australia8pts
 Jackson Law (Aus)  
 Jordan Kerby (Aus)  
5Netherlands5pts
 Didier Caspers (Ned)  
 Bart Harmsen (Ned)  
6Italy4pts
 Jacopo Malatesta (Ita)  
 Michele Scartezzini (Ita)  
7New  Zealand3pts
 Pieter Bulling (NZl)  
 Alex Frame (NZl)  
8Belgium2pts
 Jasper De Buyst (Bel)  
 Mattias Raeymaekers (Bel)  
9Switzerland  
 Stefan Kueng (Swi)  
 Joël Peter (Swi)  
10Spain  
 Cristian Astals Fernandez (Spa)  
 Salvador Gonzalvez Lliteras (Spa)  
11Germany  
 Hans Pirius (Ger)  
 Rick Zabel (Ger)  
DNFArgentina  
 Braian  Xavier Fenocchio (Arg)  
 Hugo  Angel Velazquez (Arg)  
DNFDenmark  
 Matias Greve (Den)  
 Casper  Degn Larsen (Den)  
DNFUnited  States of America  
 Jesse Marans (USA)  
 Benjamin Swedberg (USA)  
Women's Omnium - 500m Time Trial
1Laura Trott (Great Britain)0:00:36.506 
2Coryn Rivera (United States Of America)0:00:36.874 
3Laura Van Der Kamp (Netherlands)0:00:36.913 
4Isabella King (Australia)0:00:37.314 
5Allison Beveridge (Canada)0:00:37.849 
6Hyunji Kim (Korea)0:00:38.012 
7Lisa Küllmer (Germany)0:00:38.042 
8Giulia Donato (Italy)0:00:38.230 
9Elizabeth Steel (New Zealand)0:00:38.242 
10Gloria Rodriguez Sanchez (Spain)0:00:38.670 
11Karolina Karasiewicz (Poland)0:00:38.745 
12Gilke Croket (Belgium)0:00:38.788 
13Alexandra Goncharova (Russian Federation)0:00:38.799 
14Kamilla Sofie Valin (Denmark)0:00:38.826 
15Dagmar Labakova (Czech Republic)0:00:39.274 
16Eleftheria Kandylaki (Greece)0:00:39.358 
17Canna Solovey (Ukraine)0:00:39.696 
18Krystsina Zhyzha (Belarus)0:00:39.750 
19Rita Imstepf (Switzerland)0:00:41.656 
Women's Omnium - Final Classification
1Laura Trott (Great Britain)15pts
2Isabella King (Australia)19 
3Coryn Rivera (United States Of America)21 
4Elizabeth Steel (New Zealand)43 
5Hyunji Kim (Korea)49 
6Canna Solovey (Ukraine)55 
7Laura Van Der Kamp (Netherlands)61 
8Karolina Karasiewicz (Poland)61 
9Giulia Donato (Italy)62 
10Allison Beveridge (Canada)63 
11Lisa Küllmer (Germany)64 
12Alexandra Goncharova (Russian Federation)65 
13Kamilla Sofie Valin (Denmark)68 
14Gilke Croket (Belgium)70 
15Dagmar Labakova (Czech Republic)74 
16Gloria Rodriguez Sanchez (Spain)80 
17Eleftheria Kandylaki (Greece)95 
18Krystsina Zhyzha (Belarus)99 
19Rita Imstepf (Switzerland)112 
Women's Keirin Final - 1st - 6th
1Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
2Holly Williams (Australia)  
3Sara Consolati (Italy)  
4Adele Sylvester (Australia)  
5Hyejin Lee (Korea)  
6Henrietta Mitchell (New Zealand)  
Women's Keirin Final - 7th - 12th
7Tania Calvo Barbero (Spain)  
8Dimitra Patapi (Greece)  
9Stephenie Mckenzie (New Zealand)  
10Anastasiia Voinova (Russian Federation)  
11Daniela Gaxiola Gonzales (Mexico)  
12Christina Konsulke (Germany)  
Back to top