UCI Cyclo-cross World Championship past winners

Junior, U23, Elite Women and Elite Men champions

Elite Men

2013
1Sven Nys (Bel)  
2Klaas Vantornout (Bel)  
3Lars van der Haar (Ned)  
2012
1Niels Albert (Bel)  
2Rob Peeters (Bel)  
3Kevin Pauwels (Bel)  
2011
1Zdenek Štybar (Cze)  
2Sven Nys (Bel)  
3Kevin Pauwels (Bel)  
2010
1Zdenek Štybar (Cze)  
2Klaas Vantornout (Bel)  
3Sven Nys (Bel)  
2009
1Niels Albert (Bel)  
2Zdenek Štybar (Cze)  
3Sven Nys (Bel)  
2008
1Lars Boom (Ned)  
2Zdenek Štybar (Cze)  
3Sven Nys (Bel)  
2007
1Erwin Vervecken (Bel)  
2Jonathan Page (USA)  
3Enrico Franzoi (Ita)  
2006
1Erwin Vervecken (Bel)  
2Bart Wellens (Bel)  
3Francis Mourey (Fra)  
2005
1Sven Nys (Bel)  
2Erwin Vervecken (Bel)  
3Sven Vanthourenhout (Bel)  
2004
1Bart Wellens (Bel)  
2Mario De Clercq (Bel)  
3Sven Vanthourenhout (Bel)  
2003
1Bart Wellens (Bel)  
2Mario De Clercq (Bel)  
3Erwin Vervecken (Bel)  
2002
1Mario De Clercq (Bel)  
2Tom Vannoppen (Bel)  
3Sven Nys (Bel)  
2001
1Erwin Vervecken (Bel)  
2Petr Dlask (Cze)  
3Mario De Clercq (Bel)  
2000
1Richard Groenendaal (Ned)  
2Mario De Clercq (Bel)  
3Sven Nys (Bel)  
1999
1Mario De Clercq (Bel)  
2Erwin Vervecken (Bel)  
3Adri van der Poel (Ned)  
1998
1Mario De Clercq (Bel)  
2Erwin Vervecken (Bel)  
3Henrik Djernis (DEN)  
1997
1Daniele Pontoni (Ita)  
2Thomas Frischknecht (Swi)  
3Luca Bramati (Ita)  
1996
1Adri van der Poel (Ned)  
2Daniele Pontoni (Ita)  
3Luca Bramati (Ita)  
1995
1Dieter Runkel (Swi)  
2Richard Groenendaal (Ned)  
3Beat Wabel (Swi)  
1994
1Paul Herygers (Bel)  
2Richard Groenendaal (Ned)  
3Erwin Vervecken (Bel)  
1993
1Dominique Arnould (Fra)  
2Mike Kluge (Ger)  
3Wim De Vos (Ned)  
1992
1Mike Kluge (Ger)  
2Karel Camrda (Cze)  
3Adri van der Poel (Ned)  
1991
1Radomir Simunek (Cze)  
2Adri van der Poel (Ned)  
3Bruno Lebras (Fra)  
1990
1Henk Baars (Ned)  
2Adri van der Poel (Ned)  
3Bruno Lebras (Fra)  
1989
1Danny De Bie (Bel)  
2Adri van der Poel (Ned)  
3Christophe Lavainne (Fra)  
1988
1Pascal Richard (Swi)  
2Adri van der Poel (Ned)  
3Beat Breu (Swi)  
1987
1Klaus-Peter Thaler (Ger)  
2Danny De Bie (Bel)  
3Christophe Lavainne (Fra)  
1986
1Albert Zweifel (Swi)  
2Pascal Richard (Swi)  
3Hennie Stamsnijder (Ned)  
1985
1Klaus-Peter Thaler (Ger)  
2Adri van der Poel (Ned)  
3Claude Michely (Lux)  
1984
1Roland Liboton (Bel)  
2Hennie Stamsnijder (Ned)  
3Albert Zweifel (Swi)  
1983
1Roland Liboton (Bel)  
2Albert Zweifel (Swi)  
3Klaus-Peter Thaler (Ger)  
1982
1Roland Liboton (Bel)  
2Albert Zweifel (Swi)  
3Hennie Stamsnijder (Ned)  
1981
1Hennie Stamsnijder (Ned)  
2Roland Liboton (Bel)  
3Albert Zweifel (Swi)  
1980
1Roland Liboton (Bel)  
2Klaus-Peter Thaler (Ger)  
3Hennie Stamsnijder (Ned)  
1979
1Albert Zweifel (Swi)  
2Gilles Blaser (Swi)  
3Robert Vermeire (Bel)  
1978
1Albert Zweifel (Swi)  
2Peter Frischknecht (Swi)  
3Klaus-Peter Thaler (Ger)  
1977
1Albert Zweifel (Swi)  
2Peter Frischknecht (Swi)  
3Eric De Vlaeminck (Bel)  
1976
1Albert Zweifel (Swi)  
2Peter Frischknecht (Swi)  
3André Wilhelm (Fra)  
1975
1Roger De Vlaeminck (Bel)  
2Albert Zweifel (Swi)  
3Peter Frischknecht (Swi)  
1974
1Albert Van Damme (Bel)  
2Roger De Vlaeminck (Bel)  
3Peter Frischknecht (Swi)  
1973
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2André Wilhelm (Fra)  
3Rolf Wolfshohl (Ger)  
1972
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2Rolf Wolfshohl (Ger)  
3Herman Gretener (Swi)  
1971
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2Albert Van Damme (Bel)  
3René De Clercq (Bel)  
1970
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2Albert Van Damme (Bel)  
3Rolf Wolfshohl (Ger)  
1969
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2Rolf Wolfshohl (Ger)  
3Renato Longo (Ita)  
1968
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2Herman Gretener (Swi)  
3Michel Pelchat (Fra)  
1967
1Renato Longo (Ita)  
2Rolf Wolfshohl (Ger)  
3Herman Gretener (Swi)  
1966
1Eric De Vlaeminck (Bel)  
2Herman Gretener (Swi)  
3Rolf Wolfshohl (Ger)  
1965
1Renato Longo (Ita)  
2Rolf Wolfshohl (Ger)  
3Amerigo Severini (Ita)  
1964
1Renato Longo (Ita)  
2Roger De Clercq (Bel)  
3Joseph Mahe (Fra)  
1963
1Rolf Wolfshohl (Ger)  
2Renato Longo (Ita)  
3André Dufraisse (Fra)  
1962
1Renato Longo (Ita)  
2Maurice Gandolfo (Fra)  
3André Dufraisse (Fra)  
1961
1Rolf Wolfshohl (Ger)  
2Renato Longo (Ita)  
3André Dufraisse (Fra)  
1960
1Rolf Wolfshohl (Ger)  
2Arnold Hungerbuhler (Swi)  
3Robert Aubry (Fra)  
1959
1Renato Longo (Ita)  
2Rolf Wolfshohl (Ger)  
3Amerigo Severini (Ita)  
1958
1André Dufraisse (Fra)  
2Amerigo Severini (Ita)  
3Rolf Wolfshohl (Ger)  
1957
1André Dufraisse (Fra)  
2Firmin Van Kerrebroek (Bel)  
3Georges Meunier (Fra)  
1956
1André Dufraisse (Fra)  
2Georges Meunier (Fra)  
3Emile Plattner (Swi)  
1955
1André Dufraisse (Fra)  
2Hans Bieri (Swi)  
3Amerigo Severini (Ita)  
1954
1André Dufraisse (Fra)  
2Pierre Jodet (Fra)  
3Hans Bieri (Swi)  
1953
1Roger Rondeaux (Fra)  
2Gilbert Bauvin (Fra)  
3André Dufraisse (Fra)  
1952
1Roger Rondeaux (Fra)  
2André Dufraisse (Fra)  
3Albert Meier (Swi)  
1951
1Roger Rondeaux (Fra)  
2André Dufraisse (Fra)  
3Pierre Jodet (Fra)  
1950
1Jean Robic (Fra)  
2Roger Rondeaux (Fra)  
3Pierre Jodet (Fra)  

Elite Women

2013
1Marianne Vos (Ned)  
2Katie Compton (USA)  
3Lucie Chainel-Lefèvre (Fra)  
2012
1Marianne Vos (Ned)  
2Daphny Van Den Brand (Ned)  
3Sanne Cant (Bel)  
2011
1Marianne Vos (Ned)  
2Katie Compton (USA)  
3Katerina Nash (Cze)  
2010
1Marianne Vos (Ned)  
2Hanka Kupfernagel (Ger)  
3Daphny van den Brand (Ned)  
2009
1Marianne Vos (Ned)  
2Hanka Kupfernagel (Ger)  
3Katie Compton (USA)  
2008
1Hanka Kupfernagel (Ger)  
2Marianne Vos (Ned)  
3Laurence Leboucher (Fra)  
2007
1Maryline Salvetat (Fra)  
2Katie Compton (USA)  
3Laurence Leboucher (Fra)  
2006
1Marianne Vos (Ned)  
2Hanka Kupfernagel (Ger)  
3Daphny van den Brand (Ned)  
2005
1Hanka Kupfernagel (Ger)  
2Sabine Spitz (Ger)  
3Mirjam Melchers (Ned)  
2004
1Laurence Leboucher (Fra)  
2Maryline Salvetat (Fra)  
3Hanka Kupfernagel (Ger)  
2003
1Daphny van den Brand (Ned)  
2Hanka Kupfernagel (Ger)  
3Laurence Leboucher (Fra)  
2002
1Laurence Leboucher (Fra)  
2Hanka Kupfernagel (Ger)  
3Daphny van den Brand (Ned)  
2001
1Hanka Kupfernagel (Ger)  
2Corine Dorland (Ned)  
3Daphny van den Brand (Ned)  
2000
1Hanka Kupfernagel (Ger)  
2Louise Robinson (GBr)  
3Daphny van den Brand (Ned)  

U23 Men

2013
1Mike Theunissen (Ned)  
2Wietse Bosmans (Bel)  
3Wout Van Aert (Bel)  
2012
1Lars Van der Haar (Ned)  
2Wietse Bosmans (Bel)  
3Michiel van der Heijden (Ned)  
2011
1Lars Van der Haar (Ned)  
2Mike Theunissen (Ned)  
3Karel Hnik (Cze)  
2010
1Arnaud Jouffroy (Fra)  
2Tom Meeusen (Bel)  
3Marek Konwa (Pol)  
2009
1Philipp Walsleben (Ger)  
2Christoph Pfingsten (Ger)  
3Pawel Szczepaniak (Pol)  
2008
1Niels Albert (Bel)  
2Aurélien Duval (Fra)  
3Cristian Cominelli (Ita)  
2007
1Lars Boom (Ned)  
2Niels Albert (Bel)  
3Romain Villa (Fra)  
2006
1Zdenek Štybar (Cze)  
2Lars Boom (Ned)  
3Niels Albert (Bel)  
2005
1Zdenek Štybar (Cze)  
2Radomír Šimunek (Cze)  
3Simon Zahner (Swi)  
2004
1Kevin Pauwels (Bel)  
2Mariusz Gil (POL)  
3Martin Zlamalik (Cze)  
2003
1Enrico Franzoi (Ita)  
2Wesley Van Der Linden (Bel)  
3Thijs Verhagen (Ned)  
2002
1Thijs Verhagen (Ned)  
2Davy Commeyne (Bel)  
3Tomas Trunschka (Cze)  
2001
1Sven Vanthourenhout (Bel)  
2Tomas Trunschka (Cze)  
3David Kasek (Cze)  
2000
1Bart Wellens (Bel)  
2Tom Vannoppen (Bel)  
3Davy Commeyne (Bel)  
1999
1Bart Wellens (Bel)  
2Tom Vannoppen (Bel)  
3Tim Johnson (USA)  
1998
1Sven Nys (Bel)  
2Bart Wellens (Bel)  
3Petr Dlask (Cze)  
1997
1Sven Nys (Bel)  
2Bart Wellens (Bel)  
3Christophe Morel (Fra)  
1996
1Miguel Martinez (Fra)  
2Patrick Blum (Swi)  
3Zydenek Mlynar (Cze)  

Junior Men

2013
1Mathieu Van der Poel (Ned)  
2Martijn Budding (Ned)  
3Adam Toupalík (Cze)  
2012
1Mathieu Van der Poel (Ned)  
2Wout Van Aert (Bel)  
3Quentin Jauregui (Fra)  
2011
1Clément Venturini (Fra)  
2Fabien Doubey (Fra)  
3Loic Doubey (Fra)  
2010
1Tomas Paprstka (Cze)  
2Julian Alaphilippe (Fra)  
3Emiel Dolfsma (Ned)  
2009
1Tijmen Eising (Ned)  
2Corné van Kessel (Ned)  
3Alexandre Billon (Fra)  
2008
1Arnaud Jouffroy (Fra)  
2Peter Sagan (Svk)  
3Lubomir Petrus (Cze)  
2007
1Joeri Adams (Bel)  
2Daniel Summerhill (USA)  
3Jirí Polnicky (Cze)  
2006
1Boy van Poppel (Ned)  
2Robert Gavenda (Svk)  
3Tom Meeusen (Bel)  
2005
1Davide Malacarne (Ita)  
2Julien Taramarcaz (Swi)  
3Christoph Pfingsten (Ger)  
2004
1Niels Albert (Bel)  
2Roman Kreuziger (Cze)  
3Clément Lhotellerie (Fra)  
2003
1Lars Boom (Ned)  
2Eddy van IJzendoorn (Ned)  
3Zdenek Štybar (Cze)  
2002
1Kevin Pauwels (Bel)  
2Krysztof Kuzniak (POL)  
3Zdenek Štybar (Cze)  
2001
1Martin Bína (Cze)  
2Radomír Šimunek (Cze)  
3Jan Kunta (Cze)  
2000
1Bart Aernouts (Bel)  
2Walker Ferguson (USA)  
3David Kasek (Cze)  
1999
1Matthew Kelly (USA)  
2Sven Vanthourenhout (Bel)  
3Thijs Verhagen (Ned)  
1998
1Michael Baumgartner (Swi)  
2Stefano Toffoletti (Ita)  
3Davy Commeyne (Bel)  
1997
1David Rusch (Swi)  
2Stefano Toffoletti (Ita)  
3Steffen Weigold (Ger)  
1996
1Roman Peter (Swi)  
2Gaizka Lejarreta Martin (Spa)  
3Gregory Lapalud (Fra)  
1995
1Zdenek Mlynár (Cze)  
2Guillaume Benoist (Fra)  
3Stefan Bünter (Swi)  
1994
1Gretienus Gommers (Ned)  
2Kamil Ausbuher (Cze)  
3Ben Berden (Bel)  
1993
1Kamil Ausbuher (Cze)  
2Jaromír Friede (Cze)  
3Miguel Martinez (Fra)  
1992
1Roger Hammond (GBr)  
2Vojtech Bachleda (Cze)  
3Jan Faltynek (Cze)  
1991
1Ondrej Lukeš (Cze)  
2Jirí Pospíšil (Cze)  
3Dariusz Gil (POL)  
1990
1Eric Boezewinkel (Ned)  
2Jérôme Chiotti (Fra)  
3Niels van der Steen (Ned)  
1989
1Richard Groenendaal (Ned)  
2Emmanuel Magnien (Fra)  
3Chris.Bertotti (Ita)  
1988
1Thomas Frischknecht (Swi)  
2Maik Müller (Ger)  
3Daniel Rech (Cze)  
1987
1Marc Janssens (Bel)  
2Ralph Berner (Ger)  
3Tomas Port (Cze)  
1986
1Stuart Marshall (GBr)  
2Beat Brechbühl (Swi)  
3Wim de Vos (Ned)  
1985
1Beat Wabel (Swi)  
2Jürgen Sprich (Ger)  
3Wim de Vos (Ned)  
1984
1Ondrej Glajza (Cze)  
2Robert Dane (GBr)  
3R.Koberna (Cze)  
1983
1Roman Kreuziger (Cze)  
2Martin Hendriks (Ned)  
3Petr Hric (Cze)  
1982
1Beat Schumacher (Swi)  
2Erwin Nijboer (Ned)  
3Radovan Fort (Cze)  
1981
1Rigobert Matt (Ger)  
2Miroslav Kvasnicka (Cze)  
3Konrad Morf (Swi)  
1980
1Radomír Šimunek (Cze)  
2Jokin Mujika Aramburu (Spa)  
3Bernard Woodti (Swi)  
1979
1José Iñaki Vijandi Alvarez (Spa)  
2Bart Musschoolt (Bel)  
3Heinz Matschke (Ger)  
Back to top