Whitelaw tops time trial

Johansson takes over GC lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team0:10:28 
2Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team  
3Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets0:00:11 
4Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team0:00:17 
5Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu0:00:18 
6Katie Colclough (GBr) Great Britain  
7Carla Swart (RSA) South Africa0:00:22 
8Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green0:00:24 
9Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:00:25 
10Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu0:00:27 
11Emma Trott (GBr) Great Britain  
12Nikki Harris (GBr) Great Britain0:00:30 
13Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:00:33 
14Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:00:34 
15Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
16Lucy Martin (GBr) Great Britain  
17Malgorzta Jasinska (Pol) Team Systems Data0:00:36 
18Latoya Brulee (Bel) Redsun Cycling Team  
19Belen Lopez (Spa) Lointek0:00:40 
20Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green0:00:41 
21Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara0:00:42 
22Kirsty Broun (Aus) Team Systems Data  
23Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara0:00:44 
24Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green  
25Melanie Wotsch (Ger) Team Stuttgart0:00:45 
26Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:46 
27Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets  
28Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara  
29Ester Alves (Por) Portugal0:00:48 
30Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:00:49 
31Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team0:00:51 
32Ilaria Rinaldi (Ita) Team Systems Data0:00:53 
33Cherise Taylor (RSA) South Africa  
34Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team  
35Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:00:54 
36Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team  
37Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara  
38Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope0:00:57 
39Denise Zuckermandel (Ger) Team Stuttgart0:00:58 
40Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team0:00:59 
41Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara  
42Laura Fouquet (Ger) Team Stuttgart0:01:01 
43Edita Unguryte (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
44Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango  
45Anna Potokina (Rus) Russian Federation0:01:02 
46Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart0:01:04 
47Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek  
48Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain0:01:07 
49Elodie Hegoburu (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:01:08 
50Fanny Riberot (Fra) Lointek  
51Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:01:09 
52Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green  
53Liza Rachetto (USA) Team Systems Data0:01:10 
54Anastasiya Chulkova (Rus) Russian Federation  
55Franziska Merten (Ger) Team Stuttgart0:01:12 
56Anriette Schoeman (RSA) South Africa  
57Serena Sheridan (NZl) RABC Ladies Team0:01:13 
58Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
59Oksana Kashchishina (Ukr) Team Systems Data0:01:15 
60Nathalie Lamborelle (Lux) Team Stuttgart0:01:17 
61Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango0:01:18 
62Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope0:01:19 
63Andrea Graus (Aut) Austria0:01:20 
64Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team  
65Karen Verhestraeten (Bel) RABC Ladies Team0:01:21 
66Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:01:22 
67Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango  
68Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara  
69Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Bizkaia - Durango0:01:25 
70Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope0:01:26 
71Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek  
72Isabel Caetano (Por) Portugal0:01:27 
73Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango  
74Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team0:01:28 
75Marissa Van Der Merwe (RSA) South Africa0:01:29 
76Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu  
77Robyn De Groot (RSA) South Africa0:01:30 
78Lylanie Lauwrens (RSA) South Africa0:01:31 
79Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team  
80Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek  
81Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango0:01:34 
82Marion Rousse (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:01:36 
83Sjöblom Linnea (Swe) Alriksson Go:Green0:01:39 
84Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets0:01:42 
85Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu  
86Daniela Pintarelli (Aut) Austria0:01:45 
87Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:01:50 
88Anna Evseeva (Rus) Russian Federation0:01:53 
89Marcia Fernandes Silva (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
90Angela Fernandes (Por) Portugal0:02:02 
91Celina Carpinteiro (Por) Portugal  
92Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:02:13 
93Claudia Schlager (Aut) Austria0:02:15 
94Federica Primavera (Ita) Team Systems Data0:02:16 
95Yulia Blindyuk (Rus) Russian Federation0:02:26 
96Lotta Lepistö (Fin) RABC Ladies Team0:02:27 
97Lien Beyen (Bel) RABC Ladies Team0:02:33 
98Bernadette Schober (Aut) Austria0:02:40 
DNQ/OTLCindy Vandermeulen (Bel) RABC Ladies Team0:02:55 
DNFJessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team4:58:43 
2Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team0:00:17 
3Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu0:00:22 
4Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara0:00:23 
5Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets0:00:28 
6Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team0:00:34 
7Katie Colclough (GBr) Great Britain0:00:35 
8Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu  
9Carla Swart (RSA) South Africa0:00:39 
10Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:00:41 
11Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green  
12Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:00:42 
13Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
14Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
15Lucy Martin (GBr) Great Britain  
16Malgorzta Jasinska (Pol) Team Systems Data0:00:44 
17Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara  
18Kirsty Broun (Aus) Team Systems Data0:00:46 
19Nikki Harris (GBr) Great Britain0:00:47 
20Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara0:00:52 
21Latoya Brulee (Bel) Redsun Cycling Team0:00:53 
22Melanie Wotsch (Ger) Team Stuttgart  
23Belen Lopez (Spa) Lointek0:00:57 
24Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
25Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green0:01:01 
26Cherise Taylor (RSA) South Africa  
27Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara0:01:02 
28Emma Trott (GBr) Great Britain  
29Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:01:03 
30Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets  
31Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope0:01:05 
32Ester Alves (Por) Portugal  
33Denise Zuckermandel (Ger) Team Stuttgart0:01:06 
34Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:01:07 
35Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team0:01:08 
36Ilaria Rinaldi (Ita) Team Systems Data0:01:10 
37Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team  
38Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:01:11 
39Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team  
40Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart0:01:12 
41Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain0:01:15 
42Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team0:01:16 
43Elodie Hegoburu (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
44Fanny Riberot (Fra) Lointek  
45Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green0:01:17 
46Laura Fouquet (Ger) Team Stuttgart0:01:18 
47Liza Rachetto (USA) Team Systems Data  
48Edita Unguryte (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
49Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango  
50Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green  
51Anna Potokina (Rus) Russian Federation0:01:19 
52Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek0:01:21 
53Nathalie Lamborelle (Lux) Team Stuttgart0:01:25 
54Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:01:26 
55Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango  
56Anastasiya Chulkova (Rus) Russian Federation0:01:27 
57Franziska Merten (Ger) Team Stuttgart0:01:29 
58Karen Verhestraeten (Bel) RABC Ladies Team  
59Serena Sheridan (NZl) RABC Ladies Team0:01:30 
60Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
61Oksana Kashchishina (Ukr) Team Systems Data0:01:32 
62Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Bizkaia - Durango0:01:33 
63Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope0:01:36 
64Andrea Graus (Aut) Austria0:01:37 
65Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team  
66Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:01:39 
67Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango  
68Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara  
69Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope0:01:43 
70Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango0:01:44 
71Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team0:01:45 
72Marissa Van Der Merwe (RSA) South Africa0:01:46 
73Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu  
74Robyn De Groot (RSA) South Africa0:01:47 
75Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team0:01:48 
76Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek  
77Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango0:01:51 
78Marion Rousse (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion0:01:53 
79Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets0:01:59 
80Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu  
81Lylanie Lauwrens (RSA) South Africa0:02:01 
82Anriette Schoeman (RSA) South Africa  
83Daniela Pintarelli (Aut) Austria0:02:02 
84Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek0:02:03 
85Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:02:30 
86Yulia Blindyuk (Rus) Russian Federation0:02:43 
87Lotta Lepistö (Fin) RABC Ladies Team0:02:44 
88Bernadette Schober (Aut) Austria0:02:57 
89Federica Primavera (Ita) Team Systems Data0:03:21 
90Isabel Caetano (Por) Portugal0:03:56 
91Marcia Fernandes Silva (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:04:22 
92Lien Beyen (Bel) RABC Ladies Team0:05:02 
93Anna Evseeva (Rus) Russian Federation0:08:08 
94Angela Fernandes (Por) Portugal0:08:30 
95Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:11:27 
96Sjöblom Linnea (Swe) Alriksson Go:Green0:21:02 
97Celina Carpinteiro (Por) Portugal0:24:02 
98Claudia Schlager (Aut) Austria0:27:01 
Back to top