Cilvinaite solos to stage, race lead

Broun takes field sprint for second

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara2:46:28 
2Kirsty Broun (Aus)0:00:21 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team  
4Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu  
5Lucy Martin (GBr) Great Britain  
6Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara  
7Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain  
8Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara  
9Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara  
10Nathalie Lamborelle (Lux)  
11Malgorzta Jasinska (Pol)  
12Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
13Elodie Hegoburu (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
14Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green  
15Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
16Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara  
17Liza Rachetto (USA)  
18Melanie Wotsch (Ger)  
19Denise Zuckermandel (Ger)  
20Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope  
21Karen Verhestraeten (Bel)  
22Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
23Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango  
24Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
25Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi  
26Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu  
27Johanna Badmann (Ger)  
28Fanny Riberot (Fra) Lointek  
29Cherise Taylor (RSA) South Africa  
30Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:00:30 
31Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango  
32Nikki Harris (GBr) Great Britain  
33Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
34Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team  
35Ilaria Rinaldi (Ita)  
36Yulia Blindyuk (Rus) Russian Federation  
37Marion Rousse (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
38Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets  
39Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope  
40Anastasiya Chulkova (Rus) Russian Federation  
41Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu  
42Katie Colclough (GBr) Great Britain  
43Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team  
44Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek  
45Anna Potokina (Rus) Russian Federation  
46Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team  
47Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets  
48Edita Unguryte (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
49Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara  
50Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango  
51Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
52Daniela Pintarelli (Aut) Austria  
53Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek  
54Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team  
55Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team  
56Laura Fouquet (Ger)  
57Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
58Isabel Caetano (Por) Portugal  
59Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green  
60Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green  
61Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
62Carla Swart (RSA) South Africa  
63Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team  
64Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets  
65Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team  
66Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team  
67Andrea Graus (Aut) Austria  
68Ester Alves (Por) Portugal  
69Franziska Merten (Ger)  
70Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
71Oksana Kashchishina (Ukr)  
72Robyn De Groot (RSA) South Africa  
73Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
74Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu  
75Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango  
76Lotta Lepistö (Fin)  
77Lien Beyen (Bel)  
78Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  
79Belen Lopez (Spa) Lointek  
80Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team  
81Marcia Fernandes Silva (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
82Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango  
83Serena Sheridan (NZl)  
84Bernadette Schober (Aut) Austria  
85Anna Evseeva (Rus) Russian Federation  
86Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green  
87Latoya Brulee (Bel) Redsun Cycling Team  
88Emma Trott (GBr) Great Britain  
89Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek  
90Lylanie Lauwrens (RSA) South Africa0:00:43 
91Angela Fernandes (Por) Portugal  
92Anriette Schoeman (RSA) South Africa0:01:02 
93Marissa Van Der Merwe (RSA) South Africa0:00:30 
94Federica Primavera (Ita)0:01:18 
95Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:09:50 
96Celina Carpinteiro (Por) Portugal0:17:24 
97Sjöblom Linnea (Swe) Alriksson Go:Green  
98Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green  
99Claudia Schlager (Aut) Austria0:19:01 
100Cindy Vandermeulen (Bel)0:27:06 
DNFBéatrice Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets  
DNFAna Rita Vigario (Por) Portugal  
DNFNatalia Mitko (Rus) Russian Federation  
DNSFröydis Waerstad (Nor)  
General classification after stage 2a
#Rider Name (Country) TeamResult
1Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara4:47:56 
2Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara0:00:17 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:00:19 
4Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu0:00:23 
5Kirsty Broun (Aus)  
6Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara0:00:27 
7Lucy Martin (GBr) Great Britain  
8Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain  
9Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
10Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope  
11Nathalie Lamborelle (Lux)  
12Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green  
13Malgorzta Jasinska (Pol)  
14Denise Zuckermandel (Ger)  
15Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
16Elodie Hegoburu (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
17Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara  
18Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
19Fanny Riberot (Fra) Lointek  
20Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
21Melanie Wotsch (Ger)  
22Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara  
23Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango  
24Liza Rachetto (USA)  
25Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu  
26Johanna Badmann (Ger)  
27Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi  
28Karen Verhestraeten (Bel)  
29Cherise Taylor (RSA) South Africa  
30Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu0:00:36 
31Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
32Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
33Carla Swart (RSA) South Africa  
34Yulia Blindyuk (Rus) Russian Federation  
35Laura Fouquet (Ger)  
36Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team  
37Anastasiya Chulkova (Rus) Russian Federation  
38Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team  
39Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green  
40Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope  
41Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets  
42Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets  
43Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango  
44Ilaria Rinaldi (Ita)  
45Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara  
46Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team  
47Nikki Harris (GBr) Great Britain  
48Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team  
49Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team  
50Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango  
51Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
52Anna Potokina (Rus) Russian Federation  
53Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
54Marion Rousse (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
55Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek  
56Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
57Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team  
58Franziska Merten (Ger)  
59Katie Colclough (GBr) Great Britain  
60Daniela Pintarelli (Aut) Austria  
61Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green  
62Edita Unguryte (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
63Anne-Marie Schmitt (Lux) Lointek  
64Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team  
65Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango  
66Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  
67Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
68Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango  
69Lotta Lepistö (Fin)  
70Marissa Van Der Merwe (RSA) South Africa  
71Robyn De Groot (RSA) South Africa  
72Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets  
73Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team  
74Latoya Brulee (Bel) Redsun Cycling Team  
75Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team  
76Andrea Graus (Aut) Austria  
77Ester Alves (Por) Portugal  
78Belen Lopez (Spa) Lointek  
79Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
80Oksana Kashchishina (Ukr)  
81Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu  
82Bernadette Schober (Aut) Austria  
83Serena Sheridan (NZl)  
84Lylanie Lauwrens (RSA) South Africa0:00:49 
85Emma Trott (GBr) Great Britain0:00:54 
86Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green0:00:56 
87Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek  
88Anriette Schoeman (RSA) South Africa0:01:08 
89Federica Primavera (Ita)0:01:24 
90Isabel Caetano (Por) Portugal0:02:48 
91Lien Beyen (Bel)  
92Marcia Fernandes Silva (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo  
93Anna Evseeva (Rus) Russian Federation0:06:34 
94Angela Fernandes (Por) Portugal0:06:47 
95Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek0:09:56 
96Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green0:19:42 
97Sjöblom Linnea (Swe) Alriksson Go:Green  
98Celina Carpinteiro (Por) Portugal0:22:19 
99Claudia Schlager (Aut) Austria0:25:05 
100Cindy Vandermeulen (Bel)0:38:50 
Back to top