Battaglin tops GS Zalf Desiree Fior 1-2

Colbrelli second, Benedetti third

Zalf Desirèe Fior dominated proceedings at the Trofeo ZSSDI, as Enrico Battaglin took a group sprint ahead of his teammate Sonny Colbrelli in Trieste. Luca Benedetti (Mantovani) finished in third place.

Robert Vrecer (Perutnina) was one of the principal aggressors of the 137km race, and he made a bold bid for victory in the finale. However, the Slovenian was swallowed up by an elite group of 25 riders just 500 metres from the line, as the strong Zalf Desirèe Fior outfit grabbed the race by the scruff of the neck.

“When it came to the sprint I knew I couldn’t make a mistake,” Battaglin said afterwards. “With Sonny, we led the sprint from a very long way out and nobody was able to overtake us.”

Zalf manager Luciano Rui was pleased with his day’s work, as his charges took victory at the first major rendezvous on the Italian calendar: “It was a phenomenal one-two that gives us a lot of confidence and high hopes for the season to come.”

Full Results
1Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3:21:20 
2Sonny Colbrelli (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
3Luca Benedetti (Ita) Mantovani Cyclin Team Fontana  
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika Pula  
5Blaz Furdi (Slo) Team Adria Mobil  
6Nicolo Rocchi (Ita) US Coppi Gazzera Videa  
7Matej Gnezda (Slo) Team Adria Mobil  
8Nicola Dal Santo (Ita) Mantovani Cyclin Team Fontana  
9Mario Sgrinzato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
10Jan Polanc (Slo) KD Radenska  
11Matthias Krizek (Aut) Marchiol Emisfero Site  
12Tomaz Nose (Slo) Team Adria Mobil  
13Attilio Nichele (Ita) Marchiol Emisfero Site  
14Luka Mezgec (Slo) Sava Kranj  
15Antonio Marchiori (Ita) US Coppi Gazzera Videa  
16Mattia Sinigaglia (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
17Mattia Ceola (Ita) Mantovani Cyclin Team Fontana  
18Bruno Radotic (Cro) BK Meridiana Kamen Pazin  
19Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
20Matteo Collodel (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
21Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Pula  
22Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj  
23Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
24Vladimir Kerkez (Slo) Sava Kranj  
25Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
26Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
27Elia Zanon (Ita) Mantovani Cyclin Team Fontana  
28Emanuel Kiserlovski (Cro) Oborika Pula  
29Ilya Gorodnichev (Rus) US Coppi Gazzera Videa  
30Kristjan Fajt (Slo) Team Adria Mobil  
31Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
32Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
33Nicola Boem (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
34Mitja Mahoric (Slo) Team Adria Mobil  
35Matija Kvasina (Cro) Loborika Pula  
36Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
37Francesco Manuel Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
38Pierre Paolo Penasa (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
39Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team  
40Simon Pavlin (Slo) Alert-X  
41Marko Stankovic (Srb) Serbia  
42Blaz Jarc (Slo) Team Adria Mobil  
43Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli  
44Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan  
45Georg Preidler (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
46Mattia Moresco (Ita) US Coppi Gazzera Videa  
47Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team  
48Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Merida  
49Simon Novak (Slo) Alert-X  
50Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Merida  
51Riccardo Zoidl (Aut) Arbo Gourmetfein Wels  
52Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
53Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team  
54Franz-Josef Streit (Ger) Velo Club Ratisbona  
55Ivan Balykin (Ita) US Coppi Gazzera Videa  
56Pierpaolo Ficara (Ita) S.Marco Concrete Imet Caneva  
57Michele Gazzarra (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
58Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
59David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
60Marco Mazzetto (Ita) US Coppi Gazzera Videa  
61Simone Baldissera (Ita) Team Brilla Bike  
62Darko Blazevic (Cro) BK Meridiana Kamen Pazin  
63Gian Luca Remondi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
64Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
65Davide Gani (Ita) Generali-Ballan  
66Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
67Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author  
68Blaz Bonca (Slo) BK Meridiana Kamen Pazin  
69Tim Mikelj (Slo) Sava Kranj  
70Jure Bitenc (Slo) Sava Kranj  
71Andreas Hofer (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
72Nik Burjek (Slo) Sava Kranj  
73Jan Sokol (Aut) Arbo Gourmetfein Wels  
74Markus Schwarzhuber (Ger) Velo Club Ratisbona  
75Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team  
76Gernot Auer (Aut) Arbo Gourmetfein Wels  
77Florian Gaugl (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
78Zolt Der (Srb) Serbia  
79Dragan Spasic (Srb) Serbia  
80Marc Obkircher (Aut) Tyrol-Team Radland Tirol  
81Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team  
82Martin Boubal (Cze) Velo Club Ratisbona  
83Christoph Sokoll (Aut) Arbo Gourmetfein Wels  
84Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
85Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
86Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin Merida  
87Gianluca Marcon (Ita) US Coppi Gazzera Videa  
88Matijas Kumar (Slo) S.Marco Concrete Imet Caneva  
89Jakub Vecera (Cze) PSK Whirlpool-Author  
90Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team  
91Giacomo Gallio (Ita) Marchiol Emisfero Site  
92Robert Jenko (Slo) KD Radenska  
93Jure Berk (Slo) KD Radenska  
94Nikola Kozomara (Srb) Serbia  
95Nejc Bester (Slo) Sava Kranj  
96Andreas Graf (Aut) Arbo Gourmetfein Wels  
97Werner Riebenbauer (Aut) Arbo Gourmetfein Wels  
Back to top