Linfield triumphs at Trofeo Emilio Paganessi

Ewan makes it a 1-2 finish for Australia

Full Results
1Bradley Linfield (Aus) Australia3:01:17 
2Caleb Ewan (Aus) Australia0:00:01 
3Oliviero Troia (Ita) SC Galliatese  
4Daniele Arnaboldi (Ita) Canturino 1902  
5Mattia Frapporti (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.  
6Lorenzo Rota (Ita) Team Imm. Aurea Zanica0:00:04 
7Daniele Mossini (Ita) GB Junior Team  
8Simone Guizzetti (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
9Christian Scerbo (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD  
10Simone Bettinelli (Ita) UC Bergamasca 1902 Astro  
11Edoardo Cereda (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
12Daniel Rupiani (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:00:10 
13Kilian Franikiny (Swi) Switzerland  
14Alessandro Botta (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD  
15Alessandro Ferrari (Ita) S.C. Cene A.S.D.  
16Vitaliy Marukhin (Kaz) Kazakhstan  
17Simone Sampaoli (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali  
18Luca Merelli (Ita) UC Bergamasca 1902 Astro  
19Francesco Troiani (Ita) Scuola Cicl. Minco-Chiese A.S.D.  
20Andreas Jedig (Den) ABC Danimarca  
21Emil Wang (Den) ABC Danimarca  
22Radovan Doležel (Cze) Czech Republic  
23Francesco Bartolini (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali  
24Michal Vakoc (Cze) Czech Republic  
25Nicolò Corbetta (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD  
26Miloš Borisavljevic (Srb) Serbia  
27Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
28Dmitriy Rive (Kaz) Kazakhstan0:00:21 
29Nicholas Filippone (Ita) C.C. Cardanese A.S.D.  
30Simone Ravanelli (Ita) Team Imm. Aurea Zanica0:00:24 
31Davide Ballerini (Ita) U.S. Biassono ASD  
32Luca Bonaiti (Ita) S.C. Capriolo ASD0:00:28 
33Thomas Deruette (Bel) Lotto VC Ardennes0:00:35 
34Michael Bresciani (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
35Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan  
36Eros Colombo (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
37Loris Cortinovis (Ita) S.C. Cene A.S.D.  
38Luca Marchi (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid  
39Andrea Lanzanova (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.  
40Alexandre Seny (Bel) Lotto VC Ardennes  
41Mirko Verzaglia (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD  
42Nick Schultz (Aus) Australia  
43Lukas Spengler (Swi) Switzerland  
44Yerlan Pernebekov (Kaz) Kazakhstan0:00:45 
45Robert-Jon McCarthy (Aus) Australia0:00:47 
46Cristian Marini (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali0:00:56 
47Pietro Andreoletti (Ita) Team Imm. Aurea Zanica0:01:00 
48Alessandro Ghellere (Ita) Scuola Cicl. Minco-Chiese A.S.D.0:01:02 
49Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan0:01:20 
50Giorgio Casalini (Ita) Team Imm. Aurea Zanica  
51Gianluca Garardo (Ita) Team Aurora Virtual Image ASD0:01:25 
52Bram Vanrentherghem (Bel) Isorex Cycling Team Belgium0:01:49 
53Mattia Viel (Ita) SC Galliatese0:01:55 
54Gill Meheus (Bel) Isorex Cycling Team Belgium0:01:57 
55Erik Fazzone (Ita) U.C.A.B. Biella  
56Nicolas Scheire (Bel) Isorex Cycling Team Belgium0:02:05 
57Florent Thiebaud (Swi) Switzerland  
58Fabrizio Solomita (Ita) U.C.A.B. Biella  
59Filippo Viganò (Ita) U.S. Biassono ASD  
60Alberto Taormina (Ita) GB Junior Team  
61Michael Kukrle (Cze) Czech Republic  
62Riccardo Minali (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid  
63Andreas Nielsen (Den) ABC Danimarca  
64Luca Morlino (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali0:02:17 
65Davide Debenedetti (Ita) Cicl. Biringhello ASD0:02:21 
66Nicola Bagioli (Ita) Canturino 1902  
67Matic Šafaric Kolar (Slo) Radenska KD Zivljenje0:02:30 
68Davide Neodo (Ita) U.C.A.B. Biella0:02:36 
69Davide Belluschi (Ita) Team Aurora Virtual Image ASD0:02:39 
70Nicolò Testa (Ita) Esperia Piasco  
71Paride Maggi (Ita) Almenno S.B. Rota Nodari ASD0:02:47 
72Giacomo Peroni (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:02:54 
73Fabrizio Zanello (Ita) Esperia Piasco0:03:52 
74Alessandro Berlati (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali0:05:25 
75Ziga Rucigaj (Slo) Radenska KD Zivljenje  
76Alessio Bettenzana (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.  
77Andreas Nef (Swi) Switzerland  
78Simone Consonni (Ita) Team Imm. Aurea Zanica  
79Lasse Mortensgaard (Den) ABC Danimarca0:05:33 
80Stefan Stefanovic (Srb) Serbia  
81Luka Kotur (Srb) Serbia  
82Tomas Kalojiros (Cze) Czech Republic  
83Simone Carantoni (Ita) GB Junior Team  
84Andrea Castelli (Ita) Ciclistica Trevigliese  
85Jan Rüttimann (Swi) Switzerland  
86Dennis Valsecchi (Ita) Team Imm. Aurea Zanica0:05:45 
87Simon Bruhlmann (Swi) Switzerland  
88Emilio Baresi (Ita) Team Imm. Aurea Zanica0:05:51 
89Loris Berardi (Ita) Esperia Piasco  
90Stefano Gallio (Ita) U.C.A.B. Biella  
91Giovanni Chioda (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.  
92Yaroslav Lyatychevskiy (Rus) Russia0:05:55 
93Aleksandar Mitic (Srb) Serbia0:06:11 
94Alessandro Mezzenzana (Ita) Cicl. Biringhello ASD  
95Lorenzo Pivetta (Ita) C.C. Cardanese A.S.D.0:06:21 
96Thomas Hamilton (Aus) Australia0:06:25 
97Anton Tarasov (Rus) Russia  
Back to top