Boaro holds off Favilli in two man sprint

Rocchetti dropped over closing metres, claims third

Full Results
1Manuele Boaro (Ita) Trevigiani Bottoli2:44:23 
2Elia Favilli (Ita) Petroli Firenze  
3Frederico Rocchetti (Ita) Casati Ngc0:00:02 
4Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Bottoli0:00:10 
5Eugenio Alafaci (Ita) Unidelta  
6Paolo Colorma (Ita) Delio Gallina  
7Andrea Pasqualon (Ita) Zalf Desirèe Fior  
8Antonio Santoro (Ita) Mastromarco  
9Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Bottoli  
10Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Bottoli  
11Paolo Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
12Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:00:29 
13Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
14Eugeny Zhupa (Alb) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
15Carlo Ferri (Ita) M. Pantani - Caffe' Mokambo A.S.D.  
16Marco Zanotti (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
17Andrea Menapace (Ita) G.S. Team Trentino  
18Giacomo Nizzolo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
19Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
20Luca Benedetti (Ita) G.S. Team Trentino  
21Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 2010 Asd  
22Davide Orrico (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
23Gian Marco Di Francesco (Ita) Marco - M. Pantani - Caffe' Mokamb O A.S.D.  
24Alessio Vescovo (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
25Nicola Ruffoni (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
26Massimo Coledan (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
27Manuel Capillo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
28Andrea Di Corrado (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
29Simone Fruini (Ita) Petroli Firenze-Cyclingteam  
30Simone Boifava (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
31Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benede Tti  
32Marco Canola (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
33Daniele Bettinsoli (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsabbi A  
34Alberto Gatti (Ita) Team Idea 2010 Asd  
35Omar Lombardi (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsabbia  
36Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chokolate Team  
37Filippo Conte Bonin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Oro Gildo  
38Erminio Gatti (Ita) Team Idea 2010 Asd  
39Davide Pacchiardo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
40Krisztian Lovassy (Hun) Tecnofilm Betonexpressz 2000  
41Marco Amicabile (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
42Renzo Zanelli (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsabbia  
43Sonny Colbrelli (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
44Nicola Danesi (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
45Denis Farkhutdinov (Rus) Gs Parmense  
46Gabriele Graziani (Ita) Gragnano Sporting Club  
47Massimo Graziato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
48Cristopher Bosio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
49Pietro Orto (Ita) Petroli Firenze-Cyclingteam  
50Mirko Nosotti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
51Andrea Guardini (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
52Edoardo Costanzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
53Azamat Turaev (Uzb) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
54Lorenzo Mola (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
55Emanuele Moschen (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsabbia  
56Matteo Tonni (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsabbia  
57Mirko Giuseppe Gritti (Ita) Cene Valle Seriana  
58Michele Foppoli (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
59Emanuele Capati (Ita) Sestese  
60Giorgio Bocchiola (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
61Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
62Mirco Bertolani (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsabbia  
63Vincenzo Bernardelli (Ita) Lucchini Maniva Ski Ecovalsab Bia  
64Maurizio Gorato (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
65Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
66Ario Mantero (Ita) Gs Parmense  
67Andrea Barbero Piantino (Ita) Progettociclismo Evo Team Asd  
68Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
69Stefano Moretti (Ita) Cene Valle Seriana  
70Giacomo Mossali (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
71Simas Kondrotas (Ltu) Kalev Chokolate Team  
72Mirko Goffredi (Ita) Petroli Firenze-Cyclingteam  
73Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
74Emiliano Betti (Ita) Gragnano Sporting Club  
75Lorenzo Lancini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
76Massimilano Magini (Ita) Gs Parmense  
Back to top