Lakata victorious on third stage

Sauser pressured but hangs onto lead

Alban Lakata (Topeak Ergon) claimed victory in the third stage of the Trans Germany and thus brought home another stage win after he had clinched one each in 2009 and 2010. On the 83km stage, with 1881m of climbing, from Lermoos, Austria, to Garmisch-Partenkirchen, Germany, the reigning marathon World Champion successfully competed against yellow jersey wearer Christoph Sauser (Specialized Racing). Lakata reached the end of the official timed section on Partnachalm after 2:44:36 and less than a second before Sauser.

Team Bulls racer Tim Böhme was the fastest of the chasing group sprinting for the third rank (2:47:24). While the German celebrated his first 2011 Trans Germany podium, Markus Kaufmann, the leading man in the best climber classifier, secured his third rank in the overall ranking by finishing fourth today (2:47:25).

The course didn't seem to suggest what would be such a tight finish, but Sauser had some problems in defending his lead. On the long and tough ascent to Ehrwalder Alm and further on to the transition to Gaistal, Lakata attacked the man in yellow.

Defending overall champion Sauser lost contact. "I temporarily lost control of the race. I couldn't keep up with the pace at the end of the climb," said Sauser. "On the flat, he (Alban Lakata) always had a lead of 15, 20 seconds. And as he is strong in the flat, I saw my lead shrinking."

But a small gradient after Gaistalalm brought Sauser back in the game. "I was able to catch up again at this kicker. But I definitely had to fight hard today."

While the Swiss rider looks very likely to keep hold of the lead until the end of this year's Trans Germany with only one stage to go tomorrow, Lakata was also all smiles about his racing.

"I tried to break away. But in the flat part I had too much headwind to deal with. So I decided to save some energy and go for the stage win as this is always a goal of mine," said three-time Austrian champion Lakata. The 31-year-old from East Tyrol, who still has a deficit of more than 1:20 to cope with, wasn't giving up with one stage remaining. Speaking of tomorrow, he said, "It's a new game, so let's wait and see."

Sundstedt lays foundation to first Trans Germany title

With her third consecutive stage win, the Finnish Craft-Rocky Mountain racer has impressively underlined her claim to bring home the women's title. The 36-year-old put her main rivals for the Trans Germany crown in their place once again when crossing the finish line after 3:06:24.

British Champion Sally Bigham of Topeak Ergon Racing came in three minutes later (3:09:24) and has now a gap of more than 15 minutes to catch up while being the classifier's runner-up. Milena Landtwing (3:10:23) of Centurion-Vaude rounded out the podium as third.

Grainau local wins master category

In the masters race, two time Trans Germany winner Johann Grasegger secured his first 2011 stage win. The Garmisch-Partenkirchen Team member rolled in as winner of the 40+ category after 2:53:21 and was 0.5 seconds ahead of the bearer of the blue leader's jersey Carsten Bresser of Craft-Rocky Mountain.

According to this, the 45-year-old was pretty satisfied with the result. "Of course you are hoping for a win when the stages wraps up in your home town. I noticed in the first climb that it would be a good day, so I gave in all I had."

However, he also admitted that there is no chance for him to go for the title hattrick: "Carsten (Bresser) is a bit stronger. So he deserves it."

Tension rising in the senior master category

Earning a back-to-back win, Milan Spolc put some more pressure on the current leader of the senior master classification Werner Höpperger. While the Czech of TBR-Bikes-JH Sachsen came in after 3:06:48, the lead of today's third ranked Austrian, who is riding for Team Tiroler Zugspitz Arena, (3:10:34) shrank by another 3:46.

Nevertheless, Tyrol's Senior Champion is still optimistic for tomorrow as he enters the final stage to Maurach/Achensee with a margin of 2:52. "I underestimated the first climb. But I'm pretty sure that I will bring home the title."

Stage 4 preview: Garmisch-Partenkirchen - Maurach/Achensee

The fifth Trans Germany will conclude with a pretty mellow last stage. The final leg might be the longest one with a total of almost 100km. But 1,630 meters of climbing is not as harsh as the days before.

The race will be neutralized for some 40 kilometers after passing Wallgau. According to this, the first and the third section, starting in Kaiserwacht, will count for the overall result while only the last part in Austria will be decisive for the stage win.

Stage 3 Results

Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alban Lakata (Topeak Ergon)2:44:36 
2Christoph Sauser (Specialized Racing)0:00:01 
3Tim Böhme (Team Bulls)0:02:48 
4Markus Kaufmann (Centurion-Vaude)0:02:49 
5David Harold George (360 Life)0:02:55 
6Hannes Genze (Multivan Merida Biking Team)0:03:02 
7Kevin Evans (360 Life)0:03:10 
8Thomas Dietsch (Team Bulls)0:03:20 
9Daniel Geismayr (Centurion-Vaude)0:03:23 
10Christian Schneidawind (Team Texpa-Simplon)0:03:25 
11Jan Jobanek (Merida Biking Team)0:04:25 
12Andreas Kugler (Multivan Merida Biking Team)0:04:25 
13Christian Kreuchler (Team Texpa-Simplon)0:05:24 
14Håkon Austad (Team United Bakeries)0:05:48 
15Rupert Palmberger (Centurion-Vaude)0:06:01 
16Sebastian Stark (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:06:06 
17Karl Platt (Team Bulls)0:06:27 
18Uwe Hardter (Team Texpa-Simplon)0:06:27 
19Matthias Bettinger (Centurion-Vaude)0:06:28 
20Steffen Greger (Radwerk Racing Team)0:06:49 
21Steffen Thum (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)0:08:35 
22Daniel Gathof (Craft - Rocky Mountain)0:08:43 
23Roland Golderer (Team Texpa-Simplon)0:08:46 
24Silvio Wieltschnig (Factory Team Cube)0:08:48 
25Guido Thaler (Craft - Rocky Mountain)0:09:39 
26Ivan Rybarik (Merida Biking Team)0:10:12 
27Lars Ragnar Manengen (Lillehamer Ck)0:11:26 
28Jo Nordskar (Team United Bakeries)0:11:35 
29Daniel Aspacher (MHW Cube Racing Team)0:11:49 
30Erik Skovgaard Knudsen (Skandia)0:11:54 
31Björn Papstein0:12:02 
32Michael Schuchardt (Team Texpa-Simplon)0:12:20 
33Patrick Müller (Syncros Scott Generation)0:12:39 
34Stefan Sulser0:12:39 
35Mirko Pfauth (Tiroler Zugspitz Arena)0:13:30 
36Sven Kilander0:15:54 
37Marcin Piecuch (Szik)0:15:57 
38Kai Kugler (Craft - Rocky Mountain)0:16:12 
39Simon Gegenheimer (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)0:16:33 
40Nico Muschiol (Zaboo Team29)0:16:39 
41Christian Haas (Tiroler Zugspitz Arena)0:16:44 
42Peter Reiche (Moooove Racingteam)0:17:06 
43Alexander Stark (Syncros Scott Generation)0:17:11 
44Andreas Deutschendorf0:17:53 
45Mario Schädle (Radhaus Lechaschau)0:18:22 
46Alois Sebrich (Fizik Scott Ga.-Pa.)0:18:24 
47Andreas Basler (MHW Cube Racing Team)0:18:32 
48Martin Kiechle (Centurion-Vaude)0:19:28 
49Roland Danner (Craft And Friends)0:20:10 
50Wolfgang Mayer (FXX Cycles)0:20:35 
51Bastian Wauschkuhn (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:20:51 
52Robert Wittmann (Rsc Auto-Brosch Kempten)0:20:58 
53Christian Häner (Zwillingscraft Stevens)0:21:29 
54Gamh-Drid Slim (Craft And Friends)0:21:44 
55Richard Wolf (RSV Sonthofen)0:21:47 
56Atze Dijkhuis (Bejan-Ghost)0:21:54 
57Hans Hutschenreuter0:21:56 
58Markus Werner (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:21:57 
59Christian Baldauf (RSV Sonthofen)0:23:15 
60Paul Timmer (Bejan-Ghost)0:23:49 
61Alexander Warthmann (Craft - Rocky Mountain)0:23:53 
62Andre Kinzel (Soq.De/Speedzone)0:24:00 
63Tobias Ohlenschläger0:24:16 
64Rico Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)0:25:07 
65Frank Kerber (Tiroler Zugspitz Arena)0:25:12 
66Thomas Palussek (Velociped)0:25:13 
67Keke Dörnbach (C3 - Cycle Culture Company)0:25:15 
68Guido De Jong (Peerkes Bike Team)0:25:18 
69Luigi Petrini (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)0:25:22 
70Marco Intravaia (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)0:25:30 
71Pierre Bischoff (C3 - Cycle Culture Company)0:25:30 
72Felix Zeeb (MHW Cube Racing Team)0:25:40 
73Hansjörg Oberkalmsteiner0:25:41 
74Stefan Seel (Reiter Cycle Team)0:26:09 
75Uli Schmittlutz (Team Oberfranken / Komdsl)0:26:21 
76Marco Conter (Nora Racing Team)0:26:39 
77Igor Saiz Artola (Mkl Bikes)0:26:41 
789120:26:45 
79Thorsten Kauder0:26:46 
80Matthias Baldauf (RSV Sonthofen)0:26:56 
81Daniel Huber (Bergamont)0:26:57 
82Frank van Hoof (Peerkes Bike Team)0:26:58 
83Michael Sollmann (Race Team Schillig)0:27:23 
84Christian Störzer0:27:31 
85Benedikt Lärch (Rslc Holzkirchen)0:27:34 
86Andy Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)0:27:52 
87Bart Damen (Peerkes Bike Team)0:27:53 
88Christian Dengler (Rsc88 Regensburg)0:29:09 
89Ottar Kvernstuen Geir (Sk Rye / Team Halaas)0:29:16 
90Oswald Ehrmann (BMW MTB Team)0:29:18 
91Laurin Waldmann (MHW Cube Racing Team)0:29:24 
92Remco van Bekkum (Peerkes Bike Team)0:29:37 
93Jozsef Kis (Merida Team Cst Hungary)0:29:39 
94Lieven Schroyen0:29:47 
95Christopher Kragl (Puls Sport Blieskastel)0:30:08 
96Michael Pfeifer (Radhaus Ansbach)0:30:09 
97Bjarke Refslund (Skandia Adventure)0:30:19 
98140:30:22 
99Marco Baumann (Bike-Planet MTB Team)0:30:22 
100Harold Van Gerven (Peerkes Bike Team)0:30:33 
101Oliver Frei (MHW Cube Racing Team)0:30:41 
102Ivan Vila0:31:52 
103Christoph Prokop (Zens And Friends Racing Team)0:32:07 
104Borut Ramsak0:32:29 
105Dmitry Zubkov (Velopolitech)0:32:35 
106Patrick Rösch (Sirius Bikes)0:32:43 
107Jordi Sanmartin (Starbike)0:32:47 
108Bernd Tröbelsperger (Bike + Run Salzburg)0:32:49 
109Juul van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)0:33:25 
110Robert Neiteler (Www.Hamburg-Architektur.Com)0:33:40 
111Matthias Röser (Paul-Lange)0:33:48 
112Vladimir Ivanov (Velopolitech)0:33:51 
113Tracy Michaud0:33:53 
114Horst Elting (Team Sv Lauertal Burglauer)0:34:01 
115Frank Marschler (Racing-Mokkasin Thüringen)0:34:09 
116Pascal Müller (Jurabikemarathon.Ch)0:34:10 
117Steven Eisenschmidt0:34:10 
118Waldemar Fuchs (Team Burn Baby)0:34:17 
119Markus Jäger (Bike Team Sonthofen)0:34:18 
120Sascha Moryson (Nutriixion)0:34:23 
121Tobias Gehrke (Fun Sport)0:34:26 
122Stephan Hrozek (Team Energysource)0:34:29 
123Michael Egner0:34:30 
124Mario Keller0:34:30 
125Fabian Stadelmann (Hansens Flodeis / Eighty Aid)0:34:32 
126Harald Krause (Bike Team Sonthofen/Scott-Team Holzer)0:34:47 
127Albert Juvanteny (Starbike-Ghost)0:35:01 
128Florian Richter (MTB Verein Zierenberg E.V.)0:35:14 
129Henrik Grytbakk0:35:16 
130Thomas Heinze (Team Fahrrad Xxl)0:35:29 
131Stefan Koller (Craft And Friends)0:35:32 
132Michel Tubée (Velociped)0:35:41 
133Lorenz Illmer (ARSV-Vinschgau)0:35:43 
134Andreas Moll (Team Modi-Craft)0:35:54 
135Werner Portugall (Campana-Geax-Scott)0:35:58 
136Dax Jaikel (Seven Capital Ltd - Mastercard)0:36:16 
137Gène Rekko0:36:21 
138Marc Kundert (Team Ebbelwei-Expreß)0:36:26 
139Klaus Grouleff (Team Anneberg)0:36:31 
140Alexander Gerstgraser0:36:32 
141Thomas Haas (Die 5 Freunde)0:36:47 
142Heiko Gerhart (Rogibike Baumann Inside)0:36:53 
143Markus Rüttgers (Rrc Düren)0:37:22 
144Ronny Bruynseels (Mountainfighters)0:37:35 
145Oliver Grossmann0:37:40 
146Lars Bresche (Craft And Friends)0:37:46 
147Klaus Dukek (MSC-Wiesenbach)0:37:52 
148Tom Schöler (Team Campana)0:37:55 
149Matthias Brenner0:37:58 
150Timo Kurth (Www.Hamburg-Architektur.Com)0:38:00 
151Felix Eberle0:38:15 
152Markus Stephani (Tri Top Racing Team)0:38:23 
15312020:38:34 
154Stanko Grbic (Jurabikemarathon.Ch)0:38:48 
155Herwin Wetters (Bikefreak-Magazine Marathonteam)0:39:16 
156Arno Smet (Peerkes Bike Team)0:39:24 
157Jürgen Henninger (Team Medi Zen)0:39:25 
158Thomas Hebestreit0:39:32 
159Riccardo Di Stefano (I Gladiatori)0:39:36 
160Wolfgang Menhorn (Raceteam RadleCK Mering)0:39:43 
161Reinier Treur (Team Livingston)0:40:09 
162Marcus Werf0:40:20 
163Itai Birinboim (For Galilee Cycles)0:40:39 
164Stefan Petersen (Höhenmeterhelden Murnau)0:40:44 
165Francisco Muñoz Gonazalez0:41:16 
166Benjamin Michael (Ghost Racing Team)0:41:31 
167Daniel Dätwyler (Jurabikemarathon.Ch)0:41:38 
168Jef Leysen0:41:39 
169Jan Marten (Craft And Friends)0:42:04 
170Stefan Loibl0:42:06 
171Tobias Hoffmann (Craft And Friends)0:42:24 
172Patrick Wolf0:42:26 
173Stefan Weinknecht (Team Empower)0:42:30 
174Davor Kisker (Team2Race)0:42:59 
175Javier Diaz0:43:00 
176Christian Canstein (Craft And Friends)0:43:03 
177Thorsten Birk0:44:12 
178Mario Beckert (Team Bischofsheim/Rhön)0:44:38 
179Sjoerd van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)0:44:43 
180Stefan Nef (Rs Bludenz)0:44:46 
181Timo Schmitt (Team Sv Lauertal Burglauer)0:44:53 
182Jeroen Schroyen (Carbonkanon)0:44:57 
183Vidar Bakken (Team United Bakeries)0:45:10 
184Chris Pedder (Awcycles.Co.Uk)0:45:17 
185Anton Lebutsch0:45:25 
186Wouter Peeters (26 Inch Collective)0:45:33 
187Marcel Geiger (Bike Team Calor)0:45:39 
188Marcel Ender0:46:27 
189Matthias Hüger0:46:31 
190Björn Heigel (Team 14.30)0:46:34 
191Costal Zentgraf0:46:44 
192Corne van der Voort (Peerkes Bike Team)0:46:55 
193Mark Förster0:47:01 
194Thomas Rieker (Team Modi-Craft)0:47:08 
195Thomas Fretz (Team Modi-Craft)0:47:12 
196Daniel Kloos (Best-Sportschule.De)0:47:26 
197Markus Gresser (Rsg Meckenbeuren / Saikls)0:47:27 
198Erkan Sakallioglu (Rsc Kempten)0:48:01 
199Marc Böttger0:48:03 
200Martin Voigt (Team Bischofsheim/Rhön)0:48:03 
201Bernd Den Hollander0:48:22 
202Mark Baumeister (Team C14)0:48:40 
203Simon Moller Grimstrup (Team Classic Poker)0:48:50 
204Heiko Bittinski (Team Fahrrad Xxl)0:48:55 
205Werner Dreger (Craft - Rocky Mountain)0:49:01 
206Jonathan Wallace0:49:02 
207Florian Göltl (Team Ebbelwei-Expreß)0:49:45 
208Marco Beetz (Team Oberfranken / Komdsl)0:49:58 
209Roman Posch (Tiroler Zugspitz Arena)0:50:29 
210Robert Glembro (Hansens Flodeis / Eighty Aid)0:50:43 
211Jacob Haaber0:51:02 
212Daniel Weihmayer (Raceteam RadleCK Mering)0:51:16 
213Jan Henrik Hoilund0:51:17 
214Lieven van Riet (Team Waas)0:51:18 
215Ruben Penner (Kraft Des Fuchses)0:51:33 
216Lars-Peter Ellekilde (Team Anneberg)0:51:46 
217Markus Beck (Team Rsk-RSV Freilassing)0:51:47 
218Kjell Ingebret Nilsen (Apotek 1 Norge)0:51:59 
219Valentin Zasypkin (Pressenter)0:52:07 
220Helmut Dederichs (Team2Race)0:52:09 
221Csaba Horvath (Gsk)0:52:28 
222Henry Schmechta (Raceteam RadleCK Mering)0:52:35 
223Alexej Schulz (Sigma Elektro Gmbh)0:52:52 
224Kilian Perle (Team Perle)0:52:59 
225Ronald De Jong0:53:24 
226Stefan van den Bos (Mbc Bar End)0:53:38 
227Luka Mom0:53:38 
228Alex Bellera0:53:55 
229Christian Wolz (Oxbike / Chillmaster)0:54:04 
230Thorsten Rietze (MTB Verein Zierenberg E.V.)0:54:27 
231Thomas Kneubühler (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)0:54:46 
232Joar Welde0:55:08 
233Chris Schmidts (Tri Top Racing Team)0:55:18 
234Axel Kienberger (Team Wsb)0:55:22 
235Martin Husted (Team Classic Poker)0:55:44 
236Alexander Weith (Team Oberfranken / Komdsl)0:56:01 
237Wouter van Keulen (Last Gear Easyriders)0:56:22 
238Magne Aasheim (CK Nor)0:56:28 
239Micha Bähr0:56:31 
240Simon Potzkai (Www.Xc-Riders.De)0:56:44 
241Alexander Hoffmann (Www.Xc-Riders.De)0:56:45 
242Markus Annasenz (Team2Race)0:56:52 
243Marc Kehl0:57:09 
244Karim Bohn0:58:19 
245Matthias Günther (Quadzilla)0:58:29 
246Remo Fankhauser (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)0:58:43 
247Daniel Franke (Team Energysource)0:59:06 
248Stefan Mörtlitsch (Rc Bludenz)1:00:10 
249Harold Tijssen (Last Gear Easyriders)1:00:48 
250Albert Preinesberger (Craft And Friends)1:00:49 
251Marino van Buren (Mountain Fighters)1:00:51 
252Christian Soucek1:01:27 
253Jörg Färber1:01:29 
254Thomas Zand (Bike + Run Salzburg)1:01:35 
255Cristian Santucci1:01:36 
256Thomas Röttele (Www.Xc-Riders.De)1:01:42 
257René Freystedt (Höhenmeterhelden Murnau)1:01:46 
258Michael Adams1:01:52 
259David Glez Fdez-Polanco1:02:03 
260Benjamin Menche (Team Skoda Pabst)1:02:10 
261Matthias Höfer1:02:46 
262Benedikt Bächtold1:02:47 
263Markus Biersack1:03:16 
264Markus Schwab1:03:33 
265Frank Prußat (Www.Hundepfoten-In-Not.De)1:03:42 
266Vaclav Aubrecht1:03:45 
267Daniel Spiess (Tssc 07)1:04:01 
268Stefan Meggendorfer (Team Free Wheels)1:04:27 
269Marc Lesch (Dr. Dragon Racing)1:04:58 
270Mike Bandke1:04:59 
271Chris Mannel1:05:02 
272Morten Christensen (Svendborg Mountainbike Klub)1:05:02 
273Florian Sergl (O-Town Racing-Team)1:05:11 
274Steffen Zander (Team Vinschbike Hannover)1:05:41 
275Marco Reiter (Die 5 Freunde)1:05:42 
276Christoph Falger (Tiroler Zugspitz Arena)1:05:42 
277Guido Cabak (Bad Bikers MTB Sport)1:05:45 
278Erich van Tol1:06:10 
279Artur Wall (Kraft Des Fuchses)1:06:16 
280Markus Weinknecht (Team Empower)1:06:47 
281Peter Ahnert (MTB-Racing Zschopau)1:06:52 
282Richard Kelt (Foursquare Racing)1:06:56 
283Sven Gaidies1:07:15 
284Aniello Bove1:07:31 
285Ralf Gehrmann (Team Rewe)1:07:39 
286Peter Bixe (Hansens Icecream)1:07:40 
287Göte De Pillecyn (Filthy Lucre)1:07:44 
288Manfred Berktold (Team Bad Hindelang)1:07:45 
289Gerhard Bernegger (Bike + Run Salzburg)1:08:13 
290Moritz Schlösser1:08:29 
291Axel Horner1:08:59 
292Michael Festerling (Bad Bikers)1:09:39 
292Julian Knapp (Mountainbike Bergstrasse)  
29412041:09:42 
295Yves Desmet (26 Inch Collective)1:09:45 
296Alessandro Borgarelli1:10:02 
297Anton Hansen (Team Classic Poker)1:10:33 
298Roel Bakker (Team Flatland)1:10:35 
299Michael Schwarz (Mb Team Hopfen)1:10:52 
300Juergen Jansen (Team Jj)1:11:20 
301Frank Spierings1:11:43 
302Dieter Roman1:13:10 
303Sven Lattermann (Tssc 07)1:13:25 
304Patrick Schärer (Jurabikemarathon.Ch)1:13:29 
305Richard Dyer1:13:30 
306Reiner Naak (Running Wheels Göppingen)1:13:33 
307Mirko Conrad1:13:35 
308Allan Broholm (Team Anneberg)1:14:45 
309Bram Enkels1:14:48 
310Philipp Arnold (MTB-Racing Zschopau)1:14:57 
311Manuel Neher1:15:03 
312Hamish Bingley (Ben Hayward Cycles, Cambridge)1:15:05 
313Mario Herpich (Team Oberfranken / Komdsl)1:15:06 
314Gabriel Moniz (Joao From Hell (Wow))1:15:20 
315Franz Wassermann (MSC Wiesenbach)1:15:28 
316Patrick Kötschau (Moooove Racingteam)1:15:36 
317Gasbjerg Torbjorn (Pronghorn Racing-Team)1:16:06 
318Tim Gasseling (MTBvd)1:16:12 
319Ralf Martin1:16:16 
320Thorsten Müller (MTB Verein Zierenberg E.V.)1:16:19 
321Heiko Böck1:17:22 
322Kai Dosdall1:17:22 
323Holm Hofmann1:17:27 
324Torsten Krüger (Www.Teuto-MTB.De)1:17:55 
325Ronnie Obermüller (Team Modi-Craft)1:18:09 
326Christian Treugut (Zens And Friends Racing Team)1:18:19 
327Thomas Thum1:18:45 
328Giel Muller1:18:49 
329Fabian Schönenberger1:18:57 
330Alexander Diehl (Mountainbike Bergstrasse)1:19:15 
331Anders Drivsholm (Åmk)1:19:45 
332Hubertus van Mullekom (Team Waas)1:20:43 
333Johan Kilander1:20:52 
334Sebastian Ickler (Bike Team Thüringen)1:21:32 
335Tom van Mieghem (Team Waas)1:21:36 
336Michael Horn (Team Sport Manhard Pfronten)1:21:54 
337Matthias Knoll (Raceteam RadleCK Mering)1:22:00 
338Kai Ander (Team Fahrrad Xxl)1:22:00 
339Andre Forster (Radhaus Ansbach)1:22:10 
340Matthias Hemberger (Lokomotive Verbier)1:22:13 
341Sven Berghmans (Limar)1:22:21 
342Santiago Diaz Bueno1:22:42 
343Anton Steinhart (Raceteam RadleCK Mering)1:22:58 
344Arnold Leidner (Ibc Dimb Racing Team)1:23:22 
345Nico Bonanni1:23:36 
346Marc Jansen (Limar)1:23:39 
347Thomas Freissler1:23:40 
348Mathew Williams (Foursquare Racing)1:23:46 
349Michael Schön (Kesselreiter)1:23:48 
350Daniel Seipp (Craft - Rocky Mountain)1:23:51 
351Reto Arnold (Team Ryton Station)1:23:57 
352Peter Degn1:24:03 
353Gerhard Pickl1:24:18 
354Christian Warken1:24:59 
355Manuel Giudici (Team Modi-Craft)1:25:33 
356Richard Spierings1:25:44 
357Tom Kuiper1:26:00 
358Nils Friedrich (Kesselreiter)1:26:13 
359Jens König (Ferienpark Oberwiesenthal)1:26:47 
360Simon Green (Foursquare Racing)1:27:02 
361Christian Ruhs1:27:04 
362Stefan De Greiff1:27:06 
363Martin Paffenholz1:27:34 
364Thomas Bleibaum1:28:24 
365Alexander Metzger (Energie Südbayern Race Team)1:28:24 
366Allan Lyngholm (Team Anneberg)1:29:01 
367Peter Nejsig1:29:46 
368Thomaspeter Hillebrand1:30:48 
369Stefano De Marchi (Mx World Championship Veneto 2011)1:30:53 
370Jasper Lub1:31:05 
371Joost Hagendoorn1:31:05 
372Claus Rosenlund Christensen (Åmk)1:31:35 
373Patrick Jahnke (Nuernbike)1:31:41 
374Marc Richter (Team Ryton Station)1:32:06 
375Herbert Sopracolle (Die 5 Freunde)1:32:44 
376Pavel Rozanov (Pressenter)1:33:15 
377Anders Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)1:33:34 
378Daniel Werhahn1:34:18 
379Felix Schweckendiek1:34:46 
380Sascha Brand (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)1:35:04 
381Markus Stille (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)1:35:09 
382Michael Wittmann (Zens And Friends Racing Team)1:36:11 
383Maarten Broek1:36:38 
384Arnold Asmussen (Raceteam RadleCK Mering)1:38:49 
385Pierre Kluge1:54:57 
386Michael Dodl (Team Sport Manhard Pfronten)1:55:54 
387Urs Pietsch (Team Felt Ötztal X-Bionic)1:56:18 
388Lars Johansen (Johansen)1:56:22 
389Thomas Esser (Rrc Düren)1:57:07 
390Christian Schmidt (Www.Hundepfoten-In-Not.De)1:57:23 
391Peter Schlichting (Team2Race)1:57:34 
392Mikael Dalum (Team Gedved)1:57:58 
393Rico Ergenzinger1:58:16 
394Andreas Walter (MSC Wiesenbach)1:58:20 
395Daniel Sinner1:58:33 
396Frank Kjaerhus (Team Anneberg)1:59:10 
397Raymon Heythuysen (Velociped)1:59:40 
398Andreas Suttner1:59:56 
399Remo Kirpeit2:00:41 
400Yuri Rombouts2:00:57 
401Georg Keutzer2:01:39 
402Markus Neese (Oxbike / Chillmaster)2:01:54 
403Pierre van Veldhove2:02:10 
404Per Anders Ifarness2:02:12 
405Carsten Gucinski (Kesselreiter)2:02:25 
406Benjamin Freygang (Oxbike / Chillmaster)2:02:45 
407Kim Prehn-Jakobsen (Team Kildemoes)2:02:56 
408Niels Kossen (Team Flatland)2:03:11 
409Lorendz Boom (Team Flatland)2:03:13 
410Hans Geubbelmans2:03:17 
4115002:03:27 
412Niels Mayer (Asses Of Fire)2:03:49 
413Gerton Meijerink (Mbc Bar End)2:03:53 
414Henrik Mühlbradt (Boc)2:04:40 
415Dennie Rombouts2:04:41 
416John De Baets2:06:05 
417Peter van Rees (Team Flatland)2:06:14 
418Kendy Melchior (Ferienpark Oberwiesenthal)2:06:17 
419Tom Häckel (Ferienpark Oberwiesenthal)2:06:19 
420Torsten Lickfeld2:06:26 
421Robert van Woerkum2:06:50 
422Jacco Zoer (Bbb Team)2:06:51 
423Ronald Kontek (Turnbeutelvergesser)2:07:24 
424Phillip Johnson (RSV Seeheim)2:07:32 
425Thomas Spreitzer (Nora Racing Team)2:08:11 
426Peter Müller (Schneider Bike Team)2:08:41 
42711732:09:07 
428Daniel Waschkowski (Ibc Dimb Racing Team)2:10:10 
429Oliver Bergmann2:10:13 
430Peter Tochtermann (Mountainbike Bergstrasse)2:10:23 
431Roel De Cleen (Team Waas)2:10:56 
432Marco Seibel (X-Sport Kastellaun)2:11:07 
433Filip Bohlin (Los Degos Congregados)2:11:31 
434Tim Lorkowski (Die 5 Freunde)2:12:17 
435Christian Schädtler (Team Wsb)2:12:54 
436Christian Fung (Riding For Hope)2:15:15 
437Ralph Grube2:16:46 
438Olle Gerdtman2:17:55 
439Karsten Kraechter2:19:26 
440Christian Trummer (Bikecenter Schager)2:20:33 
441Peter Stilling (Air Alsie)2:21:01 
442Alex Perez2:21:30 
443Jesus Velazquez Lojo2:21:33 
444Troels Risom (Air Alsie)2:22:48 
445Henrik Nielsen2:23:56 
446Abraham Parga Garcia2:24:14 
447Christian Burdess (Foursquare Racing)2:24:41 
448Martin Savelkoel (Last Gear Easyriders)2:26:39 
449David Abad Siguero (Bikepobla)2:26:52 
450Alexander Marsch2:27:02 
451Martin Hougs2:27:22 
452Jörg Altemeier2:30:31 
453Michael Muschik (Tune)2:30:49 
454Nico Leppmeier2:31:29 
455Mathias Gugg2:33:36 
456Tobias Dorsch2:33:36 
457Tom Baker2:34:06 
458Kristofer Håkansson (Los Degos Congregados)2:34:09 
459Martin Conzelmann (Www.Xalps.De)2:35:55 
460Johannes Wichert2:40:31 
Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pia Sundstedt (Craft - Rocky Mountain)3:06:24 
2Sally Bigham (Topeak Ergon)0:03:00 
3Milena Landtwing (Centurion-Vaude)0:03:58 
4Hanne Troennes0:14:18 
5Rikke Kornvig0:15:11 
6Andrea Kuster0:15:27 
7Verena Krenslehner (Conway Racing Team)0:19:55 
8Martina Miessgang (Mountain Heroes)0:21:07 
9Kristin Aamodt (Frikransen/ Statoil)0:23:40 
10Andrea Scharrer (Rsc88 Regensburg)0:26:31 
11Natascha Binder (Felt Ötztal X-Bionic)0:28:41 
12Patrizia Wacker (Tiroler Zugspitz Arena)0:28:55 
13Veronika Weiß0:30:28 
14Sabine Halkes0:31:37 
15Ann-Dorthe Lisbygd (Team Eleven/Radon)0:31:46 
16Heather Holmes0:33:09 
17Ilona Meter0:34:04 
18Linda Wibe Larsen (Team Merida/Grimstad Sk)0:34:19 
19Sandra Wöhning0:35:19 
20Nina Brenn0:35:39 
21Martina Stoiber (Rsc88 Regensburg)0:35:58 
22Andrea Tasser0:36:06 
23Eva Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)0:42:16 
24Susanne Gutjahr0:43:07 
25Claudia Potratz (Moooove Racingteam)0:43:12 
26Sonja Wimmer (Craft-Nora Racing Team)0:47:03 
27Konny Fabian (Mountainbike Bergstrasse)0:48:59 
28Monika Rüther (Team Burn Baby)0:49:05 
29Eline Romundgard Inger (If Froy)0:49:51 
30Ellen Blome (Craft And Friends)0:51:00 
31Susanne Füßinger (Team Wsb)0:51:07 
32Margit Schütz (Nora Racing Team)0:53:48 
33Marie Skofteland Birte0:53:54 
34Sheena Wallace (Pronghorn Racing-Team)0:55:27 
35Bettina Bubeck (Sg Stern Stuttgart Competition)0:56:37 
36Nicole Marcec (Velociped)0:58:29 
37Heike Warmuth (Moooove Racingteam)0:59:14 
38Claudia Langer (Craft And Friends)0:59:29 
39Elisabeth Opp (Scott / Light-Lounge MTB Racing Team)0:59:36 
40Susanne Jährling (Team Riival)1:01:10 
41Cornelia Mainka (Ferienpark Oberwiesenthal)1:01:18 
42Nelia Fuchs (Team Burn Baby)1:01:26 
43Simone Schubert (Veloteam Landshut)1:02:11 
44Sara-Diane Gorges (Craft - Rocky Mountain)1:02:35 
45Nancy Gasperini (Vv Tooltime Preizerdaul)1:03:17 
46Silke Pokrop (Craft And Friends)1:03:25 
47Christine Braun1:05:01 
48Marion Hemmerling (Team Energysource)1:07:25 
49Barbara Lebutsch1:15:56 
50Susanne Rathgeb (Craft - Rocky Mountain)1:32:10 
51Katja Schmidt (Team Fahrrad Xxl)1:36:51 
52Lise Kronborg (Team Anneberg)1:37:13 
53Raquel Walty (Joao From Hell (Wow))1:37:53 
54Sissel Pedersen (Stovnerkameratene)1:38:31 
55Brit Brustveit (Sandnes Sk)1:39:11 
56Angela Wendler1:40:04 
57Ira Korsten1:40:52 
58Tanja Oswald1:41:05 
59Annette Roschke1:41:07 
60Katja Weishaupt (Rsc88 Regensburg)1:42:28 
61Raffaela Hoffmann (Team Burn Baby)1:42:59 
62Béatrice Friedli (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)1:43:27 
63Kerstin Kindler (Garmin & Friends)1:44:24 
64Michaela Salzgeber (Craft - Rocky Mountain)1:45:11 
65Sigrid Poullie (Velofreunde Großwelzheim O5)1:45:32 
66Jennifer Stratmann (Turnbeutelvergesser)1:45:42 
67Petra Prins (Mbc Bar End)1:45:47 
68Claudia Schalk1:46:15 
69Therese Svarte (Varanger Sportsklubb)1:46:25 
70Bea Frass (Craft And Friends)1:47:29 
71Gudrun Graichen1:48:38 
72Marlène Suter1:49:06 
73Kathy Rapelius1:50:50 
74Simone Springer (Fuhneschnucken)1:50:59 
75Anja Peters1:51:47 
76Lea Tochtermann (Mountainbike Bergstrasse)1:51:49 
7710081:52:32 
78Kathrin Kortenbach (Turnbeutelvergesser)1:52:52 
79Simone Hawlik1:55:03 
80Emma Czekay Frauke1:59:24 
81Pascal van Eerden (Team Axpas)2:02:13 
82Iris Mandelid2:07:43 
Master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hans Grasegger (Garmisch-Partenkirchen)2:53:21 
2Carsten Bresser (Craft - Rocky Mountain)0:00:00 
3Holger Sievers (Conway Racing Team)0:03:05 
4Lars van der Sloot0:04:02 
5Arild Christophersen (Team United Bakeries)0:07:12 
6Bernd Demmeler (Craft - Rocky Mountain)0:07:47 
7Heinz Zörweg (Factory Team Cube)0:08:06 
8Andreas Pircher (Tiroler Zugspitz Arena)0:10:39 
9Andreas Bühler (Team Capic)0:11:37 
10Gunter Ooms (MTB Heylen)0:12:00 
11Hans Planckaert (Smart Cycling Team)0:12:13 
12Wil Baselmans (Peerkes Bike Team)0:12:26 
13Christian Frick (Scott Rebel Tegernsee)0:13:02 
14Enric Ramoneda (Tupedala)0:13:24 
15Helmut Plößl (Team Plößl)0:14:59 
16Robert Hotter (Craft-Nora Racing Team)0:15:16 
17Walter Perkmann (Asc Sarntal/Rad)0:16:45 
18Zoran Radosavljevic (Reiter Cycle Team)0:16:51 
19Ole Kristian Sorland0:18:39 
20Hannes Seeber (Tiroler Zugspitz Arena)0:19:04 
21Josef Steurer (MTBc Langenegg)0:20:29 
2212110:23:47 
23Jürgen Nußbaumer0:24:52 
24Peter Vas (Merida Team Cst Hungary)0:25:22 
25Thomas Heuler (Radhaus Ansbach)0:25:39 
25Rolf Vetter (Bike Action)  
27Günter Sandmann (Moooove Racingteam)0:26:15 
28Stefan Böhm (Team Oberfranken / Komdsl)0:26:39 
29Marco Gottesmann (Team Bad Steben)0:26:41 
30Hubert Witting (Team Kaffee Paula Mittenwald)0:27:01 
31Oliver Gehrking (Team C14)0:27:04 
32Paul Heylen (MTB Heylen)0:27:20 
33Stefan Koch (Team 11Schweiz)0:27:34 
34Hans-Jürgen Stauber (Extreme Moonrider)0:27:42 
35David van der Stockt0:28:06 
36Stephan Kühnel0:28:15 
37Ottmar Paulus (MSC-Wiesenbach)0:28:15 
38James Rutherford (Sigma Elektro Gmbh)0:28:31 
39Nils Ehrke (Riding For Hope)0:28:57 
40Bernd Michalke (Craft And Friends)0:29:05 
41Wilfried Plengemeyer (Team C14)0:29:11 
42Andreas Wacker (Bremer Radkurier)0:29:16 
43Frank Donnerstag0:29:48 
44Volker Stegner (Team Oberfranken / Komdsl)0:30:12 
45Thomas Gipperich (RSV Sonthofen)0:30:13 
46Jörg Schrod (U3 Hohemark / Rv Sossenheim)0:30:26 
47Alex von Euw (Tröhler)0:30:45 
48Sergio Spalletta (I Gladiatori)0:30:57 
49Walter Schmitz (Funsport)0:30:58 
50Helmut Hauer0:31:06 
51Christian Wurm (Bike + Run Salzburg)0:31:16 
52Steffen Domay0:31:29 
53Clemens Huber0:31:40 
54Thomas Jäger (Univega Pro Cycling Team)0:31:58 
55Norbert Geisler0:32:23 
56Volker Pylarski (Team Riival)0:32:49 
57Jörg Fiedler (Team Riival)0:33:02 
58Christian Drews (Rsc88 Regensburg)0:33:28 
59Robert Kennerknecht0:33:29 
60Vladimír Paudera0:33:52 
61Gerhard Hüther (Team Sv Lauertal Burglauer)0:34:24 
62Ivan Heylen (MTB Heylen)0:34:28 
63Rayk Pothmann0:34:28 
64Henrik Mærkedahl0:34:38 
65Jörg Kufel (Team Bischofsheim/Rhön)0:34:39 
66Ralf Markert (Team Sv Lauertal Burglauer)0:34:53 
67Pascal Wenzel0:35:18 
68Giancarlo Di Virgilio (I Gladiatori)0:35:50 
69Mario Rembold (Rsc88 Regensburg)0:36:47 
70Sascha Jaumann0:37:11 
71Dirk Baert0:37:12 
72Peter Wortmann (Zens And Friends Racing Team)0:37:25 
73Björn Glüsing (Team 14.30)0:37:42 
74Matthias Messmer (Www.Xc-Riders.De)0:38:03 
75Oddvar Sether (Tvk)0:38:12 
76Andreas Trapp0:38:25 
77Peter Wouters (Peerkes Bike Team)0:38:45 
78Michael Brinkmann (Bremer Radkurier)0:38:56 
79Uwe Östringer0:39:02 
80Flemming Therkelsen (Hansens Ice Cream)0:39:06 
81Thomas Hechler0:39:23 
82Michael Lella (Craft And Friends)0:39:35 
83Martin Staiger0:40:11 
84Thomas Schürer0:40:58 
85Geert Keuppens (Mountain Fighters)0:41:13 
86Mark Lauzon0:42:14 
87Manfred Klinner (Laktatexpress.De)0:42:22 
88Martin Hönigsberger (Elektrotechnik Körrer)0:42:45 
89Arthur van Wezel (Peaplastics)0:42:54 
90Carlos van Wanrooij0:42:54 
91Jon Gravdal (Team United Bakeries)0:42:56 
92Rolf Schmitt (Mountainbike Bergstrasse)0:43:00 
93Andreas Klein (Rrc Düren)0:43:20 
94Frode Wassås (Sportsklubben Rye)0:43:30 
95Walter Stohl0:43:43 
96Klaus Wippersberger (Nora Racing Team)0:43:51 
97Frank Pohl (Reinigung Technik Frank Pohl)0:43:57 
98Andreas Raabe0:43:59 
99Andreas Köhler0:44:19 
100Guido Culino (Rslc Holzkirchen)0:44:23 
101Tobias Böhm (Lokomotive Verbier)0:44:23 
102Hans Leek (Bike Action)0:44:25 
103Sven Friedrich (Team Vogtland Bike Schöneck)0:44:32 
104Arjan Kampf (Last Gear Easyriders)0:44:43 
105Sandro Calcatelli (I Gladiatori)0:44:45 
106Frank Bischof (Team Sv Lauertal Burglauer)0:45:10 
107Walter Hillringhaus (Raceteam RadleCK Mering)0:46:10 
108Martin Hirsch (Team Ride4Fun)0:46:40 
109Peter Ludwig (Mr. Bike)0:46:42 
110Volker Eckert (Rsc88 Regensburg)0:46:44 
111Hansjörg Bosler (Team Energysource)0:46:55 
112Thomas Heldt (Raceteam RadleCK Mering)0:47:23 
113Guido Raymann (Bejan-Ghost)0:47:27 
114Michael Staiger (Team Modi-Craft)0:47:41 
115Frank Salzsiedler0:47:50 
116Hubert Niessl (Rsc88 Regensburg)0:47:52 
11712120:48:10 
118Rudi Schulz (Sg Stern Stuttgart Competition)0:48:12 
119Trond Lundeby (Stovnerkameratene/Ergogroup)0:48:24 
120Johannes Schöllhuber0:49:10 
121Ilan Rosenblat (Galillee Cyclist)0:49:14 
122Joachim Buhleier (Rsc Groß- Umstadt)0:49:15 
123Hubert Huber0:49:23 
124Björn Büdenhölzer (Team C14)0:49:35 
125Jochen Preuß (Höhenmeterhelden Murnau)0:50:38 
126Alois Greven (Campana-Geax-Scott)0:51:17 
127Kris Maris (Team Bikeaholics)0:51:27 
128Christian Stabell Eriksen0:51:39 
129Volker Hess (Craft And Friends)0:52:04 
13012030:52:16 
131Uwe Altenberend0:52:54 
132Pascal van de Velde (Team Bikeaholics)0:53:25 
133Kjell Olsen (Borås Ca / Sweden)0:53:52 
134Markus Angstwurm (Team Energysource)0:54:17 
135Thomas Edthaler (Rsk-RSV Freilassing)0:54:20 
136Roland Fischer (Team C14)0:54:22 
137Albrecht Dietze0:54:28 
138Thomas Kallwitz (Extreme Moonrider)0:54:29 
139Björn Krause0:54:31 
140Enrique Alonso Gonzalez (Bikepobla)0:54:39 
141Jiri Kopecek (Ski Paudera)0:54:45 
142Heiko Eckstein (Skoda Pabst)0:54:59 
143Hannes Schierle0:55:03 
144Bert Hergenhahn (MTBc Wehrheim)0:55:27 
145Stefan Stuefer0:55:49 
146Steffen Barth0:56:01 
147Thilo Hahn (MTBc Wehrheim)0:56:10 
148Eckhardt Münch0:56:17 
149Albert Rundel (Albrad Featuring Killertal Rider)0:56:41 
150Magnus Blegen0:56:50 
151Andy Salminger (Craft And Friends)0:57:39 
152Wim Dusseldorp (Motkinne)0:57:47 
153Andreas Bluska (Racebiker.At)0:57:53 
154Martin Hunold (Team11Schweiz)0:58:23 
155Albert Grashuber (Tune)0:58:24 
156Dan Simonsen Carsten (Cm Hojfyn)0:58:55 
157Vadim Malakhovskiy (Pressenter)0:59:09 
158Thomas Zühlke (Bikepiraten)0:59:13 
159Dietmar Waser0:59:36 
160Henrik Kragh (Slagelse MTB/Handelsbanken)0:59:49 
161Peter Ohlsson (Trek Sweden)0:59:58 
162Jörg Danner (Team Rote Nasen)1:00:22 
163Jörg Buggenhagen (Spinning Weelz)1:00:23 
164Sepp Gschwendtner (Redheads Team)1:00:41 
165Martin Crone1:00:42 
166Rolf Regener1:01:08 
167Martin Schneider (Team Modi-Craft)1:01:12 
168Thomas Dusel (MTB Südbaden)1:01:28 
169Markus Fabian (Mountainbike Bergstrasse)1:01:59 
170Marco Carnevale (I Gladiatori)1:02:07 
171Guido Kunze (Craft And Friends)1:02:18 
172Karsten Altenhoff1:02:23 
173Alfred Schönemann1:02:28 
174Peter Vekslund (Team Ride4Fun)1:02:55 
175Hermann Wagensail (Extreme Moonrider)1:02:55 
176Ralf Kühnapfel (Www.Hundepfoten-In-Not.De)1:03:11 
177Karsten Dyhrberg Nielsen (Team Ride4Fun)1:03:49 
178Patrick Schmid (Www.Xc-Riders.De)1:03:54 
179Manuel Setz1:04:06 
180Wolfgang Wetzel (Albrad Featuring Killertal Rider)1:04:17 
181Christoph Baumann1:04:29 
182Jose Antonio Pravia Fernandez1:04:55 
183Marc Schneider (Team Westerwald)1:05:48 
184Wolfgang Hofstetter (Hartkaiser Buam)1:06:37 
185Martin Lundblad1:07:23 
186Hansjürgen Horn (Team Oberfranken / Komdsl)1:07:23 
187Stefan Kaiser (Fitline Team Monheim Am Rhein)1:07:25 
188Sandor Kocsis1:07:28 
189Dirk Gerhold (Campana-Geax-Scott)1:08:27 
190Dirk Breitenladner (Campana-Geax-Scott)1:08:38 
191Achille Stoppani (I Gladiatori)1:08:41 
192Markus Kolb1:08:51 
193Eckhard Nehring1:09:02 
194Thomas Schierle1:09:17 
195Andreas Hanke (Redheads Team)1:09:26 
19611831:09:51 
197Klaus Dreyer (Lokomotive Verbier)1:09:57 
198Andreas Reinecke1:10:27 
199Georg Miller (MSC-Wiesenbach)1:10:41 
200Peter Versweyveld1:10:46 
201Steffen Blattert (Probst Racing Lauffen)1:11:07 
202Günter Froitzheim1:11:21 
203Lars Duus1:11:30 
204Jeroen Spijkerman (Limar)1:12:37 
205Stefan Achilles (Bike Team Sonthofen)1:12:40 
206Roel Tubée (Velociped)1:12:46 
207Mirko Weinandy1:12:49 
208Jan Duyck (Extreme 24/7)1:13:00 
209Reiner Ploem (Craft And Friends 2.Garde)1:13:04 
210Hans-Leo Zöller (Team Westerwald)1:13:07 
211Thomas Klein (Team Westerwald)1:13:09 
212Huub Kools (Limar)1:13:20 
213John Jensen1:13:29 
214Peter Zott (Craft And Friends)1:13:41 
215Patrick Peeters (Limar)1:13:48 
216Bernhard Müller (Bikepiraten)1:13:55 
217Kirschten von (Höhenmeterhelden Murnau)1:14:23 
218Duschan Kovac1:14:37 
219Jaume Porta (Starbike)1:15:17 
220Santi Pajarols Font (Starbike)1:15:19 
221Jörg Rummeni1:15:36 
222Peter Bundschuh1:15:36 
223Hartmuth Hermer1:16:15 
224Marc Faber (Vv Tooltime Preizerdaul)1:16:22 
225Frank Braun1:16:32 
226Johan Foubert (Team Bikeaholics)1:16:40 
227Roman Lomasov (Pressenter)1:16:47 
228Jürgen Hoffmann (Albrad Featuring Killertal Rider)1:17:44 
229Stefan Ippendorf (Campana-Geax-Scott)1:17:51 
230Wolfgang Bourges1:17:56 
231Stefan Fritz (Not & Elend)1:18:20 
232Norbert Weitz (Team 14.30)1:18:50 
233Waldemar Gutwinski1:18:58 
234Markus Weibel1:19:05 
235Gerald Strasser (Bikepiraten)1:19:16 
236Bernhard Wallner (Die 5 Freunde)1:19:31 
237Jürgen Hummel (Divelo)1:19:34 
238Elmar Nieswand (Turnbeutelvergesser)1:20:25 
239Daniel Borklund (Fanfiluca)1:20:57 
240Timo Rokitta (Team Rewe)1:21:45 
241Frank Rautenberg (Isar-Rider)1:21:59 
242Oliver Burtchen (Heiko#S Radschuppen)1:22:34 
243Michael Grünert (Team 11Schweiz)1:22:54 
244Rudolf Muhl (Team Westerwald)1:23:19 
245Pietro Bettanini1:23:32 
246Rasmus Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)1:24:47 
247Fredrik Lingvall (Sk Rye)1:26:24 
248Thomas Wegmann (Team Riival)1:26:49 
249Urs Grendelmeier1:26:52 
250Thomas Fischer (Deam Bratwurscht)1:27:13 
251Ekkard Schnedermann (Raceteam RadleCK Mering)1:30:04 
252Thorsten Röttgers (Craft - Rocky Mountain)1:41:18 
253Roger Meihost (Craft - Rocky Mountain)1:41:18 
254Bjarne Larsen1:45:55 
255Patrick Faust1:46:00 
256Bouw Hansen Soren1:48:00 
257Mads Pallisgaard (Pallis Team)1:48:38 
258Robert Frießnegg1:48:38 
259Schytte Olsen Steen1:48:45 
260Thomas Hebbel (MTBc Wehrheim)1:48:59 
261Rainer Mümmler (Fanfiluca Bikestyle)1:49:02 
2623591:49:24 
263Kenneth Filskov Olsen1:49:43 
264Michael Stejskal1:49:50 
265Stephan Oberprieler (Rrv-Inntal E.V.)1:49:52 
266Alexander Wobst (Kesselreiter)1:50:06 
267Freddy Bau1:50:23 
268Saso Cosic1:50:32 
269Horst Wolf1:50:46 
270Thomas Hensing1:50:56 
271Christian Reinike1:51:04 
272Tom Schwieger1:51:09 
273Mikael Andersson1:51:12 
274Falk von Pidoll1:51:38 
275Emile Manders (Bbb - Team)1:51:58 
276Frank Kunold (MTB Verein Zierenberg E. V.)1:51:59 
277Thomas Ascheberg1:52:13 
278Mathias Bolter1:52:19 
279Markus Seifert1:52:20 
280Anton Sieber (MSC-Wiesenbach)1:52:27 
281Peter Hübner1:52:29 
282Michael Springer (Fuhneschucken)1:52:52 
283David Alvarado1:52:54 
284Martin Geyer1:53:07 
285Volker Zaborowski (Amc Rodheim-Bieber)1:53:08 
286Dieter Schönweitz (Garmin & Friends)1:53:12 
287Markus Roeder1:53:15 
288Michael Hampel (Garmin & Friends)1:53:30 
289Marko Lösch (Team Rückenwind)1:53:49 
290Jan Verhaar (Last Gear Easyriders)1:53:52 
291Erik Schwulera1:54:15 
292Raimonds Romanovskis1:54:20 
293Herbert Bikker1:54:22 
294John Arne Beien1:54:51 
295Juergen Reeb (Team Pfälzer Land)1:55:01 
296Bert Kromkamp1:55:03 
297Jürgen Beck (Riding For Hope)1:55:24 
298Christian Birle1:55:25 
299Peter Lefebvre1:55:30 
300Martijn Zandvliet1:55:32 
301Torsten Zenkner (Bike Team Thüringen)1:55:34 
302Jan van Dijk1:55:35 
303Thomas Häckler (Team Allgäu)1:55:37 
304Björn Boschert (Team Rückenwind)1:55:50 
305Michel Emmenegger1:56:05 
306Thomas Schwald1:56:21 
307Adalbert Kramer1:56:22 
308Christoph Brunner1:56:22 
309Dieter Stowasser (Team Allgäu)1:56:37 
310Ruslan Kuryatkov (Velopolitech)1:56:46 
311Thomas Nachtigall1:56:55 
312Dirk Stock1:57:18 
313Marek Jagos (Team Bischofsheim/Rhön)1:58:10 
314Jörg Krautwurst1:58:40 
315Andreas Buchberger1:58:40 
316Guy Weber1:58:55 
317Harald Culino (Kölsch-Team)1:59:28 
318Andrea Matellicani1:59:34 
319Danny De Bouw (Team Waas)1:59:55 
320Frank Mueller1:59:59 
321Martin Surmont2:00:00 
322Michael Brunner2:00:26 
323Peter Aust (Bonsai-Bikes)2:01:02 
324Harald Hecht (Running Wheels)2:01:05 
325Thomas Winter (Bonsai-Bikes)2:01:24 
326Hjalmar Skovholm Hansen2:01:31 
327Ralf Schwarz (MTB Verein Zierenberg E.V.)2:01:39 
328Ralf Tillmann2:01:47 
329Harry Liedtke2:01:59 
330Frank Richardon (BlaCK Forest Ultra Bike)2:02:13 
331Stefan Weiß2:02:42 
332Andreas Hosp2:03:38 
333Peter Schremmer2:03:47 
334Andreas Görtler2:03:51 
335Andreas Müller (Ibc Dimb Racing Team)2:04:15 
336Ian Wakefield (Fast Or Furious)2:04:36 
337Rainer Gärtner (Team Stellwag)2:04:42 
338Ferdinand Ettl (Energie Südbayern Race Team)2:04:45 
339Hermann Dübendorfer2:04:49 
340Vladimir Berezovski (Nds Cycling)2:05:36 
341Markus Tomanek (Team Rewe)2:06:32 
342Thomas Kovacs2:06:52 
343Thomas Hartmann2:06:53 
344Torben Kolind2:07:03 
345Dennis Preuthun Pedersen (Team Ride4Fun)2:07:32 
346Thomas Kempf (2Tk)2:08:37 
347Oliver Liedtke2:10:36 
348Thomas Röhr2:10:40 
349Detlef Peuser2:10:44 
350Christian Hessing (Garmin & Friends)2:11:52 
351Alberto Valle Frias2:12:45 
352Stephan Schwarte2:12:49 
353Axel Sman (Team Axpas)2:15:11 
354Ralf Zander2:16:40 
355Steffen Otto (Fahrrad Xxl - Craft)2:16:41 
356Ron van Westrenen (Facd)2:16:56 
357Helmut Baier2:17:19 
358Marcel Schouten (Facd)2:17:21 
359Ralf Schröter (Fahrrad Xxl - Craft)2:17:26 
360André Walter (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)2:17:45 
361David Rolain2:17:57 
362Ignacio Pardo (Mipaloska Drt)2:19:11 
363Manuel Pardo (Mipaloska Drt)2:19:12 
364Roberto Boezi2:21:44 
365Stephan Hötger2:21:47 
366Gebhard Lang (Tune)2:22:08 
367Jürgen Wimmers2:22:35 
368Axel Bertle (Team Sport Manhard Pfronten)2:25:19 
369Dirk Schaefer (Team Rewe)2:25:23 
370Michael Lenze2:25:39 
371Christian Rotzler (Air Alsie)2:27:16 
372Kim Kristensen2:30:09 
373Peter Boye2:30:14 
374Stephan Stählin (MSC Wiesenbach)2:31:57 
Senior master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Milan Spolc (TBR Bikes-Jh Sachsen)3:06:48 
2Ferdinand Ganser (Craft - Rocky Mountain)0:02:53 
3Werner Höppenger (Tiroler Zugspitz Arena)0:03:46 
4Max Pritzl (Team Haibike Bikerbahnhof)0:08:23 
5Olav Tronnes0:09:41 
6Hanspeter Hunziker (Büli Bike Tigers)0:13:05 
7Norbert Dreger0:15:26 
8Harald Höhn (Team Oberfranken / Komdsl)0:16:22 
9Kurt Schuster (Tiroler Zugspitz Arena)0:17:43 
10Pino Ferrari (Büli Bike Tigers)0:18:08 
11Uwe Scherzer (Team Vsc Klingenthal)0:18:19 
12Ole Kristian Silseth0:18:41 
13Günter Wittmann (Capic Comfort-Line)0:19:54 
14Ueli Schürmann (Büli Bike Tigers)0:21:25 
15Hans-Tore Stoen0:26:21 
16Dirk Fleerackers0:27:23 
17Gabor Rusovszki0:30:19 
18Arnold Haas (Team Riival)0:30:59 
19Willi Burger (Team Bad Hindelang)0:31:07 
20Jürgen Kohler0:31:24 
21Josef Löffler0:33:30 
22Paul Heinzer0:34:00 
23Heinz Puschacher (Rc Arbö Radsport Weichberger)0:34:02 
24Terje Larsson (Eiker Ck.)0:38:59 
25Manfred Zehe0:39:37 
26Günther Moser0:40:27 
27Hans-Jürgen Ammann (Vo Dr Alb Ra)0:41:22 
28Ferdi Koller (Büli Bike Tigers)0:41:41 
29Sigurd Roeggen (Sk Rye)0:42:24 
30Joachim Oberföll0:43:10 
31Reinhard Bichler0:43:17 
32Christof Heinritz (Zens And Friends Racing Team)0:47:18 
33Walter Lauter (Team Bischofsheim/Rhön)0:47:55 
34Gisle Langslet0:49:24 
35Wolfgang Hackl0:49:55 
36Leo Zirkelbach (Team Bischofsheim/Rhön)0:50:11 
37Torben Iisager (Team Kgb)0:50:35 
38Werner Schick (Team Medi Zen)0:50:43 
39Burkhard Ziegler (Sg Sparkasse Mainfranken Würzburg)0:50:57 
40Thomas Reiter (Reiter Cycle Team)0:51:21 
41Helmut Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)0:53:40 
42Luigino Pagin0:53:44 
43Niels Pallisgaard0:54:39 
44Werner Wurm (Raceteam RadleCK Mering)0:57:12 
45Markus Lenzen0:57:29 
46Soren Rasmussen0:58:28 
47Poul Jensen0:58:34 
48Thomas Bauer0:59:02 
49Holger Hoffmann (Craft And Friends)0:59:27 
50Jan Vrolix0:59:33 
51Hartmut Mannherz1:01:20 
52Wolfgang Trick (Sg Stern)1:02:08 
53Eberhard Steiner (Esv Bad Bayersoien)1:02:43 
54Helmut Maier (Bike Team Sonthofen)1:03:02 
55Tony Ditlevsen (Team Odlo/Deuter)1:03:04 
56Morten Magnus (United Bakeries 2)1:04:01 
57Wim Rhebergen1:04:10 
58Thomas Diezel (Team Oberfranken / Komdsl)1:05:01 
59Helmut Seidel1:05:23 
60Hans Swaans1:06:15 
61Karl Westermeier (Rrv Inntal E.V)1:08:38 
62Odin Langslet1:08:51 
63Chris Kemmer1:09:03 
64Josef Happach (Bike Team Sonthofen)1:14:04 
65Christof Schilt (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)1:14:05 
66Marten Zeldenrust1:14:19 
67Erwin Boelens (24/7-Extreme)1:14:47 
68Franz Götz1:16:35 
69Franz Pohlhammer (Craft And Friends)1:33:37 
70Kurt Poullie (Velofreunde Großwelzheim 05)1:33:42 
71Hougs Lind Carsten1:34:27 
72Elmar Rödel (Team Bouhs Baut)1:36:24 
73Hans-Joachim Stein1:36:58 
74Frank Raschke1:37:40 
75Hans Gruber (Rslc Holzkirchen)1:39:21 
76Frans van Rijn (Vistra Team)1:40:50 
77Ralf Krämer1:41:09 
78Reinhold Schwulera1:41:22 
79Horst Schwarz (MTB Verein Zierenberg E.V.)1:41:41 
80Klaus Freygang (Oxbike / Chillmaster)1:42:11 
81Gerd Hoehna1:42:41 
82Jan-Peter Rudolf (Curry.De)1:42:52 
83Öyvind Rörslett (Sk Rye/Jernbaneverket Bil)1:43:24 
84Norbert Schilcher (Team Rewe)1:43:34 
85Sef Queis1:44:06 
86Bernhard Mäntele (Team Riival)1:44:14 
87Michael Wessel1:44:21 
88Marc Weber1:45:00 
89Rolf Schnizler (Team Modi-Craft)1:45:14 
90Walter van Ark (Mbc Bar End)1:45:25 
91Rudolf Schweizer (Black-Forest-Ultra)1:45:29 
92Michael Achenbach1:46:16 
93Jan Jansen Willem (Bejan-Ghost)1:46:24 
94Heinz Gaidzik (Bike Team Sonthofen)1:47:14 
95Alex Mühlbauer (Mbc Hannover)1:47:46 
96Piet Bousema1:48:04 
97Reinhard Mahr1:48:25 
98Ulrich Hammer (Dav-Summit.Club.De)1:49:13 
99Terje Aandalen1:50:09 
100Rainer Stingl1:50:25 
101Detlef Zoske (Rc-Schmitter)1:50:42 
102Eberhard Haßkerl (Unstrut-Racer)1:50:51 
103Martin Feldmann (Hafrsfjord 1)1:52:02 
104Andreas Pabst (Team Skoda Pabst)1:52:47 
105Jörg Witzelhofer (Vc Lechhausen)1:54:16 
106Hermann Dorner1:54:57 
107Peter van der Velden2:00:34 
108Algis Bartaska2:04:51 
109Nico van Hemmen2:06:31 
110Fred-Arne Gade2:07:14 
111Klaus-Bernd Kaltegärtner2:07:28 
112Erwin Leppmeier2:09:15 
113Sven Engelbrecht2:09:36 
114Michael Gugg2:09:40 
115Jan Ulvesten (Team 100)2:11:39 
116Peter Polovnikov (Velopolitech)2:12:46 
117Knut Mostervik (Team 100)2:14:31 
118Josef Ernst2:16:53 

General classification after stage 3

Men general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christoph Sauser (Specialized Racing)8:40:29 
2Alban Lakata (Topeak Ergon)0:01:17 
3Markus Kaufmann (Centurion-Vaude)0:07:04 
4Thomas Dietsch (Team Bulls)0:12:25 
5Tim Böhme (Team Bulls)0:14:10 
6Hannes Genze (Multivan Merida Biking Team)0:14:23 
7Karl Platt (Team Bulls)0:17:45 
8Jan Jobanek (Merida Biking Team)0:18:08 
9Daniel Geismayr (Centurion-Vaude)0:19:11 
10Kevin Evans (360 Life)0:19:37 
11Matthias Bettinger (Centurion-Vaude)0:23:28 
12David Harold George (360 Life)0:25:08 
13Andreas Kugler (Multivan Merida Biking Team)0:26:42 
14Ivan Rybarik (Merida Biking Team)0:27:41 
15Uwe Hardter (Team Texpa-Simplon)0:29:09 
16Christian Schneidawind (Team Texpa-Simplon)0:29:23 
17Silvio Wieltschnig (Factory Team Cube)0:29:42 
18Lars Ragnar Manengen (Lillehamer Ck)0:30:53 
19Håkon Austad (Team United Bakeries)0:32:19 
20Daniel Gathof (Craft - Rocky Mountain)0:33:30 
21Christian Kreuchler (Team Texpa-Simplon)0:34:35 
22Patrick Müller (Syncros Scott Generation)0:40:46 
23Guido Thaler (Craft - Rocky Mountain)0:41:52 
24Rupert Palmberger (Centurion-Vaude)0:44:52 
25Michael Schuchardt (Team Texpa-Simplon)0:45:50 
26Daniel Aspacher (MHW Cube Racing Team)0:47:17 
27Steffen Greger (Radwerk Racing Team)0:47:19 
28Erik Skovgaard Knudsen (Skandia)0:48:51 
29Sebastian Stark (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:50:22 
30Björn Papstein0:50:35 
31Mirko Pfauth (Tiroler Zugspitz Arena)0:53:06 
32Stefan Sulser1:00:12 
33Andreas Deutschendorf1:06:08 
34Marcin Piecuch (Szik)1:06:45 
35Jo Nordskar (Team United Bakeries)1:07:02 
36Wolfgang Mayer (FXX Cycles)1:07:13 
37Roland Golderer (Team Texpa-Simplon)1:09:29 
38Peter Reiche (Moooove Racingteam)1:11:09 
39Christian Haas (Tiroler Zugspitz Arena)1:11:21 
40Martin Kiechle (Centurion-Vaude)1:11:56 
41Nico Muschiol (Zaboo Team29)1:12:49 
42Simon Gegenheimer (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)1:13:16 
43Sven Kilander1:15:45 
44Robert Wittmann (Rsc Auto-Brosch Kempten)1:18:42 
45Mario Schädle (Radhaus Lechaschau)1:18:54 
46Alois Sebrich (Fizik Scott Ga.-Pa.)1:19:41 
47Kai Kugler (Craft - Rocky Mountain)1:19:52 
48Steffen Thum (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)1:20:18 
49Roland Danner (Craft And Friends)1:22:46 
50Richard Wolf (RSV Sonthofen)1:23:38 
51Hans Hutschenreuter1:23:41 
52Paul Timmer (Bejan-Ghost)1:24:48 
53Bastian Wauschkuhn (TBR Bikes-Jh Sachsen)1:27:10 
54Gamh-Drid Slim (Craft And Friends)1:27:30 
55Andreas Basler (MHW Cube Racing Team)1:28:23 
56Alexander Stark (Syncros Scott Generation)1:28:31 
57Atze Dijkhuis (Bejan-Ghost)1:29:46 
58Christian Häner (Zwillingscraft Stevens)1:30:01 
59Alexander Warthmann (Craft - Rocky Mountain)1:33:17 
60Remco van Bekkum (Peerkes Bike Team)1:34:20 
61Frank van Hoof (Peerkes Bike Team)1:35:22 
62Rico Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)1:37:38 
63Jozsef Kis (Merida Team Cst Hungary)1:37:59 
64Marco Intravaia (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)1:39:34 
65Frank Kerber (Tiroler Zugspitz Arena)1:39:48 
66Markus Werner (TBR Bikes-Jh Sachsen)1:40:38 
67Luigi Petrini (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)1:41:56 
68Christian Baldauf (RSV Sonthofen)1:42:18 
69Marco Conter (Nora Racing Team)1:42:56 
70Michael Sollmann (Race Team Schillig)1:43:01 
71Andre Kinzel (Soq.De/Speedzone)1:43:47 
72Stefan Seel (Reiter Cycle Team)1:46:07 
73Bjarke Refslund (Skandia Adventure)1:47:21 
74Andy Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)1:48:02 
75Daniel Huber (Bergamont)1:49:41 
76Felix Zeeb (MHW Cube Racing Team)1:50:14 
77Guido De Jong (Peerkes Bike Team)1:50:18 
78Matthias Baldauf (RSV Sonthofen)1:50:24 
79Bart Damen (Peerkes Bike Team)1:50:40 
80Igor Saiz Artola (Mkl Bikes)1:51:20 
81Thorsten Kauder1:53:06 
82Pierre Bischoff (C3 - Cycle Culture Company)1:53:46 
83Thomas Palussek (Velociped)1:53:51 
84Ottar Kvernstuen Geir (Sk Rye / Team Halaas)1:54:29 
85Christian Störzer1:55:24 
86Lieven Schroyen1:57:42 
87Keke Dörnbach (C3 - Cycle Culture Company)1:58:33 
88Borut Ramsak1:58:34 
89Tobias Ohlenschläger1:59:01 
90Hansjörg Oberkalmsteiner1:59:41 
91Dmitry Zubkov (Velopolitech)1:59:53 
92Lorenz Illmer (ARSV-Vinschgau)1:59:54 
93Tracy Michaud2:00:50 
94Robert Neiteler (Www.Hamburg-Architektur.Com)2:01:19 
95Harold Van Gerven (Peerkes Bike Team)2:01:34 
96Christoph Prokop (Zens And Friends Racing Team)2:03:11 
97Christopher Kragl (Puls Sport Blieskastel)2:03:39 
98Benedikt Lärch (Rslc Holzkirchen)2:03:47 
99Ivan Vila2:04:22 
100Oliver Frei (MHW Cube Racing Team)2:04:44 
101Christian Dengler (Rsc88 Regensburg)2:05:06 
102Pascal Müller (Jurabikemarathon.Ch)2:05:09 
103Markus Jäger (Bike Team Sonthofen)2:05:38 
104Waldemar Fuchs (Team Burn Baby)2:06:20 
105Fabian Stadelmann (Hansens Flodeis / Eighty Aid)2:06:41 
106Michael Pfeifer (Radhaus Ansbach)2:07:24 
107Marco Baumann (Bike-Planet MTB Team)2:07:51 
108Horst Elting (Team Sv Lauertal Burglauer)2:08:07 
109Harald Krause (Bike Team Sonthofen/Scott-Team Holzer)2:09:18 
110Uli Schmittlutz (Team Oberfranken / Komdsl)2:10:27 
111Stephan Hrozek (Team Energysource)2:10:35 
112Klaus Grouleff (Team Anneberg)2:10:53 
113Vladimir Ivanov (Velopolitech)2:11:05 
114Jordi Sanmartin (Starbike)2:11:37 
115Stefan Koller (Craft And Friends)2:11:51 
116Oswald Ehrmann (BMW MTB Team)2:12:11 
117Michael Egner2:12:12 
118Lars Bresche (Craft And Friends)2:12:36 
119Sascha Moryson (Nutriixion)2:15:00 
120Marcus Werf2:15:01 
121Albert Juvanteny (Starbike-Ghost)2:15:08 
122Roman Posch (Tiroler Zugspitz Arena)2:16:04 
123Bernd Tröbelsperger (Bike + Run Salzburg)2:16:08 
124Markus Rüttgers (Rrc Düren)2:16:48 
125Frank Marschler (Racing-Mokkasin Thüringen)2:17:54 
126Werner Portugall (Campana-Geax-Scott)2:19:28 
127Mario Keller2:22:22 
128Juul van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)2:24:00 
129Gène Rekko2:24:13 
130Tom Schöler (Team Campana)2:24:16 
131Stanko Grbic (Jurabikemarathon.Ch)2:25:30 
132Laurin Waldmann (MHW Cube Racing Team)2:26:05 
133Itai Birinboim (For Galilee Cycles)2:26:27 
134Andreas Moll (Team Modi-Craft)2:27:06 
135Thomas Heinze (Team Fahrrad Xxl)2:29:05 
136Jef Leysen2:29:22 
137Francisco Muñoz Gonazalez2:29:53 
138Reinier Treur (Team Livingston)2:29:59 
139Steven Eisenschmidt2:30:11 
140Christian Canstein (Craft And Friends)2:30:16 
141Marc Kundert (Team Ebbelwei-Expreß)2:30:32 
142Michel Tubée (Velociped)2:30:33 
143Alexander Gerstgraser2:30:51 
144Timo Kurth (Www.Hamburg-Architektur.Com)2:31:33 
145Patrick Rösch (Sirius Bikes)2:32:21 
146Ronny Bruynseels (Mountainfighters)2:33:03 
147Erkan Sakallioglu (Rsc Kempten)2:33:48 
148Thomas Haas (Die 5 Freunde)2:34:01 
149Oliver Grossmann2:34:19 
150Stefan Weinknecht (Team Empower)2:34:43 
151Markus Stephani (Tri Top Racing Team)2:35:05 
152Wolfgang Menhorn (Raceteam RadleCK Mering)2:35:35 
153Matthias Röser (Paul-Lange)2:36:10 
154Klaus Dukek (MSC-Wiesenbach)2:37:05 
155Henrik Grytbakk2:37:28 
156Anton Lebutsch2:38:40 
157Jürgen Henninger (Team Medi Zen)2:39:26 
158Vidar Bakken (Team United Bakeries)2:39:52 
159Arno Smet (Peerkes Bike Team)2:40:13 
160Davor Kisker (Team2Race)2:41:18 
161Chris Pedder (Awcycles.Co.Uk)2:41:27 
162Dax Jaikel (Seven Capital Ltd - Mastercard)2:41:37 
16312022:41:54 
164Florian Richter (MTB Verein Zierenberg E.V.)2:42:44 
165Benjamin Michael (Ghost Racing Team)2:43:35 
166Marcel Ender2:44:21 
167Patrick Wolf2:45:19 
168Tobias Gehrke (Fun Sport)2:45:23 
169Heiko Bittinski (Team Fahrrad Xxl)2:46:50 
170Wouter Peeters (26 Inch Collective)2:48:21 
171Matthias Brenner2:49:23 
172Felix Eberle2:49:39 
173Javier Diaz2:50:43 
174Sjoerd van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)2:52:30 
175Heiko Gerhart (Rogibike Baumann Inside)2:52:39 
176Riccardo Di Stefano (I Gladiatori)2:53:34 
177Marcel Geiger (Bike Team Calor)2:53:46 
178Herwin Wetters (Bikefreak-Magazine Marathonteam)2:54:42 
179Costal Zentgraf2:54:58 
180Martin Voigt (Team Bischofsheim/Rhön)2:55:11 
181Stefan Nef (Rs Bludenz)2:55:13 
182Stefan Petersen (Höhenmeterhelden Murnau)2:56:06 
183Marc Böttger2:56:31 
184Markus Beck (Team Rsk-RSV Freilassing)2:57:20 
185Marco Beetz (Team Oberfranken / Komdsl)2:57:54 
186Daniel Dätwyler (Jurabikemarathon.Ch)2:59:34 
187Werner Dreger (Craft - Rocky Mountain)2:59:50 
188Thomas Hebestreit3:00:03 
189Timo Schmitt (Team Sv Lauertal Burglauer)3:00:35 
190Mark Förster3:01:56 
191Alexej Schulz (Sigma Elektro Gmbh)3:03:10 
192Kjell Ingebret Nilsen (Apotek 1 Norge)3:03:25 
193Jeroen Schroyen (Carbonkanon)3:03:36 
194Jonathan Wallace3:04:02 
195Mario Beckert (Team Bischofsheim/Rhön)3:04:51 
196Markus Gresser (Rsg Meckenbeuren / Saikls)3:05:24 
197Daniel Kloos (Best-Sportschule.De)3:05:43 
198Corne van der Voort (Peerkes Bike Team)3:07:33 
199Jan Henrik Hoilund3:08:17 
200Lars-Peter Ellekilde (Team Anneberg)3:08:33 
201Thorsten Birk3:08:54 
202Daniel Weihmayer (Raceteam RadleCK Mering)3:13:42 
203Micha Bähr3:14:19 
204Ronald De Jong3:14:43 
205Jan Marten (Craft And Friends)3:16:16 
206Mark Baumeister (Team C14)3:16:24 
207Valentin Zasypkin (Pressenter)3:17:08 
208Chris Schmidts (Tri Top Racing Team)3:17:57 
209Helmut Dederichs (Team2Race)3:18:00 
210Joar Welde3:18:28 
211Thomas Rieker (Team Modi-Craft)3:19:37 
212Christian Wolz (Oxbike / Chillmaster)3:21:32 
213Kilian Perle (Team Perle)3:21:36 
214Luka Mom3:22:21 
215Simon Moller Grimstrup (Team Classic Poker)3:22:37 
216Florian Göltl (Team Ebbelwei-Expreß)3:23:21 
217Björn Heigel (Team 14.30)3:23:31 
218Stefan Mörtlitsch (Rc Bludenz)3:24:28 
219Thomas Kneubühler (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)3:25:42 
220Matthias Hüger3:26:23 
221Tobias Hoffmann (Craft And Friends)3:27:05 
222Bernd Den Hollander3:28:44 
223Robert Glembro (Hansens Flodeis / Eighty Aid)3:30:09 
224Ruben Penner (Kraft Des Fuchses)3:31:18 
225Thomas Fretz (Team Modi-Craft)3:31:44 
226Jacob Haaber3:32:24 
227Stefan van den Bos (Mbc Bar End)3:33:42 
228Matthias Günther (Quadzilla)3:33:44 
229Markus Annasenz (Team2Race)3:35:32 
230Alex Bellera3:38:48 
231Göte De Pillecyn (Filthy Lucre)3:39:12 
232Christoph Falger (Tiroler Zugspitz Arena)3:43:56 
233Wouter van Keulen (Last Gear Easyriders)3:44:38 
234Martin Husted (Team Classic Poker)3:45:01 
235Jörg Färber3:47:24 
236Christian Soucek3:48:06 
237Matthias Höfer3:50:10 
238Csaba Horvath (Gsk)3:50:34 
239Stefan Meggendorfer (Team Free Wheels)3:51:14 
240Magne Aasheim (CK Nor)3:51:46 
241Henry Schmechta (Raceteam RadleCK Mering)3:52:19 
242Marc Kehl3:52:52 
243Alexander Weith (Team Oberfranken / Komdsl)3:55:34 
244Simon Potzkai (Www.Xc-Riders.De)3:55:51 
245Alexander Hoffmann (Www.Xc-Riders.De)3:55:51 
246Markus Schwab3:56:14 
247Karim Bohn3:56:24 
248Peter Bixe (Hansens Icecream)3:57:10 
249David Glez Fdez-Polanco3:57:47 
250Richard Kelt (Foursquare Racing)3:57:55 
251Daniel Franke (Team Energysource)3:59:55 
252Axel Kienberger (Team Wsb)4:00:13 
253Erich van Tol4:00:22 
254Hamish Bingley (Ben Hayward Cycles, Cambridge)4:00:55 
255Thorsten Rietze (MTB Verein Zierenberg E.V.)4:01:52 
256Manfred Berktold (Team Bad Hindelang)4:03:03 
257Markus Weinknecht (Team Empower)4:03:06 
258Dieter Roman4:03:21 
259Frank Prußat (Www.Hundepfoten-In-Not.De)4:04:13 
260Benedikt Bächtold4:05:11 
261Thomas Zand (Bike + Run Salzburg)4:05:48 
262Peter Ahnert (MTB-Racing Zschopau)4:08:20 
263Daniel Spiess (Tssc 07)4:08:39 
264Guido Cabak (Bad Bikers MTB Sport)4:09:00 
265Lieven van Riet (Team Waas)4:09:08 
266Cristian Santucci4:09:59 
26712044:11:24 
268Benjamin Menche (Team Skoda Pabst)4:11:32 
269Michael Adams4:12:54 
270Thomas Röttele (Www.Xc-Riders.De)4:13:03 
271René Freystedt (Höhenmeterhelden Murnau)4:14:18 
272Vaclav Aubrecht4:14:25 
273Moritz Schlösser4:14:48 
274Remo Fankhauser (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)4:16:29 
275Julian Knapp (Mountainbike Bergstrasse)4:16:43 
276Michael Festerling (Bad Bikers)4:16:52 
277Ralf Gehrmann (Team Rewe)4:17:12 
278Gerhard Bernegger (Bike + Run Salzburg)4:17:14 
279Axel Horner4:18:09 
280Artur Wall (Kraft Des Fuchses)4:19:25 
281Steffen Zander (Team Vinschbike Hannover)4:20:31 
282Albert Preinesberger (Craft And Friends)4:20:40 
283Marc Lesch (Dr. Dragon Racing)4:21:15 
284Yves Desmet (26 Inch Collective)4:21:41 
285Morten Christensen (Svendborg Mountainbike Klub)4:21:44 
286Patrick Schärer (Jurabikemarathon.Ch)4:21:51 
287Chris Mannel4:22:48 
288Michael Schwarz (Mb Team Hopfen)4:23:35 
289Gerton Meijerink (Mbc Bar End)4:25:16 
290Aniello Bove4:25:42 
291Roel Bakker (Team Flatland)4:26:14 
292Patrick Kötschau (Moooove Racingteam)4:26:47 
293Marino van Buren (Mountain Fighters)4:27:26 
294Juergen Jansen (Team Jj)4:31:07 
295Mike Bandke4:33:45 
296Florian Sergl (O-Town Racing-Team)4:34:17 
297Mirko Conrad4:34:57 
298Sven Gaidies4:36:34 
299Philipp Arnold (MTB-Racing Zschopau)4:37:08 
300Alessandro Borgarelli4:37:45 
301Harold Tijssen (Last Gear Easyriders)4:38:39 
302Marco Reiter (Die 5 Freunde)4:38:52 
303Joost Hagendoorn4:38:57 
304Jasper Lub4:38:58 
305Sven Lattermann (Tssc 07)4:40:55 
306Bram Enkels4:41:17 
307Stefan Loibl4:42:17 
308Anders Drivsholm (Åmk)4:44:37 
309Markus Biersack4:45:42 
310Sebastian Ickler (Bike Team Thüringen)4:46:39 
311Hubertus van Mullekom (Team Waas)4:47:26 
312Torsten Krüger (Www.Teuto-MTB.De)4:47:55 
313Gabriel Moniz (Joao From Hell (Wow))4:50:04 
314Gasbjerg Torbjorn (Pronghorn Racing-Team)4:50:38 
315Michael Horn (Team Sport Manhard Pfronten)4:51:03 
316Arnold Leidner (Ibc Dimb Racing Team)4:52:50 
317Mario Herpich (Team Oberfranken / Komdsl)4:55:20 
318Ralf Martin4:55:36 
319Alexander Diehl (Mountainbike Bergstrasse)4:56:12 
320Holm Hofmann4:56:58 
321Ronnie Obermüller (Team Modi-Craft)4:56:59 
322Anton Hansen (Team Classic Poker)4:58:00 
323Richard Dyer4:58:04 
324Nico Bonanni5:00:25 
325Sven Berghmans (Limar)5:03:18 
326Reiner Naak (Running Wheels Göppingen)5:03:53 
327Allan Lyngholm (Team Anneberg)5:04:00 
328Marc Jansen (Limar)5:04:43 
329Tom van Mieghem (Team Waas)5:04:45 
330Peter Degn5:06:43 
331Thomas Spreitzer (Nora Racing Team)5:08:18 
332Herbert Sopracolle (Die 5 Freunde)5:08:32 
333Andre Forster (Radhaus Ansbach)5:08:39 
334Johan Kilander5:09:02 
335Franz Wassermann (MSC Wiesenbach)5:09:35 
336Lars Johansen (Johansen)5:10:21 
337Fabian Schönenberger5:10:50 
338Manuel Neher5:11:02 
339Matthias Knoll (Raceteam RadleCK Mering)5:11:47 
340Richard Spierings5:12:35 
341Anton Steinhart (Raceteam RadleCK Mering)5:12:47 
342Tom Kuiper5:12:48 
343Simon Green (Foursquare Racing)5:14:30 
344Thorsten Müller (MTB Verein Zierenberg E.V.)5:15:11 
345Thomas Freissler  
346Christian Ruhs5:15:27 
347Michael Dodl (Team Sport Manhard Pfronten)5:15:33 
348Manuel Giudici (Team Modi-Craft)5:16:39 
349Allan Broholm (Team Anneberg)5:16:46 
350Tim Gasseling (MTBvd)5:16:57 
351Giel Muller5:17:16 
352Thomas Esser (Rrc Düren)5:17:23 
353Reto Arnold (Team Ryton Station)5:17:46 
354Martin Paffenholz5:20:15 
355Anders Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)5:20:34 
356Mathew Williams (Foursquare Racing)5:22:31 
357Kai Dosdall5:22:50 
358Matthias Hemberger (Lokomotive Verbier)5:24:58 
359Thomaspeter Hillebrand5:25:00 
360Alexander Metzger (Energie Südbayern Race Team)5:25:21 
361Thomas Thum5:26:43 
362Michael Wittmann (Zens And Friends Racing Team)5:30:38 
363Claus Rosenlund Christensen (Åmk)5:31:47 
364Daniel Seipp (Craft - Rocky Mountain)5:35:47 
365Christian Warken5:37:19 
366Frank Spierings5:38:19 
367Peter Nejsig5:39:53 
368Jens König (Ferienpark Oberwiesenthal)5:41:11 
369Arnold Asmussen (Raceteam RadleCK Mering)5:43:23 
370Michael Schön (Kesselreiter)5:43:28 
371Pavel Rozanov (Pressenter)5:44:22 
372Heiko Böck5:45:10 
373Kai Ander (Team Fahrrad Xxl)5:47:16 
374Thomas Bleibaum5:52:51 
375Marc Richter (Team Ryton Station)5:55:03 
376Pierre van Veldhove5:57:46 
377Stefano De Marchi (Mx World Championship Veneto 2011)5:58:43 
378Christian Trummer (Bikecenter Schager)6:04:24 
379Niels Kossen (Team Flatland)6:05:39 
380Sascha Brand (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)6:05:42 
381Daniel Sinner6:05:53 
382Nils Friedrich (Kesselreiter)6:09:16 
383Gerhard Pickl6:11:16 
384Rico Ergenzinger6:13:29 
385Per Anders Ifarness6:16:02 
386Santiago Diaz Bueno6:18:39 
387Daniel Werhahn6:20:35 
388Maarten Broek6:21:16 
389Hans Geubbelmans6:22:06 
390Patrick Jahnke (Nuernbike)6:24:09 
391Felix Schweckendiek6:24:22 
392Stefan De Greiff6:28:54 
393Kim Prehn-Jakobsen (Team Kildemoes)6:30:36 
394Tobias Dorsch6:36:00 
395Mathias Gugg6:36:04 
396Raymon Heythuysen (Velociped)6:37:41 
397Remo Kirpeit6:38:33 
398Pierre Kluge6:46:22 
399Urs Pietsch (Team Felt Ötztal X-Bionic)6:48:23 
400Mikael Dalum (Team Gedved)6:48:39 
401Markus Stille (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)6:56:30 
402Christian Schmidt (Www.Hundepfoten-In-Not.De)6:57:18 
403Niels Mayer (Asses Of Fire)6:59:33 
404Lorendz Boom (Team Flatland)7:02:30 
405Yuri Rombouts7:03:32 
406Henrik Mühlbradt (Boc)7:04:30 
407Andreas Walter (MSC Wiesenbach)7:05:42 
408Dennie Rombouts7:12:14 
409Ronald Kontek (Turnbeutelvergesser)7:12:37 
410Peter Schlichting (Team2Race)7:15:17 
411Robert van Woerkum7:15:57 
412Phillip Johnson (RSV Seeheim)7:16:59 
413Peter van Rees (Team Flatland)7:18:25 
414Peter Tochtermann (Mountainbike Bergstrasse)7:20:53 
415Peter Müller (Schneider Bike Team)7:21:41 
416Frank Kjaerhus (Team Anneberg)7:22:06 
417Filip Bohlin (Los Degos Congregados)7:23:09 
418Markus Neese (Oxbike / Chillmaster)7:23:41 
419David Abad Siguero (Bikepobla)7:26:42 
420Oliver Bergmann7:26:45 
421John De Baets7:30:13 
422Benjamin Freygang (Oxbike / Chillmaster)7:30:57 
423Jacco Zoer (Bbb Team)7:35:11 
424Georg Keutzer7:36:37 
425Carsten Gucinski (Kesselreiter)7:38:14 
426Tim Lorkowski (Die 5 Freunde)7:42:01 
427Andreas Suttner7:42:22 
428Olle Gerdtman7:43:26 
429Daniel Waschkowski (Ibc Dimb Racing Team)7:46:00 
430Kendy Melchior (Ferienpark Oberwiesenthal)7:47:00 
431Tom Häckel (Ferienpark Oberwiesenthal)7:47:02 
432Karsten Kraechter7:48:27 
433Marco Seibel (X-Sport Kastellaun)7:50:31 
434Christian Fung (Riding For Hope)7:50:43 
435Ralph Grube7:51:27 
436Troels Risom (Air Alsie)8:03:22 
437Roel De Cleen (Team Waas)8:03:40 
438Alex Perez8:04:50 
439Jesus Velazquez Lojo8:04:55 
440Abraham Parga Garcia8:06:09 
441Christian Burdess (Foursquare Racing)8:06:55 
442Torsten Lickfeld8:10:56 
443Johannes Wichert8:14:45 
444Henrik Nielsen8:15:38 
445Alexander Marsch8:23:06 
446Kristofer Håkansson (Los Degos Congregados)8:23:24 
447Martin Savelkoel (Last Gear Easyriders)8:27:25 
448Christian Schädtler (Team Wsb)8:31:24 
449Jörg Altemeier8:42:21 
450Peter Stilling (Air Alsie)8:42:37 
451Tom Baker8:44:46 
452Martin Conzelmann (Www.Xalps.De)8:54:27 
453Martin Hougs9:07:37 
454Michael Muschik (Tune)9:21:00 
455Nico Leppmeier9:23:25 
Women general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pia Sundstedt (Craft - Rocky Mountain)9:54:17 
2Sally Bigham (Topeak Ergon)0:15:43 
3Milena Landtwing (Centurion-Vaude)0:22:02 
4Andrea Kuster1:00:06 
5Hanne Troennes1:05:55 
6Rikke Kornvig1:12:41 
7Verena Krenslehner (Conway Racing Team)1:23:41 
8Patrizia Wacker (Tiroler Zugspitz Arena)1:24:54 
9Martina Miessgang (Mountain Heroes)1:34:46 
10Natascha Binder (Felt Ötztal X-Bionic)1:39:30 
11Linda Wibe Larsen (Team Merida/Grimstad Sk)1:46:58 
12Kristin Aamodt (Frikransen/ Statoil)1:47:13 
13Ann-Dorthe Lisbygd (Team Eleven/Radon)2:00:35 
14Nina Brenn2:01:09 
15Andrea Scharrer (Rsc88 Regensburg)2:06:56 
16Veronika Weiß2:11:53 
17Andrea Tasser2:20:17 
18Heather Holmes2:22:54 
19Sandra Wöhning2:29:49 
20Sabine Halkes2:32:01 
21Martina Stoiber (Rsc88 Regensburg)2:33:44 
22Ilona Meter2:37:42 
23Eva Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)2:46:00 
24Claudia Potratz (Moooove Racingteam)2:50:00 
25Konny Fabian (Mountainbike Bergstrasse)2:59:11 
26Monika Rüther (Team Burn Baby)3:09:12 
27Sonja Wimmer (Craft-Nora Racing Team)3:10:29 
28Nicole Marcec (Velociped)3:20:28 
29Ellen Blome (Craft And Friends)3:26:36 
30Marie Skofteland Birte3:27:50 
31Eline Romundgard Inger (If Froy)3:27:55 
32Margit Schütz (Nora Racing Team)3:31:45 
33Claudia Langer (Craft And Friends)3:38:04 
34Sheena Wallace (Pronghorn Racing-Team)3:38:46 
35Nelia Fuchs (Team Burn Baby)3:40:09 
36Susanne Füßinger (Team Wsb)3:40:46 
37Elisabeth Opp (Scott / Light-Lounge MTB Racing Team)3:42:07 
38Heike Warmuth (Moooove Racingteam)3:43:34 
39Bettina Bubeck (Sg Stern Stuttgart Competition)3:45:51 
40Silke Pokrop (Craft And Friends)3:46:35 
41Marion Hemmerling (Team Energysource)4:04:53 
42Barbara Lebutsch4:14:35 
43Susanne Rathgeb (Craft - Rocky Mountain)4:16:13 
44Simone Schubert (Veloteam Landshut)4:24:35 
45Cornelia Mainka (Ferienpark Oberwiesenthal)4:25:07 
46Christine Braun4:33:57 
47Susanne Jährling (Team Riival)4:36:18 
48Nancy Gasperini (Vv Tooltime Preizerdaul)4:53:13 
49Sissel Pedersen (Stovnerkameratene)4:59:34 
50Sara-Diane Gorges (Craft - Rocky Mountain)4:59:35 
51Bea Frass (Craft And Friends)5:26:05 
52Anja Peters5:26:42 
53Angela Wendler5:32:22 
54Raquel Walty (Joao From Hell (Wow))5:33:19 
55Susanne Gutjahr5:35:50 
56Katja Schmidt (Team Fahrrad Xxl)5:36:38 
57Ira Korsten5:36:48 
58Therese Svarte (Varanger Sportsklubb)5:41:51 
59Brit Brustveit (Sandnes Sk)5:43:46 
60Petra Prins (Mbc Bar End)5:43:58 
61Béatrice Friedli (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)5:54:56 
62Lise Kronborg (Team Anneberg)5:56:47 
63Jennifer Stratmann (Turnbeutelvergesser)5:59:23 
64Raffaela Hoffmann (Team Burn Baby)5:59:33 
65Tanja Oswald6:00:22 
66Kerstin Kindler (Garmin & Friends)6:02:22 
67Gudrun Graichen6:10:51 
68Katja Weishaupt (Rsc88 Regensburg)6:11:39 
69Annette Roschke6:14:42 
70Marlène Suter6:14:43 
71Sigrid Poullie (Velofreunde Großwelzheim O5)6:15:46 
72Lea Tochtermann (Mountainbike Bergstrasse)6:18:49 
73Claudia Schalk6:25:42 
74Kathy Rapelius6:28:49 
75Michaela Salzgeber (Craft - Rocky Mountain)6:31:05 
76Emma Czekay Frauke6:36:38 
77Iris Mandelid6:46:40 
78Pascal van Eerden (Team Axpas)6:50:53 
79Simone Hawlik6:53:51 
80Simone Springer (Fuhneschnucken)7:33:15 
Master men general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carsten Bresser (Craft - Rocky Mountain)9:23:30 
2Hans Grasegger (Garmisch-Partenkirchen)0:05:28 
3Lars van der Sloot0:07:13 
4Holger Sievers (Conway Racing Team)0:11:26 
5Heinz Zörweg (Factory Team Cube)0:19:13 
6Arild Christophersen (Team United Bakeries)0:20:52 
7Bernd Demmeler (Craft - Rocky Mountain)0:32:19 
8Andreas Pircher (Tiroler Zugspitz Arena)0:32:49 
9Christian Frick (Scott Rebel Tegernsee)0:35:18 
10Enric Ramoneda (Tupedala)0:44:09 
11Hans Planckaert (Smart Cycling Team)0:44:17 
12Robert Hotter (Craft-Nora Racing Team)0:45:22 
13Andreas Bühler (Team Capic)0:50:44 
14Gunter Ooms (MTB Heylen)0:55:49 
15Walter Perkmann (Asc Sarntal/Rad)0:58:05 
16Wil Baselmans (Peerkes Bike Team)1:01:15 
17Helmut Plößl (Team Plößl)1:04:26 
18Ole Kristian Sorland1:05:44 
19Hannes Seeber (Tiroler Zugspitz Arena)1:08:40 
20Josef Steurer (MTBc Langenegg)1:10:30 
21Zoran Radosavljevic (Reiter Cycle Team)1:17:39 
22Marco Gottesmann (Team Bad Steben)1:20:28 
23Peter Vas (Merida Team Cst Hungary)1:24:21 
24Thomas Heuler (Radhaus Ansbach)1:25:35 
25Hubert Witting (Team Kaffee Paula Mittenwald)1:25:49 
26Jürgen Nußbaumer1:27:23 
27Paul Heylen (MTB Heylen)1:27:26 
28Günter Sandmann (Moooove Racingteam)1:28:10 
29Thomas Gipperich (RSV Sonthofen)1:29:52 
30Rolf Vetter (Bike Action)1:30:27 
31Oliver Gehrking (Team C14)1:30:33 
32Bernd Michalke (Craft And Friends)1:30:53 
33Stefan Böhm (Team Oberfranken / Komdsl)1:32:12 
34David van der Stockt1:37:40 
35Alex von Euw (Tröhler)1:38:07 
36Jörg Kufel (Team Bischofsheim/Rhön)1:38:09 
37Hans-Jürgen Stauber (Extreme Moonrider)1:39:07 
38Volker Stegner (Team Oberfranken / Komdsl)1:39:34 
39Henrik Mærkedahl1:39:55 
40Ralf Markert (Team Sv Lauertal Burglauer)1:39:57 
41Wilfried Plengemeyer (Team C14)1:41:29 
42Stephan Kühnel1:45:15 
43Jörg Schrod (U3 Hohemark / Rv Sossenheim)1:47:05 
44James Rutherford (Sigma Elektro Gmbh)1:50:29 
45Andreas Wacker (Bremer Radkurier)1:51:08 
46Helmut Hauer1:51:41 
47Ottmar Paulus (MSC-Wiesenbach)1:51:56 
48Stefan Koch (Team 11Schweiz)1:52:08 
49Thomas Jäger (Univega Pro Cycling Team)1:53:14 
50Clemens Huber1:54:05 
51Jörg Fiedler (Team Riival)1:55:17 
52Christian Wurm (Bike + Run Salzburg)1:55:31 
53Volker Pylarski (Team Riival)1:56:04 
54Sergio Spalletta (I Gladiatori)1:56:23 
55Gerhard Hüther (Team Sv Lauertal Burglauer)1:56:39 
56Michael Brinkmann (Bremer Radkurier)1:58:33 
57Robert Kennerknecht1:59:15 
58Ivan Heylen (MTB Heylen)2:00:05 
59Frank Donnerstag2:00:30 
60Norbert Geisler2:01:39 
61Pascal Wenzel2:03:29 
62Peter Wortmann (Zens And Friends Racing Team)2:03:49 
63Sascha Jaumann2:04:06 
64Walter Schmitz (Funsport)2:04:08 
65Oddvar Sether (Tvk)2:04:32 
66Steffen Domay2:05:56 
67Giancarlo Di Virgilio (I Gladiatori)2:10:07 
68Vladimír Paudera2:10:38 
69Andreas Trapp2:11:38 
70Flemming Therkelsen (Hansens Ice Cream)2:12:57 
71Matthias Messmer (Www.Xc-Riders.De)2:13:55 
72Björn Glüsing (Team 14.30)2:16:07 
73Andreas Klein (Rrc Düren)2:16:51 
74Manfred Klinner (Laktatexpress.De)2:17:54 
75Dirk Baert2:19:56 
76Frode Wassås (Sportsklubben Rye)2:22:30 
77Jon Gravdal (Team United Bakeries)2:22:46 
78Michael Lella (Craft And Friends)2:22:55 
79Christian Drews (Rsc88 Regensburg)2:23:52 
80Rayk Pothmann2:24:38 
81Martin Staiger2:25:05 
82Nils Ehrke (Riding For Hope)2:26:03 
83Guido Culino (Rslc Holzkirchen)2:27:01 
84Martin Hönigsberger (Elektrotechnik Körrer)2:27:29 
85Walter Hillringhaus (Raceteam RadleCK Mering)2:30:40 
86Mario Rembold (Rsc88 Regensburg)2:31:01 
87Walter Stohl2:34:33 
88Geert Keuppens (Mountain Fighters)2:34:37 
89Rolf Schmitt (Mountainbike Bergstrasse)2:35:51 
90Uwe Östringer2:37:06 
91Andreas Köhler2:37:09 
92Arthur van Wezel (Peaplastics)2:38:48 
93Carlos van Wanrooij2:38:51 
94Rudi Schulz (Sg Stern Stuttgart Competition)2:39:44 
95Thomas Heldt (Raceteam RadleCK Mering)2:40:04 
96Ilan Rosenblat (Galillee Cyclist)2:40:27 
97Sven Friedrich (Team Vogtland Bike Schöneck)2:41:45 
98Tobias Böhm (Lokomotive Verbier)2:45:04 
99Arjan Kampf (Last Gear Easyriders)2:45:26 
100Frank Salzsiedler2:48:21 
101Klaus Wippersberger (Nora Racing Team)2:48:31 
102Mark Lauzon2:48:47 
103Kris Maris (Team Bikeaholics)2:49:08 
104Hansjörg Bosler (Team Energysource)2:49:53 
105Guido Raymann (Bejan-Ghost)2:50:16 
106Wim Dusseldorp (Motkinne)2:51:24 
107Sandro Calcatelli (I Gladiatori)2:51:39 
108Pascal van de Velde (Team Bikeaholics)2:51:57 
109Hans Leek (Bike Action)2:52:56 
110Jochen Preuß (Höhenmeterhelden Murnau)2:53:03 
111Frank Pohl (Reinigung Technik Frank Pohl)2:53:26 
112Peter Ludwig (Mr. Bike)2:56:01 
113Johannes Schöllhuber2:57:06 
114Jiri Kopecek (Ski Paudera)2:58:25 
115Bert Hergenhahn (MTBc Wehrheim)3:00:11 
116Thomas Hechler3:00:36 
117Thomas Schürer3:00:49 
11812033:00:52 
119Björn Krause3:01:02 
120Martin Hirsch (Team Ride4Fun)3:03:22 
121Volker Eckert (Rsc88 Regensburg)3:04:03 
122Joachim Buhleier (Rsc Groß- Umstadt)3:04:04 
123Hubert Huber3:05:25 
124Frank Bischof (Team Sv Lauertal Burglauer)3:05:36 
125Thilo Hahn (MTBc Wehrheim)3:05:52 
126Andreas Raabe3:06:35 
127Jose Antonio Pravia Fernandez3:10:44 
128Markus Angstwurm (Team Energysource)3:11:08 
129Björn Büdenhölzer (Team C14)3:11:38 
130Sepp Gschwendtner (Redheads Team)3:12:08 
131Albert Rundel (Albrad Featuring Killertal Rider)3:13:10 
132Uwe Altenberend3:13:58 
133Alfred Schönemann3:15:12 
134Andy Salminger (Craft And Friends)3:15:12 
135Dietmar Waser3:15:42 
136Roland Fischer (Team C14)3:18:19 
137Thomas Kallwitz (Extreme Moonrider)3:18:59 
138Andreas Bluska (Racebiker.At)3:19:36 
139Thomas Dusel (MTB Südbaden)3:20:12 
140Thomas Edthaler (Rsk-RSV Freilassing)3:21:23 
141Hubert Niessl (Rsc88 Regensburg)3:21:35 
142Hansjürgen Horn (Team Oberfranken / Komdsl)3:22:38 
143Eckhardt Münch3:22:54 
144Christian Stabell Eriksen3:24:46 
145Albert Grashuber (Tune)3:29:46 
146Markus Fabian (Mountainbike Bergstrasse)3:29:49 
147Enrique Alonso Gonzalez (Bikepobla)3:30:29 
148Albrecht Dietze3:30:45 
149Jörg Buggenhagen (Spinning Weelz)3:30:48 
150Dan Simonsen Carsten (Cm Hojfyn)3:33:13 
151Marc Schneider (Team Westerwald)3:34:11 
152Magnus Blegen3:34:31 
153Peter Ohlsson (Trek Sweden)3:34:56 
154Michael Staiger (Team Modi-Craft)3:34:57 
155Dirk Breitenladner (Campana-Geax-Scott)3:35:16 
156Hermann Wagensail (Extreme Moonrider)3:35:25 
157Volker Hess (Craft And Friends)3:37:41 
158Rolf Regener3:39:09 
159Steffen Barth3:41:56 
160Martin Schneider (Team Modi-Craft)3:43:02 
161Vadim Malakhovskiy (Pressenter)3:43:09 
162Guido Kunze (Craft And Friends)3:43:09 
163Manuel Setz3:43:57 
164Thomas Zühlke (Bikepiraten)3:46:27 
165Martin Lundblad3:46:36 
166Christoph Baumann3:47:08 
167Jörg Danner (Team Rote Nasen)3:47:29 
168Steffen Blattert (Probst Racing Lauffen)3:47:31 
169Eckhard Nehring3:48:00 
170Ralf Kühnapfel (Www.Hundepfoten-In-Not.De)3:48:26 
171Heiko Eckstein (Skoda Pabst)3:49:47 
172Henrik Kragh (Slagelse MTB/Handelsbanken)3:50:30 
173Santi Pajarols Font (Starbike)3:53:43 
174Roel Tubée (Velociped)3:53:44 
175Duschan Kovac3:53:45 
176Stefan Stuefer3:55:01 
177Roman Lomasov (Pressenter)3:56:17 
178Hans-Leo Zöller (Team Westerwald)3:56:27 
179Marco Carnevale (I Gladiatori)3:58:05 
180Peter Vekslund (Team Ride4Fun)3:58:42 
181Martin Hunold (Team11Schweiz)4:02:55 
182Andreas Hanke (Redheads Team)4:03:01 
183Achille Stoppani (I Gladiatori)4:03:53 
184Roger Meihost (Craft - Rocky Mountain)4:04:40 
185Patrick Schmid (Www.Xc-Riders.De)4:05:28 
186Rudolf Muhl (Team Westerwald)4:05:51 
187Thorsten Röttgers (Craft - Rocky Mountain)4:07:57 
188Marc Faber (Vv Tooltime Preizerdaul)4:09:00 
189Sandor Kocsis4:10:39 
190Karsten Dyhrberg Nielsen (Team Ride4Fun)4:10:43 
191Karsten Altenhoff4:11:24 
192Wolfgang Wetzel (Albrad Featuring Killertal Rider)4:11:45 
193Stefan Kaiser (Fitline Team Monheim Am Rhein)4:14:12 
194Alois Greven (Campana-Geax-Scott)4:14:57 
195Georg Miller (MSC-Wiesenbach)4:17:33 
196Klaus Dreyer (Lokomotive Verbier)4:18:41 
197Markus Kolb4:18:50 
198Jeroen Spijkerman (Limar)4:19:11 
199Markus Weibel4:19:49 
200Huub Kools (Limar)4:19:58 
201Jaume Porta (Starbike)4:20:15 
202Dirk Gerhold (Campana-Geax-Scott)4:20:23 
203Mirko Weinandy4:20:24 
204Patrick Peeters (Limar)4:20:41 
205John Jensen4:21:14 
206Kirschten von (Höhenmeterhelden Murnau)4:22:00 
207Lars Duus4:22:06 
208Stefan Fritz (Not & Elend)4:23:42 
209Waldemar Gutwinski4:26:29 
210Thomas Schierle4:26:40 
211Hartmuth Hermer4:27:30 
212Hannes Schierle4:28:39 
213Peter Bundschuh4:30:13 
214Peter Zott (Craft And Friends)4:30:29 
215Stefan Ippendorf (Campana-Geax-Scott)4:30:42 
216Bernhard Wallner (Die 5 Freunde)4:31:01 
217Wolfgang Hofstetter (Hartkaiser Buam)4:32:02 
218Thomas Fischer (Deam Bratwurscht)4:33:01 
219Jörg Rummeni4:34:36 
220Peter Versweyveld4:34:52 
221Thomas Klein (Team Westerwald)4:35:46 
222Stefan Achilles (Bike Team Sonthofen)4:36:19 
223Reiner Ploem (Craft And Friends 2.Garde)4:36:30 
224Rasmus Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)4:37:30 
225Daniel Borklund (Fanfiluca)4:40:03 
226Fredrik Lingvall (Sk Rye)4:41:26 
227Pietro Bettanini4:43:27 
228Urs Grendelmeier4:44:37 
229Martin Crone4:44:39 
230Norbert Weitz (Team 14.30)4:46:40 
231Timo Rokitta (Team Rewe)4:49:16 
232Markus Seifert4:49:53 
233Andreas Reinecke4:51:15 
234Jürgen Hoffmann (Albrad Featuring Killertal Rider)4:53:20 
235Oliver Burtchen (Heiko#S Radschuppen)5:01:25 
236Robert Frießnegg5:02:12 
237Wolfgang Bourges5:02:30 
238Frank Braun5:03:12 
239Jan Duyck (Extreme 24/7)5:03:23 
240Mads Pallisgaard (Pallis Team)5:05:32 
241Gerald Strasser (Bikepiraten)5:07:44 
242Bernhard Müller (Bikepiraten)5:12:10 
243Bjarne Larsen5:15:59 
244Thomas Ascheberg5:16:12 
245Schytte Olsen Steen5:16:41 
246Jürgen Hummel (Divelo)5:22:00 
247Elmar Nieswand (Turnbeutelvergesser)5:27:52 
248Saso Cosic5:28:01 
249Stephan Oberprieler (Rrv-Inntal E.V.)5:29:06 
250Horst Wolf5:29:13 
251Frank Rautenberg (Isar-Rider)5:29:31 
252Ekkard Schnedermann (Raceteam RadleCK Mering)5:31:34 
253Thomas Schwald5:32:16 
254Christoph Brunner5:32:17 
255Johan Foubert (Team Bikeaholics)5:35:14 
256Martijn Zandvliet5:35:41 
257Mikael Andersson5:36:08 
258Thomas Hebbel (MTBc Wehrheim)5:36:31 
259Martin Surmont5:37:09 
260Thomas Wegmann (Team Riival)5:38:05 
261Frank Mueller5:41:33 
262Frank Kunold (MTB Verein Zierenberg E. V.)5:41:42 
263Mathias Bolter5:42:22 
264Peter Lefebvre5:48:01 
265Thomas Hensing5:50:29 
266Raimonds Romanovskis5:52:23 
267Andreas Buchberger5:52:45 
268Michael Grünert (Team 11Schweiz)5:53:11 
269Tom Schwieger5:56:46 
270Michel Emmenegger5:58:33 
271Michael Hampel (Garmin & Friends)5:59:17 
272Michael Stejskal6:06:00 
273Christian Reinike6:06:41 
274Michael Brunner6:07:37 
275Patrick Faust6:08:41 
276Peter Hübner6:09:21 
277Thomas Nachtigall6:09:51 
278Rainer Mümmler (Fanfiluca Bikestyle)6:11:26 
279Torsten Zenkner (Bike Team Thüringen)6:15:13 
280David Alvarado6:16:38 
281Volker Zaborowski (Amc Rodheim-Bieber)6:16:54 
282Andrea Matellicani6:18:22 
283Alexander Wobst (Kesselreiter)6:19:37 
284Falk von Pidoll6:22:06 
285Björn Boschert (Team Rückenwind)6:22:17 
286Marek Jagos (Team Bischofsheim/Rhön)6:22:57 
287Martin Geyer6:23:15 
288Marko Lösch (Team Rückenwind)6:23:37 
289Guy Weber6:28:22 
290Dieter Schönweitz (Garmin & Friends)6:28:47 
291Freddy Bau6:33:28 
292Bert Kromkamp6:36:21 
293Ruslan Kuryatkov (Velopolitech)6:36:35 
294Harald Culino (Kölsch-Team)6:37:35 
295Manuel Pardo (Mipaloska Drt)6:38:38 
296Thomas Häckler (Team Allgäu)6:38:39 
297Ignacio Pardo (Mipaloska Drt)6:39:33 
298Dieter Stowasser (Team Allgäu)6:39:40 
299Jan Verhaar (Last Gear Easyriders)6:39:47 
300Bouw Hansen Soren6:40:00 
301Kenneth Filskov Olsen6:41:27 
302Erik Schwulera6:41:31 
303Harald Hecht (Running Wheels)6:42:29 
304Dirk Stock6:45:32 
305Emile Manders (Bbb - Team)6:46:47 
306Markus Roeder6:48:18 
307Peter Schremmer6:49:19 
308Herbert Bikker6:51:34 
309Anton Sieber (MSC-Wiesenbach)6:52:33 
310Torben Kolind6:52:35 
311Jürgen Beck (Riding For Hope)6:52:49 
312Stefan Weiß6:53:01 
313Christian Birle6:53:37 
314Frank Richardon (BlaCK Forest Ultra Bike)6:54:23 
315Ian Wakefield (Fast Or Furious)6:54:29 
316John Arne Beien6:54:59 
317Juergen Reeb (Team Pfälzer Land)6:55:21 
318Vladimir Berezovski (Nds Cycling)6:56:34 
319Andreas Görtler6:57:41 
320Jörg Krautwurst6:58:43 
321Jan van Dijk7:01:13 
322Hjalmar Skovholm Hansen7:01:59 
323Detlef Peuser7:02:14 
324Trond Lundeby (Stovnerkameratene/Ergogroup)7:03:27 
325Adalbert Kramer7:04:56 
326Stephan Schwarte7:04:57 
327Andreas Hosp7:06:04 
328Thomas Hartmann7:07:16 
329Ferdinand Ettl (Energie Südbayern Race Team)7:08:00 
330Ralf Zander7:16:55 
331Axel Bertle (Team Sport Manhard Pfronten)7:18:07 
332Harry Liedtke7:18:07 
333Alberto Valle Frias7:21:02 
334Axel Sman (Team Axpas)7:21:35 
335Ralf Schwarz (MTB Verein Zierenberg E.V.)7:23:56 
336Thomas Kovacs7:25:14 
337David Rolain7:25:32 
338Christian Hessing (Garmin & Friends)7:27:24 
339Rainer Gärtner (Team Stellwag)7:27:33 
340Hermann Dübendorfer7:28:14 
341Thomas Winter (Bonsai-Bikes)7:28:20 
342Peter Aust (Bonsai-Bikes)7:30:12 
343Ron van Westrenen (Facd)7:31:26 
344Marcel Schouten (Facd)7:31:49 
345Danny De Bouw (Team Waas)7:33:30 
346Michael Lenze7:36:17 
347Oliver Liedtke7:40:19 
348Thomas Kempf (2Tk)7:43:24 
349Steffen Otto (Fahrrad Xxl - Craft)7:49:56 
350Thomas Röhr7:51:22 
351Michael Springer (Fuhneschucken)7:54:59 
352Stephan Hötger7:59:22 
353Helmut Baier8:03:05 
354Roberto Boezi8:07:41 
355Stephan Stählin (MSC Wiesenbach)8:09:57 
356Ralf Schröter (Fahrrad Xxl - Craft)8:11:45 
357André Walter (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)8:19:01 
358Andreas Müller (Ibc Dimb Racing Team)8:23:11 
359Kim Kristensen8:24:56 
360Peter Boye8:25:03 
361Markus Tomanek (Team Rewe)8:36:38 
362Jürgen Wimmers8:40:14 
363Gebhard Lang (Tune)8:41:10 
364Dirk Schaefer (Team Rewe)8:55:16 
365Christian Rotzler (Air Alsie)9:14:03 
Senior master men general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Werner Höppenger (Tiroler Zugspitz Arena)10:19:32 
2Milan Spolc (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:02:52 
3Olav Tronnes0:11:40 
4Ferdinand Ganser (Craft - Rocky Mountain)0:21:28 
5Max Pritzl (Team Haibike Bikerbahnhof)0:25:11 
6Hanspeter Hunziker (Büli Bike Tigers)0:40:21 
7Kurt Schuster (Tiroler Zugspitz Arena)0:41:40 
8Ole Kristian Silseth0:46:32 
9Harald Höhn (Team Oberfranken / Komdsl)0:51:33 
10Uwe Scherzer (Team Vsc Klingenthal)0:51:54 
11Norbert Dreger0:59:30 
12Günter Wittmann (Capic Comfort-Line)1:02:53 
13Terje Larsson (Eiker Ck.)1:04:31 
14Ueli Schürmann (Büli Bike Tigers)1:12:26 
15Pino Ferrari (Büli Bike Tigers)1:17:05 
16Willi Burger (Team Bad Hindelang)1:23:38 
17Arnold Haas (Team Riival)1:24:57 
18Dirk Fleerackers1:35:26 
19Paul Heinzer1:41:36 
20Hans-Tore Stoen1:43:44 
21Jürgen Kohler1:46:14 
22Heinz Puschacher (Rc Arbö Radsport Weichberger)1:52:25 
23Gabor Rusovszki1:54:27 
24Ferdi Koller (Büli Bike Tigers)2:01:38 
25Josef Löffler2:10:06 
26Joachim Oberföll2:10:49 
27Günther Moser2:18:28 
28Sigurd Roeggen (Sk Rye)2:22:38 
29Hans-Jürgen Ammann (Vo Dr Alb Ra)2:27:13 
30Manfred Zehe2:32:01 
31Thomas Reiter (Reiter Cycle Team)2:41:06 
32Wolfgang Hackl2:43:11 
33Burkhard Ziegler (Sg Sparkasse Mainfranken Würzburg)2:47:44 
34Leo Zirkelbach (Team Bischofsheim/Rhön)2:54:02 
35Werner Schick (Team Medi Zen)2:57:23 
36Walter Lauter (Team Bischofsheim/Rhön)2:58:06 
37Christof Heinritz (Zens And Friends Racing Team)2:58:48 
38Reinhard Bichler3:00:16 
39Hartmut Mannherz3:00:23 
40Gisle Langslet3:00:54 
41Markus Lenzen3:02:05 
42Helmut Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)3:07:42 
43Helmut Maier (Bike Team Sonthofen)3:08:08 
44Thomas Bauer3:15:34 
45Soren Rasmussen3:18:36 
46Poul Jensen3:19:09 
47Wolfgang Trick (Sg Stern)3:20:01 
48Niels Pallisgaard3:22:32 
49Torben Iisager (Team Kgb)3:23:28 
50Karl Westermeier (Rrv Inntal E.V)3:29:21 
51Hans Swaans3:31:43 
52Luigino Pagin3:34:26 
53Eberhard Steiner (Esv Bad Bayersoien)3:36:11 
54Werner Wurm (Raceteam RadleCK Mering)3:38:25 
55Holger Hoffmann (Craft And Friends)3:38:33 
56Chris Kemmer3:40:31 
57Thomas Diezel (Team Oberfranken / Komdsl)3:45:45 
58Morten Magnus (United Bakeries 2)3:48:36 
59Josef Happach (Bike Team Sonthofen)3:51:12 
60Wim Rhebergen3:51:50 
61Odin Langslet4:03:52 
62Kurt Poullie (Velofreunde Großwelzheim 05)4:04:33 
63Rolf Schnizler (Team Modi-Craft)4:04:51 
64Christof Schilt (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)4:07:10 
65Jan Vrolix4:07:24 
66Helmut Seidel4:08:23 
67Marten Zeldenrust4:15:12 
68Tony Ditlevsen (Team Odlo/Deuter)4:15:30 
69Franz Pohlhammer (Craft And Friends)4:24:34 
70Frans van Rijn (Vistra Team)4:45:11 
71Rudolf Schweizer (Black-Forest-Ultra)4:57:42 
72Erwin Boelens (24/7-Extreme)5:03:51 
73Franz Götz5:09:28 
74Frank Raschke5:10:44 
75Norbert Schilcher (Team Rewe)5:13:34 
76Gerd Hoehna5:14:27 
77Bernhard Mäntele (Team Riival)5:20:44 
78Elmar Rödel (Team Bouhs Baut)5:24:35 
79Hougs Lind Carsten5:32:54 
80Horst Schwarz (MTB Verein Zierenberg E.V.)5:34:28 
81Walter van Ark (Mbc Bar End)5:35:19 
82Alex Mühlbauer (Mbc Hannover)5:36:58 
83Michael Wessel5:41:19 
84Jan Jansen Willem (Bejan-Ghost)5:41:24 
85Reinhold Schwulera5:42:19 
86Hans Gruber (Rslc Holzkirchen)5:45:57 
87Andreas Pabst (Team Skoda Pabst)5:49:40 
88Klaus Freygang (Oxbike / Chillmaster)5:51:08 
89Hans-Joachim Stein5:53:33 
90Michael Achenbach5:59:34 
91Öyvind Rörslett (Sk Rye/Jernbaneverket Bil)6:02:29 
92Marc Weber6:04:36 
93Heinz Gaidzik (Bike Team Sonthofen)6:08:23 
94Jan-Peter Rudolf (Curry.De)6:08:51 
95Eberhard Haßkerl (Unstrut-Racer)6:09:20 
96Peter van der Velden6:19:03 
97Terje Aandalen6:20:32 
98Fred-Arne Gade6:21:19 
99Piet Bousema6:22:39 
100Hermann Dorner6:23:29 
101Reinhard Mahr6:27:52 
102Rainer Stingl6:28:32 
103Ulrich Hammer (Dav-Summit.Club.De)6:31:12 
104Sef Queis6:31:33 
105Jörg Witzelhofer (Vc Lechhausen)6:32:03 
106Sven Engelbrecht6:35:12 
107Algis Bartaska6:44:09 
108Martin Feldmann (Hafrsfjord 1)6:50:03 
109Klaus-Bernd Kaltegärtner7:15:41 
110Nico van Hemmen7:22:23 
111Jan Ulvesten (Team 100)7:32:56 
112Knut Mostervik (Team 100)7:36:10 
113Michael Gugg7:37:41 
114Erwin Leppmeier7:44:16 
115Peter Polovnikov (Velopolitech)7:44:37 
116Josef Ernst8:03:20 
Back to top