Giacoppo continues fight back with Namurkah criterium win

Witmitz, Van Uden take minor placings

Australian Criterium Champion Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisors) has won his second stage in a row, taking out Monday's Stage 3 criterium in Namurkah.

Giacoppo pipped Sam Witmitz (Budget Forklifts) and Kiwi Roman Van Uden (PureBlack Racing) to extend his overall lead at the Tour of the Murray River by a further nine seconds. The West Australian's main rival in the sprint finishes to date this season, Luke Davison (Budget Forklifts) managed only 12-man across the finish line.

The Genesys outfit rode an aggressive 30-lap race, taking sprint bonuses on all but two of the 11 intermediates with Pat Shaw, Alex Carver and Joel Pearson leading the charge for the Orange Army. Shaw's efforts earned him the award for the stage's most aggressive rider as well as moving him to within one point of GPM Wilson Racing rider Josh Taylor's lead in the Tasco Inland Sprint Championship.

On the final lap, Giacoppo saw an opening on the right-hand side and took his chances as he launched himself to victory,

"Coming into the last corner, I was fifth wheel," he said.

"I went for it and never looked back.”

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)0:34:23 
2Samuel Witmitz (Team Budget Forklifts)  
3Roman Van Uden (PureBlack Racing)  
4Alex Wohler (Team Downunder)  
5Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)  
6Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)  
7Brenton Jones (Genesys Wealth Advisers)  
8Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)  
9Shaun McCarthy (Team Budget Forklifts)  
10Louis Crosby (PureBlack Racing)  
11Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)  
12Luke Davison (Team Budget Forklifts)  
13Edward Bissaker (Jayco-Honey Shotz)  
14Joseph Cooper (PureBlack Racing)  
15Blair Windsor (Team Budget Forklifts)  
16Cameron Peterson (RBS Morgans - ATS)  
17Bradeley Hall (Plan B Racing)  
18Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)  
19Malcolm Rudolph (Drapac Professional Cycling)  
20Peter Thompson (Drapac Professional Cycling)  
21Gordon McCauley (Drapac Professional Cycling)  
22Stuart Shaw (Drapac Professional Cycling)  
23Joshua Harrison (SASI)  
24James Rendall (Swan Hill Rural City)  
25Jacob Kauffmann (Charter Mason - Drapac Development Team)0:00:08 
26Alexander Smyth (Plan B Racing)  
27Luke Parker (Parramatta Race Team)  
28Caleb Jones (GPM Wilson Racing)  
29Evan Hull (Parramatta Race Team)  
30Campbell Flakemore (Genesys Wealth Advisers)  
31Daniel Nelson (Moira Shire)  
32Oliver Kent-Spark (John West Cycling)  
33Luke Ockerby (Team Budget Forklifts)  
34James Boal (John West Cycling)  
35James McCoy (PureBlack Racing)  
36James Hepburn (RBS Morgans - ATS)  
37Harry Carpenter (SASI)  
38Edward White (GPM Wilson Racing)  
39Miles Scotson (SASI)  
40Wade Edwards (Swan Hill Rural City)  
41Amir Rusli (Drapac Professional Cycling)  
42Nicholas D'Ambrosio (Parramatta Race Team)  
43Liam Dove (Plan B Racing)  
44George Tansley (SASI)  
45Peter Loft (Team Budget Forklifts)  
46Alistair Crameri (Swan Hill Rural City)  
47Taylor Gunman (PureBlack Racing)  
48Aaron Donnelly (Jayco-Honey Shotz)  
49Jack Cummings (Parramatta Race Team)  
50Tyler Spurrell (Swan Hill Rural City)  
51Glenn O'Shea (SASI)  
52Fraser Northey (SASI)  
53Chris Beeck (Plan B Racing)  
54Dean Sanfilippo (John West Cycling)  
55Jayden Copp (Team Downunder)  
56Thomas Patton (Parramatta Race Team)  
57James Butler (John West Cycling)  
58Douglas Freeburn (Team Downunder)  
59Henry Morley (Plan B Racing)  
60Andrew Crawley (GPM Wilson Racing)  
61Jay Bourke (Moira Shire)  
62Kane Walker (Genesys Wealth Advisers)0:00:21 
63Alex Edmondson (Jayco-Honey Shotz)  
64Stephen Cousins (Moira Shire)0:00:23 
65Blake Hose (Genesys Wealth Advisers)0:01:08 
66Steven Del Gallo (John West Cycling)  
67Jake Magee (GPM Wilson Racing)  
68Jarryd Jones (Moira Shire)  
69Conor Murtagh (Charter Mason - Drapac Development Team)0:05:40 
70William Draffen (Team Downunder)  
Intermediate sprints - Lap 6 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Caleb Jones (GPM Wilson Racing)2 
3Alex Wohler (Team Downunder)1 
Lap 8 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Samuel Witmitz (Team Budget Forklifts)3 pts
2Peter Thompson (Drapac Professional Cycling)2 
3Alex Wohler (Team Downunder)1 
Lap 10 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)2 
3Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)1 
Lap 12 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)2 
3Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)1 
Lap 14 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Samuel Witmitz (Team Budget Forklifts)2 
3Luke Davison (Team Budget Forklifts)1 
Lap 16 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Peter Thompson (Drapac Professional Cycling)2 
3Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)1 
Lap 18 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edward White (GPM Wilson Racing)3 pts
2Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)2 
3Amir Rusli (Drapac Professional Cycling)1 
Lap 20 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luke Davison (Team Budget Forklifts)3 pts
2Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)2 
3Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)1 
Lap 22 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)2 
3Stuart Shaw (Drapac Professional Cycling)1 
Lap 24 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)2 
3Glenn O'Shea (SASI)1 
Lap 26 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)3 pts
2Caleb Jones (GPM Wilson Racing)2 
3Kane Walker (Genesys Wealth Advisers)1 
Stage awards - Aggressor
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)2 pts
General classification after Stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)3:03:26 
2Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)0:00:13 
3Blair Windsor (Team Budget Forklifts)0:00:16 
4Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)0:00:21 
5Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)0:00:23 
6Joseph Cooper (PureBlack Racing)0:00:28 
7Edward White (GPM Wilson Racing)0:00:29 
8Miles Scotson (SASI)0:00:30 
9Jacob Kauffmann (Charter Mason - Drapac Development Team)  
10Samuel Witmitz (Team Budget Forklifts)0:00:31 
11Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)0:00:33 
12Luke Davison (Team Budget Forklifts)0:00:34 
13James McCoy (PureBlack Racing)  
14Amir Rusli (Drapac Professional Cycling)0:00:35 
15Campbell Flakemore (Genesys Wealth Advisers)  
16Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)0:00:36 
17Chris Beeck (Plan B Racing)  
18James Hepburn (RBS Morgans - ATS)  
19Alex Wohler (Team Downunder)0:00:38 
20Stuart Shaw (Drapac Professional Cycling)0:00:40 
21Roman Van Uden (PureBlack Racing)0:00:42 
22Fraser Northey (SASI)0:00:43 
23Malcolm Rudolph (Drapac Professional Cycling)0:00:44 
24Peter Thompson (Drapac Professional Cycling)  
25Edward Bissaker (Jayco-Honey Shotz)0:00:46 
26Joshua Harrison (SASI)0:00:47 
27Louis Crosby (PureBlack Racing)0:00:48 
28Bradeley Hall (Plan B Racing)  
29James Rendall (Swan Hill Rural City)  
30Brenton Jones (Genesys Wealth Advisers)  
31Gordon McCauley (Drapac Professional Cycling)  
32Shaun McCarthy (Team Budget Forklifts)  
33Cameron Peterson (RBS Morgans - ATS)  
34Caleb Jones (GPM Wilson Racing)  
35Peter Loft (Team Budget Forklifts)0:00:53 
36Alexander Smyth (Plan B Racing)0:00:55 
37Luke Parker (Parramatta Race Team)  
38Glenn O'Shea (SASI)  
39Evan Hull (Parramatta Race Team)0:00:56 
40George Tansley (SASI)  
41Dean Sanfilippo (John West Cycling)  
42James Boal (John West Cycling)  
43Wade Edwards (Swan Hill Rural City)  
44Harry Carpenter (SASI)  
45Oliver Kent-Spark (John West Cycling)  
46Aaron Donnelly (Jayco-Honey Shotz)  
47Alistair Crameri (Swan Hill Rural City)  
48Thomas Patton (Parramatta Race Team)  
49Daniel Nelson (Moira Shire)  
50Jayden Copp (Team Downunder)  
51Henry Morley (Plan B Racing)  
52Taylor Gunman (PureBlack Racing)  
53Tyler Spurrell (Swan Hill Rural City)  
54Jack Cummings (Parramatta Race Team)  
55Douglas Freeburn (Team Downunder)  
56Jay Bourke (Moira Shire)  
57Luke Ockerby (Team Budget Forklifts)0:01:06 
58Kane Walker (Genesys Wealth Advisers)0:01:08 
59Alex Edmondson (Jayco-Honey Shotz)0:01:09 
60Stephen Cousins (Moira Shire)0:01:11 
61James Butler (John West Cycling)0:01:25 
62Blake Hose (Genesys Wealth Advisers)0:01:56 
63Jarryd Jones (Moira Shire)  
64Steven Del Gallo (John West Cycling)0:02:06 
65Andrew Crawley (GPM Wilson Racing)0:03:20 
66Liam Dove (Plan B Racing)0:04:00 
67Nicholas D'Ambrosio (Parramatta Race Team)  
68Jake Magee (GPM Wilson Racing)0:05:25 
69William Draffen (Team Downunder)0:06:28 
70Conor Murtagh (Charter Mason - Drapac Development Team)  
Tasco Inland Sprint Championship
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)23 pts
2Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)22 
3Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)13 
4Luke Ockerby (Team Budget Forklifts)10 
5Samuel Witmitz (Team Budget Forklifts)9 
6Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)9 
7Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)8 
8Caleb Jones (GPM Wilson Racing)8 
9Edward White (GPM Wilson Racing)6 
10Alex Wohler (Team Downunder)6 
11Luke Davison (Team Budget Forklifts)4 
12Stuart Shaw (Drapac Professional Cycling)4 
13Malcolm Rudolph (Drapac Professional Cycling)4 
14Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)4 
15Peter Thompson (Drapac Professional Cycling)4 
16Peter Loft (Team Budget Forklifts)3 
17Blair Windsor (Team Budget Forklifts)3 
18Miles Scotson (SASI)2 
19Amir Rusli (Drapac Professional Cycling)1 
20Campbell Flakemore (Genesys Wealth Advisers)1 
21Fraser Northey (SASI)1 
22Joshua Harrison (SASI)1 
23Alexander Smyth (Plan B Racing)1 
24Luke Parker (Parramatta Race Team)1 
25Glenn O'Shea (SASI)1 
26Kane Walker (Genesys Wealth Advisers)1 
Campolina Criterium Championship
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)14 pts
2Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)12 
3Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)10 
4Luke Davison (Team Budget Forklifts)10 
5Samuel Witmitz (Team Budget Forklifts)9 
6Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)8 
7Roman Van Uden (PureBlack Racing)8 
8Alex Wohler (Team Downunder)7 
9Stuart Shaw (Drapac Professional Cycling)7 
10Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)6 
11Edward Bissaker (Jayco-Honey Shotz)6 
12Brenton Jones (Genesys Wealth Advisers)4 
13Bradeley Hall (Plan B Racing)3 
14Amir Rusli (Drapac Professional Cycling)2 
15Shaun McCarthy (Team Budget Forklifts)2 
16Miles Scotson (SASI)1 
17Louis Crosby (PureBlack Racing)1 
Beechworth Bakery King of the Mountains Championship
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)3 pts
2Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)2 
3Blair Windsor (Team Budget Forklifts)1 
Tourism Victoria Most Aggressive Rider Award
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)2 pts
 Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)2 
Euston Club Resort Rising Star Award
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joshua Taylor (GPM Wilson Racing)3:03:49 
2Miles Scotson (SASI)0:00:07 
3Alex Carver (Genesys Wealth Advisers)0:00:10 
4Campbell Flakemore (Genesys Wealth Advisers)0:00:12 
5Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)0:00:13 
6Alex Wohler (Team Downunder)0:00:15 
7Fraser Northey (SASI)0:00:20 
8Edward Bissaker (Jayco-Honey Shotz)0:00:23 
9Joshua Harrison (SASI)0:00:24 
10Brenton Jones (Genesys Wealth Advisers)0:00:25 
11Peter Loft (Team Budget Forklifts)0:00:30 
12Luke Parker (Parramatta Race Team)0:00:32 
13Evan Hull (Parramatta Race Team)0:00:33 
14Oliver Kent-Spark (John West Cycling)  
15James Boal (John West Cycling)  
16Harry Carpenter (SASI)  
17George Tansley (SASI)  
18Alistair Crameri (Swan Hill Rural City)  
19Taylor Gunman (PureBlack Racing)  
20Aaron Donnelly (Jayco-Honey Shotz)  
21Jack Cummings (Parramatta Race Team)  
22Tyler Spurrell (Swan Hill Rural City)  
23Thomas Patton (Parramatta Race Team)  
24Douglas Freeburn (Team Downunder)  
25Luke Ockerby (Team Budget Forklifts)0:00:43 
26Alex Edmondson (Jayco-Honey Shotz)0:00:46 
27Stephen Cousins (Moira Shire)0:00:48 
28James Butler (John West Cycling)0:01:02 
29Blake Hose (Genesys Wealth Advisers)0:01:33 
30Jarryd Jones (Moira Shire)  
31Steven Del Gallo (John West Cycling)0:01:43 
32Liam Dove (Plan B Racing)0:03:37 
33Conor Murtagh (Charter Mason - Drapac Development Team)0:06:05 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Genesys Wealth Advisers9:11:42 
2PureBlack Racing0:00:20 
3Team Budget Forklifts0:00:40 
4Drapac Professional Cycling  
5SASI0:00:44 
6GPM Wilson Racing0:00:56 
7Plan B Racing  
8Team Downunder0:01:16 
9Swan Hill Rural City  
10Parramatta Race Team0:01:24 
11John West Cycling  
12Jayco-Honey Shotz0:01:29 
13Moira Shire0:01:39 
Scody Cup leaders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)186 pts
2Luke Davison (Team Budget Forklifts)120 
3Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)92 
4Ryan MacAnally (Team Budget Forklifts)87 
5Neil Van Der Ploeg (Search2Retain)83 
6Brenton Jones (Genesys Wealth Advisers)82 
7Will Walker (Drapac Professional Cycling)81 
8Darren Lapthorne (Drapac Professional Cycling)80 
9Jai Crawford (Genesys Wealth Advisers)75 
10Ben Hill (RBS Morgans - ATS)69 

 

Back to top