Tamouridis takes opening stage

SP Tableware rider assumes GC lead

Full Results
1Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware4:18:46 
2Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team  
3Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
4Georgi Georgiev (Bul) Tusnad Cycling Team  
5Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
6Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team  
7Martin Grashev (Bul) Nessebar Bulgaria  
8Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team  
9Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
10Zolt Der (Srb) Serbia National Team0:00:31 
11Anatoly Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
12Igor Bykov (Ukr) Kolss Cycling Team  
13Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team  
14Alexander Braico (Mda) Tusnad Cycling Team0:00:35 
15Stefan Hristov (Bul) Nessebar Bulgaria0:02:33 
16Nebojsa Jovanovic (Srb) Serbia National Team  
17Sergii Shumilov (Ukr) Kolss Cycling Team0:06:26 
18Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental0:07:07 
19Dmytro Popov (Ukr) Kolss Cycling Team  
20Aleksandar Aleksiev (Bul) Nessebar Bulgaria  
21Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
22Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD - Lampre Continental  
23Vasileios Simanthrakis (Gre) SP Tableware  
24Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Lampre Continental  
25Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental  
26Tamas Pinter (Hun) Aegon Cycling Team  
27Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team  
28Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
29Spas Gyurov (Bul) Nessebar Bulgaria  
30Barragan Daniel Dominguez (Spa) Tusnad Cycling Team  
31Maksym Vasyliev (Ukr) ISD - Lampre Continental  
32Carol Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:07:14 
33Lukas Ranacher (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:14:54 
34Bogdan Coman (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
35Stefan Morcov (Rom) Mazicon EBP Cycling Team0:14:57 
36Nicolae Tintea (Rom) Dinamo Bucuresti  
37Yordan Drumev (Bul) Nessebar Bulgaria  
38Philipp Gromer (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
39Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
40Matus Macak (Svk) Slovakia National Team  
41Csaba Palyi (Hun) Aegon Cycling Team  
42Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo Bucuresti  
43Marko Stankovic (Srb) Serbia National Team  
44Zoltan Sipos (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
45Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team  
46Csicsaky Tamas (Rom) Dinamo Bucuresti  
47Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team  
48Istvan Molnar (Hun) Aegon Cycling Team  
49Adam Werderits (Hun) Hungarian National Team  
50Gabor Fejes (Hun) Hungarian National Team  
51Peter Simon (Hun) Hungarian National Team  
52Nikolay Boyadziev (Bul) Bulgarian National Team  
53Valentin Stoenchev (Bul) Nessebar Bulgaria  
54Mangkouras Sakellaridis (Gre) SP Tableware  
55Cristoph Springer (Ger) SP Tableware  
56Panagiotis Chatzakis (Gre) SP Tableware  
57Plamen Dimov (Bul) Bulgarian National Team  
58David Puskas (Hun) Hungarian National Team  
59Krisztian Lovassy (Hun) Hungarian National Team  
60Peter Palotai (Hun) Hungarian National Team  
61Johann Schwabik (Svk) Slovakia National Team  
62Esad Hasanovic (Srb) Serbia National Team  
63Michael Kolar (Svk) Slovakia National Team  
64Mark O'Brien (Aus) SP Tableware  
65Gergely Kiss (Hun) Aegon Cycling Team  
66Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
67Zoltan Vigh (Hun) Aegon Cycling Team  
68Alexandru Stancu (Rom) Dinamo Bucuresti0:15:15 
69Nandor Lazar (Rom) Tusnad Cycling Team0:22:51 
70Szabolcs Sebestyen (Rom) Tusnad Cycling Team  
71Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
72George Wolters (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
73Svetoslav Nedev (Bul) Bulgarian National Team  
HDViktor Verebelyi (Hun) Aegon Cycling Team0:45:29 
HDPhilip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:49:05 
HDNikolay Yolov (Bul) Bulgarian National Team  
HDRobert Wachs (Svk) Slovakia National Team  
HDRadostin Yordanov (Bul) Nessebar Bulgaria  
HDMartin Slotta (Svk) Slovakia National Team  
HDStanimir Tcholakov (Bul) Nessebar Bulgaria1:03:07 
DNFVladimir Koev (Bul) Bulgarian National Team  
DNFPavlin Balinski (Bul) Bulgarian National Team  
DNFMihail Rusu (Rom) Dinamo Bucuresti  
DNFIstvan Cziraki (Hun) Hungarian National Team  
DNFFerenc Stuban (Hun) Hungarian National Team  
DNFMarton Szabo-Biczok (Hun) Aegon Cycling Team  
DNFFilip Pavlovic (Srb) Serbia National Team  
DNSFlorin Saveliu (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
Sprint 1 - Tg. Secuiesc
1Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team6pts
2Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental4 
3Igor Bykov (Ukr) Kolss Cycling Team2 
Sprint 2 - Sf. Gheorghe
1Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental6pts
2Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team4 
3Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team2 
Sprint 3 - Tg. Secuiesc
1Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental6pts
2Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team4 
3Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer2 
Mountain 1 - Pasul Nyerges B
1Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team20pts
2Alexander Braico (Mda) Tusnad Cycling Team16 
3Barragan Daniel Dominguez (Spa) Tusnad Cycling Team12 
4Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team9 
5Csicsaky Tamas (Rom) Dinamo Bucuresti6 
6Gabor Fejes (Hun) Hungarian National Team3 
7Bogdan Coman (Rom) Mazicon EBP Cycling Team2 
8Vladimir Koev (Bul) Bulgarian National Team1 
Mountain 2 - Pasul Nyerges B
1Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental20pts
2Martin Grashev (Bul) Nessebar Bulgaria16 
3Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team12 
4Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team9 
5Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware6 
6Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer3 
7Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team2 
8Georgi Georgiev (Bul) Tusnad Cycling Team1 
Teams
1Kolss Cycling Team12:56:18 
2Tusnad Cycling Team0:00:35 
3ISD - Lampre Continental0:07:38 
4Nessebar Bulgaria0:09:40 
5Serbia National Team0:10:11 
6SPT Tableware0:22:04 
7ARBO Gebruder Weiss0:29:51 
8Slovakia National Team0:30:25 
9Aegon Cycling Team0:37:01 
10Mazicon EBP Cycling Team0:44:48 
11Dinamo Bucuresti0:44:51 
12Hungarian National Team  
13Bulgarian National Team  
General classification after stage 1
1Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware4:18:36 
2Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:04 
3Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental0:00:06 
4Georgi Georgiev (Bul) Tusnad Cycling Team0:00:10 
5Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
6Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team  
7Martin Grashev (Bul) Nessebar Bulgaria  
8Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team  
9Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
10Zolt Der (Srb) Serbia National Team0:00:41 
11Anatoly Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
12Igor Bykov (Ukr) Kolss Cycling Team  
13Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team  
14Alexander Braico (Mda) Tusnad Cycling Team0:00:45 
15Stefan Hristov (Bul) Nessebar Bulgaria0:02:43 
16Nebojsa Jovanovic (Srb) Serbia National Team  
17Sergii Shumilov (Ukr) Kolss Cycling Team0:06:36 
18Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental0:07:17 
19Dmytro Popov (Ukr) Kolss Cycling Team  
20Aleksandar Aleksiev (Bul) Nessebar Bulgaria  
21Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
22Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD - Lampre Continental  
23Vasileios Simanthrakis (Gre) SP Tableware  
24Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Lampre Continental  
25Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental  
26Tamas Pinter (Hun) Aegon Cycling Team  
27Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team  
28Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
29Spas Gyurov (Bul) Nessebar Bulgaria  
30Barragan Daniel Dominguez (Spa) Tusnad Cycling Team  
31Maksym Vasyliev (Ukr) ISD - Lampre Continental  
32Carol Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:07:24 
33Lukas Ranacher (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:15:04 
34Bogdan Coman (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
35Stefan Morcov (Rom) Mazicon EBP Cycling Team0:15:07 
36Nicolae Tintea (Rom) Dinamo Bucuresti  
37Yordan Drumev (Bul) Nessebar Bulgaria  
38Philipp Gromer (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
39Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
40Matus Macak (Svk) Slovakia National Team  
41Csaba Palyi (Hun) Aegon Cycling Team  
42Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo Bucuresti  
43Marko Stankovic (Srb) Serbia National Team  
44Zoltan Sipos (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
45Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team  
46Csicsaky Tamas (Rom) Dinamo Bucuresti  
47Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team  
48Istvan Molnar (Hun) Aegon Cycling Team  
49Adam Werderits (Hun) Hungarian National Team  
50Gabor Fejes (Hun) Hungarian National Team  
51Peter Simon (Hun) Hungarian National Team  
52Nikolay Boyadziev (Bul) Bulgarian National Team  
53Valentin Stoenchev (Bul) Nessebar Bulgaria  
54Mangkouras Sakellaridis (Gre) SP Tableware  
55Cristoph Springer (Ger) SP Tableware  
56Panagiotis Chatzakis (Gre) SP Tableware  
57Plamen Dimov (Bul) Bulgarian National Team  
58David Puskas (Hun) Hungarian National Team  
59Krisztian Lovassy (Hun) Hungarian National Team  
60Peter Palotai (Hun) Hungarian National Team  
61Johann Schwabik (Svk) Slovakia National Team  
62Esad Hasanovic (Srb) Serbia National Team  
63Michael Kolar (Svk) Slovakia National Team  
64Mark O'Brien (Aus) SP Tableware  
65Gergely Kiss (Hun) Aegon Cycling Team  
66Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
67Zoltan Vigh (Hun) Aegon Cycling Team  
68Alexandru Stancu (Rom) Dinamo Bucuresti0:15:25 
69Nandor Lazar (Rom) Tusnad Cycling Team0:23:01 
70Szabolcs Sebestyen (Rom) Tusnad Cycling Team  
71Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
72George Wolters (Rom) Mazicon EBP Cycling Team  
73Svetoslav Nedev (Bul) Bulgarian National Team  
Points classification
1Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware25pts
2Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team22 
3Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental18 
4Georgi Georgiev (Bul) Tusnad Cycling Team16 
5Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer15 
6Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team14 
7Martin Grashev (Bul) Nessebar Bulgaria13 
8Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team12 
9Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team11 
10Zolt Der (Srb) Serbia National Team10 
11Anatoly Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental9 
12Igor Bykov (Ukr) Kolss Cycling Team8 
13Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team7 
14Alexander Braico (Mda) Tusnad Cycling Team6 
15Stefan Hristov (Bul) Nessebar Bulgaria6 
16Nebojsa Jovanovic (Srb) Serbia National Team5 
17Sergii Shumilov (Ukr) Kolss Cycling Team4 
18Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental3 
19Dmytro Popov (Ukr) Kolss Cycling Team2 
20Aleksandar Aleksiev (Bul) Nessebar Bulgaria1 
Teams classification
1Kolss Cycling Team12:56:18 
2Tusnad Cycling Team0:00:35 
3ISD - Lampre Continental0:07:38 
4Nessebar Bulgaria0:09:40 
5Serbia National Team0:10:11 
6SPT Tableware0:22:04 
7ARBO Gebruder Weiss0:29:51 
8Slovakia National Team0:30:25 
9Aegon Cycling Team0:37:01 
10Mazicon EBP Cycling Team0:44:48 
11Dinamo Bucuresti0:44:51 
12Hungarian National Team  
13Bulgarian National Team  
Back to top