TechPowered By

More tech

Tour of Singkarak 2013

Date range:
June 2- 9, 2013

June 04, Stage 3: Padang Panjang - Istano Basa Pagaruyung 206.5km

Coenen solos to victory in Tour of Singkarak stage 3

By:
Cycling News
Published:
June 04, 2013, 20:55 BST,
Updated:
June 05, 2013, 1:52 BST

Belgian takes over leader's jersey

Johan Coenen (Differdange-Losch) wins Stage 3 and moves into the overall lead at Tour de Singkarak

Johan Coenen (Differdange-Losch) wins Stage 3 and moves into the overall lead at Tour de Singkarak

view thumbnail gallery

Results
1 Johan Coenen (Bel) Team Differdange-Losch 5:22:29  
2 Kristian Juel (Aus) Team Budget Forklifts 0:03:16  
3 Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team    
4 Salvador Guardiola Tora (Spa) Team Differdange-Losch    
5 Marc Williams (Aus) Team Budget Forklifts 0:05:39  
6 Lex Nederlof (Ned) CCN Cycling Team    
7 Cheng-Yin Hsieh (Tpe) Action Cycling Team    
8 Sergey Kuzmin (Kaz) Polygon Sweet Nice    
9 Alireza Asgharzadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:05:43  
10 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch    
11 Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team 0:06:53  
12 Keisuke Kimura (Jpn) Japan National Team    
13 Aiman Cahyadi (Ina) Indonesia National Team    
14 Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
15 Ramin Maleki Mizan (IRI) Ayandeh Continental Team    
16 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:06:57  
17 Cal Britten (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:07:37  
18 Yuya Akimaru (Jpn) Japan National Team    
19 Blair Windsor (Aus) Team Budget Forklifts    
20 Hari Fitrianto (Ina) CCN Cycling Team    
21 Baler Ravina (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines    
22 Oscar Pujol Munoz (Spa) Polygon Sweet Nice    
23 Karl Evans (Aus) Team Budget Forklifts    
24 Robin Manulang (Ina) Indonesia National Team 0:07:49  
25 Chelly Aristya (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
26 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
27 Chikara Wada (Jpn) Japan National Team    
28 Tonton Susanto (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
29 Wu Hsin Yang (Tpe) Action Cycling Team 0:09:45  
30 Shao Hsuan Lu (Tpe) Action Cycling Team    
31 Chien-Liang Chen (Tpe) Action Cycling Team    
32 Elan Sutomo Riyadi (Ina) Binong Baru Club Pessel    
33 Endra Wijaya (Ina) CCC Polsat Polkowice    
34 Hasan Muhamed Basrahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
35 Thành Tâm Nguyên (Vie) Vietnam National Team    
36 Yin-Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team    
37 Warseno (Ina) BRCC Banyuwangi Team    
38 Yoshihiro Itabashi (Jpn) Japan National Team    
39 Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club Pessel    
40 Truòng Tài Nguyên (Vie) Vietnam National Team    
41 Patria Rastra (Ina) Indonesia National Team    
42 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
43 Mohammad Rajablou (IRI) Ayandeh Continental Team    
44 Ali Ashkbous (IRI) Ayandeh Continental Team    
45 Edgar Nohales Nieto (Spa) Polygon Sweet Nice    
46 Kurniawan Kurniawan (Ina) BRCC Banyuwangi Team    
47 Agung Sahbana (Ina) CCC Polsat Polkowice    
48 Jhon Mark Camingao (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines    
49 Shun Yamamoto (Jpn) Japan National Team    
50 Amir Kolahdozhagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
51 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Losch    
52 Nur Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team    
53 Wataru Mutsumine (Jpn) Japan National Team    
54 Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines 0:12:06  
55 Jefri Irawan (Ina) CCC Polsat Polkowice 0:12:07  
56 El Joshua Carino (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:12:13  
57 Ronnel Hualda (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines    
58 Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team    
59 Iman Suparman (Ina) BRCC Banyuwangi Team    
60 Bambang Suryadi (Ina) Indonesia National Team 0:12:17  
61 Fatahilah Abdullah (Ina) Indonesia National Team    
62 Ronald Oranza (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
63 Arin Iswanna (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
64 Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team 0:16:50  
65 Chih Feng Liu (Tpe) Action Cycling Team    
66 Harm Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team    
67 Suherman Suherman (Ina) Putra Perjuangan Bandung 0:17:46  
68 Hamed Ebadi (IRI) Ayandeh Continental Team 0:18:07  
69 Nandra Eko Wahyudi (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat 0:18:19  
70 Jacob Kauffmann (Aus) Team Budget Forklifts 0:19:27  
71 Myron Simpson (NZl) Team Differdange-Losch    
72 Aldi Apriani (Ina) CCC Polsat Polkowice    
73 Jamalidin Novardianto (Ina) Binong Baru Club Pessel    
74 Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice    
75 Ari Pratama (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
76 Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team    
77 Eko Bayu Nur (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
78 Abdul Gani (Ina) Binong Baru Club Pessel    
79 Junrey A. Navarra (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
80 Dealton Nur Arif Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice    
81 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
82 Ahamad Ghamari (IRI) Ayandeh Continental Team    
83 Yong Li Ng (Mas) Team Kuala Lumpur    
84 Rochmat Nugraha (Ina) Indonesia National Team    
85 Alex Wohler (Aus) Team Budget Forklifts    
86 Firman Hidayat (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
87 Fito Bakdo Prilanji (Ina) CCN Cycling Team    
88 Rustom Lim (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
89 Selamat Juangga (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
90 Minh Thuy Bul (Vie) Vietnam National Team    
91 Jemico Brioso (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
92 Seyedmiladmohammad Seyedghalichi (IRI) Ayandeh Continental Team 0:24:15  
93 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team    
94 Maarten Mandemakers (Ned) Global Cycling Team 0:24:19  
95 Angus Tobin (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
96 Jeroen Breewel (Ned) Global Cycling Team    
97 Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team    
98 Elmer Navarro (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
99 Muhamad Nur Fatoni (Ina) CCC Polsat Polkowice 0:26:16  
100 Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice    
101 Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team 0:30:01  
102 Francisco Bombarda Ramos (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:31:58  
103 Herwin Jaya (Ina) BRCC Banyuwangi Team    
104 Tom Donald (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:32:45  
105 Sjef De Wilde (Bel) Team Differdange-Losch    
106 Hossein Nateghi (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
107 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
108 Jerry Aquino (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines 0:34:05  
DNF Saeid Safarzadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
DNS Caleb James Jones (Aus) CCN Cycling Team    
General classification after stage 3
1 Johan Coenen (Bel) Team Differdange-Losch 10:53:44  
2 Salvador Guardiola Tora (Spa) Team Differdange-Losch 0:02:28  
3 Kristian Juel (Aus) Team Budget Forklifts 0:03:23  
4 Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team 0:03:25  
5 Alireza Asgharzadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:03:41  
6 Oscar Pujol Munoz (Spa) Polygon Sweet Nice 0:05:24  
7 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:05:29  
8 Sergey Kuzmin (Kaz) Polygon Sweet Nice 0:05:33  
9 Lex Nederlof (Ned) CCN Cycling Team 0:05:52  
10 Marc Williams (Aus) Team Budget Forklifts    
11 Karl Evans (Aus) Team Budget Forklifts 0:06:56  
12 Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team 0:07:06  
13 Aiman Cahyadi (Ina) Indonesia National Team    
14 Ramin Maleki Mizan (IRI) Ayandeh Continental Team    
15 Keisuke Kimura (Jpn) Japan National Team    
16 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:07:10  
17 Cal Britten (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:07:12  
18 Robin Manulang (Ina) Indonesia National Team 0:07:44  
19 Blair Windsor (Aus) Team Budget Forklifts 0:07:50  
20 Baler Ravina (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines    
21 Hari Fitrianto (Ina) CCN Cycling Team 0:07:58  
22 Chelly Aristya (Ina) Putra Perjuangan Bandung 0:08:02  
23 Tonton Susanto (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
24 Chikara Wada (Jpn) Japan National Team    
25 Thành Tâm Nguyên (Vie) Vietnam National Team 0:09:58  
26 Chien-Liang Chen (Tpe) Action Cycling Team    
27 Edgar Nohales Nieto (Spa) Polygon Sweet Nice    
28 Patria Rastra (Ina) Indonesia National Team    
29 Yoshihiro Itabashi (Jpn) Japan National Team    
30 Endra Wijaya (Ina) CCC Polsat Polkowice    
31 Jhon Mark Camingao (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines    
32 Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club Pessel    
33 Yin-Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team    
34 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung    
35 Agung Sahbana (Ina) CCC Polsat Polkowice    
36 Shun Yamamoto (Jpn) Japan National Team    
37 Kurniawan Kurniawan (Ina) BRCC Banyuwangi Team    
38 Amir Kolahdozhagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
39 Ali Ashkbous (IRI) Ayandeh Continental Team 0:11:12  
40 Bambang Suryadi (Ina) Indonesia National Team 0:11:52  
41 Ronnel Hualda (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines 0:12:26  
42 Fatahilah Abdullah (Ina) Indonesia National Team 0:12:30  
43 Iman Suparman (Ina) BRCC Banyuwangi Team 0:13:32  
44 Yuya Akimaru (Jpn) Japan National Team 0:13:38  
45 Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team 0:17:03  
46 Harm Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team    
47 Elan Sutomo Riyadi (Ina) Binong Baru Club Pessel 0:17:09  
48 Jacob Kauffmann (Aus) Team Budget Forklifts 0:17:42  
49 Ronald Oranza (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:17:57  
50 Cheng-Yin Hsieh (Tpe) Action Cycling Team 0:18:04  
51 Hamed Ebadi (IRI) Ayandeh Continental Team 0:18:20  
52 Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:18:51  
53 Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines 0:19:30  
54 Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team 0:19:37  
55 Minh Thuy Bul (Vie) Vietnam National Team 0:19:40  
56 Jamalidin Novardianto (Ina) Binong Baru Club Pessel    
57 Junrey A. Navarra (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
58 Nur Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team 0:20:24  
59 Alex Wohler (Aus) Team Budget Forklifts 0:20:51  
60 Truòng Tài Nguyên (Vie) Vietnam National Team 0:21:43  
61 Warseno (Ina) BRCC Banyuwangi Team 0:22:10  
62 Mohammad Rajablou (IRI) Ayandeh Continental Team 0:22:22  
63 Wataru Mutsumine (Jpn) Japan National Team 0:22:32  
64 Shao Hsuan Lu (Tpe) Action Cycling Team 0:23:18  
65 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch 0:24:03  
66 Arin Iswanna (Ina) Putra Perjuangan Bandung 0:24:55  
67 Rustom Lim (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:25:28  
68 Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice 0:25:37  
69 Nandra Eko Wahyudi (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat 0:25:43  
70 Fito Bakdo Prilanji (Ina) CCN Cycling Team 0:25:45  
71 Elmer Navarro (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:25:46  
72 Maarten Mandemakers (Ned) Global Cycling Team    
73 Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team 0:26:00  
74 Abdul Gani (Ina) Binong Baru Club Pessel 0:26:43  
75 Eko Bayu Nur (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
76 Ari Pratama (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
77 Firman Hidayat (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat    
78 Rochmat Nugraha (Ina) Indonesia National Team 0:26:49  
79 Yong Li Ng (Mas) Team Kuala Lumpur 0:26:51  
80 El Joshua Carino (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:27:08  
81 Wu Hsin Yang (Tpe) Action Cycling Team 0:27:34  
82 Hasan Muhamed Basrahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung 0:28:07  
83 Chih Feng Liu (Tpe) Action Cycling Team 0:29:15  
84 Angus Tobin (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:30:26  
85 Jefri Irawan (Ina) CCC Polsat Polkowice 0:30:29  
86 Myron Simpson (NZl) Team Differdange-Losch 0:31:25  
87 Seyedmiladmohammad Seyedghalichi (IRI) Ayandeh Continental Team 0:31:39  
88 Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team 0:31:45  
89 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:32:14  
90 Hossein Nateghi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:34:05  
91 Aldi Apriani (Ina) CCC Polsat Polkowice 0:34:33  
92 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Losch 0:36:14  
93 Selamat Juangga (Ina) Team WTG Tuah Sakato Sumatra Barat 0:36:48  
94 Ahamad Ghamari (IRI) Ayandeh Continental Team 0:38:00  
95 Herwin Jaya (Ina) BRCC Banyuwangi Team 0:39:14  
96 Francisco Bombarda Ramos (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas    
97 Jerry Aquino (Phi) Team 7 Eleven p/b Roadbike Philippines 0:39:39  
98 Jemico Brioso (Phi) LBC MVPSF Cycling Pilipinas 0:40:22  
99 Suherman Suherman (Ina) Putra Perjuangan Bandung 0:41:58  
100 Jeroen Breewel (Ned) Global Cycling Team 0:45:22  
101 Tom Donald (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:45:32  
102 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team 0:48:00  
103 Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice 0:50:01  
104 Muhamad Nur Fatoni (Ina) CCC Polsat Polkowice    
105 Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team 0:51:29  
106 Dealton Nur Arif Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice 0:57:02  
107 Sjef De Wilde (Bel) Team Differdange-Losch 0:59:12  
108 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) OCBC Singapore Continental Cycling Team 1:01:36