Modolo sprints to victory

Gazvoda remains atop GC

Full Results
1Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox3:09:07 
2Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
3Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita  
4Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team  
5Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
6Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural  
7Adrian Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada  
8Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox  
9Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
10Sergey Firsanov (Rus) Russia  
11Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
12Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
13Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:05 
14Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox  
15Wenlong Zhang (Chn) China 361° Cycling Team0:00:07 
16Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
17Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
18Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team  
19Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
20Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine  
21Manuele Caddeo (Ita) Colnago - CSF Inox  
22Alireza Haghi (IRI) Azad University  
23Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team  
24Amir Zargari (IRI) Azad University  
25Max Jenkins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
26Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox  
27Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
28Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
29Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan  
30Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:00:13 
31Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University0:00:15 
32Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:00:17 
33Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:00:21 
34Joseph Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice0:00:24 
35Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
36Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team0:00:52 
37Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice  
38David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:01:07 
39Johnnie Walker (Aus) V Australia0:01:09 
40Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
41Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:01:11 
42Michael Freiberg (Aus) V Australia  
43Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
44Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
45Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan  
46Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia Caja Granada  
47Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox  
48Farshad Salehian (IRI) Azad University  
49Joris Boillat (Swi) Champion System  
50Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
51Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural  
52Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong  
53Ivan Kovalev (Rus) Russia  
54Jan Kuyckx (Bel) Marco Polo Cycling Team0:01:17 
55Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan0:01:19 
56Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
57Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada  
58Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong  
59Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
60William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
61Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
62Bitew Solomon (Eth) Marco Polo Cycling Team  
63Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
64Alexander Serov (Rus) Russia  
65Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan  
66Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita0:01:30 
67Bo Liu (Chn) China 361° Cycling Team0:01:52 
68Bernard Sulzberger (Aus) V Australia0:01:58 
69Aitor Galdos Alonso (Spa) Caja Rural  
70Aaron Kemps (Aus) V Australia  
71Maxsim Averin (Ukr) Ukraine  
72Hayden Brooks (Aus) V Australia  
73Eugene Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team  
74Valery Valynin (Rus) Russia  
75Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
76Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
77Roger Beuchat (Swi) Champion System  
78Kin San Wu (HKg) Champion System  
79Yue Tu (Chn) China 361° Cycling Team  
80Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
81Cheung King Lok (HKg) Hong Kong0:02:24 
82Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:02:25 
83Shi Jie Yu (Chn) China 361° Cycling Team0:02:26 
84Estifanos Kebede Gebresilassie (Eth) Marco Polo Cycling Team  
85Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports  
86Daniel Abraham (Eri) Marco Polo Cycling Team0:02:31 
87Yong Jian Wu (Chn) China 361° Cycling Team0:02:39 
88Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:02:40 
89Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
90Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:02:50 
91Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
92Cameron Peterson (Aus) V Australia  
93Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
94Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
95Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
96Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural0:03:20 
97Garcia Etxegibel (Spa) Caja Rural  
98Tesler Artem (Ukr) Ukraine0:05:09 
99Zengtao Yang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
100Ji Xu (Chn) China 361° Cycling Team  
101Yan Nan Li (Chn) China 361° Cycling Team  
102Ting Deng (Chn) Max Success Sports  
103Darren Rolfe (Aus) V Australia0:05:13 
104Cheung King Wai (HKg) Hong Kong  
105Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
106Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
107Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling  
108Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
109Patrik Moren (Swe) Amore & Vita  
110Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
111Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
112Nicholas Mitchel (Aus) Marco Polo Cycling Team  
113Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj  
114Wong Kam Po (HKg) Hong Kong0:06:06 
115Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:07:15 
116Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling  
117Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:07:17 
118Yan Dong Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team0:07:51 
119Sergiy Klimakov (Ukr) Ukraine  
120Wei Li (Chn) Max Success Sports  
121Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Ukraine  
122Mart Ojavee (Est) Champion System  
123Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
124Choi Ki Ho (HKg) Hong Kong  
125Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
126Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita  
127Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
128Martyn Irvine (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
129Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong  
130Kun Jiang (Chn) Max Success Sports  
131Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine  
132Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
133Evgeny Kovalev (Rus) Russia  
134Victor Manakov (Rus) Russia  
135Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita  
136Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
137Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team  
138Alexey Markov (Rus) Russia  
139Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
140Kexue Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
141Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:15:00 
142Sergey Kudentsov (Rus) Giant Kenda Cycling Team0:18:37 
DNFRuslan Gryshchenko (Ukr) Azad University  
DSQGhader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
DSQMassimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
Sprint 1
1Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling3 
3Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada1 
Sprint 2
1Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada5pts
2Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team3 
3Yue Tu (Chn) China 361° Cycling Team1 
Points
1Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox16pts
2Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice14 
3Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita13 
4Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team12 
5Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural11 
6Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural10 
7Adrian Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada9 
8Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox8 
9Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team7 
10Sergey Firsanov (Rus) Russia6 
11Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team5 
12Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj4 
13Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice3 
14Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice2 
15Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox1 
Mountain 1 - (Cat. 1)
1Wenlong Zhang (Chn) China 361° Cycling Team7pts
2Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team5 
3Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan3 
4Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team2 
5Sergey Firsanov (Rus) Russia1 
Mountain 2 - (HC)
1Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University9pts
2Sergey Firsanov (Rus) Russia7 
3Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team5 
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team3 
5Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj2 
6Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox1 
Teams
1Colnago - CSF Inox9:27:26 
2CCC Polsat Polkowice  
3Loborika Favorit Team0:00:09 
4Kazakhstan0:00:22 
5Perutnina Ptuj0:00:23 
6Azad University0:00:24 
7Tabriz Petrochemical Team0:00:47 
8Caja Rural0:01:06 
9Andalucia Caja Granada0:01:13 
10Russia0:02:25 
11Team Type 1 - Sanofi Aventis0:03:29 
12Giant Kenda Cycling Team0:03:40 
13China 361° Cycling Team0:03:52 
14Qinghai Tianyoude Cycling Team0:04:01 
15V Australia0:04:13 
16Hong Kong0:04:49 
17Marco Polo Cycling Team0:04:57 
18Champion System0:05:02 
19Max Success Sports0:05:57 
20Amore & Vita0:06:38 
21Ukraine0:07:09 
22UnitedHealthcare Pro Cycling0:10:28 
Asian teams
1Kazakhstan9:27:48 
2Azad University0:00:02 
3Tabriz Petrochemical Team0:01:31 
4China 361° Cycling Team0:03:30 
5Qinghai Tianyoude Cycling Team0:03:39 
6Hong Kong0:04:27 
7Max Success Sports0:05:35 
General classification after stage 5
1Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj15:37:10 
2Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:00:04 
3Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice0:01:02 
4Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:01:11 
5Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:30 
6Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox0:01:32 
7Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:01:33 
8Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
9Amir Zargari (IRI) Azad University0:01:37 
10Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:01:50 
11Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice0:01:54 
12Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:56 
13Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team  
14Adrian Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada  
15Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice  
16Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:02:00 
17Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:02:01 
18Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:02:02 
19Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:12 
20Sergey Firsanov (Rus) Russia0:02:31 
21Manuele Caddeo (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:37 
22Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:40 
23Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:02:52 
24Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita0:02:56 
25Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural0:03:00 
26Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine0:03:07 
27Alireza Haghi (IRI) Azad University  
28Max Jenkins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:03:42 
29Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural  
30Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
31Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team0:03:47 
32Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:03:48 
33Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:04:04 
34Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox0:04:05 
35David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:04:07 
36Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:08 
37Johnnie Walker (Aus) V Australia0:04:09 
38Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice0:04:11 
39Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan  
40Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia Caja Granada  
41Wenlong Zhang (Chn) China 361° Cycling Team0:04:40 
42Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:04:44 
43Aaron Kemps (Aus) V Australia0:04:46 
44Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
45Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong  
46Farshad Salehian (IRI) Azad University  
47Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team0:04:54 
48Joseph Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice0:04:57 
49Maxsim Averin (Ukr) Ukraine0:04:58 
50Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
51Bernard Sulzberger (Aus) V Australia  
52Joris Boillat (Swi) Champion System0:05:06 
53Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox0:05:13 
54Garcia Etxegibel (Spa) Caja Rural0:05:16 
55Hayden Brooks (Aus) V Australia0:05:33 
56Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:05:42 
57Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports0:05:44 
58Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team0:05:50 
59Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
60Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:05:51 
61Bitew Solomon (Eth) Marco Polo Cycling Team0:05:52 
62Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada  
63Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
64Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:06:15 
65Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:06:22 
66Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:06:25 
67Roger Beuchat (Swi) Champion System0:06:31 
68Alexander Serov (Rus) Russia0:06:52 
69Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:06:59 
70Cameron Peterson (Aus) V Australia0:07:23 
71Kin San Wu (HKg) Champion System0:07:31 
72Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong0:07:32 
73Shi Jie Yu (Chn) China 361° Cycling Team0:07:43 
74Ivan Kovalev (Rus) Russia0:08:40 
75Jan Kuyckx (Bel) Marco Polo Cycling Team0:09:21 
76William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:09:23 
77Eugene Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team0:09:27 
78Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
79Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj0:09:38 
80Cheung King Lok (HKg) Hong Kong0:09:39 
81Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:09:53 
82Bo Liu (Chn) China 361° Cycling Team0:09:56 
83Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:10:12 
84Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:10:27 
85Daniel Abraham (Eri) Marco Polo Cycling Team0:10:35 
86Darren Rolfe (Aus) V Australia0:10:46 
87Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural0:10:49 
88Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:10:50 
89Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:11:00 
90Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita0:11:24 
91Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita0:11:26 
92Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:11:27 
93Estifanos Kebede Gebresilassie (Eth) Marco Polo Cycling Team0:11:28 
94Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita0:11:32 
95Yue Tu (Chn) China 361° Cycling Team0:11:34 
96Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:12:03 
97Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling0:12:21 
98Kun Jiang (Chn) Max Success Sports  
99Mart Ojavee (Est) Champion System0:12:24 
100Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:12:25 
101Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University0:12:34 
102Michael Freiberg (Aus) V Australia0:13:10 
103Tesler Artem (Ukr) Ukraine0:14:11 
104Ji Xu (Chn) China 361° Cycling Team  
105Ting Deng (Chn) Max Success Sports  
106Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan0:14:18 
107Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:14:36 
108Nicholas Mitchel (Aus) Marco Polo Cycling Team0:14:45 
109Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:14:59 
110Wong Kam Po (HKg) Hong Kong0:15:08 
111Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
112Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:16:03 
113Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling0:16:37 
114Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:16:39 
115Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:16:43 
116Yong Jian Wu (Chn) China 361° Cycling Team0:17:03 
117Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:17:09 
118Choi Ki Ho (HKg) Hong Kong0:17:15 
119Valery Valynin (Rus) Russia  
120Zengtao Yang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:18:09 
121Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:18:20 
122Cheung King Wai (HKg) Hong Kong  
123Yan Nan Li (Chn) China 361° Cycling Team0:18:42 
124Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:18:49 
125Patrik Moren (Swe) Amore & Vita0:19:40 
126Victor Manakov (Rus) Russia0:19:46 
127Aitor Galdos Alonso (Spa) Caja Rural0:20:15 
128Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:20:17 
129Alexey Markov (Rus) Russia0:20:58 
130Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Ukraine  
131Sergiy Klimakov (Ukr) Ukraine  
132Evgeny Kovalev (Rus) Russia0:21:07 
133Martyn Irvine (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:21:53 
134Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine0:21:58 
135Yan Dong Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team0:26:24 
136Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong0:27:22 
137Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:29:16 
138Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:29:21 
139Kexue Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:29:27 
140Wei Li (Chn) Max Success Sports0:30:22 
141Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:41:26 
142Sergey Kudentsov (Rus) Giant Kenda Cycling Team0:55:36 
Points classification
1Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox49pts
2Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team48 
3Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling33 
4Ivan Kovalev (Rus) Russia31 
5Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice30 
6Aaron Kemps (Aus) V Australia28 
7Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox27 
8Maxsim Averin (Ukr) Ukraine26 
9Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural25 
10Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita24 
11Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling24 
12Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj21 
13Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural17 
14Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj16 
15Michael Freiberg (Aus) V Australia16 
16Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada14 
17Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan14 
18Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team14 
19Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox13 
20Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University13 
21Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team12 
22Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team12 
23Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox10 
24Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural10 
25Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice10 
26Adrian Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada9 
27Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan9 
28Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team8 
29Martyn Irvine (Irl) Giant Kenda Cycling Team8 
30Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice8 
31Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox8 
32Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice7 
33Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team7 
34Sergey Firsanov (Rus) Russia7 
35Johnnie Walker (Aus) V Australia7 
36Amir Zargari (IRI) Azad University6 
37Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis6 
38Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine6 
39Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team5 
40Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada5 
41Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis5 
42Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team5 
43Jaan Kirsipuu (Est) Champion System5 
44Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team4 
45Kun Jiang (Chn) Max Success Sports4 
46Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong4 
47Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice3 
48Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine3 
49Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3 
50Garcia Etxegibel (Spa) Caja Rural3 
51Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team3 
52Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita3 
53Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling3 
54Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice2 
55Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong2 
56Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan1 
57Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1 
58Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis1 
59Yue Tu (Chn) China 361° Cycling Team1 
Mountains classification
1Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team14pts
2Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University14 
3Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team10 
4Sergey Firsanov (Rus) Russia9 
5Wenlong Zhang (Chn) China 361° Cycling Team7 
6Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team7 
7Michael Freiberg (Aus) V Australia5 
8Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj3 
9Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team3 
10Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj3 
11Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan3 
12Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong3 
13Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan2 
14Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj2 
15Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team2 
16Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox1 
17Jan Kuyckx (Bel) Marco Polo Cycling Team1 
Asian rider classification
1Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan15:37:14 
2Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:26 
3Amir Zargari (IRI) Azad University0:01:33 
4Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:52 
5Alireza Haghi (IRI) Azad University0:03:03 
6Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:03:38 
7Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:03:44 
8Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:04:07 
9Wenlong Zhang (Chn) China 361° Cycling Team0:04:36 
10Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong0:04:42 
11Farshad Salehian (IRI) Azad University  
12Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:04:54 
13Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports0:05:40 
14Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:05:47 
15Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:06:18 
16Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:06:55 
17Kin San Wu (HKg) Champion System0:07:27 
18Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong0:07:28 
19Shi Jie Yu (Chn) China 361° Cycling Team0:07:39 
20Eugene Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team0:09:23 
21Cheung King Lok (HKg) Hong Kong0:09:35 
22Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:09:49 
23Bo Liu (Chn) China 361° Cycling Team0:09:52 
24Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:10:08 
25Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:11:23 
26Yue Tu (Chn) China 361° Cycling Team0:11:30 
27Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:12:17 
28Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University0:12:30 
29Ji Xu (Chn) China 361° Cycling Team0:14:07 
30Ting Deng (Chn) Max Success Sports  
31Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan0:14:14 
32Wong Kam Po (HKg) Hong Kong0:15:04 
33Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
34Yong Jian Wu (Chn) China 361° Cycling Team0:16:59 
35Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:17:05 
36Choi Ki Ho (HKg) Hong Kong0:17:11 
37Zengtao Yang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:18:05 
38Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:18:16 
39Cheung King Wai (HKg) Hong Kong  
40Yan Nan Li (Chn) China 361° Cycling Team0:18:38 
41Yan Dong Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team0:26:20 
42Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong0:27:18 
43Kexue Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:29:23 
44Wei Li (Chn) Max Success Sports0:30:18 
45Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:41:22 
Teams classification
1Perutnina Ptuj46:55:50 
2CCC Polsat Polkowice0:00:29 
3Colnago - CSF Inox0:00:38 
4Loborika Favorit Team0:01:16 
5Tabriz Petrochemical Team0:01:28 
6Azad University0:02:06 
7Caja Rural0:02:13 
8Kazakhstan0:02:45 
9Andalucia Caja Granada0:03:24 
10V Australia0:08:58 
11Giant Kenda Cycling Team0:09:00 
12Champion System0:11:55 
13Amore & Vita0:12:33 
14Russia0:12:43 
15Team Type 1 - Sanofi Aventis0:13:53 
16Max Success Sports0:15:21 
17Hong Kong0:16:39 
18Qinghai Tianyoude Cycling Team0:16:49 
19UnitedHealthcare Pro Cycling0:16:55 
20China 361° Cycling Team0:17:31 
21Ukraine0:17:56 
22Marco Polo Cycling Team0:21:23 
Asian teams classification
1Azad University46:57:56 
2Tabriz Petrochemical Team0:00:28 
3Kazakhstan0:00:39 
4Max Success Sports0:13:15 
5Hong Kong0:14:33 
6Qinghai Tianyoude Cycling Team0:14:43 
7China 361° Cycling Team0:15:25 

Related Articles

Back to top