Mat Senan wins stage 2 of Tour of Hainan

Serebryakov retains overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team3:35:14 
2Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1  
3Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille  
4Anuar Manan (Mas) Champion System  
5Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
6Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team  
7Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
8Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille  
9Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo  
10Ioannis Tamouridis (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
11Mohd Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
12Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1  
13Michael Kurth (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
14Peter Erdin (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
15Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos - Shimano  
16Oleksandr Prevar (Ukr) Ukraine National Team  
17Roman Maykin (Rus) Rusvelo  
18Joaquin Sobrino (Spa) Sp-Tableware Cycling Team  
19Vitaliy Buts (Ukr) Ukraine National Team  
20Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
21Augustine Macanally Ryan (Aus) Australia National Team  
22Michael Grenda Ben (Aus) Australia National Team  
23Konstantin Volik (Uzb) China 361° Cycling Team  
24Tae Min Gong (Kor) RTS Racing Team  
25Lukas Ranacher (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
26Meiyin Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team  
27Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
28Marcel Aregger (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
29Oleksandr Polivoda (Ukr) Ukraine National Team  
30Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
31Georgios Karatzios (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
32Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong  
33Jinde Zhang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
34Pengda Jiao (Chn) Champion System  
35Bo Liu (Chn) Malak Cycling Team  
36Jie Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
37King Wai Cheung (HKg) Hong Kong  
38Vadim Shaekhov (Uzb) China 361° Cycling Team  
39Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
40Roy Curvers (Ned) Team Argos - Shimano  
41Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
42Hariff Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
43Yusup Abrekov (Uzb) China 361° Cycling Team  
44Fu Xing (Chn) Hengxiang Cycling Team  
45Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos - Shimano  
46Christopher Butler (USA) Champion System  
47Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
48Benedikt Kendler (Ger) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
49Craig Lewis (USA) Champion System  
50Joeri Bueken (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
51Mykhaylo Kononenko (Ukr) Ukraine National Team  
52James Kerby Jordan (Aus) Australia National Team  
53Park Seon Ho (Kor) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
54Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team  
55King Lok Cheung (HKg) Hong Kong  
56Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - Jakroo  
57Yuepen Liu (Chn) Malak Cycling Team  
58David Mccann (Irl) RTS Racing Team  
59Andriy Vasylyuk (Ukr) Ukraine National Team  
60Anton Samohvalov (Rus) Rusvelo  
61Bert De Backer (Bel) Team Argos - Shimano  
62Muradjan Halmuratov (Uzb) China 361° Cycling Team  
63Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille  
64Xin Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
65Vasileios Simantirakis (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
66Fuyu Li (Chn) Hengxiang Cycling Team  
67Anwar Azis Aziz Mohd Saiful (Mas) Terengganu Cycling Team  
68Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
69Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
70Alexander Dürager (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
71Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
72Yangyang He (Chn) Malak Cycling Team  
73Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille  
74Xuanfu Wu (Chn) China 361° Cycling Team  
75Po Yu Chen (Tpe) RTS Racing Team  
76Chia Hong Yang (Tpe) RTS Racing Team  
77Alexander Nordhoff (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
78Lucas Galloway Prete Joshua (Aus) Australia National Team  
79Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
80Sergiy Grechyn (Ukr) Ukraine National Team  
81Qin Ping (Chn) China 361° Cycling Team  
82Kam Po Wong (HKg) Hong Kong  
83Alexander Budaragin (Rus) Rusvelo  
84Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1  
85Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong  
86Joey Rosskopf (USA) Team Type 1  
87Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos - Shimano  
88Patrick Bercz (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
89Yilin Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team  
90Fabio Calabria (Aus) Team Type 1  
91Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
92Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team  
93Artem Topchanyuk (Ukr) Sp-Tableware Cycling Team  
94Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
95Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo  
96Donnelly Aaron Christopher (Aus) Australia National Team  
97Cheng Ji (Chn) Team Argos - Shimano  
98Robert Retschke (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
99Gang Xu (Chn) Champion System  
100Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Champion System  
101Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille  
102Taylor Lovelock-Fay Mitchell (Aus) Australia National Team  
103Christian Pavitschitz (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
104Wen Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team  
105Burr Ho (HKg) Hong Kong  
106Patrick Schelling (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
107Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team  
108Stefan Stadler (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
109Zhiqiang Duan (Chn) Malak Cycling Team  
110Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1  
111Periklis Ilias (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
112Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
113Sergey Renev (Kaz) Astana Pro Team  
114Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille  
115Víctor De La Parte (Spa) Sp-Tableware Cycling Team  
116Raphael Addy (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
117Ivan Kovalev (Rus) Rusvelo  
118Kun Jiang (Chn) Champion System  
119Alexander Khatuntsev (Rus) Rusvelo  
120Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team  
121Evgeny Kovalev (Rus) Rusvelo  
122Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
123Eldridge Joe (USA) Team Type 10:03:05 
124Lei Mu (Chn) Malak Cycling Team0:06:21 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 16:10:48 
2Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo0:00:02 
3Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
4Meiyin Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team0:00:06 
5Fuyu Li (Chn) Hengxiang Cycling Team  
6Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille0:00:08 
7Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
8Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille  
9Oleksandr Polivoda (Ukr) Ukraine National Team0:00:09 
10Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong  
11Muradjan Halmuratov (Uzb) China 361° Cycling Team0:00:11 
12Donnelly Aaron Christopher (Aus) Australia National Team  
13Anuar Manan (Mas) Champion System0:00:12 
14Mohd Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
15Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille  
16Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos - Shimano  
17Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
18Michael Kurth (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
19Ioannis Tamouridis (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
20Michael Grenda Ben (Aus) Australia National Team  
21Vitaliy Buts (Ukr) Ukraine National Team  
22Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1  
23Oleksandr Prevar (Ukr) Ukraine National Team  
24Georgios Karatzios (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
25Lukas Ranacher (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
26Roman Maykin (Rus) Rusvelo  
27Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team  
28Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
29Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong  
30Augustine Macanally Ryan (Aus) Australia National Team  
31Mykhaylo Kononenko (Ukr) Ukraine National Team  
32Benedikt Kendler (Ger) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
33Vadim Shaekhov (Uzb) China 361° Cycling Team  
34Roy Curvers (Ned) Team Argos - Shimano  
35Yusup Abrekov (Uzb) China 361° Cycling Team  
36King Lok Cheung (HKg) Hong Kong  
37Jinde Zhang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
38Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
39Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
40Park Seon Ho (Kor) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
41Christopher Butler (USA) Champion System  
42Andriy Vasylyuk (Ukr) Ukraine National Team  
43Bo Liu (Chn) Malak Cycling Team  
44Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos - Shimano  
45Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - Jakroo  
46Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
47Sergiy Grechyn (Ukr) Ukraine National Team  
48David Mccann (Irl) RTS Racing Team  
49Pengda Jiao (Chn) Champion System  
50Marcel Aregger (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
51Bert De Backer (Bel) Team Argos - Shimano  
52Anton Samohvalov (Rus) Rusvelo  
53James Kerby Jordan (Aus) Australia National Team  
54Peter Erdin (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
55Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
56Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
57Artem Topchanyuk (Ukr) Sp-Tableware Cycling Team  
58Patrick Bercz (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
59Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
60Alexander Nordhoff (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
61Burr Ho (HKg) Hong Kong  
62Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
63Craig Lewis (USA) Champion System  
64Anwar Azis Aziz Mohd Saiful (Mas) Terengganu Cycling Team  
65Tae Min Gong (Kor) RTS Racing Team  
66Joeri Bueken (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
67Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille  
68Joaquin Sobrino (Spa) Sp-Tableware Cycling Team  
69Xuanfu Wu (Chn) China 361° Cycling Team  
70Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
71Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team  
72Alexander Budaragin (Rus) Rusvelo  
73Yangyang He (Chn) Malak Cycling Team  
74Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
75Fu Xing (Chn) Hengxiang Cycling Team  
76Wen Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team  
77Víctor De La Parte (Spa) Sp-Tableware Cycling Team  
78King Wai Cheung (HKg) Hong Kong  
79Xin Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
80Christian Pavitschitz (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
81Kam Po Wong (HKg) Hong Kong  
82Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1  
83Alexander Khatuntsev (Rus) Rusvelo  
84Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos - Shimano  
85Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille  
86Hariff Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
87Alexander Dürager (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
88Fabio Calabria (Aus) Team Type 1  
89Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team  
90Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille  
91Cheng Ji (Chn) Team Argos - Shimano  
92Vasileios Simantirakis (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
93Joey Rosskopf (USA) Team Type 1  
94Robert Retschke (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
95Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
96Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo  
97Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland  
98Patrick Schelling (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
99Yilin Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team  
100Lucas Galloway Prete Joshua (Aus) Australia National Team  
101Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
102Gang Xu (Chn) Champion System  
103Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1  
104Stefan Stadler (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer  
105Periklis Ilias (Gre) Sp-Tableware Cycling Team  
106Chia Hong Yang (Tpe) RTS Racing Team  
107Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet – Euphony  
108Taylor Lovelock-Fay Mitchell (Aus) Australia National Team  
109Zhiqiang Duan (Chn) Malak Cycling Team  
110Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Champion System  
111Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team  
112Evgeny Kovalev (Rus) Rusvelo  
113Raphael Addy (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
114Kun Jiang (Chn) Champion System  
115Konstantin Volik (Uzb) China 361° Cycling Team0:00:32 
116Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:42 
117Jie Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:02:28 
118Yuepen Liu (Chn) Malak Cycling Team  
119Qin Ping (Chn) China 361° Cycling Team  
120Eldridge Joe (USA) Team Type 10:03:47 
121Po Yu Chen (Tpe) RTS Racing Team0:06:53 
122Sergey Renev (Kaz) Astana Pro Team  
123Ivan Kovalev (Rus) Rusvelo  
124Lei Mu (Chn) Malak Cycling Team0:13:14 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 128 pts
2Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille24 
3Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo23 
4Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet – Euphony22 
5Anuar Manan (Mas) Champion System17 
6Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team16 
7Mohd Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team15 
8Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille14 
9Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos - Shimano13 
10Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet – Euphony11 
11Meiyin Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team10 
12Fuyu Li (Chn) Hengxiang Cycling Team10 
13Michael Kurth (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland3 
14Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team10 
15Georgios Karatzios (Gre) Sp-Tableware Cycling Team9 
16Ioannis Tamouridis (Gre) Sp-Tableware Cycling Team8 
17Michael Grenda Ben (Aus) Australia National Team8 
18Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille6 
19Oleksandr Polivoda (Ukr) Ukraine National Team4 
20Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong4 
21Vitaliy Buts (Ukr) Ukraine National Team4 
22Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 14 
23Mykhaylo Kononenko (Ukr) Ukraine National Team3 
24Peter Erdin (Swi) Atlas Personal - Jakroo2 
25Muradjan Halmuratov (Uzb) China 361° Cycling Team1 
26Donnelly Aaron Christopher (Aus) Australia National Team1 
27Lukas Ranacher (Aut) Arbö Gebrüder Weiss -Oberndorfer1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Meiyin Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team15 pts
2Oleksandr Polivoda (Ukr) Ukraine National Team13 
3Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong6 
4Vitaliy Buts (Ukr) Ukraine National Team6 
5Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong1 
6Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland1 
Back to top