Van Hummel quickest in Danzhou

Jules maintains overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano3:54:22 
2Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
3Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
5Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis  
6Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
7Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team  
8Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
9Stuart Shaw (Aus) Drapac  
10Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
11Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC  
12Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team  
13Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC  
14Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana  
15Holger Burkhardt (Ger) Champion System  
16Adiq Othman (Mas) Drapac  
17Danielle Colli (Ita) Geox-TMC  
18Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
19Adam Phelan (Aus) Drapac  
20Wu Kin San (HKg) Champion System  
21Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team  
22Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
23Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
24Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
25Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
26Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
27Wang Meiyin (Chn) China National Team  
28Amir Rusli (Mas) Drapac  
29Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka  
30Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano  
31Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana  
32Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
33Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
34Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team  
35David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
36Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
37Dong Xiaoyong (Chn) China National Team  
38Jiang Kun (Chn) China National Team  
39Chen Yuanjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
40Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team  
41Zhang Ruisong (Chn) China National Team  
42Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
43Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice  
44Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis  
45Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
46Daniel Reiter (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
47Ma Hainjun (Chn) China National Team  
48Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
49Zhang Wenlong (Chn) China National Team  
50Wang Yin Chih (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
50Wu Xuanfu (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
52Adam Semple (Aus) Drapac  
53Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana  
54Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
55Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team  
56Andrey Zeits (Kaz) Astana  
57Ito Masakazu (Jpn) Aisan Racing Team  
58Wai Man Chau (HKg) Champion System  
59Darren Lapthorne (Aus) Drapac  
60Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
61Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
62Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
63Deon Locke (Aus) Champion System  
64Dohyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
65Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana  
66Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
67Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
68Yuen Chi Ho (HKg) Hong Kong China Team  
69Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong China Team  
70Mart Ojavee (Est) Champion System  
71Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana  
72Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano  
73Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
74Gian Paolo Cheula (Ita) Geox-TMC  
75Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
76Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano  
77Xue Cheng (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
78Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
79David Rösch (Ger) Atlas Personal-Jakroo  
80Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo  
81Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
82Tyler Steven Magner (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
83Benoit Andre (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
84Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
85Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano  
86Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
87Johannes Christoffel Nel (RSA) MTN Qhubeka  
88Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
89Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
90Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice  
91Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team  
92Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:14 
93Kimori Nozomu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:18 
94Raphael Addy (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
95Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong China Team0:00:59 
96Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:01:34 
97Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
98Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
99Eugen Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team0:02:29 
100Sergey Renev (Kaz) Astana  
101Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:04:45 
102James Tennent (RSA) MTN Qhubeka0:05:57 
DNFThomas Palmer (Aus) Drapac  
DNFStanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka  
DNSFrank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
DSQJi Xitao (Chn) China National Team  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka5 pts
2Darren Lapthorne (Aus) Drapac3 
3Danielle Colli (Ita) Geox-TMC1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marko Kump (Slo) Geox-TMC5 pts
2Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano3 
3Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana1 
Sprint 31Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana5 
2Adiq Othman (Mas) Drapac3 
3Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano16 pts
2Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team14 
3Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo13 
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team12 
5Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis11 
6Marko Kump (Slo) Geox-TMC10 
7Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team9 
8Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team8 
9Stuart Shaw (Aus) Drapac7 
10Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de6 
11Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC5 
12Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team4 
13Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC3 
14Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana2 
15Holger Burkhardt (Ger) Champion System1 
KoM - Category 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer3 pts
2Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC2 
3Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geox-TMC11:43:06 
2Drapac  
3Terengganu Cycling Team  
4Skil-Shimano  
5Giant Kenda Cycling Team  
6Team Type 1-Sanofi Aventis  
7Team Eddy Merckx-Indeland  
8Champion System  
9Chinese 361°Cycling Team  
10Pro Team Astana  
11China National Team  
12Atlas Personal-Jakroo  
13Aisan Racing Team  
14Hong Kong China Team  
15Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
16CCC Polsat Polkowice  
17Team Differdange-Magicfood.De  
18Velo-Club La Pomme Marseille  
19MTN Qhubeka  
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille22:56:47 
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana0:00:06 
3Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland0:00:07 
4Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis0:00:09 
5Wang Meiyin (Chn) China National Team0:00:10 
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:00:11 
7Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:12 
8Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana0:00:13 
9Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
10Adiq Othman (Mas) Drapac0:00:14 
11Darren Lapthorne (Aus) Drapac  
12Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team0:00:15 
13Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC  
14Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
15Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:00:16 
16Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC  
17David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
18Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
19Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano  
20Jiang Kun (Chn) China National Team  
21Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
22Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
23Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice  
24Andrey Zeits (Kaz) Astana  
25Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
26Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
27Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana  
28Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
29Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano  
30Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
31Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong China Team  
32Gian Paolo Cheula (Ita) Geox-TMC  
33Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:21 
34Ito Masakazu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:29 
35Johannes Christoffel Nel (RSA) MTN Qhubeka  
36Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:00:44 
37Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:00:51 
38Ma Hainjun (Chn) China National Team0:01:02 
39Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:01:16 
40Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team0:01:20 
41Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano0:02:04 
42Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team0:02:19 
43Danielle Colli (Ita) Geox-TMC0:03:27 
44Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
45Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice0:03:28 
46Wai Man Chau (HKg) Champion System  
47Adam Semple (Aus) Drapac  
48Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:03:32 
49Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team0:03:53 
50Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
51Zhang Wenlong (Chn) China National Team0:04:34 
52Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland0:04:48 
53Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano0:04:57 
54Mart Ojavee (Est) Champion System0:05:19 
55Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis0:05:22 
56Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
57Chen Yuanjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
58Dong Xiaoyong (Chn) China National Team  
59Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana  
60Wang Yin Chih (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
61Yuen Chi Ho (HKg) Hong Kong China Team  
62Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
63Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
64Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:05:40 
65Kimori Nozomu (Jpn) Aisan Racing Team  
66Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team0:05:41 
67Wu Xuanfu (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:05:47 
68Tyler Steven Magner (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis0:05:50 
69Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:05:55 
70Eugen Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team0:05:57 
71Stuart Shaw (Aus) Drapac0:06:11 
72Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo0:06:34 
73Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:07:22 
74Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:31 
75Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano0:08:26 
76Deon Locke (Aus) Champion System0:08:45 
77Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team0:09:05 
78Amir Rusli (Mas) Drapac0:09:15 
79Raphael Addy (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
80Zhang Ruisong (Chn) China National Team  
81Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:09:19 
82Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana0:09:36 
83Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:11:40 
84Benoit Andre (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:13:45 
85David Rösch (Ger) Atlas Personal-Jakroo0:14:13 
86Sergey Renev (Kaz) Astana0:16:14 
87James Tennent (RSA) MTN Qhubeka0:18:06 
88Wu Kin San (HKg) Champion System0:30:19 
89Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:30:31 
90Dohyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team0:30:43 
91Holger Burkhardt (Ger) Champion System0:32:15 
92Xue Cheng (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
93Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong China Team0:34:06 
94Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:34:39 
95Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland0:34:41 
96Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:36:08 
97Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:36:22 
98Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:40:22 
99Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:40:28 
100Daniel Reiter (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:40:33 
101Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team0:40:38 
102Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano69 pts
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana50 
3Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille50 
4Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team43 
5Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team41 
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka41 
7Danielle Colli (Ita) Geox-TMC40 
8Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano40 
9Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo31 
10Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team31 
11Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team27 
12Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis27 
13Deon Locke (Aus) Champion System27 
14Stuart Shaw (Aus) Drapac22 
15Marko Kump (Slo) Geox-TMC21 
16Adiq Othman (Mas) Drapac21 
17Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC18 
18Wang Meiyin (Chn) China National Team18 
19Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de17 
20Ma Hainjun (Chn) China National Team17 
21Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team17 
22Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland16 
23Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice15 
24Adam Phelan (Aus) Drapac15 
25Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team14 
26Mart Ojavee (Est) Champion System14 
27Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis13 
28Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka10 
29Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC9 
30Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo9 
31Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team8 
32Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice7 
33Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice7 
34Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana5 
35Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille5 
36Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team5 
37Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland4 
38David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team4 
39Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer4 
40Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team4 
41Darren Lapthorne (Aus) Drapac3 
42Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano3 
43Zhang Wenlong (Chn) China National Team3 
44Wu Kin San (HKg) Champion System3 
45Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team2 
46Dong Xiaoyong (Chn) China National Team2 
47Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland1 
48Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana1 
49Holger Burkhardt (Ger) Champion System1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC13 pts
2Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille12 
3Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team5 
4Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano4 
5Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer3 
6Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana2 
7Darren Lapthorne (Aus) Drapac1 
8Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC1 
9Zhang Wenlong (Chn) China National Team1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geox-TMC68:51:09 
2Drapac  
3Skil-Shimano  
4Giant Kenda Cycling Team  
5Team Eddy Merckx-Indeland  
6Pro Team Astana  
7CCC Polsat Polkowice0:00:05 
8Velo-Club La Pomme Marseille0:00:28 
9China National Team0:00:54 
10MTN Qhubeka0:01:42 
11Aisan Racing Team0:02:13 
12Atlas Personal-Jakroo0:06:10 
13Team Differdange-Magicfood.De0:08:18 
14Hong Kong China Team0:10:07 
15Team Type 1-Sanofi Aventis0:10:12 
16Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
17Champion System0:11:15 
18Chinese 361°Cycling Team0:14:14 
19Terengganu Cycling Team0:38:42 
Back to top