Nakajima takes victory in Xinglong

Jules retains overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team3:43:39 
2Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano0:00:59 
3Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
4Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
5Danielle Colli (Ita) Geox-TMC  
6Stuart Shaw (Aus) Drapac  
7Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
8Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana  
9Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC  
10Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
11Florian Bissinger (Ger) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
12Fukuda Shinpei (Jpn) Aisan Racing Team  
13Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
14Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
15Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
16Adiq Othman (Mas) Drapac  
17Adam Phelan (Aus) Drapac  
18Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis  
19Mart Ojavee (Est) Champion System  
20Dong Xiaoyong (Chn) China National Team  
21Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
22David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
23Ji Xitao (Chn) China National Team  
24Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team  
25Wang Meiyin (Chn) China National Team  
26Jiang Kun (Chn) China National Team  
27Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
28Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
29Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis  
30Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana  
31Raphael Addy (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
32Amir Rusli (Mas) Drapac  
33Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
34Ma Hainjun (Chn) China National Team  
35Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
36Andrey Zeits (Kaz) Astana  
37Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice  
38Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
39Kimori Nozomu (Jpn) Aisan Racing Team  
40Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano  
41David Gutierrez (Spa) Geox-TMC  
42Adam Semple (Aus) Drapac  
43Yuen Chi Ho (HKg) Hong Kong China Team  
44Chen Yuanjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
45Chan Yat Wai (HKg) Hong Kong China Team  
46Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
47Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
48Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
49Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana  
50Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano  
51Wang Yin Chih (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
52Frank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
53Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
54Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC  
55Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
56Eugen Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team  
57Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
58Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano  
59Benoit Andre (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
60Darren Lapthorne (Aus) Drapac  
61Deon Locke (Aus) Champion System  
62Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
63Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana  
64Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
65Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
66Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong China Team  
67Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team  
68Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana  
69Wai Man Chau (HKg) Champion System  
70Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
71Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team  
72Gian Paolo Cheula (Ita) Geox-TMC  
73Zhang Ruisong (Chn) China National Team  
74Sergey Renev (Kaz) Astana  
75Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo  
76Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:01:12 
77Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
78Ito Masakazu (Jpn) Aisan Racing Team  
79Johannes Christoffel Nel (RSA) MTN Qhubeka  
80Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:18 
81Tom Thill (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:01:20 
82Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team0:01:24 
83Liu Xinjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
84Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka  
85Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
86Wu Xuanfu (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
87Wang Zhen (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
88Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:01:27 
89Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka  
90Tyler Steven Magner (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
91Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland0:01:54 
92Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
93David Rösch (Ger) Atlas Personal-Jakroo  
94Zhang Wenlong (Chn) China National Team  
95Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:02:10 
96Christoph Gerstlohner (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:02:16 
97Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:00:59 
98Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano0:03:18 
99James Tennent (RSA) MTN Qhubeka0:03:31 
100Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:04:56 
101Christopher Williams (Aus) Champion System0:27:52 
102Xue Cheng (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
103Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
104Dohyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
105Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
106Daniel Reiter (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
107Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong China Team  
108Wu Kin San (HKg) Champion System  
109Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
110Holger Burkhardt (Ger) Champion System  
111Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team  
112Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
113Thomas Palmer (Aus) Drapac  
114Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
115Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice  
116Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
117Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team  
DNFCharles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
DNFAlex Christopher Bowden (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
DNFEduardo Gonzalo (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille  
DNFMohammad Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
DNFAlex Dürager (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
DNSMotoi Nara (Jpn) Terengganu Cycling Team  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille5 pts
2Ma Hainjun (Chn) China National Team3 
3Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Gutierrez (Spa) Geox-TMC5 pts
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana3 
3Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team16 pts
2Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano14 
3Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille13 
4Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka12 
5Danielle Colli (Ita) Geox-TMC11 
6Stuart Shaw (Aus) Drapac10 
7Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo9 
8Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana8 
9Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC7 
10Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de6 
11Florian Bissinger (Ger) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer5 
12Fukuda Shinpei (Jpn) Aisan Racing Team4 
13Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice3 
14Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice2 
15Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team1 
KoM 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille7 pts
2Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC5 
3Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano3 
4Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team2 
5Darren Lapthorne (Aus) Drapac1 
KoM 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Gutierrez (Spa) Geox-TMC5 pts
2Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team3 
3Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille2 
4Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team11:12:55 
2Drapac0:00:59 
3Geox-TMC  
4CCC Polsat Polkowice  
5China National Team  
6Atlas Personal-Jakroo  
7Pro Team Astana  
8Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
9Skil-Shimano  
10Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
11Team Type 1-Sanofi Aventis  
12Team Eddy Merckx-Indeland  
13Giant Kenda Cycling Team  
14Champion System  
15Hong Kong China Team  
16Velo-Club La Pomme Marseille0:01:12 
17MTN Qhubeka0:01:37 
18Chinese 361°Cycling Team0:01:49 
19Terengganu Cycling Team0:28:11 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille7:57:10 
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana0:00:05 
3Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:10 
4David Gutierrez (Spa) Geox-TMC0:00:11 
5Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
6Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC0:00:13 
7Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:00:14 
8Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
9Adiq Othman (Mas) Drapac  
10Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
11Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team  
12David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
13Wang Meiyin (Chn) China National Team  
14Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
15Jiang Kun (Chn) China National Team  
16Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana  
17Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano  
18Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano  
19Andrey Zeits (Kaz) Astana  
20Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
21Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
22Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
23Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice  
24Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
25Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
26Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
27Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
28Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC  
29Darren Lapthorne (Aus) Drapac  
30Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong China Team  
31Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo  
32Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana  
33Gian Paolo Cheula (Ita) Geox-TMC  
34Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:19 
35Ito Masakazu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:27 
36Johannes Christoffel Nel (RSA) MTN Qhubeka  
37Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
38Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
39Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis0:01:14 
40Ma Hainjun (Chn) China National Team0:01:16 
41Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:01:18 
42Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team  
43Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano  
44Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano0:01:21 
45Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:01:46 
46Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland0:02:13 
47Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team0:02:17 
48Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:03:25 
49Danielle Colli (Ita) Geox-TMC0:03:26 
50Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
51Adam Semple (Aus) Drapac  
52Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
53Frank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
54Eugen Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team  
55Wai Man Chau (HKg) Champion System  
56Wang Zhen (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:03:51 
57Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
58Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team  
59Zhang Wenlong (Chn) China National Team0:04:19 
60Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano0:05:14 
61Ji Xitao (Chn) China National Team0:05:17 
62Mart Ojavee (Est) Champion System0:05:19 
63Florian Bissinger (Ger) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:05:20 
64Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis  
65Stuart Shaw (Aus) Drapac  
66Fukuda Shinpei (Jpn) Aisan Racing Team  
67Dong Xiaoyong (Chn) China National Team  
68Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer  
69Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
70Chen Yuanjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
71Yuen Chi Ho (HKg) Hong Kong China Team  
72Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
73Kimori Nozomu (Jpn) Aisan Racing Team  
74Wang Yin Chih (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
75Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana  
76Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
77Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team0:05:39 
78Tom Thill (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:05:41 
79Liu Xinjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:05:45 
80Wu Xuanfu (Chn) Chinese 361°Cycling Team  
81Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:05:48 
82Tyler Steven Magner (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis  
83David Rösch (Ger) Atlas Personal-Jakroo0:06:15 
84Christoph Gerstlohner (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:06:37 
85Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano0:07:39 
86Chan Yat Wai (HKg) Hong Kong China Team0:07:51 
87Deon Locke (Aus) Champion System0:09:11 
88Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana0:09:12 
89Amir Rusli (Mas) Drapac0:09:13 
90Raphael Addy (Swi) Atlas Personal-Jakroo  
91Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team  
92Zhang Ruisong (Chn) China National Team  
93Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:09:17 
94Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:10:21 
95James Tennent (RSA) MTN Qhubeka0:10:23 
96Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:13:43 
97Benoit Andre (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
98Sergey Renev (Kaz) Astana  
99Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka0:14:08 
100Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:14:38 
101Dohyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team0:30:19 
102Wu Kin San (HKg) Champion System  
103Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice  
104Xue Cheng (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:32:13 
105Holger Burkhardt (Ger) Champion System  
106Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
107Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong China Team  
108Thomas Palmer (Aus) Drapac  
109Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:34:44 
110Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:36:06 
111Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
112Daniel Reiter (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:39:11 
113Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:40:36 
114Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
115Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team  
116Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team  
117Christopher Williams (Aus) Champion System0:43:47 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille29 pts
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana26 
3Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka21 
4Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team16 
5Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice15 
6Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano14 
7Adam Phelan (Aus) Drapac  
8Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC13 pts
9David Gutierrez (Spa) Geox-TMC11 
10Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team  
11Danielle Colli (Ita) Geox-TMC11 pts
12Adiq Othman (Mas) Drapac  
13Stuart Shaw (Aus) Drapac10 pts
14Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo9 
15Christopher Williams (Aus) Champion System  
16Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de  
17Wang Meiyin (Chn) China National Team  
18Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de6 pts
19Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille5 
20Ji Xitao (Chn) China National Team  
21Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka  
22Florian Bissinger (Ger) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer5 pts
23David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
24Fukuda Shinpei (Jpn) Aisan Racing Team4 pts
25Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano  
26Ma Hainjun (Chn) China National Team3 pts
27Zhang Wenlong (Chn) China National Team  
28Deon Locke (Aus) Champion System  
29Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland  
30Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team2 pts
31Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice2 
32Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland  
33Mart Ojavee (Est) Champion System  
34Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille12 pts
2Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC11 
3David Gutierrez (Spa) Geox-TMC5 
4Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team5 
5Christopher Williams (Aus) Champion System3 
6Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano3 
7Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana2 
8Ji Xitao (Chn) China National Team2 
9Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC1 
10Darren Lapthorne (Aus) Drapac1 
11Zhang Wenlong (Chn) China National Team1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Drapac23:52:12 
2Geox-TMC  
3Pro Team Astana  
4Skil-Shimano  
5Team Eddy Merckx-Indeland  
6Giant Kenda Cycling Team  
7Ccc Polsat Polkowice0:00:05 
8Velo-Club La Pomme Marseille0:00:13 
9China National Team0:01:04 
10Mtn Qhubeka0:01:42 
11Aisan Racing Team0:02:13 
12Atlas Personal-Jakroo0:06:10 
13Team Differdange-Magic-Sportfood.De0:08:18 
14Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:10:12 
15Team Type 1-Sanofi Aventis  
16Hong Kong China Team  
17Champion System0:11:30 
18Chinese 361°Cycling Team0:14:14 
19Terengganu Cycling Team0:38:42 
Back to top