Steele Von Hoff wins in Lakes Entrance

Shaw extends lead before final stage

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Steele Von Hoff (Genesys Wealth Advisers)1:50:51 
2Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)  
3Amir Rusli (Malaysian National Team)0:00:04 
4Cameron Jennings (Team Budget Forklifts)0:00:06 
5Kane Walker (Apollo Bicycles)0:00:07 
6Mitchell Pearson (Bass Coast Shire)  
7Anthony Diacoppo (Plan B Racing)0:00:09 
8Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)  
9Brett Tivers (Plan B Racing)  
10Adam Phelan (McDonagh Blake-Witness)  
11Charles Howlett (Search2Retain-Myteam2 )  
12Daniel Furmston (Plan B Racing)0:00:10 
13Clayton Fettell (GE Plumbing)  
14Nicholas Dougall (Lakes Oil N.L.)0:00:12 
15Rico Rogers (Team Budget Forklifts)  
16Daniel Mcconnell (Bass Coast Shire)  
17Patrick Lane (Team Jayco Skins)  
18James Ibrahim (Team Race-Fenton Green)0:00:18 
19Rowan Dever (AAL Hyster-Rush Racing)  
20Michael Smith (Lawson Homes)  
21Zamri Saleh (Malaysian National Team)  
22Brodie Talbot (Search2Retain-Myteam2 )  
23Brendan Brooks (Shortis.com.au)  
24Michael Phelan (Drapac Professional Cyclin)  
25Mitchell Mulhern (Merida Australia)  
26Gordon Mccauley (AAL Hyster-Rush Racing)  
27Nick Bensley (SP AusNet)0:00:23 
28Matthew Marshall (Shortis.com.au)  
29Jay Bourke (Search2Retain-Myteam2 )  
30Eric Sheppard (Jayco VIS)  
31Andrew Mcnab (Search2Retain-Myteam2 )  
32Luke Fetch (Bass Coast Shire)  
33Adiq Othman (Drapac Professional Cyclin)  
34Lachlan Norris (Drapac Professional Cyclin)  
35Sean Evangelista (GE Plumbing)  
36Luke Ockerby (Recab Cycling)  
37Ben Grenda (Genesys Wealth Advisers)  
38Benjamin Hill (Suzuki/ACTAS)  
39Philip Grenfell (Bike Bug North Sydney/Car)  
40Stephen Bomball (Suzuki/ACTAS)  
41Thomas Robinson (Genesys Wealth Advisers)  
42Richard Lang (Team Jayco Skins)  
43Cameron Peterson (Virgin Blue RBS Morgan)  
44James Mowatt (Bass Coast Shire)  
45Michael Hosking (GE Plumbing)  
46Yusrizal Usoff (Malaysian National Team)  
47Nathan Elliott (CreditCollect)  
48Alexander Ray (Lakes Oil N.L.)  
49Andrew Christie (Lawson Homes)  
50Sam Davis (Plan B Racing)  
51Jason Spencer (Apollo Bicycles)  
52Brent Miller (Suzuki/ACTAS)  
53Craig Hutton (Bike Bug North Sydney/Car)0:00:34 
54John Groves (Apollo Bicycles)  
55Alex Carver (Team Jayco Skins)  
56Joshua Prete (Team Budget Forklifts)  
57Michael Stallard (Team Super Elliott)  
58James Boal (AWCC Development)  
59Alastair Loutit (McDonagh Blake-Witness)  
60Peter Aquilina (Bass Coast Shire)  
61Michael Cupitt (Merida Australia)  
62Michael Crosbie (AAL Hyster-Rush Racing)  
63Tristan Jones (Team Super Elliott)  
64Matthew Chew (Lakes Oil N.L.)  
65Danny Pulbrook (Recab Cycling)  
66Malcolm Rudolph (Team Jayco Skins)  
67David Melville (Merida Australia)  
68Stuart Smith (Jayco VIS)  
69Christopher Williams (Merida Australia)  
70Samuel Witmitz (Team Race-Fenton Green)  
71Glen Chadwick (Team Budget Forklifts)0:00:43 
72Steven Martin (TFM Avanti)0:00:46 
73Andrew Arundel (Lawson Homes)  
74Michael Gallagher (Jayco VIS)  
75Joshua Taylor (AWCC Development)  
76Nathan Hunter (Team Super Elliott)  
77Angus Gale (Bike Bug North Sydney/Car)  
78Ben Cutajar (Shortis.com.au)  
79Russell Gill (Team Super Elliott)  
80Alexander Malone (Bike Bug North Sydney/Car)  
81Ben Dyball (Virgin Blue RBS Morgan)  
82Nick Aitken (Team Jayco Skins)  
83Dean Sanfiloppo (CreditCollect)0:00:51 
84Thomas Donald (Search2Retain-Myteam2 )0:00:52 
85Peter Herzig (Team Budget Forklifts)0:00:55 
86Kyle Bateson (GE Plumbing)0:00:58 
87Elliott Wells (Plan B Racing)  
88David Deery (Suzuki/ACTAS)  
89Jaskson Wardrop (GE Plumbing)  
90Michael Sargeant (GE Plumbing)0:01:10 
91Timothy Walker (Recab Cycling)0:01:16 
92Andrew Crawley (McDonagh Blake-Witness)  
93Shahrul Amin (Malaysian National Team)0:01:19 
94Elliot Crowther (CreditCollect)0:01:33 
95Fallanie Ali (Malaysian National Team)0:01:49 
96Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)0:02:09 
97Stuart Shaw (Drapac Professional Cyclin)0:02:54 
98Dale Scarfe (McDonagh Blake-Witness)0:03:32 
99John Cornish (Recab Cycling)0:05:51 
100Scott Cronly-Dillon (McDonagh Blake-Witness)0:05:52 
101Angus Morton (Drapac Professional Cyclin)  
102Jamie Lacey (Merida Australia)0:07:06 
103Jacob Sutherland (AAL Hyster-Rush Racing)  
104Dylan Newell (Genesys Wealth Advisers)0:09:18 
105Damien Turner (Bass Coast Shire)  
106Ben Hilleard (Bass Coast Shire)  
107Fakhrulllah Alias (Malaysian National Team)0:09:26 
108Scott Law (Virgin Blue RBS Morgan)0:15:41 
109Andrew Pike (TFM Avanti)0:15:59 
110David De Marco (Lakes Oil N.L.)0:17:32 
111Sam Moorhouse (McDonagh Blake-Witness)0:19:03 
112Jarrod Peachey (SP AusNet)0:19:07 
113Trent Williams (CreditCollect)0:19:13 
114Nathan Earle (Genesys Wealth Advisers)  
115Fergus Maclachlan (Lakes Oil N.L.)  
116Scott Liston (Search2Retain-Myteam2 )  
117Nathan Haas (Recab Cycling)  
118Alex Wong (Bike Bug North Sydney/Car)  
119Michael Freiberg (Virgin Blue RBS Morgan)  
120Joel Stearnes (Lawson Homes)  
121James Mcdulling (Team Race-Fenton Green)  
122James Hepburn (Virgin Blue RBS Morgan)  
123Neil Manning (Plan B Racing)  
124Andrew Dorman (TFM Avanti)  
125Jake Laine (SP AusNet)  
126Samuel Beveridge (Apollo Bicycles)  
127James Herd (Apollo Bicycles)  
128Oliver Kent-Spark (Team Race-Fenton Green)  
129Mark Chadwick (Team Race-Fenton Green)  
130David Abraham (Lawson Homes)  
131Kyle Marwood (Genesys Wealth Advisers)  
132Trevor Griffiths (Apollo Bicycles)0:19:20 
133Harrif Saleh (Malaysian National Team)0:19:26 
134Brenda Washington (AWCC Development)  
DNFAaron Jones (Recab Cycling)  
DNSStephen Rossendell (Recab Cycling)  
DNSBlair Windsor (Team Budget Forklifts)  
DNSAaron Donnelly (Team Jayco Skins)  
DNSGeoff Straub (McDonagh Blake-Witness)  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)3 pts
2Stuart Shaw (Drapac Professional Cyclin)2 
3Alastair Loutit (McDonagh Blake-Witness)1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Hill (Suzuki/ACTAS)3 pts
2Daniel Furmston (Plan B Racing)2 
3Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)1 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Phelan (Drapac Professional Cyclin)3 pts
2Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)2 
3Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)1 
Sprint 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Sutherland (AAL Hyster-Rush Racing)3 pts
2Scott Cronly-Dillon (McDonagh Blake-Witness)2 
3Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)1 
KOM 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nathan Haas (Recab Cycling)3 pts
2Cameron Jennings (Team Budget Forklifts)2 
3Michael Smith (Lawson Homes)1 
KOM 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)3 pts
2Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)2 
3Alex Carver (Team Jayco Skins)1 
KOM 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicholas Dougall (Lakes Oil N.L.)3 pts
2Mitchell Mulhern (Merida Australia)2 
3Glen Chadwick (Team Budget Forklifts)1 
KOM 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Lane (Team Jayco Skins)3 pts
2Ben Grenda (Genesys Wealth Advisers)2 
3Lachlan Norris (Drapac Professional Cyclin)1 
KOM 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Charles Howlett (Search2Retain-Myteam2 )3 pts
2Lachlan Norris (Drapac Professional Cyclin)2 
3Patrick Lane (Team Jayco Skins)1 
KOM 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clayton Fettell (GE Plumbing)3 pts
2Christopher Williams (Merida Australia)2 
3Daniel Mcconnell (Bass Coast Shire)1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Plan B Racing5:33:01 
2Bass Coast Shire0:00:14 
3Malaysian National Team0:00:17 
4Genesys Wealth Advisers0:00:18 
5Search2Retain-Myteam20:00:22 
6Drapac Professional Cycling  
7Team Budget Forklifts0:00:24 
8GE Plumbing0:00:28 
9Apollo Bicycles0:00:36 
10Team Jayco Skins0:00:41 
11Lakes Oil N.L.  
12Virgin Blue RBS Morgan  
13Suzuki/ACTAS  
14AAL Hyster-Rush Racing0:00:42 
15Merida Australia0:00:58 
16Shortis.com.au0:00:59 
17Lawson Homes  
18Bike Bug North Sydney/Carol0:01:15 
19Jayco VIS  
20Team Super Elliott0:01:26 
21McDonagh Blake-Witness0:01:31 
22Recab Cycling0:01:45 
23CreditCollect0:02:19 
24Team Race-Fenton Green0:19:37 
25AWCC Development0:20:18 
26TFM Avanti0:35:30 
27SP AusNet0:38:15 
General classification after stage 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)11:14:01 
2Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)0:00:14 
3Cameron Jennings (Team Budget Forklifts)0:00:33 
4Rico Rogers (Team Budget Forklifts)0:00:34 
5Ben Grenda (Genesys Wealth Advisers)0:00:38 
6Steele Von Hoff (Genesys Wealth Advisers)0:00:39 
7Gordon Mccauley (AAL Hyster-Rush Racing)0:00:40 
8Patrick Lane (Team Jayco Skins)0:00:41 
9Alexander Ray (Lakes Oil N.L.)0:00:51 
10Brett Tivers (Plan B Racing)0:00:53 
11Kane Walker (Apollo Bicycles)0:00:55 
12Lachlan Norris (Drapac Professional Cyclin)0:00:57 
13Charles Howlett (Search2Retain-Myteam2 )0:00:58 
14Michael Phelan (Drapac Professional Cyclin)0:01:00 
15Daniel Mcconnell (Bass Coast Shire)  
16Mitchell Pearson (Bass Coast Shire)0:01:01 
17Adiq Othman (Drapac Professional Cyclin)0:01:02 
18Anthony Diacoppo (Plan B Racing)0:01:04 
19Richard Lang (Team Jayco Skins)  
20Daniel Furmston (Plan B Racing)  
21Clayton Fettell (GE Plumbing)  
22Adam Phelan (McDonagh Blake-Witness)0:01:05 
23Thomas Robinson (Genesys Wealth Advisers)  
24Nicholas Dougall (Lakes Oil N.L.)0:01:06 
25Mitchell Mulhern (Merida Australia)0:01:13 
26Brendan Brooks (Shortis.com.au)  
27Alex Carver (Team Jayco Skins)0:01:14 
28Michael Smith (Lawson Homes)  
29Eric Sheppard (Jayco VIS)  
30Rowan Dever (AAL Hyster-Rush Racing)0:01:15 
31Benjamin Hill (Suzuki/ACTAS)0:01:17 
32Malcolm Rudolph (Team Jayco Skins)0:01:18 
33James Mowatt (Bass Coast Shire)0:01:20 
34Nick Bensley (SP AusNet)  
35Sam Davis (Plan B Racing)  
36Matthew Marshall (Shortis.com.au)  
37Sean Evangelista (GE Plumbing)  
38Philip Grenfell (Bike Bug North Sydney/Car)  
39Michael Hosking (GE Plumbing)  
40Jason Spencer (Apollo Bicycles)  
41Luke Fetch (Bass Coast Shire)  
42Joshua Prete (Team Budget Forklifts)0:01:25 
43Alastair Loutit (McDonagh Blake-Witness)0:01:26 
44Stuart Smith (Jayco VIS)0:01:29 
45Craig Hutton (Bike Bug North Sydney/Car)0:01:31 
46James Boal (AWCC Development)  
47Glen Chadwick (Team Budget Forklifts)0:01:34 
48Nick Aitken (Team Jayco Skins)0:01:40 
49Joshua Taylor (AWCC Development)0:01:43 
50Ben Dyball (Virgin Blue RBS Morgan)  
51Peter Herzig (Team Budget Forklifts)0:01:48 
52Tristan Jones (Team Super Elliott)0:03:23 
53Michael Cupitt (Merida Australia)0:03:52 
54Cameron Peterson (Virgin Blue RBS Morgan)0:04:14 
55Christopher Williams (Merida Australia)0:04:38 
56Dale Scarfe (McDonagh Blake-Witness)0:04:56 
57Amir Rusli (Malaysian National Team)0:04:59 
58Andrew Christie (Lawson Homes)0:05:26 
59Brent Miller (Suzuki/ACTAS)0:06:08 
60Andrew Crawley (McDonagh Blake-Witness)0:06:19 
61Yusrizal Usoff (Malaysian National Team)0:06:45 
62John Groves (Apollo Bicycles)0:08:29 
63Matthew Chew (Lakes Oil N.L.)0:08:50 
64Stephen Bomball (Suzuki/ACTAS)0:10:06 
65Danny Pulbrook (Recab Cycling)0:10:11 
66Elliott Wells (Plan B Racing)0:10:40 
67Stuart Shaw (Drapac Professional Cyclin)0:10:41 
68Alexander Malone (Bike Bug North Sydney/Car)0:10:55 
69Brodie Talbot (Search2Retain-Myteam2 )0:11:18 
70Jaskson Wardrop (GE Plumbing)0:12:47 
71Damien Turner (Bass Coast Shire)0:13:24 
72Scott Cronly-Dillon (McDonagh Blake-Witness)0:13:37 
73Michael Crosbie (AAL Hyster-Rush Racing)0:13:58 
74Jacob Sutherland (AAL Hyster-Rush Racing)0:14:58 
75Jamie Lacey (Merida Australia)0:16:07 
76Shahrul Amin (Malaysian National Team)0:17:12 
77Timothy Walker (Recab Cycling)0:18:19 
78David De Marco (Lakes Oil N.L.)0:18:29 
79John Cornish (Recab Cycling)  
80Kyle Marwood (Genesys Wealth Advisers)0:19:59 
81James Hepburn (Virgin Blue RBS Morgan)0:20:07 
82James Mcdulling (Team Race-Fenton Green)0:20:10 
83David Melville (Merida Australia)0:20:30 
84Michael Freiberg (Virgin Blue RBS Morgan)0:21:09 
85Michael Stallard (Team Super Elliott)0:21:55 
86Sam Moorhouse (McDonagh Blake-Witness)0:22:18 
87Peter Aquilina (Bass Coast Shire)0:23:16 
88Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)0:23:22 
89Andrew Arundel (Lawson Homes)0:23:25 
90Samuel Beveridge (Apollo Bicycles)0:24:16 
91Nathan Earle (Genesys Wealth Advisers)0:24:58 
92Scott Liston (Search2Retain-Myteam2 )0:30:08 
93Joel Stearnes (Lawson Homes)0:31:02 
94Andrew Mcnab (Search2Retain-Myteam2 )0:32:58 
95Nathan Elliott (CreditCollect)  
96Nathan Haas (Recab Cycling)0:36:52 
97Ben Cutajar (Shortis.com.au)0:37:15 
98Alex Wong (Bike Bug North Sydney/Car)0:37:19 
99Michael Gallagher (Jayco VIS)0:40:19 
100Dean Sanfiloppo (CreditCollect)0:40:24 
101Thomas Donald (Search2Retain-Myteam2 )0:40:25 
102Kyle Bateson (GE Plumbing)0:40:30 
103Nathan Hunter (Team Super Elliott)0:41:50 
104Luke Ockerby (Recab Cycling)0:43:00 
105Samuel Witmitz (Team Race-Fenton Green)0:43:16 
106Jay Bourke (Search2Retain-Myteam2 )0:43:31 
107Elliot Crowther (CreditCollect)0:43:56 
108Steven Martin (TFM Avanti)0:44:13 
109Russell Gill (Team Super Elliott)0:45:07 
110James Ibrahim (Team Race-Fenton Green)0:45:43 
111Dylan Newell (Genesys Wealth Advisers)0:46:00 
112Fallanie Ali (Malaysian National Team)0:49:36 
113Michael Sargeant (GE Plumbing)  
114Angus Morton (Drapac Professional Cyclin)0:53:25 
115Zamri Saleh (Malaysian National Team)0:53:31 
116Scott Law (Virgin Blue RBS Morgan)0:58:09 
117Neil Manning (Plan B Racing)0:58:36 
118James Herd (Apollo Bicycles)  
119David Deery (Suzuki/ACTAS)1:00:46 
120Fakhrulllah Alias (Malaysian National Team)1:01:03 
121Andrew Pike (TFM Avanti)1:02:09 
122Jarrod Peachey (SP AusNet)1:03:02 
123Ben Hilleard (Bass Coast Shire)1:05:19 
124Angus Gale (Bike Bug North Sydney/Car)1:05:56 
125Harrif Saleh (Malaysian National Team)1:12:01 
126Trent Williams (CreditCollect)1:12:14 
127David Abraham (Lawson Homes)1:12:43 
128Oliver Kent-Spark (Team Race-Fenton Green)1:14:20 
129Mark Chadwick (Team Race-Fenton Green)1:20:03 
130Brenda Washington (AWCC Development)1:20:34 
131Trevor Griffiths (Apollo Bicycles)1:25:12 
132Andrew Dorman (TFM Avanti)1:30:52 
133Fergus Maclachlan (Lakes Oil N.L.)1:41:10 
134Jake Laine (SP AusNet)1:42:41 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)42 pts
2Ben Grenda (Genesys Wealth Advisers)27 
3Gordon Mccauley (AAL Hyster-Rush Racing)27 
4Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)20 
5Michael Phelan (Drapac Professional Cyclin)15 
6Rico Rogers (Team Budget Forklifts)13 
7Malcolm Rudolph (Team Jayco Skins)13 
8Brett Tivers (Plan B Racing)13 
9Cameron Jennings (Team Budget Forklifts)13 
10Thomas Robinson (Genesys Wealth Advisers)11 
11Kyle Marwood (Genesys Wealth Advisers)11 
12Alexander Ray (Lakes Oil N.L.)10 
13Cameron Peterson (Virgin Blue RBS Morgan)10 
14Neil Manning (Plan B Racing)10 
15Stuart Shaw (Drapac Professional Cyclin)8 
16Steele Von Hoff (Genesys Wealth Advisers)8 
17Adiq Othman (Drapac Professional Cyclin)7 
18Dylan Newell (Genesys Wealth Advisers)6 
19Eric Sheppard (Jayco VIS)6 
20Alastair Loutit (McDonagh Blake-Witness)5 
21Glen Chadwick (Team Budget Forklifts)5 
22Michael Freiberg (Virgin Blue RBS Morgan)4 
23Blair Windsor (Team Budget Forklifts)4 
24James Ibrahim (Team Race-Fenton Green)4 
25Benjamin Hill (Suzuki/ACTAS)3 
26Joshua Prete (Team Budget Forklifts)3 
27Lachlan Norris (Drapac Professional Cyclin)3 
28Harrif Saleh (Malaysian National Team)3 
29James Hepburn (Virgin Blue RBS Morgan)3 
30Jacob Sutherland (AAL Hyster-Rush Racing)3 
31Daniel Furmston (Plan B Racing)3 
32Patrick Lane (Team Jayco Skins)2 
33Amir Rusli (Malaysian National Team)2 
34Brendan Brooks (Shortis.com.au)2 
35Scott Cronly-Dillon (McDonagh Blake-Witness)2 
36Mitchell Pearson (Bass Coast Shire)2 
37Timothy Walker (Recab Cycling)2 
38Fakhrulllah Alias (Malaysian National Team)1 
39John Cornish (Recab Cycling)1 
40Scott Liston (Search2Retain-Myteam2 )1 
41Kane Walker (Apollo Bicycles)1 
42Elliott Wells (Plan B Racing)1 
43Alexander Malone (Bike Bug North Sydney/Car)1 
44Kyle Bateson (GE Plumbing)1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Lane (Team Jayco Skins)26 pts
2Lachlan Norris (Drapac Professional Cyclin)16 
3Cameron Jennings (Team Budget Forklifts)13 
4Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)10 
5Charles Howlett (Search2Retain-Myteam2 )8 
6Adiq Othman (Drapac Professional Cyclin)7 
7Michael Freiberg (Virgin Blue RBS Morgan)5 
8Cameron Peterson (Virgin Blue RBS Morgan)5 
9Peter Herzig (Team Budget Forklifts)4 
10Joshua Prete (Team Budget Forklifts)3 
11Nick Aitken (Team Jayco Skins)3 
12Nathan Haas (Recab Cycling)3 
13Alexander Malone (Bike Bug North Sydney/Car)3 
14Clayton Fettell (GE Plumbing)3 
15Nicholas Dougall (Lakes Oil N.L.)3 
16Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)2 
17Stuart Smith (Jayco VIS)2 
18Ben Grenda (Genesys Wealth Advisers)2 
19Anthony Diacoppo (Plan B Racing)2 
20Mitchell Mulhern (Merida Australia)2 
21Christopher Williams (Merida Australia)2 
22Daniel Mcconnell (Bass Coast Shire)1 
23Michael Smith (Lawson Homes)1 
24Glen Chadwick (Team Budget Forklifts)1 
25Alex Carver (Team Jayco Skins)1 
26Aaron Jones (Recab Cycling)1 
Criterium classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Shaw (Virgin Blue RBS Morgan)24 pts
2Alex Carver (Team Jayco Skins)18 
3Ben Grenda (Genesys Wealth Advisers)16 
4Alexander Ray (Lakes Oil N.L.)14 
5Scott Law (Virgin Blue RBS Morgan)12 
6Adiq Othman (Drapac Professional Cyclin)10 
7Gordon Mccauley (AAL Hyster-Rush Racing)9 
8Joel Pearson (Genesys Wealth Advisers)8 
9Harrif Saleh (Malaysian National Team)8 
10Thomas Robinson (Genesys Wealth Advisers)7 
11Michael Freiberg (Virgin Blue RBS Morgan)7 
12Dale Scarfe (McDonagh Blake-Witness)6 
13Blair Windsor (Team Budget Forklifts)5 
14Stuart Shaw (Drapac Professional Cyclin)4 
15Amir Rusli (Malaysian National Team)4 
16Richard Lang (Team Jayco Skins)3 
17Rico Rogers (Team Budget Forklifts)3 
18Brodie Talbot (Search2Retain-Myteam2 )2 
19Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)2 
20Russell Gill (Team Super Elliott)1 
21Anthony Diacoppo (Plan B Racing)1 
22Nick Aitken (Team Jayco Skins)1 
Aggressive rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gordon Mccauley (AAL Hyster-Rush Racing)4 pts
2Alexander Malone (Bike Bug North Sydney/Car)2 
3Brett Tivers (Plan B Racing)2 
4Dylan Newell (Genesys Wealth Advisers)2 
5Joseph Lewis (Drapac Professional Cyclin)2 
6Glen Chadwick (Team Budget Forklifts)2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Plan B Racing33:45:22 
2Bass Coast Shire0:00:14 
3Genesys Wealth Advisers0:00:18 
4Drapac Professional Cycling0:00:22 
5Search2Retain-Myteam2  
6Team Budget Forklifts0:00:24 
7GE Plumbing0:00:28 
8Lakes Oil N.L.0:00:32 
9Virgin Blue RBS Morgan0:00:41 
10Team Jayco Skins  
11Merida Australia0:00:58 
12McDonagh Blake-Witness0:01:31 
13Apollo Bicycles0:04:42 
14Suzuki/ACTAS0:05:29 
15AAL Hyster-Rush Racing0:07:40 
16Malaysian National Team0:11:21 
17Lawson Homes0:11:31 
18Recab Cycling0:15:57 
19Bike Bug North Sydney/Carol0:16:53 
20Shortis.com.au0:36:31 
21Jayco VIS0:39:51 
22Team Super Elliott0:53:40 
23AWCC Development1:19:27 
24Team Race-Fenton Green1:42:00 
25SP AusNet1:44:57 
26CreditCollect1:52:39 
27TFM Avanti3:13:55 

Related Articles

Back to top