Krasnov wins Tour of Estonia opener

Russian beats Dabowski in sprint finish

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo2:40:06 
2Konrad Dabkowski (Pol) BDC - Marcpol Team  
3Linus Dahlberg (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
4Emils Liepins (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
5Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana  
6Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone  
7Reijo Puhm (Est) Rietumu - Delfin  
8Rico Rogers (NZl) Synergy Baku Cycling Project  
9Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
10Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana  
11Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
12Mihkel Räim (Est) Amore & Vita  
13Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
14Mikko Paajanen (Fin) National Team Finland  
15Armands Becis (Lat) Rietumu - Delfin  
16Jakub Kaczmarek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
17Alo Jakin (Est) National Team Estonia  
18Tord Andre Sundhagen (Nor) Froy - Bianchi  
19Andrzej Bartkiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
20Nikola Aistrup (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
21Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
22Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project  
23Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
24Adrian Banaszek (Pol) BDC - Marcpol Team  
25Andris Vosekalns (Lat) Rietumu - Delfin  
26Igor Boev (Rus) Rusvelo  
27Szymon Godras (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
28Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches - Onfone  
29Piotr Kirpsza (Pol) BDC - Marcpol Team  
30Gert Jõeäär (Est) National Team Estonia  
31Elias Angell Spikseth (Nor) Froy - Bianchi  
32Christoph Schweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project  
33Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
34Kristofers Racenajs (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
35Damian Walczak (Pol) BDC - Marcpol Team  
36Indulis Bekmanis (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
37Timmo Jeret (Est) National Team Estonia  
38Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone  
39Martin Lind (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
40Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
41Niv Libner (Isr) Amore & Vita  
42Uladzislau Dubouski (Blr) National Team Belarus  
43Lars Pria (Rom) Rietumu - Delfin  
44Kolya Shumov (Blr) National Team Belarus  
45Aliaksei Tsikhanau (Blr) National Team Belarus  
46Jarkko Niemi (Fin) National Team Finland  
47Artem Topchanuyk (Ukr) Amore & Vita  
48Michael Olsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
49Erki Pütsep (Est) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
50Peeter Pruus (Est) Rietumu - Delfin  
51Matteo Di Serafino (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
52Krister Raudsepp (Est) National Team Estonia  
53Rene Mandri (Est) National Team Estonia  
54Siarhei Papok (Blr) National Team Belarus  
55Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
56Tomasz Mickiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
57Siarhei Safonau (Blr) National Team Belarus  
58Halvor Tandrevold (Nor) Froy - Bianchi  
59Mikkel Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
60Sergey Pomoshnikov (Rus) Rusvelo  
61Matti Manninen (Fin) National Team Finland  
62Kamil Gradek (Pol) BDC - Marcpol Team  
63Dimitriy Sorokin (Lat) Rietumu - Delfin  
64Jakub Sredzinki (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
65Aliaksei Shnyrko (Blr) National Team Belarus  
66Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana  
67Mateusz Nowak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
68Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  
69Connor Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project  
70Kanstantsin Budkevich (Blr) National Team Belarus  
71Risto Raid (Est) National Team Estonia  
72Kasper Klostergaard Larsen (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
73Branislau Samoilau (Blr) National Team Belarus  
74Mateusz Komar (Pol) BDC - Marcpol Team  
75Anton Storchous (Ukr) Amore & Vita  
76Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana  
77Martin Laas (Est) National Team Estonia  
78Pawel Bernas (Pol) BDC - Marcpol Team  
79Robert Pölder (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
80Peeter Tarvis (Est) Rietumu - Delfin  
81Ingus Eislers (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
82Francesco Reda (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
83Sergii Sevostianov (Ukr) Amore & Vita  
84Christian Bertilsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
85Mats Andersson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal  
86Marc Hester (Den) Christina Watches - Onfone  
87Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo  
88Silver Schultz (Est) National Team Estonia  
89Jon Anders Grondahl (Nor) Froy - Bianchi  
90Alexander Gingsjö (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
91Wiktor Mrozek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
92Sergey Renev (Kaz) Continental Team Astana  
93Andrey Solomennikov (Rus) Rusvelo  
94Jaroslaw Kowalczyk (Pol) BDC - Marcpol Team  
95Martins Uri (Mex) Amore & Vita  
96Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana  
97Sergey Klimov (Rus) Rusvelo  
98Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
99Martin Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
100Eivind Ekeli (Nor) Froy - Bianchi  
101Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo  
102Lars Lyso Marthinsen (Nor) Froy - Bianchi  
103Jordan Kerby (Aus) Christina Watches - Onfone  
104Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo  
105Toms Skujins (Lat) Rietumu - Delfin  
106David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project  
107Sebastian Balck (Swe) Christina Watches - Onfone  
108Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana  
109Alessandro Malaguti (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
110Dan Craven (Nam) Synergy Baku Cycling Project  
111Martin Pedersen (Den) Christina Watches - Onfone  
112Christopher Stevenson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal  
113Samuel Pökälä (Fin) National Team Finland  
114Jimmy Sorensen (Den) Christina Watches - Onfone  
115Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
116Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Polsat Polkowice  
117Lars Andersson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal  
118Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Continental Team Astana  
119Sami Tianen (Fin) National Team Finland  
120Paavo Paajanen (Fin) National Team Finland  
121Piotr Gawronski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
122Morten Renslo Sandvik (Nor) Froy - Bianchi0:03:14 
123Lauris Spillers (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com0:05:32 
124Kaspars Sergis (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emils Liepins (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com11 pts
2Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo10 
4Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana9 
3Konrad Dabkowski (Pol) BDC - Marcpol Team9 
5Linus Dahlberg (Swe) Team People4You - Unaas Cycling8 
6Gert Jõeäär (Est) National Team Estonia5 
7Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone5 
8Reijo Puhm (Est) Rietumu - Delfin4 
9Rico Rogers (NZl) Synergy Baku Cycling Project3 
10Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana3 
11Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela2 
12Siarhei Papok (Blr) National Team Belarus1 
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emils Liepins (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com2:40:06 
2Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana  
3Mihkel Räim (Est) Amore & Vita  
4Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
5Mikko Paajanen (Fin) National Team Finland  
6Armands Becis (Lat) Rietumu - Delfin  
7Jakub Kaczmarek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
8Andrzej Bartkiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
9Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
10Adrian Banaszek (Pol) BDC - Marcpol Team  
11Andris Vosekalns (Lat) Rietumu - Delfin  
12Szymon Godras (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
13Timmo Jeret (Est) National Team Estonia  
14Uladzislau Dubouski (Blr) National Team Belarus  
15Kolya Shumov (Blr) National Team Belarus  
16Krister Raudsepp (Est) National Team Estonia  
17Tomasz Mickiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
18Halvor Tandrevold (Nor) Froy - Bianchi  
19Matti Manninen (Fin) National Team Finland  
20Aliaksei Shnyrko (Blr) National Team Belarus  
21Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana  
22Mateusz Nowak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
23Kanstantsin Budkevich (Blr) National Team Belarus  
24Anton Storchous (Ukr) Amore & Vita  
25Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana  
26Martin Laas (Est) National Team Estonia  
27Robert Pölder (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
28Peeter Tarvis (Est) Rietumu - Delfin  
29Sergii Sevostianov (Ukr) Amore & Vita  
30Christian Bertilsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
31Wiktor Mrozek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
32Jordan Kerby (Aus) Christina Watches - Onfone  
33Toms Skujins (Lat) Rietumu - Delfin  
34Kaspars Sergis (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com0:05:32 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rietumu - Delfin8:00:18 
2Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
3BDC - Marcpol Team  
4Synergy Baku Cycling Project  
5Team Wibatech - Brzeg  
6Christina Watches - Onfone  
7Team People4You - Unaas Cycling  
8Continental Team Astana  
9Androni Giocattoli - Venezuela  
10National Team Estonia  
11Rusvelo  
12CCC Polsat Polkowice  
13Amore & Vita  
14Froy - Bianchi  
15Concordia Forsikring - Riwal  
16National Team Finland  
17National Team Belarus  
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo2:40:00 
2Konrad Dabkowski (Pol) BDC - Marcpol Team0:00:02 
3Gert Jõeäär (Est) National Team Estonia0:00:03 
4Linus Dahlberg (Swe) Team People4You - Unaas Cycling0:00:04 
5Emils Liepins (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
6Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana0:00:05 
7Martin Lind (Den) Concordia Forsikring - Riwal0:00:06 
8Aliaksei Tsikhanau (Blr) National Team Belarus  
9Kolya Shumov (Blr) National Team Belarus  
10Lars Pria (Rom) Rietumu - Delfin  
11Uladzislau Dubouski (Blr) National Team Belarus  
12Jarkko Niemi (Fin) National Team Finland  
13Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
14Erki Pütsep (Est) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
15Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone  
16Timmo Jeret (Est) National Team Estonia  
17Indulis Bekmanis (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
18Niv Libner (Isr) Amore & Vita  
19Siarhei Papok (Blr) National Team Belarus  
20Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
21Sergey Pomoshnikov (Rus) Rusvelo  
22Mikkel Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
23Halvor Tandrevold (Nor) Froy - Bianchi  
24Siarhei Safonau (Blr) National Team Belarus  
25Artem Topchanuyk (Ukr) Amore & Vita  
26Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
27Damian Walczak (Pol) BDC - Marcpol Team  
28Rene Mandri (Est) National Team Estonia  
29Krister Raudsepp (Est) National Team Estonia  
30Matteo Di Serafino (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
31Peeter Pruus (Est) Rietumu - Delfin  
32Elias Angell Spikseth (Nor) Froy - Bianchi  
33Michael Olsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
34Tomasz Mickiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
35Nikola Aistrup (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
36Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana  
37Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
38Mikko Paajanen (Fin) National Team Finland  
39Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone  
40Reijo Puhm (Est) Rietumu - Delfin  
41Rico Rogers (NZl) Synergy Baku Cycling Project  
42Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
43Mihkel Räim (Est) Amore & Vita  
44Armands Becis (Lat) Rietumu - Delfin  
45Jakub Kaczmarek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
46Alo Jakin (Est) National Team Estonia  
47Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
48Andrzej Bartkiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
49Kristofers Racenajs (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
50Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
51Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project  
52Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
53Adrian Banaszek (Pol) BDC - Marcpol Team  
54Andris Vosekalns (Lat) Rietumu - Delfin  
55Igor Boev (Rus) Rusvelo  
56Szymon Godras (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
57Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches - Onfone  
58Piotr Kirpsza (Pol) BDC - Marcpol Team  
59Dimitriy Sorokin (Lat) Rietumu - Delfin  
60Christoph Schweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project  
61Kamil Gradek (Pol) BDC - Marcpol Team  
62Tord Andre Sundhagen (Nor) Froy - Bianchi  
63Alessandro Malaguti (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
64Matti Manninen (Fin) National Team Finland  
65Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana  
66Sergey Klimov (Rus) Rusvelo  
67Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
68Martin Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
69Eivind Ekeli (Nor) Froy - Bianchi  
70Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo  
71Lars Lyso Marthinsen (Nor) Froy - Bianchi  
72Jordan Kerby (Aus) Christina Watches - Onfone  
73Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo  
74Toms Skujins (Lat) Rietumu - Delfin  
75David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project  
76Jaroslaw Kowalczyk (Pol) BDC - Marcpol Team  
77Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana  
78Andrey Solomennikov (Rus) Rusvelo  
79Dan Craven (Nam) Synergy Baku Cycling Project  
80Martin Pedersen (Den) Christina Watches - Onfone  
81Christopher Stevenson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal  
82Samuel Pökälä (Fin) National Team Finland  
83Jimmy Sorensen (Den) Christina Watches - Onfone  
84Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
85Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Polsat Polkowice  
86Lars Andersson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal  
87Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Continental Team Astana  
88Sami Tianen (Fin) National Team Finland  
89Paavo Paajanen (Fin) National Team Finland  
90Piotr Gawronski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
91Sebastian Balck (Swe) Christina Watches - Onfone  
92Pawel Bernas (Pol) BDC - Marcpol Team  
93Jakub Sredzinki (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
94Aliaksei Shnyrko (Blr) National Team Belarus  
95Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana  
96Mateusz Nowak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
97Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  
98Connor Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project  
99Kanstantsin Budkevich (Blr) National Team Belarus  
100Risto Raid (Est) National Team Estonia  
101Kasper Klostergaard Larsen (Den) Concordia Forsikring - Riwal  
102Branislau Samoilau (Blr) National Team Belarus  
103Mateusz Komar (Pol) BDC - Marcpol Team  
104Anton Storchous (Ukr) Amore & Vita  
105Martins Uri (Mex) Amore & Vita  
106Martin Laas (Est) National Team Estonia  
107Marc Hester (Den) Christina Watches - Onfone  
108Wiktor Mrozek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
109Alexander Gingsjö (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
110Jon Anders Grondahl (Nor) Froy - Bianchi  
111Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana  
112Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo  
113Sergey Renev (Kaz) Continental Team Astana  
114Mats Andersson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal  
115Christian Bertilsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
116Sergii Sevostianov (Ukr) Amore & Vita  
117Francesco Reda (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
118Ingus Eislers (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
119Peeter Tarvis (Est) Rietumu - Delfin  
120Robert Pölder (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
121Silver Schultz (Est) National Team Estonia  
122Morten Renslo Sandvik (Nor) Froy - Bianchi0:03:20 
123Kaspars Sergis (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com0:05:38 
124Lauris Spillers (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emils Liepins (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com11 pts
2Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo10 
4Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana9 
3Konrad Dabkowski (Pol) BDC - Marcpol Team9 
5Linus Dahlberg (Swe) Team People4You - Unaas Cycling8 
6Gert Jõeäär (Est) National Team Estonia5 
7Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone5 
8Reijo Puhm (Est) Rietumu - Delfin4 
9Rico Rogers (NZl) Synergy Baku Cycling Project3 
10Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana3 
11Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela2 
12Siarhei Papok (Blr) National Team Belarus1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emils Liepins (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com2:40:04 
2Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana0:00:02 
3Mihkel Räim (Est) Amore & Vita  
4Maris Bogdanovics (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
5Mikko Paajanen (Fin) National Team Finland  
6Armands Becis (Lat) Rietumu - Delfin  
7Jakub Kaczmarek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
8Andrzej Bartkiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
9Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
10Adrian Banaszek (Pol) BDC - Marcpol Team  
11Andris Vosekalns (Lat) Rietumu - Delfin  
12Szymon Godras (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
13Timmo Jeret (Est) National Team Estonia  
14Uladzislau Dubouski (Blr) National Team Belarus  
15Kolya Shumov (Blr) National Team Belarus  
16Krister Raudsepp (Est) National Team Estonia  
17Tomasz Mickiewicz (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
18Halvor Tandrevold (Nor) Froy - Bianchi  
19Matti Manninen (Fin) National Team Finland  
20Aliaksei Shnyrko (Blr) National Team Belarus  
21Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana  
22Mateusz Nowak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
23Kanstantsin Budkevich (Blr) National Team Belarus  
24Anton Storchous (Ukr) Amore & Vita  
25Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana  
26Martin Laas (Est) National Team Estonia  
27Robert Pölder (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
28Peeter Tarvis (Est) Rietumu - Delfin  
29Sergii Sevostianov (Ukr) Amore & Vita  
30Christian Bertilsson (Swe) Team People4You - Unaas Cycling  
31Wiktor Mrozek (Pol) Team Wibatech - Brzeg  
32Jordan Kerby (Aus) Christina Watches - Onfone  
33Toms Skujins (Lat) Rietumu - Delfin  
34Kaspars Sergis (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.Com0:05:34 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rietumu - Delfin8:00:18 
2Alpha Baltic - Unitymarathons.Com  
3BDC - Marcpol Team  
4Synergy Baku Cycling Project  
5Team Wibatech - Brzeg  
6Christina Watches - Onfone  
7Team People4You - Unaas Cycling  
8Continental Team Astana  
9Androni Giocattoli - Venezuela  
10National Team Estonia  
11Rusvelo  
12CCC Polsat Polkowice  
13Amore & Vita  
14Froy - Bianchi  
15Concordia Forsikring - Riwal  
16National Team Finland  
17National Team Belarus  
Back to top