Alizadeh puts Iranian team in the lead

Damrow wins scrap for second

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team2:30:15 
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:00:03 
3Hari Fitrianto (Ina) Jawa Timur  
4Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:00:09 
5Shu Ming Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:00:15 
6Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:01:00 
7Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
8Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling  
9Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team  
10Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
11Shih Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team  
12Robin Manulang (Ina) Araya Sidoarjo  
13Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team  
14Hossein Jahanbanian (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:13 
15David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:02:16 
16Projo Waseso (Ina) Kukar Cycling Team  
17Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
18Mai Cong Hieu (Vie) Vietnam National Team  
19Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling  
20Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
21Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team  
22Ebrahim Javani (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
23Rully Ibnu Faroka (Ina) Dispora Jatim  
24Bui Minh Thuy (Vie) Vietnam National Team  
25Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Sidoarjo  
26Budi Santoso (Ina) Dispora Jatim  
27Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysian National Team  
28Reza Pahlevy (Ina) Jawa Timur  
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
30Do Tuan Anh (Vie) Vietnam National Team  
31Yung Hua Cheng (Tpe) Chinese Taipei National Team  
32Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team  
33Wan Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Team  
34Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia  
35Nguyen Truong Tai (Vie) Vietnam National Team  
36Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team  
37Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
38Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
39Warseno (Ina) Bkcc  
40Robert Wijaya (Ina) Dispora Jatim  
41Peter Griffin (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
42Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi  
43Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team  
44Parno, (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
45Darren Low (Sin) CCN Colossi  
46Mulia Maruli F (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
47Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney  
48Hashim Junaidi (Sin) OCBC  
49Andrian Teddy (Ina) Bkcc  
50Hsin Hua Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team  
51Awang Sumbodho (Ina) Araya Sidoarjo  
52Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bkcc  
53Wen Chung Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team  
54Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysian National Team  
55Edmund Holland (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
56Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney  
57Mai Nguyen Hung (Vie) Vietnam National Team  
58Rodgers Lee (Jpn) Team Fuji Asia  
59Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
60Ryan Ariehaan Hilman (Ina) Araya Sidoarjo  
61Patria Rastra (Ina) Polygon Sweet Nice  
62Yin Chih Wang (Tpe) Chinese Taipei National Team  
63Chris Glasby (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
64Mathew Upton (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
65Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
66Panca Surya Noor (Ina) Kukar Cycling Team  
67Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
68Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice  
69Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
70Herwin Jaya (Ina) Jawa Timur  
71Adi Wibowo (Ina) Kukar Cycling Team  
72Jimmy Pranata (Ina) Jawa Timur  
73Bayu Satrio S.Putra (Ina) Kukar Cycling Team  
74Mat Nur (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:47 
75Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team0:02:55 
76Brock Robets (NZl) Bike Bug North Sydney0:02:58 
77Robert Hensby (Aus) CCN Colossi0:04:21 
78Yun Jie Lemuel Lee (Sin) OCBC0:04:29 
79Angus Gale (Aus) Bike Bug North Sydney0:09:01 
80Dor Ming Domino Chau (HKg) Champion System Racing Team  
81Usman Ali (Ina) Dispora Jatim  
82Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
83Se Yong Oh (Kor) Seoul Cycling  
84Yi Fan Chen (Tpe) Team Fuji Asia  
85Vincent Ang (Sin) Team Fuji Asia  
86David John Tonks (GBr) Champion System Racing Team  
87Rachmadani (Ina) Bkcc  
88Dwi Edi Kurniawan (Ina) Dispora Jatim  
89Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Sidoarjo  
90Wai Man Chau (HKg) Champion System Racing Team  
91Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team  
92Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia  
93Fauziansyah (Ina) Kukar Cycling Team0:13:10 
94Antonius C. Tjondrokusumo (Ina) Jawa Timur  
95Ting Pong Lam (HKg) Champion System Racing Team0:13:14 
96Steven Hedley (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team0:14:00 
97Brett Gillespie (Aus) Polygon Sweet Nice0:15:51 
98Melvin Kow (Sin) OCBC  
99Jun Rong Ho (Sin) OCBC  
100Shinichi Fukushima (Jpn) Geumsan Ginseng Asia0:18:31 
101Chi Shek Chui (HKg) Champion System Racing Team  
102Choon Huat Goh (Sin) OCBC  
103Han Yu Lin (Tpe) Team Fuji Asia  
104Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia0:19:59 
DNFEddy Susanto (Ina) Bkcc  
DNSSeong Yqun Oh (Kor) Seoul Cycling  
Sprint - Desa Pandung, 52.9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta5 pts
2Usman Ali (Ina) Dispora Jatim3 
3Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling1 
Climb - Pos Satpam PJB, 62.2km, 170m, cat. 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team3 pts
2Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team2 
3Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling1 
Climb - Pantai Popoh, 68.1km, 208m, cat. 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team5 pts
2Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3 
3Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team2 
4Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling1 
General Classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team2:30:05 
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:00:07 
3Hari Fitrianto (Ina) Jawa Timur0:00:09 
4Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:00:19 
5Shu Ming Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:00:25 
6Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:01:10 
7Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
8Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling  
9Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team  
10Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
11Shih Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team  
12Robin Manulang (Ina) Araya Sidoarjo  
13Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team  
14Hossein Jahanbanian (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:23 
15Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:02:25 
16David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:02:26 
17Projo Waseso (Ina) Kukar Cycling Team  
18Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
19Mai Cong Hieu (Vie) Vietnam National Team  
20Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
21Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team  
22Ebrahim Javani (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
23Rully Ibnu Faroka (Ina) Dispora Jatim  
24Bui Minh Thuy (Vie) Vietnam National Team  
25Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Sidoarjo  
26Budi Santoso (Ina) Dispora Jatim  
27Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysian National Team  
28Reza Pahlevy (Ina) Jawa Timur  
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
30Do Tuan Anh (Vie) Vietnam National Team  
31Yung Hua Cheng (Tpe) Chinese Taipei National Team  
32Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team  
33Wan Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Team  
34Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia  
35Nguyen Truong Tai (Vie) Vietnam National Team  
36Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team  
37Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
38Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
39Warseno (Ina) Bkcc  
40Robert Wijaya (Ina) Dispora Jatim  
41Peter Griffin (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
42Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi  
43Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team  
44Parno, (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
45Darren Low (Sin) CCN Colossi  
46Mulia Maruli F (Ina) Customs Cycling Club Jakarta  
47Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney  
48Hashim Junaidi (Sin) OCBC  
49Andrian Teddy (Ina) Bkcc  
50Hsin Hua Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team  
51Awang Sumbodho (Ina) Araya Sidoarjo  
52Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bkcc  
53Wen Chung Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team  
54Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysian National Team  
55Edmund Holland (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
56Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney  
57Mai Nguyen Hung (Vie) Vietnam National Team  
58Rodgers Lee (Jpn) Team Fuji Asia  
59Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
60Ryan Ariehaan Hilman (Ina) Araya Sidoarjo  
61Patria Rastra (Ina) Polygon Sweet Nice  
62Yin Chih Wang (Tpe) Chinese Taipei National Team  
63Chris Glasby (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
64Mathew Upton (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team  
65Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
66Panca Surya Noor (Ina) Kukar Cycling Team  
67Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
68Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice  
69Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
70Herwin Jaya (Ina) Jawa Timur  
71Adi Wibowo (Ina) Kukar Cycling Team  
72Jimmy Pranata (Ina) Jawa Timur  
73Bayu Satrio S.Putra (Ina) Kukar Cycling Team  
74Mat Nur (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:57 
75Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team0:03:05 
76Brock Robets (NZl) Bike Bug North Sydney0:03:08 
77Robert Hensby (Aus) CCN Colossi0:04:31 
78Yun Jie Lemuel Lee (Sin) OCBC0:04:39 
79Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta0:09:08 
80Usman Ali (Ina) Dispora Jatim0:09:09 
81Angus Gale (Aus) Bike Bug North Sydney0:09:11 
82Dor Ming Domino Chau (HKg) Champion System Racing Team  
83Se Yong Oh (Kor) Seoul Cycling  
84Yi Fan Chen (Tpe) Team Fuji Asia  
85Vincent Ang (Sin) Team Fuji Asia  
86David John Tonks (GBr) Champion System Racing Team  
87Rachmadani (Ina) Bkcc  
88Dwi Edi Kurniawan (Ina) Dispora Jatim  
89Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Sidoarjo  
90Wai Man Chau (HKg) Champion System Racing Team  
91Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team  
92Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia  
93Fauziansyah (Ina) Kukar Cycling Team0:13:20 
94Antonius C. Tjondrokusumo (Ina) Jawa Timur  
95Ting Pong Lam (HKg) Champion System Racing Team0:13:24 
96Steven Hedley (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team0:14:10 
97Brett Gillespie (Aus) Polygon Sweet Nice0:16:01 
98Melvin Kow (Sin) OCBC  
99Jun Rong Ho (Sin) OCBC  
100Chi Shek Chui (HKg) Champion System Racing Team0:18:41 
101Choon Huat Goh (Sin) OCBC  
102Han Yu Lin (Tpe) Team Fuji Asia  
103Shinichi Fukushima (Jpn) Geumsan Ginseng Asia0:19:01 
104Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia0:20:09 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team12 pts
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi10 
3Hari Fitrianto (Ina) Jawa Timur8 
4Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team7 
5Shu Ming Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team6 
6Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta5 
7Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team5 
8Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team4 
9Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling3 
10Usman Ali (Ina) Dispora Jatim3 
11Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team2 
12Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team1 
13Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team7 pts
2Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team3 
3Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3 
4Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling2 
5Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giant Asia Racing Team7:32:54 
2Tabriz Petrochemical Team0:01:04 
3Action Cycling Team0:02:07 
4CCN Colossi0:02:26 
5Jawa Timur  
6Chinese Taipei National Team0:02:38 
7Seoul Cycling0:03:23 
8Araya Sidoarjo  
9Aisan Racing Team  
10Vietnam National Team0:04:39 
11Dispora Jatim  
12Malaysian National Team  
13Customs Cycling Club Jakarta  
14Bkcc  
15Kukar Cycling Team  
16Eddy Holland Bicycle Service Team  
17Polygon Sweet Nice  
18Bike Bug North Sydney0:05:21 
19Team Fuji Asia0:18:09 
20OCBC0:20:27 
21Champion System Racing Team0:24:54 
22Geumsan Ginseng Asia0:27:39 
Back to top