Gjolberg takes stage and overall lead

Norwegian breaks clear with Halmuratov

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida4:11:35 
2Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team0:00:04 
3Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical0:03:44 
4Dene Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
5Jonathan Cantwell (Aus) V Australia  
6Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
7Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
8Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
9Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
10Aaron Kemps (Aus) V Australia  
11Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
12Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
13Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation  
14Pirmin Lang (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal  
15Lars Horring (Ned) Netherlands  
16Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China  
17Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada  
18Peter Kusztor (Hun) Atlas Perutnina Ptujsonal  
19Seung Woo Choi (Kor) Korea  
20Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada  
21Jacob Nielsen (Den) Glud Marstrand - LRO  
22Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
23Xitao Ji (Chn) People's Republic of China  
24Steven Wong (HKg) Champion System  
25Sun Jae Jang (Kor) Korea  
26Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Perutnina Ptujsonal  
27Peter Erdin (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal  
28Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team  
29Tanner Putt (USA) United States of America  
30Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
31Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
32Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical  
33Meiyin Wang (Chn) People's Republic of China  
34Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
35Christer Jensen (Nor) Joker Merida  
36Sung Baek Park (Kor) Korea  
37Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China  
38Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team  
39Elmar Reinders (Ned) Netherlands  
40Deon Locke (Aus) Champion System  
41Laurent Beuret (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal  
42Dex Groen (Ned) Netherlands  
43Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida  
44Xiaoyong Dong (Chn) People's Republic of China  
45Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
46Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka  
47Eamon Lucas Franck (USA) United States of America  
48Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
49Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
50Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
51Luc Hagenaars (Ned) Netherlands  
52Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
53Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
54Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
55Yannick Janssen (Ned) Netherlands  
56Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
57Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada  
58Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
59Stian Remme (Nor) Joker Merida  
60Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
61Charles Avis (USA) United States of America  
62Christopher Williams (Aus) Champion System  
63Mike Stone (USA) United States of America  
64Fengnian Wang (Chn) People's Republic of China  
65Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
66Haijun Ma (Chn) People's Republic of China  
67Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
68Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical  
69Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team  
70Arian Oosthoek (Ned) Netherlands  
71Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
72Man Chau Wai (HKg) Champion System  
73Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
74Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud Marstrand - LRO  
75Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
76Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China  
77Chris Stastny (USA) United States of America  
78Troels Ronning Vinther (Den) Glud Marstrand - LRO  
79Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical  
80Jong Gyun Choi (Kor) Korea  
81Anthony Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
82Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical  
83Kin San Wu (HKg) Champion System  
84Evan Huffman (USA) United States of America  
85Daniel Foder (Den) Glud Marstrand - LRO  
86Christer Rake (Nor) Joker Merida  
87Bernard Sulzberger (Aus) V Australia  
88Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille  
89Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
90Sean Sullivan (Aus) V Australia  
91Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China  
92Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation  
93Kasper Jebjerg (Den) Glud Marstrand - LRO  
94Xu Yu Long (Chn) Holy Brother Cycling Team  
95Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka  
96King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China  
97Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China  
98Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
99Valery Valynin (Rus) Russian Federation  
100Ben Ma (Chn) People's Republic of China  
101Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
102Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
103Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
104Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
105Darren Rolfe (Aus) V Australia  
106Gu Hyeon Kim (Kor) Korea  
107James Tennent (RSA) MTN Qhubeka  
108Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
109Florian Salzinger (Ger) Atlas Perutnina Ptujsonal  
110Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
111Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj  
112Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical  
113Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
114Mart Ojavee (Est) Champion System  
115Wei Li (Chn) Max Success Sports  
116Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team  
117Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team  
118Alexander Serov (Rus) Russian Federation  
119Michael Freiberg (Aus) V Australia  
120Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
121Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
122Lotto Petrus (Nam) MTN Qhubeka  
123Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:04:24 
124Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka0:05:25 
125Chan Jae Jang (Kor) Korea0:03:44 
DNFTyler Magner (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida6:39:10 
2Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team0:00:05 
3Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical0:03:38 
4Dene Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:03:42 
5Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:03:49 
6Jonathan Cantwell (Aus) V Australia0:03:50 
7Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
8Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Perutnina Ptujsonal0:03:51 
9Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:03:52 
10Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:03:53 
11Seung Woo Choi (Kor) Korea  
12Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
13Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:03:54 
14Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
15Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
16Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China  
17Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
18Aaron Kemps (Aus) V Australia  
19Lars Horring (Ned) Netherlands  
20Sun Jae Jang (Kor) Korea  
21Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
22Pirmin Lang (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal  
23Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
24Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada  
25Meiyin Wang (Chn) People's Republic of China  
26Peter Kusztor (Hun) Atlas Perutnina Ptujsonal  
27Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada  
28Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
29Tanner Putt (USA) United States of America  
30Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China  
31Steven Wong (HKg) Champion System  
32Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
33Jacob Nielsen (Den) Glud Marstrand - LRO  
34Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
35Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
36Sung Baek Park (Kor) Korea  
37Christer Jensen (Nor) Joker Merida  
38Xitao Ji (Chn) People's Republic of China  
39Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka  
40Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
41Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
42Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida  
43Eamon Lucas Franck (USA) United States of America  
44Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical  
45Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team  
46Deon Locke (Aus) Champion System  
47Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
48Peter Erdin (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal  
49Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
50Laurent Beuret (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal  
51Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
52Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
53Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
54Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
55Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada  
56Bernard Sulzberger (Aus) V Australia  
57Chris Stastny (USA) United States of America  
58Stian Remme (Nor) Joker Merida  
59Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
60Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team  
61Xiaoyong Dong (Chn) People's Republic of China  
62Yannick Janssen (Ned) Netherlands  
63Christer Rake (Nor) Joker Merida  
64Mart Ojavee (Est) Champion System  
65Christopher Williams (Aus) Champion System  
66Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud Marstrand - LRO  
67Dex Groen (Ned) Netherlands  
68Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
69Troels Ronning Vinther (Den) Glud Marstrand - LRO  
70Mike Stone (USA) United States of America  
71Haijun Ma (Chn) People's Republic of China  
72Elmar Reinders (Ned) Netherlands  
73Daniel Foder (Den) Glud Marstrand - LRO  
74Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team  
75Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
76Charles Avis (USA) United States of America  
77Arian Oosthoek (Ned) Netherlands  
78Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical  
79Kin San Wu (HKg) Champion System  
80Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical  
81Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical  
82Anthony Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
83Xu Yu Long (Chn) Holy Brother Cycling Team  
84Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
85Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China  
86Darren Rolfe (Aus) V Australia  
87Fengnian Wang (Chn) People's Republic of China  
88Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
89Michael Freiberg (Aus) V Australia  
90Man Chau Wai (HKg) Champion System  
91Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation  
92Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China  
93Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China  
94Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
95Ben Ma (Chn) People's Republic of China  
96Evan Huffman (USA) United States of America  
97Valery Valynin (Rus) Russian Federation  
98Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka  
99Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
100Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
101Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical  
102Sean Sullivan (Aus) V Australia  
103Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
104Gu Hyeon Kim (Kor) Korea  
105Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
106James Tennent (RSA) MTN Qhubeka  
107Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
108Florian Salzinger (Ger) Atlas Perutnina Ptujsonal  
109Wei Li (Chn) Max Success Sports  
110Alexander Serov (Rus) Russian Federation  
111Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
112Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team  
113Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj  
114Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team  
115Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
116Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:04:34 
117King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China0:04:37 
118Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka0:05:35 
119Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:21:37 
120Jong Gyun Choi (Kor) Korea  
121Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille  
122Kasper Jebjerg (Den) Glud Marstrand - LRO  
123Lotto Petrus (Nam) MTN Qhubeka  
124Chan Jae Jang (Kor) Korea  
125Luc Hagenaars (Ned) Netherlands0:24:35 
Back to top