Iglinskiy takes another sprint win

Gabrovski unchallenged

Full Results
1Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team3:28:34 
2Der Zolt (Srb) Serbian National Team  
3Tino Thomel (Ger) German National Team  
4Kulyk Andriy (Ukr) Ukraine National Team  
5Hristomir Angelov (Bul) CC Bourgas  
6Janek Tombak (Est) CC Bourgas  
7Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar  
8Marrtin Grunder (Ger) Dresden Regional Team  
9Tino Meler (Ger) LKT-Team-Brandenburg  
10Daniel Bajlo (Cro) Kamen Pazin Cycling Team  
11Martin Grashev (Bul) Heraklion-Nesebar  
12Marcel Barth (Ger) German National Team  
13Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery  
14Bodenschatz Florian (Ger) Dresden Regional Team  
15Ayal Rahat (Isr) Velo Club Israel  
16Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan National Team  
17Libner Niv (Isr) Velo Club Israel  
18Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery  
19Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort  
20Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas  
21Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team  
22Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery  
23Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team  
24Radionov Mykhaylo (Ukr) Ukraine National Team  
25Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team  
26Andrey Mizurov (Kaz) Kazakhstan National Team  
27Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team  
28Roman Morozov (Ukr) Ukraine National Team  
29Pedraza Walter (Col) SP Tableware  
30Claude Wolter (Lux) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
31Christoph Springer (Ger) Heraklion-Nesebar  
32Johannes Heider (Ger) LKT-Team-Brandenburg  
33Juraj Ugrinic (Cro) Kamen Pazin Cycling Team  
34Forberger Sven (Ger) Dresden Regional Team  
35Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort  
36Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team  
37Luis Silva (Por) Palmeiras Resort  
38Benfamin Riemer (Ger) LKT-Team-Brandenburg  
39Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team  
40Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort  
41Stanislav Zaraliev (Bul) Heraklion-Nesebar  
42Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
43Eric Pidun (Ger) LKT-Team-Brandenburg  
44Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team  
45Martin Mihov (Bul) Heraklion-Nesebar  
46Shchebelin Alexey (Rus) SP Tableware  
47Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896-INS Delivery  
48Shchedov Vitaliy (Ukr) Ukraine National Team  
49Scholz Timo (Ger) Dresden Regional Team  
50Marjan Frunzenu (Rom) Dinamo - Bucurest  
51Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery  
52Borislav Ivanov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
53Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort  
54Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team  
55Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort  
56Fonrabe Maksym (Ukr) Ukraine National Team  
57Rusen Rusev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
58Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
59Tamas Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team  
60Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
61Martin Prazdnovski (Svk) CC Bourgas  
62Danijel Kvasina (Cro) Kamen Pazin Cycling Team  
63Yohan Cauquil (Fra) CC Bourgas  
64Spas Gyurov (Bul) Heraklion-Nesebar  
65Johannes Kahra (Ger) LKT-Team-Brandenburg  
66Plamen Dimov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
67Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000  
68Ivan Stevic (Srb) Serbian National Team  
69Jakob Steigmiller (Ger) German National Team  
70Jacob Fiedler (Ger) German National Team  
71Franz Schiewer (Ger) LKT-Team-Brandenburg  
72Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery0:00:28 
73Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo - Bucurest  
74Dor Dviri (Isr) Velo Club Israel0:02:23 
75Erki Putsep (Est) CC Bourgas0:09:46 
76Svetoslav Nedev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
77Fabian Schaar (Ger) German National Team  
DNFDragan Spasic (Srb) Serbian National Team  
DNFLuka Grubic (Cro) Kamen Pazin Cycling Team  
Sprint 1
1Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv3pts
2Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort2 
3Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team1 
Sprint 2
1Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team3pts
2Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv2 
3Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team1 
Mountain 1
1Yohan Cauquil (Fra) CC Bourgas3pts
2Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort2 
3Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team1 
Teams
1CC Bourgas10:25:42 
2Kazakhstan National Team  
3Heraklion-Nesebar  
4Hemus 1896-INS Delivery  
5Ukraine National Team  
6Dresden Regional Team  
7Tusnad Cycling Team  
8LKT-Team-Brandenburg  
9German National Team  
10Palmeiras Resort  
11Serbian National Team  
12Kamen Pazin Cycling Team  
13PKD Tzar Simeon Plovdiv  
14Velo Club Israel0:02:23 
General classification after stage 5
1Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar20:54:56 
2Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery0:03:02 
3Pedraza Walter (Col) SP Tableware0:06:44 
4Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery  
5Shchebelin Alexey (Rus) SP Tableware0:06:45 
6Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan National Team0:06:48 
7Johannes Heider (Ger) LKT-Team-Brandenburg0:08:49 
8Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:09:22 
9Andrey Mizurov (Kaz) Kazakhstan National Team0:14:33 
10Martin Grashev (Bul) Heraklion-Nesebar0:14:36 
11Luis Silva (Por) Palmeiras Resort0:15:53 
12Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort0:16:05 
13Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort0:16:22 
14Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery0:16:03 
15Janek Tombak (Est) CC Bourgas0:16:51 
16Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team0:17:53 
17Benfamin Riemer (Ger) LKT-Team-Brandenburg0:18:23 
18Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort0:19:33 
19Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:19:34 
20Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team0:22:47 
21Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort0:26:06 
22Marrtin Grunder (Ger) Dresden Regional Team0:26:37 
23Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team0:27:57 
24Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv0:31:02 
25Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team0:32:31 
26Spas Gyurov (Bul) Heraklion-Nesebar0:35:59 
27Yohan Cauquil (Fra) CC Bourgas0:36:57 
28Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort0:37:23 
29Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 20000:38:09 
30Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:38:11 
31Marcel Barth (Ger) German National Team0:38:43 
32Tamas Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team0:39:05 
33Radionov Mykhaylo (Ukr) Ukraine National Team0:39:26 
34Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo - Bucurest0:39:42 
35Borislav Ivanov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv0:39:44 
36Shchedov Vitaliy (Ukr) Ukraine National Team0:40:51 
37Forberger Sven (Ger) Dresden Regional Team0:41:29 
38Rusen Rusev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv0:42:51 
39Jacob Fiedler (Ger) German National Team0:42:52 
40Libner Niv (Isr) Velo Club Israel0:44:27 
41Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team0:44:35 
42Bodenschatz Florian (Ger) Dresden Regional Team0:44:44 
43Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team0:45:11 
44Kulyk Andriy (Ukr) Ukraine National Team0:45:29 
45Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team0:46:34 
46Der Zolt (Srb) Serbian National Team0:47:57 
47Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas0:50:01 
48Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery0:50:28 
49Fabian Schaar (Ger) German National Team0:50:57 
50Jakob Steigmiller (Ger) German National Team0:51:38 
51Ivan Stevic (Srb) Serbian National Team0:51:53 
52Scholz Timo (Ger) Dresden Regional Team0:53:11 
53Stanislav Zaraliev (Bul) Heraklion-Nesebar0:53:27 
54Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery0:56:53 
55Eric Pidun (Ger) LKT-Team-Brandenburg0:57:01 
56Plamen Dimov (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv0:57:26 
57Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team0:57:27 
58Tino Thomel (Ger) German National Team0:58:03 
59Dor Dviri (Isr) Velo Club Israel0:59:38 
60Martin Prazdnovski (Svk) CC Bourgas1:01:50 
61Johannes Kahra (Ger) LKT-Team-Brandenburg1:01:56 
62Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896-INS Delivery1:04:07 
63Ayal Rahat (Isr) Velo Club Israel1:04:39 
64Martin Mihov (Bul) Heraklion-Nesebar1:05:17 
65Roman Morozov (Ukr) Ukraine National Team1:05:33 
66Daniel Bajlo (Cro) Kamen Pazin Cycling Team1:07:00 
67Claude Wolter (Lux) PKD Tzar Simeon Plovdiv  
68Marjan Frunzenu (Rom) Dinamo - Bucurest1:07:13 
69Fonrabe Maksym (Ukr) Ukraine National Team1:07:38 
70Christoph Springer (Ger) Heraklion-Nesebar1:09:15 
71Tino Meler (Ger) LKT-Team-Brandenburg1:15:33 
72Franz Schiewer (Ger) LKT-Team-Brandenburg1:16:18 
73Svetoslav Nedev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv1:17:04 
74Hristomir Angelov (Bul) CC Bourgas1:17:22 
75Juraj Ugrinic (Cro) Kamen Pazin Cycling Team1:26:16 
76Erki Putsep (Est) CC Bourgas1:31:07 
77Danijel Kvasina (Cro) Kamen Pazin Cycling Team1:35:56 
Sprint classification
1Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team9pts
2Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort6 
3Marcel Barth (Ger) German National Team6 
4Georgi Georgiev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv5 
5Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team4 
6Janek Tombak (Est) CC Bourgas4 
7Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas4 
8Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery3 
9Tino Thomel (Ger) German National Team3 
10Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort2 
11Spas Gyurov (Bul) Heraklion-Nesebar2 
12Svetoslav Nedev (Bul) PKD Tzar Simeon Plovdiv2 
13Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar1 
14Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery1 
15Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team1 
16Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team1 
17Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort1 
18Eric Pidun (Ger) LKT-Team-Brandenburg1 
Mountains classification
1Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team25pts
2Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort14 
3Ivailo Gabrovski (Bul) Heraklion-Nesebar13 
4Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery10 
5Stefan Hristov (Bul) CC Bourgas6 
6Pedraza Walter (Col) SP Tableware6 
7Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan National Team6 
8Janek Tombak (Est) CC Bourgas5 
9Shchebelin Alexey (Rus) SP Tableware5 
10Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort5 
11Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896-INS Delivery4 
12Yohan Cauquil (Fra) CC Bourgas3 
13Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896-INS Delivery3 
14Luis Silva (Por) Palmeiras Resort3 
15Marcel Barth (Ger) German National Team3 
16Tino Meler (Ger) LKT-Team-Brandenburg2 
17Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team1 
18Lagkuti Sergiy (Ukr) Ukraine National Team1 
19Tomas Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort1 
20Tino Thomel (Ger) German National Team1 
21Claude Wolter (Lux) PKD Tzar Simeon Plovdiv1 
22Fonrabe Maksym (Ukr) Ukraine National Team1 
Young rider classification
1Johannes Heider (Ger) LKT-Team-Brandenburg21:03:45 
2Yevgeniy Nepomnyachiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:33 
3Martin Grashev (Bul) Heraklion-Nesebar0:05:47 
Teams classification
1Hemus 1896-INS Delivery63:11:42 
2Kazakhstan National Team0:03:53 
3Palmeiras Resort0:13:06 
4Heraklion-Nesebar0:24:01 
5LKT-Team-Brandenburg0:49:47 
6PKD Tzar Simeon Plovdiv1:13:28 
7Tusnad Cycling Team1:13:34 
8CC Bourgas1:15:16 
9Ukraine National Team1:15:53 
10Dresden Regional Team1:25:56 
11Serbian National Team1:27:30 
12German National Team1:33:10 
13Velo Club Israel2:16:10 
14Kamen Pazin Cycling Team3:22:50 
Back to top