Mestre solos to victory in Razgrad

Buchacek remains atop general classification

Full Results
1Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira3:57:39 
2Erik Mohs (Ger) Germany0:00:14 
3Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team  
4Maksym Polischuk (Ukr) Ukraine  
5Lyubomyr Polatayko (Ukr) Ukraine  
6Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team  
7Ivan Stevic (Srb) Serbia  
8Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
9Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
10Zolt Der (Srb) Serbia  
11Marko Stankovic (Srb) Serbia  
12Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
13Marcel Kalz (Ger) Germany  
14Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team  
15Evgeny Perminov (Rus) Russian Federation  
16Niv Libner (Isr)  
17Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
18Valentin Stoenchev (Bul)  
19Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha  
20Plamen Dimov (Bul)  
21Daniel Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
22Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro-Murica  
23Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team  
24Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
25Stefan Histrov (Bul)  
26Spas Gyurov (Bul)  
27Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
28Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
29Francisco Mancebo Perez (Spa) Heraklion Kastro-Murica  
30Evgeny Reshetko (Rus) Russian Federation  
31Andrès Miguel Diaz Corrales (Col)  
32Damyan Filipov (Bul)  
33Eugeny Bakhin (Rus) Russian Federation  
34Tomas Swift Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira  
35Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
36Jovan Zekavica (Srb) Serbia  
37Krasimir Vasilev (Bul)  
38Yordan Drumev (Bul)  
39Petr Ignatenko (Rus) Itera-Katusha  
40Dor Dviri (Isr)  
41Borislav Ivanov (Bul)  
42Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha  
43Martin Grashev (Bul)  
44Dragan Spasic (Srb) Serbia  
45Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
46Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
47Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine  
48Stanislav Zaraliev (Bul)  
49Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
50Chrisopher Hong (USA)  
51Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine  
52Heinrich Berger (Ger)  
53Mutlu Mert (Tur)  
54Ruslan Abdulmanov (Kaz)  
55Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author  
56Radostin Yordanov (Bul)  
57Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
58Tomás Gil (Arg)  
59Roman Kononenko (Ukr) Ukraine  
60Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
61Yevgeniy Pelyaikin (Kaz)  
62Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
63Roman Kolstov (Rus) Russian Federation  
64Georgi Petrov Georgiev (Bul)  
65Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro-Murica  
66Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha  
67Mykhaylo Radionov (Ukr) Ukraine  
68Matthias Wiele (Ger) Germany0:00:26 
69Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:31 
70Robert Bengsch (Ger) Germany0:00:34 
71Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:47 
72René Heinze (Ger) Germany0:00:51 
73Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:29 
74Miras Bederbekov (Kaz)0:06:31 
75Kai Applequst (USA)0:14:37 
76Roman Maikin (Rus) Itera-Katusha  
77Stefan Gaebel (Ger) Germany  
78Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
79Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author  
80Svetoslav Nedev (Bul)  
81Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
82Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo  
General classification after stage 6
1Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author25:22:12 
2Andrès Miguel Diaz Corrales (Col)0:00:04 
3Francisco Mancebo Perez (Spa) Heraklion Kastro-Murica  
4Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
5Evgeny Reshetko (Rus) Russian Federation  
6Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha  
7Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
8Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:00:38 
9Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:01:08 
10Krasimir Vasilev (Bul)  
11Plamen Dimov (Bul)  
12Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
13Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
14Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine0:06:59 
15Yevgeniy Pelyaikin (Kaz)0:01:25 
16Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha0:15:11 
17Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:15:22 
18Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team0:15:33 
19Roman Kolstov (Rus) Russian Federation0:16:23 
20Stefan Histrov (Bul)0:16:32 
21Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
22Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:17:39 
23Petr Ignatenko (Rus) Itera-Katusha  
24Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro-Murica0:18:43 
25Miras Bederbekov (Kaz)0:25:00 
26Robert Bengsch (Ger) Germany0:33:22 
27Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:35:03 
28Ruslan Abdulmanov (Kaz)0:37:25 
29Damyan Filipov (Bul)  
30Niv Libner (Isr)0:37:52 
31Heinrich Berger (Ger)0:38:02 
32Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:39:43 
33Borislav Ivanov (Bul)0:40:42 
34Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:47:21 
35Georgi Petrov Georgiev (Bul)0:51:14 
36Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg0:52:01 
37Daniel Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:50:24 
38Zolt Der (Srb) Serbia0:52:49 
39Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:52:55 
40Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro-Murica0:55:00 
41Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha  
42Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:56:08 
43Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:56:45 
44Erik Mohs (Ger) Germany0:57:42 
45Marcel Kalz (Ger) Germany0:57:54 
46Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team0:58:34 
47Ivan Stevic (Srb) Serbia0:59:35 
48Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg1:00:09 
49Eugeny Bakhin (Rus) Russian Federation1:00:38 
50Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author1:01:21 
51Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine1:01:55 
52Mutlu Mert (Tur)  
53Mykhaylo Radionov (Ukr) Ukraine  
54Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team1:02:35 
55Matthias Wiele (Ger) Germany1:03:11 
56Stanislav Zaraliev (Bul)1:06:11 
57Maksym Polischuk (Ukr) Ukraine1:10:36 
58Spas Gyurov (Bul)1:13:09 
59Tomas Swift Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira  
60René Heinze (Ger) Germany1:13:46 
61Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team1:13:50 
62Marko Stankovic (Srb) Serbia1:14:27 
63Roman Maikin (Rus) Itera-Katusha1:14:32 
64Evgeny Perminov (Rus) Russian Federation1:15:29 
65Lyubomyr Polatayko (Ukr) Ukraine  
66Yordan Drumev (Bul)  
67Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team  
68Valentin Stoenchev (Bul)  
69Dragan Spasic (Srb) Serbia  
70Martin Grashev (Bul)  
71Tomás Gil (Arg)  
72Roman Kononenko (Ukr) Ukraine  
73Dor Dviri (Isr)  
74Jovan Zekavica (Srb) Serbia1:16:02 
75Chrisopher Hong (USA)1:18:02 
76Radostin Yordanov (Bul)1:19:45 
77Svetoslav Nedev (Bul)1:27:32 
78Stefan Gaebel (Ger) Germany  
79Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo1:29:52 
80Kai Applequst (USA)1:30:05 
81Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo1:33:37 
82Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author1:39:39 
Back to top