Lutsenko wins Tour of Almaty opener

Astana rider takes lead into final day of two-stage race

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team3:49:51 
2Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence Ktm0:00:19 
3Mirsamad Pourseyedigolakhour (IRI) Tabriz Shahrdary Team0:00:21 
4Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team  
5Alberto Cecchin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia0:00:22 
6Damien Monier (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team0:00:55 
7Yevgeniy Gidich (Kaz) Vino - Astana Motors0:01:05 
8Rory Townsend (GBr) Bike Channel Canyon  
9Grigoriy Shtein (Kaz) Kazakhstan  
10Colin Chris Stüssi (Swi) Roth - Akros  
11Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club  
12Yuri Colonna (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
13Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence Ktm  
14Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team  
15Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence Ktm  
16Henrik Hamm (Ger) 0711 / Cycling  
17Ryu Suzuki (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
18Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Team Illuminate  
19Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
20Mohammad Ganjkhanlou (IRI) Pishgaman Cycling Team  
21Maris Bogdanovics (Lat) Latvia  
22Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
23Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan  
24Harry Tanfield (GBr) Bike Channel Canyon  
25Viesturs Luksevics (Lat) Latvia  
26Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
27Alexey Voloshin (Kaz) Vino - Astana Motors  
28Mykyta Skorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
29Samuel Oros (Svk) Slovakia  
30Munkhtulga Erdenesuren (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
31Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Cycling Team  
32Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team  
33Anthony Rappo (Swi) Roth - Akros  
34Vadim Pronskiy (Kaz) Kazakhstan  
35Roland Thalmann (Swi) Roth - Akros  
36Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
37Yudai Arashiro (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
38Matvey Nikitin (Kaz) Kazakhstan  
39John Anderson Rodriguez Salazar (Col) Delko Marseille Provence Ktm  
40Eriks Toms Gavars (Lat) Latvia  
41Alexandar Richardson (GBr) Bike Channel Canyon  
42Lukas Jaun (Swi) Roth - Akros  
43Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team  
44Ilya Davidenok (Kaz) Tabriz Shahrdary Team  
45Yuriy Natarov (Kaz) Kazakhstan  
46Jan Andrej Cully (Svk) Slovakia  
47Kairat Khadylbek (Kaz) Vino - Astana Motors  
48Llibert Sendros Juve (Spa) Kolss Cycling Team  
49Simon Pellaud (Swi) Team Illuminate  
50Nicola Toffali (Ita) 0711 / Cycling  
51Andrej Strmiska (Svk) Slovakia  
52Nikita Sokolov (Kaz) Vino - Astana Motors  
53Cameron Piper (USA) Team Illuminate  
54Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
55Griffin Easter (USA) Team Illuminate  
56Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
57Galym Akhmetov (Kaz) Kazakhstan  
58Edwin Arnulfo Parra Bustamante (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
59Matthias Reutimann (Swi) Roth - Akros  
60Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
61Mitchell Webber (GBr) Bike Channel Canyon  
62Max Stedman (GBr) Bike Channel Canyon  
63Valentin Baillifard (Swi) Roth - Akros  
64Mirko Trosino (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
65Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
66Alexandr Ovsyannikov (Kaz) Vino - Astana Motors  
67Pavlo Bondarenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
68Arnold Fiek (Ger) 0711 / Cycling  
69Jonas Engel (Ger) 0711 / Cycling  
70Saeid Safarzadeh (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
71Bradley Neagos (USA) Team Illuminate  
72Mehdi Sohrabi (IRI) Pishgaman Cycling Team  
73Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team  
74Behnam Ariyan (IRI) Pishgaman Cycling Team  
75Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
76Alexandre Ballet (Swi) 0711 / Cycling  
77Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors  
78Benjamin Dyball (Aus) St George Continental Cycling Team  
79Altansukh Altanzul (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
80Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club  
81Muradjan Kalmuratov (Uzb) Uzbekistan  
82Hamid Pourhashemi (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
83Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
84Vahid Ghaffari (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
85Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Vino - Astana Motors  
86Dilmurodjon Siddikov (Uzb) Uzbekistan  
87Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
88Bolor-Erdene Enkhtaivan (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
89Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
90Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team  
91Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence Ktm  
92Raman Ramanau (Blr) Minsk Cycling Club  
93Sho Hatsuyama (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
94Uldis Alitis (Lat) Latvia0:06:19 
95Kaspars Sergis (Lat) Latvia  
96Yurii Burchenia (Ukr) Kolss Cycling Team  
97Michal Hloža (Svk) Slovakia0:08:32 
98Toshiki Omote (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
99Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team  
100Filip Taragel (Svk) Slovakia  
101Jin Okubo (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
102Morteza Rezvani Gilkalani (IRI) Pishgaman Cycling Team0:09:16 
103Yauheni Akhramenka (Blr) Minsk Cycling Club  
104Miklos Szabo (Svk) Slovakia0:22:29 
105Cullen Easter (USA) Team Illuminate  
106Majid Abouei Mehrizi (IRI) Pishgaman Cycling Team  
DNFVladyslav Soltasiuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
DNFYauheni Karaliok (Blr) Minsk Cycling Club  
DNFSamir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
DNFJosip Rumac (Cro) Synergy Baku Cycling Project  
DNFKanan Gahramanli (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
DNFElgun Alizada (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
DNFMusa Mikayilzade (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
DNFChe Ku Mohammad Nazmie Che Ku Romli (Mas) Terengganu Cycling Team  
DNFMuhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team  
DNFCheku Mohammad Syamil Cheku Romli (Mas) Terengganu Cycling Team  
DNFAkramjon Sunnatov (Uzb) Uzbekistan  
DNFRuslan Karimov (Uzb) Uzbekistan  
DNFDostonbek Ollamov (Uzb) Uzbekistan  
DNSSeyed Mohammad Mahdi Seyedrezaei Khormizi (IRI) Pishgaman Cycling Team  
General Classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team3:49:39 
2Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence Ktm0:00:25 
3Alberto Cecchin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia0:00:28 
4Mirsamad Pourseyedigolakhour (IRI) Tabriz Shahrdary Team0:00:29 
5Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team0:00:33 
6Damien Monier (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team0:01:07 
7Maris Bogdanovics (Lat) Latvia0:01:14 
8Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
9Harry Tanfield (GBr) Bike Channel Canyon0:01:15 
10Yevgeniy Gidich (Kaz) Vino - Astana Motors0:01:16 
11Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
12Rory Townsend (GBr) Bike Channel Canyon0:01:17 
13Grigoriy Shtein (Kaz) Kazakhstan  
14Colin Chris Stüssi (Swi) Roth - Akros  
15Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club  
16Yuri Colonna (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
17Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence Ktm  
18Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team  
19Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence Ktm  
20Henrik Hamm (Ger) 0711 / Cycling  
21Ryu Suzuki (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
22Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Team Illuminate  
23Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
24Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
25Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan  
26Viesturs Luksevics (Lat) Latvia  
27Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
28Alexey Voloshin (Kaz) Vino - Astana Motors  
29Mykyta Skorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
30Samuel Oros (Svk) Slovakia  
31Munkhtulga Erdenesuren (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
32Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Cycling Team  
33Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team  
34Anthony Rappo (Swi) Roth - Akros  
35Vadim Pronskiy (Kaz) Kazakhstan  
36Roland Thalmann (Swi) Roth - Akros  
37Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
38Yudai Arashiro (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
39Matvey Nikitin (Kaz) Kazakhstan  
40John Anderson Rodriguez Salazar (Col) Delko Marseille Provence Ktm  
41Eriks Toms Gavars (Lat) Latvia  
42Alexandar Richardson (GBr) Bike Channel Canyon  
43Lukas Jaun (Swi) Roth - Akros  
44Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team  
45Ilya Davidenok (Kaz) Tabriz Shahrdary Team  
46Yuriy Natarov (Kaz) Kazakhstan  
47Jan Andrej Cully (Svk) Slovakia  
48Kairat Khadylbek (Kaz) Vino - Astana Motors  
49Llibert Sendros Juve (Spa) Kolss Cycling Team  
50Simon Pellaud (Swi) Team Illuminate  
51Nicola Toffali (Ita) 0711 / Cycling  
52Andrej Strmiska (Svk) Slovakia  
53Nikita Sokolov (Kaz) Vino - Astana Motors  
54Cameron Piper (USA) Team Illuminate  
55Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
56Griffin Easter (USA) Team Illuminate  
57Galym Akhmetov (Kaz) Kazakhstan  
58Edwin Arnulfo Parra Bustamante (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
59Matthias Reutimann (Swi) Roth - Akros  
60Mitchell Webber (GBr) Bike Channel Canyon  
61Max Stedman (GBr) Bike Channel Canyon  
62Valentin Baillifard (Swi) Roth - Akros  
63Mirko Trosino (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
64Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
65Alexandr Ovsyannikov (Kaz) Vino - Astana Motors  
66Pavlo Bondarenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
67Arnold Fiek (Ger) 0711 / Cycling  
68Jonas Engel (Ger) 0711 / Cycling  
69Saeid Safarzadeh (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
70Bradley Neagos (USA) Team Illuminate  
71Mehdi Sohrabi (IRI) Pishgaman Cycling Team  
72Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team  
73Behnam Ariyan (IRI) Pishgaman Cycling Team  
74Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
75Alexandre Ballet (Swi) 0711 / Cycling  
76Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors  
77Benjamin Dyball (Aus) St George Continental Cycling Team  
78Altansukh Altanzul (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
79Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club  
80Muradjan Kalmuratov (Uzb) Uzbekistan  
81Hamid Pourhashemi (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
82Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
83Vahid Ghaffari (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
84Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Vino - Astana Motors  
85Dilmurodjon Siddikov (Uzb) Uzbekistan  
86Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Shahrdary Team  
87Bolor-Erdene Enkhtaivan (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team  
88Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
89Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team  
90Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence Ktm  
91Raman Ramanau (Blr) Minsk Cycling Club  
92Sho Hatsuyama (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
93Mohammad Ganjkhanlou (IRI) Pishgaman Cycling Team0:01:37 
94Uldis Alitis (Lat) Latvia0:06:31 
95Kaspars Sergis (Lat) Latvia  
96Yurii Burchenia (Ukr) Kolss Cycling Team  
97Michal Hloža (Svk) Slovakia0:08:44 
98Toshiki Omote (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
99Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team  
100Filip Taragel (Svk) Slovakia  
101Jin Okubo (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
102Morteza Rezvani Gilkalani (IRI) Pishgaman Cycling Team0:09:28 
103Yauheni Akhramenka (Blr) Minsk Cycling Club  
104Miklos Szabo (Svk) Slovakia0:22:41 
105Cullen Easter (USA) Team Illuminate  
106Majid Abouei Mehrizi (IRI) Pishgaman Cycling Team  
Back to top