Arndt wins penultimate stage

German assumes race lead

Full Results
1Nikias Arndt (Ger) German National Team2:12:37 
2Tino Thömel (Ger) German National Team  
3Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor  
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor  
5Ismail Aksoy (Tur) Lassa0:00:01 
6Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor  
7Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes  
8Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes  
9Hasanin Omar (Syr) Syria  
10Thomas Juhas (Ger) German National Team0:00:02 
11Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia  
12Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia  
13Taha Alawi (Brn) Bahrain  
14Suleman Ahmed (Irq) Erbil  
15Masimo Salih (Irq) Erbil  
16Benjamin Stauder (Ger) Team Brother - Bikes  
17Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain  
18Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria  
19Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia  
20Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor  
21Mansoor Mohd (Brn) Bahrain  
22Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes  
23Ahmed Mohamed (Syr) Syria0:00:03 
24Gökhan Hasta (Tur) Lassa  
25Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor  
26Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor  
27Hazem Hussain (Syr) Syria  
28Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor  
29Achiko Makharashvili (Geo) Cavkasia  
30Yalmaz Habach (Syr) Syria  
31Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:00:04 
32Ali Jawad (Brn) Bahrain  
33Hüseyin Özcan (Tur) Konya Seker Spor  
34Hussain Mohammed Maki (Brn) Bahrain  
35Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor  
36Lars Pria (Rom) Team Brother - Bikes  
37Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisaspor  
38Abdulkadir Kelleci (Tur) Lassa  
39Ali Osman Usta (Tur) Lassa  
40Amanj Dzayi (Irq) Erbil0:00:05 
41Secaattin Dazkirili (Tur) Konya Seker Spor  
42Fatih Harmanci (Tur) Konya Seker Spor  
43Rebaz Mustafa (Irq) Erbil0:00:06 
44Gawfan Rasho (Irq) Erbil  
45Ahamad Badreddin Wais (Syr) Syria  
46Ahmed Al Doseri (Brn) Bahrain  
47Richard Thomalla (Ger) Team Brother - Bikes  
48Viktor Erokhin (Geo) Cavkasia0:00:07 
49Serhat Sert (Tur) Konya Seker Spor0:00:08 
50Ari Mohammad (Irq) Erbil  
51Ahmed Mohammed (Irq) Erbil0:00:09 
52David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia  
53Nevzat Kiral (Tur) Lassa  
54Muhammer Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:12 
55Johannes Kahra (Ger) German National Team  
56Levani Mikeladze (Geo) Cavkasia  
57Ugur Marmara (Tur) Brisaspor0:00:14 
58Jakob Steigmiller (Ger) German National Team0:00:35 
59Theo Reinhardt (Ger) German National Team  
60Adil Kurkut (Tur) Lassa0:00:37 
61Franz Schiewer (Ger) German National Team0:03:16 
Teams
1German  National  Team6:37:53 
2Brisaspor0:00:01 
3Team  Brother  -  Bikes0:00:02 
4Cavkasia0:00:04 
5Syria  
6Bahrain  
7Konya  Torku  Seker  Spor  
8Lassa0:00:06 
9Erbil0:00:07 
10Konya  Seker  Spor0:00:12 
General classification after stage 3
1Nikias Arndt (Ger) German National Team8:11:23 
2Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor0:00:05 
3Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor0:00:10 
4Hasanin Omar (Syr) Syria0:00:13 
5Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes0:00:14 
6Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes0:00:15 
7Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia  
8Mansoor Mohd (Brn) Bahrain  
9Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain0:00:16 
10Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor  
11Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes  
12Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:00:19 
13Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor  
14David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia0:00:23 
15Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:28 
16Abdulkadir Kelleci (Tur) Lassa  
17Ali Osman Usta (Tur) Lassa0:00:31 
18Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisaspor  
19Nevzat Kiral (Tur) Lassa0:00:36 
20Thomas Juhas (Ger) German National Team0:00:42 
21Adil Kurkut (Tur) Lassa0:01:08 
22Johannes Kahra (Ger) German National Team0:01:48 
23Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:02:09 
24Tino Thömel (Ger) German National Team0:05:45 
25Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria0:05:56 
26Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor0:06:00 
27Ismail Aksoy (Tur) Lassa0:06:01 
28Hazem Hussain (Syr) Syria0:06:05 
29Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor0:06:06 
30Ahmed Al Doseri (Brn) Bahrain0:06:08 
31Yalmaz Habach (Syr) Syria0:06:09 
32Rebaz Mustafa (Irq) Erbil0:06:11 
33Amanj Dzayi (Irq) Erbil0:06:15 
34Serhat Sert (Tur) Konya Seker Spor0:06:18 
35Ugur Marmara (Tur) Brisaspor0:06:31 
36Jakob Steigmiller (Ger) German National Team0:06:51 
37Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor0:10:56 
38Masimo Salih (Irq) Erbil  
39Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia  
40Taha Alawi (Brn) Bahrain0:10:58 
41Suleman Ahmed (Irq) Erbil0:10:59 
42Ahmed Mohamed (Syr) Syria0:11:00 
43Lars Pria (Rom) Team Brother - Bikes  
44Ahamad Badreddin Wais (Syr) Syria0:11:01 
45Richard Thomalla (Ger) Team Brother - Bikes0:11:02 
46Achiko Makharashvili (Geo) Cavkasia0:11:03 
47Fatih Harmanci (Tur) Konya Seker Spor0:11:09 
48Ari Mohammad (Irq) Erbil0:11:13 
49Secaattin Dazkirili (Tur) Konya Seker Spor0:11:14 
50Gawfan Rasho (Irq) Erbil0:11:20 
51Ahmed Mohammed (Irq) Erbil0:11:21 
52Muhammer Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor0:11:45 
53Gökhan Hasta (Tur) Lassa0:13:52 
54Ali Jawad (Brn) Bahrain0:23:06 
55Benjamin Stauder (Ger) Team Brother - Bikes0:23:08 
56Hussain Mohammed Maki (Brn) Bahrain  
57Levani Mikeladze (Geo) Cavkasia0:23:14 
58Viktor Erokhin (Geo) Cavkasia0:23:25 
59Hüseyin Özcan (Tur) Konya Seker Spor0:24:09 
60Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia0:24:56 
61Franz Schiewer (Ger) German National Team0:30:39 
Sprint classification
1Tino Thömel (Ger) German National Team39pts
2Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor31 
3Nikias Arndt (Ger) German National Team30 
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor29 
5Hasanin Omar (Syr) Syria29 
6Ismail Aksoy (Tur) Lassa24 
7Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor22 
8Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria20 
9Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes19 
10Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes19 
11Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor15 
12Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia15 
13Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain11 
14Mansoor Mohd (Brn) Bahrain9 
15Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor9 
16Gökhan Hasta (Tur) Lassa9 
17Hazem Hussain (Syr) Syria8 
18Mert Mutlu (Tur) Brisaspor8 
19Yalmaz Habach (Syr) Syria7 
20Thomas Juhas (Ger) German National Team6 
21David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia5 
22Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia4 
23Taha Alawi (Brn) Bahrain3 
24Ugur Marmara (Tur) Brisaspor3 
25Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes3 
26Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia3 
Mountains classification
1Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor10pts
2Ugur Marmara (Tur) Brisaspor6 
3Adil Kurkut (Tur) Lassa3 
4Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor2 
5Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor1 
Teams classification
1Brisaspor24:34:46 
2Team  Brother  -  Bikes0:00:08 
3Konya  Torku  Seker  Spor0:00:13 
4Lassa0:00:19 
5German  National  Team0:01:30 
6Bahrain0:05:58 
7Cavkasia0:10:50 
8Syria0:11:43 
9Erbil0:22:35 
10Konya  Seker  Spor0:28:00 
Back to top