Rivera sprints to first European win

American claims race lead on stage 1

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Coryn Rivera (USA) US National Team3:11:45 
2Sofie de Vuyst (Bel) Lotto Honda Team  
3Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox  
4Alexand Burchenkova (Rus) Russian Federation  
5Grace Verbeke (Bel) Belgium  
6Oliveira Flavia (Bra) Vaiano Solaristech  
7Rhae Christie Shaw (Can) Canada  
8Petra Dijkman (Ned) Dolmans Landscaping Team  
9Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:01 
10Nathalie Van Gogh (Ned) Team Specialized  
11Julia Martisova (Rus) Russian Federation  
12Yulia Iliynikh (Rus) Russian Federation  
13Belinda Goss (Aus) Mixed International  
14Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion  
15Alessia Martini (Ita) Vaiano Solaristech  
16Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
17Oxana Kozonchuk (Rus) Russian Federation  
18Désirée Ehrler (Swi) Switzerland  
19Kristen Peetoom (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud  
20Kendall Ryan (USA) US National Team  
21Fanny Riberot (Fra) Lointek  
22Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team  
23Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox  
24Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech  
25Marhina Thomasson (Swe) Team Specialized  
26Lieselot Decroix (Bel) Belgium  
27Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
28Jolien D'hoore (Bel) Belgium  
29Julie Beveridge (Can) Mixed Vienne  
30Penny Rowsson (GBr) Mixed International  
31Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team  
32Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech  
33Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Ladies  
34Désirée Schuler (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica  
35Sanne Cant (Bel) Belgium  
36Karol-Anne Canuel (Can) Mixed Vienne  
37Marion Azam (Fra) Mixed Vienne  
38Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  
39Karin Aune (Swe) S.C. Michela Fanini Rox  
40Robyn Lee De Groot (RSA) Lotto Honda Team  
41Elena Kuchinskaya (Rus) Russian Federation  
42Sandra Weiss (Swi) Switzerland  
43Emilie Blanquefort (Fra) Lointek  
44Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
45Doris Schweizer (Swi) Switzerland  
46Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
47Catherine Delfosse (Bel) Lotto Honda Team  
48Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team  
49Linda Ringlever (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud  
50Kaitlin Antonneau (USA) US National Team  
51Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek  
52Stefani Meizer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica  
53Irene San Sebastian (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa  
54Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion  
55Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team  
56Dorieta Eskamendi (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa  
57Liesbet De Vocht (Bel) Belgium  
58Esther Olthuis (Ned) Team Specialized  
59Patricia Schwager (Swi) Switzerland  
60Sione Jongstra (Ned) Mixed Brabant  
61Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox  
62Emma Grant (GBr) For Viored Brooke  
63Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  
64Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team  
65Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion  
66Mao Chino (Jpn) Mixed Asahi-ESGL 93  
67Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech  
68Ella Sadler (GBr) Mixed International  
69Fabienne Schaus (Lux) Team GSD Gestion  
70Leah Guloien (Can) Canada  
71Michelle Lauge (Den) Mixed Ladies  
72Eneritz Iturriaga Echevarria Mazaga (Spa) Lointek  
73Véronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox  
74Emma Crum (NZl) Team Specialized  
75Riccarda Mazzotta (Swi) Switzerland  
76Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  
77Belen Lopez (Spa) Lointek  
78Ane Santesteban (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa  
79Eugénie Mermillod (Fra) Team GSD Gestion  
80Linn Torp (Nor) Mixed Brabant  
81Mariss Van Der Merwe (RSA) Lotto Honda Team  
82Jane Barr (GBr) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud  
83Marisa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team  
84Julie Wynants (Bel) Rabo Lady Force  
85Oriane Niay (Fra) Mixed Asahi-ESGL 93  
86Luisa Beck (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica  
87Lauren Kitchen (Aus) Mixed International  
88Anisha Vekemans (Bel) Belgium  
89Mayuko Hagiwara (Jpn) Mixed Asahi-ESGL 93  
90Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion  
91Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force  
92Myfanwy Galloway (Aus) For Viored Brooke  
93Alexandra Carle (Aus) Mixed Bourgogne  
94Margot Ortega (Fra) Mixed Bourgogne  
95Béatrice Thomas (Fra) Mixed Bourgogne  
96Andréa Graus (Aut) Mixed Vienne  
97Mélodie Lesueur (Fra) Mixed Asahi-ESGL 93  
98Tatiana Antoshina (Rus) Russian Federation  
99Ashley James (USA) US National Team  
100Alna Burato (Fra) For Viored Brooke  
101Jet Wilderman (Ned) Mixed Brabant  
102Ludivine Loze (Fra) Debabarrena - Gipuzkoa  
103Sabrina Stultiens (Ned) Mixed Brabant  
104Véronique Fortin (Can) Canada  
105Charlotte Colclough (GBr) For Viored Brooke  
106Lisa Olivier (RSA) Mixed Ladies  
107Jacquelyn Crowell (USA) US National Team  
108Katharina Fischer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:01:32 
109Kate Finegan (Aus) Batavus Ladies Cycling Team0:05:16 
110Jessica Smits (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud  
111Willeke Knol (Ned) Mixed Brabant  
112Lolla Lepisto (Fin) Rabo Lady Force  
113Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized0:06:46 
114Eileen Roe (GBr) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud  
115Mathilde Hatthijsse (Ned) Rabo Lady Force  
116Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force0:11:44 
117Britt Jansen (Ned) Team Specialized  
118Debora Galvez (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa  
119Rebecca Curley (GBr) For Viored Brooke0:13:24 
120Cara Gillis (Can) Canada  
121Joanie Caron (Can) Canada  
122Elodie Le Bail (Fra) Mixed Asahi-ESGL 930:19:36 
123Mia Eskebjerg (Den) Mixed Ladies  
124Annette Berg (Den) Mixed Ladies  
125Gabriella Shaw (GBr) For Viored Brooke  
126Inmaculada Rafael (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa  
127Jessi Schneeberger (Swi) Switzerland  
128Jasmin Rebmann (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica  
129Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech  
130Lara Tomisch (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:21:16 
131Katy Curtis (Can) Canada0:32:09 
132Audrey Gascon (Fra) Mixed Bourgogne0:36:24 
DNFMichal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox  
DNFAnne-Marie Schmitt (Lux) Lointek  
DNFLisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
DNFAnneloe Stoelwinder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
DNFJudith Bloem (Ned) Mixed Brabant  
DNFHenriette Christensen (Den) Mixed Ladies  
DNFJulia Verweulgen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  
DNFInge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  
DNFCinthia Lehner (USA) US National Team  
Back to top