El Amounry takes Eritrea finale

Yemane wins general classification

Results
1Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team3:23:00 
2Ali Almebruk (Lba) Libya National Team  
3Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team  
4Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team  
5Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team  
6Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team  
7Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team  
8Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team  
9Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team  
10Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team  
11Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team  
12Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team  
13Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team  
14Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:00:46 
15Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team  
16Meron Russom (Eri) Eritrean National Team  
17Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team  
18Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team  
19Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team  
20Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team  
21Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team  
22Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team  
23Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team  
24Agorir Paul (Ken) Kenya National Team  
25Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team  
26Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team  
27Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team  
28Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team  
29Anthony Muite (Ken) Kenya National Team  
30Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team  
31Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team  
32Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team  
33Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team  
34Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team  
35Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team  
36Kaviro Benard (Ken) Kenya National Team0:05:10 
37Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team  
38Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team  
39Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team0:09:50 
DNFSultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team  
DNFJaber Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team  
Points
1Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team20pts
2Ali Almebruk (Lba) Libya National Team19 
3Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team18 
4Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team17 
5Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team16 
6Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team15 
7Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team14 
8Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team13 
9Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team12 
10Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team11 
11Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team10 
12Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team9 
13Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team8 
14Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team7 
15Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team6 
16Meron Russom (Eri) Eritrean National Team5 
17Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team4 
18Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team3 
19Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team2 
20Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team1 
Final general classification
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team18:55:47 
2Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:09 
3Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:03:45 
4Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team0:09:12 
5Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:10:35 
6Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:16:24 
7Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:17:07 
8Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team0:19:20 
9Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team0:21:04 
10Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:21:48 
11Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:25:44 
12Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:33:48 
13Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:41:01 
14Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:46:50 
15Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team0:49:28 
16Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team1:01:07 
17Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team1:03:21 
18Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team1:08:26 
19Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team1:08:49 
20Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:11:11 
21Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team1:30:23 
22Agorir Paul (Ken) Kenya National Team1:33:08 
23Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team1:35:12 
24Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team1:51:14 
25Ali Almebruk (Lba) Libya National Team1:52:30 
26Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team1:54:43 
27Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team1:55:03 
28Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:55:19 
29Anthony Muite (Ken) Kenya National Team1:56:41 
30Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team2:00:34 
31Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team2:02:36 
32Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team2:10:22 
33Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team2:12:43 
34Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team2:12:51 
35Kaviro Benard (Ken) Kenya National Team2:25:32 
36Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team2:28:54 
37Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team2:38:43 
38Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team2:51:16 
39Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team2:53:05 
Points classification
1Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team77pts
2Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team73 
3Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team71 
4Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team66 
5Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team64 
6Meron Russom (Eri) Eritrean National Team62 
7Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team59 
8Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team52 
9Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team50 
10Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team46 
11Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team45 
12Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team42 
13Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team37 
14Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team36 
15Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team31 
16Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team31 
17Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team26 
18Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team24 
19Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team23 
20Ali Almebruk (Lba) Libya National Team21 
21Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team17 
22Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team17 
23Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team12 
24Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team10 
25Agorir Paul (Ken) Kenya National Team9 
26Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team9 
27Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team8 
28Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team8 
29Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team6 
30Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team5 
31Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team5 
32Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team4 
33Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team3 
34Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team1 
Mountains classification
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team30pts
2Meron Russom (Eri) Eritrean National Team28 
3Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team20 
4Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team12 
5Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team10 
6Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team8 
7Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team6 
Young rider classification
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team18:55:47 
2Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:09 
3Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team0:09:12 
4Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:10:35 
5Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:17:07 
6Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:21:48 
7Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:41:01 
8Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team0:49:28 
9Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team1:03:21 
10Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team1:08:26 
11Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:11:11 
12Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team1:30:23 
13Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team1:35:12 
14Ali Almebruk (Lba) Libya National Team1:52:30 
15Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team1:55:03 
16Anthony Muite (Ken) Kenya National Team1:56:41 
17Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team2:00:34 
18Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team2:10:22 
19Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team2:28:54 
20Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team2:38:43 
21Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team2:51:16 
22Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team2:53:05 

Related Articles

Back to top