Back-to-back wins for Demare in Tour du Poitou-Charentes

Malucelli clocks another top finish

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ4:39:20 
2Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
3Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
4Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
5Thomas Boudat (Fra) Direct Energie  
6Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club  
7Hugo Houle (Can) Astana Pro Team  
8Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo  
9Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
10Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM  
11Kévin Le Cunff (Est) St Michel-Auber 93  
12Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
13Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team  
14Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole  
15Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale  
16Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team0:00:06 
17Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team  
18Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie0:00:08 
19Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
20Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic  
21Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo  
22Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club  
23Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic  
24Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo  
25Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF  
26Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
27Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo  
28Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie  
29Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic  
30Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF  
31Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
32Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale  
33Yoann Paillot (Rus) St Michel-Auber 93  
34Seid Lizde (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
35Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
36Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo  
37Guillaume Levarlet (Fra) St Michel-Auber 93  
38Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
39Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
40Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ  
41Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale  
42Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF  
43Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
44Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole  
45Sergey Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
46Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
47Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale  
48Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club  
49Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF  
50Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Samsic  
51Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
52Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team0:00:18 
53Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ0:00:20 
54Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF0:00:28 
55Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
56Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
57Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:30 
58Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93  
59Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo  
60Jerome Cousin (Fra) Direct Energie0:00:34 
61Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:00:36 
62Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
63Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club  
64Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club0:00:38 
65Alo Jakin (Fra) St Michel-Auber 930:00:39 
66Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
67Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale0:00:42 
68Morgan Kneisky (Bel) Roubaix Lille Metropole  
69Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
70Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ  
71Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ0:01:00 
72Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:01:06 
73Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team0:01:30 
74Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:02:26 
75Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
76Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:02:35 
77Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ0:03:02 
78Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club0:03:55 
79Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:09:05 
80Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole  
81Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale  
82Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF  
83Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
84Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale  
85Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
86Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole  
87Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
88Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF  
89Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
90Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo  
91Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie  
92Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic  
93Yohann Gene (Fra) Direct Energie  
94Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
95Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
96Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
97Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
98Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo  
99Lander Seynaeve (Fra) Roubaix Lille Metropole  
100Jérémy Cabot (Fra) Roubaix Lille Metropole  
101Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo  
102Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo  
103Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93  
104Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93  
105Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
106Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club  
107Damien Gaudin (Fra) Direct Energie0:13:06 
108Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:19:32 
DNFBram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic  
DNFDaniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits  
Sprint 1 - Les Gours, km. 71.1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club4 pts
2Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2 
3Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec1 
Sprint 2 - Chef-Boutonne, km. 92.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club4 pts
2Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec2 
3Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias1 
Sprint 3 - km. 168.6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF4 pts
2Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM2 
3Hugo Houle (Can) Astana Pro Team1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ25 pts
2Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec20 
3Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits16 
4Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec14 
5Thomas Boudat (Fra) Direct Energie12 
6Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club10 
7Hugo Houle (Can) Astana Pro Team9 
8Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo8 
9Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias7 
10Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM6 
11Kévin Le Cunff (Est) St Michel-Auber 935 
12Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia4 
13Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team3 
14Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole2 
15Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale1 
Mountain 1 - Col De La Bergere, km. 8.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole4 pts
2Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF2 
3Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec1 
Mountain 2 - Mareuil, km. 52.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF4 pts
2Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec2 
3Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias1 
Mountain 3 - La Mothe St Heray, km. 144.6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF4 pts
2Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec2 
3Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias1 
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4:39:20 
2Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
3Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
4Thomas Boudat (Fra) Direct Energie  
5Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo  
6Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
7Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole  
8Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club0:00:08 
9Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo  
10Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF  
11Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
12Seid Lizde (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
13Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ  
14Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale  
15Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF  
16Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
17Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club  
18Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF0:00:28 
19Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
20Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:30 
21Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club0:00:36 
22Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:02:26 
23Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club0:03:55 
24Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole0:09:05 
25Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale  
26Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF  
27Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole  
28Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
29Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF  
30Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo  
31Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic  
32Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
33Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
34Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo  
35Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
36Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Astana Pro Team13:58:06 
2Androni Giocattoli-Sidermec0:00:02 
3Direct Energie0:00:10 
4Trek-Segafredo  
5Vital Concept Cycling Club  
6Wilier Triestina-Selle Italia  
7St Michel - Auber 93  
8AG2R La Mondiale  
9Euskadi Basque Country  
10Fortuneo-Samsic0:00:18 
11Bardiani CSF  
12Gazprom–Rusvelo  
13Groupama-FDJ0:00:22 
14Cofidis, Solutions Credits0:00:32 
15Delko Marseille Provence KTM0:00:38 
16Roubaix Lille Metropole0:00:44 
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ9:25:49 
2Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:10 
3Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:16 
4Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:00:17 
5Hugo Houle (Can) Astana Pro Team0:00:19 
6Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:00:20 
7Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club  
8Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:23 
9Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale  
10Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team  
11Kévin Le Cunff (Est) St Michel-Auber 93  
12Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
13Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo  
14Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
15Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:26 
16Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:00:28 
17Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
18Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
19Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF  
20Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team0:00:29 
21Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team  
22Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic0:00:31 
23Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo  
24Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic  
25Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo  
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
27Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie  
28Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic  
29Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie  
30Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club  
31Yoann Paillot (Rus) St Michel-Auber 93  
32Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
33Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
34Sergey Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
35Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo  
36Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
37Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
38Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale  
39Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF  
40Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale  
41Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale  
42Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo  
43Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF  
44Guillaume Levarlet (Fra) St Michel-Auber 93  
45Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ  
46Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club  
47Seid Lizde (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
48Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
49Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Samsic  
50Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team0:00:41 
51Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ0:00:43 
52Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 930:00:50 
53Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:51 
54Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF  
55Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
56Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:00:53 
57Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
58Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club0:00:55 
59Jerome Cousin (Fra) Direct Energie0:00:57 
60Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM0:00:59 
61Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club0:01:01 
62Alo Jakin (Fra) St Michel-Auber 930:01:02 
63Morgan Kneisky (Bel) Roubaix Lille Metropole0:01:05 
64Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
65Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:01:14 
66Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:24 
67Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ0:01:26 
68Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:01:29 
69Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team0:01:53 
70Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale0:02:07 
71Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF0:02:24 
72Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:02:46 
73Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ0:02:48 
74Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club0:04:15 
75Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:04:25 
76Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ0:04:50 
77Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:05:04 
78Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo0:09:19 
79Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club0:09:22 
80Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale0:09:25 
81Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF  
82Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
83Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo0:09:28 
84Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo  
85Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93  
86Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic  
87Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93  
88Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
89Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
90Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF  
91Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo  
92Yohann Gene (Fra) Direct Energie  
93Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
94Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
95Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole  
96Jérémy Cabot (Fra) Roubaix Lille Metropole  
97Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie  
98Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
99Lander Seynaeve (Fra) Roubaix Lille Metropole0:10:30 
100Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo  
101Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale0:10:53 
102Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
103Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole0:11:33 
104Damien Gaudin (Fra) Direct Energie0:13:29 
105Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole0:15:28 
106Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:24:30 
107Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:24:33 
108Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:35:00 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ50 pts
2Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec36 
3Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits28 
4Thomas Boudat (Fra) Direct Energie26 
5Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo20 
6Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club17 
7Hugo Houle (Can) Astana Pro Team16 
8Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec14 
9Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM12 
10Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club10 
11Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits9 
12Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club8 
13Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo8 
14Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale8 
15Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias7 
16Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole6 
17Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec6 
18Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club5 
19Kévin Le Cunff (Est) St Michel-Auber 935 
20Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo5 
21Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF4 
22Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia4 
23Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF4 
24Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team3 
25Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias3 
26Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 933 
27Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec3 
28Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia2 
29Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole2 
30Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF23 pts
2Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole20 
3Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec5 
4Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec5 
5Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2 
6Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club1 
Sprints classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club8 pts
2Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole6 
3Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec6 
4Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM6 
5Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club5 
6Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF4 
7Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias3 
8Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec3 
9Hugo Houle (Can) Astana Pro Team1 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec9:25:59 
2Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:06 
3Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:00:10 
4Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:00:13 
5Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo  
6Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
7Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:00:18 
8Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo0:00:21 
9Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club  
10Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
11Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale  
12Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF  
13Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ  
14Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club  
15Seid Lizde (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
16Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:41 
17Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF  
18Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:43 
19Marc Fournier (Fra) Vital Concept Club0:00:45 
20Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF0:02:14 
21Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:02:36 
22Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club0:04:05 
23Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo0:09:09 
24Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club0:09:12 
25Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF0:09:15 
26Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo0:09:18 
27Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic  
28Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF  
29Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
30Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
31Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole  
32Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale0:10:43 
33Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole0:11:23 
34Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole0:15:18 
35Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:24:20 
36Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:24:23 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Astana Pro Team28:18:39 
2Androni Giocattoli-Sidermec0:00:02 
3Vital Concept Cycling Club0:00:07 
4Trek-Segafredo0:00:10 
5Direct Energie  
6St Michel - Auber 93  
7Wilier Triestina-Selle Italia  
8AG2R La Mondiale  
9Euskadi Basque Country0:00:13 
10Gazprom–Rusvelo0:00:18 
11Bardiani CSF  
12Fortuneo-Samsic0:00:21 
13Groupama-FDJ0:00:22 
14Cofidis, Solutions Credits0:00:29 
15Delko Marseille Provence KTM0:00:41 
16Roubaix Lille Metropole0:00:47 
Back to top