Hansen wins finale, overall

Dane unseats USA's Craddock atop GC

Full Results
1Lasse Norm Hansen (Den) Team RCR Odense Junior3:23:43 
2Petr Vacok (Cze) Centre Mondial du cyclisme  
3Felix Baur (Swi) Switzerland  
4Simon Pellaud (Swi) Switzerland0:00:24 
5Gabriel Chavanne (Swi) Switzerland0:00:31 
6Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:00:38 
7Lawson Craddock (USA) United States Of America0:00:57 
8Ryan Eastman (USA) United States Of America0:03:10 
9Anders Newbury (USA) United States Of America  
10Jade Julius (RSA) South Africa  
11Fabian Lienhard (Swi) Switzerland  
12Stefan Küng (Swi) Suisse Orientale0:03:13 
13Thery Schir (Swi) Suisse Romande0:03:20 
14Joël Peter (Swi) Switzerland  
15Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du cyclisme0:03:23 
16Mattia Canali (Ita) Bolivia0:04:34 
17Veaceslav Colotenco (Mda) Centre Mondial du cyclisme0:04:38 
18Scott Thiltges (Lux) Luxembourg0:04:52 
19Lars Schnyder (Swi) Suisse Romande  
20Aidos Kassymbekov (Kaz) Kazakhstan0:04:55 
21Pierre Moncorge (Fra) Ain0:04:58 
22Jimmy Reinert (Lux) Luxembourg0:05:04 
23Silvain Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:05:06 
24Matias Rosendal (Den) Denmark0:05:19 
25Roberto Pasi Puttini (Swi) Tessin0:05:42 
26Johan Schwabik (Svk) Slovakia0:05:43 
27Rasim Reis (Tur) Centre Mondial du cyclisme0:05:45 
28Yves Hofmann (Swi) Suisse Nord-Ouest0:05:48 
29Tizian Rausch (Swi) Switzerland  
30Jeremy Fialip (Fra) Centre formation Roche/Yon  
31Roger Minning (Swi) Suisse Nord-Ouest  
32Kenny Casteleijn (Ned) Hollande-Sud-Est  
33Daniel Malmros Christiansen (Den) Team RCR Odense Junior  
34Kay Kistemaker (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw  
35Nicolas Andres (Swi) Vaud-Lucerne  
36Samuele Cariboni (Swi) Tessin  
37Kerin Barhoumi (Swi) Suisse Nord-Ouest  
38Arend Keller (Swi) Zurich RMVZOL  
39Roland Thalmann (Swi) Vaud-Lucerne0:05:55 
40Alban Comparat (Fra) Haute-Savoie  
41Théo Guillaume (Fra) Haute-Savoie  
42Timur Tascan (Tur) Turkey  
43Stéphane Brun (Fra) Haute-Savoie  
44Craig Logan (Can) Canada0:06:00 
45Mads Hardahl (Den) Denmark0:06:01 
46Tilegen Maidos (Kaz) Kazakhstan  
47Frank Pache (Swi) Suisse Romande0:06:03 
48Erwin Broers (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw  
49Gilles Heymes (Lux) Luxembourg  
50Thomas Vergereau (Fra) Centre formation Roche/Yon  
51Stuart Wight (Can) Canada  
52Jonas Pedersen (Den) Denmark0:06:06 
53Rémi Blanchet (Fra) Ain0:06:14 
54Andrey Slokotovich (Kaz) Kazakhstan0:06:15 
55Thomas Barnes (GBr) Centre formation Roche/Yon  
56Hamza Dallagi (Tun) Bolivia0:06:19 
57Lars Forster (Swi) Zurich RMVZOL0:06:20 
58Alessio Mustone (Ita) Bolivia0:06:23 
59Marco Marino (Ita) Bolivia0:06:30 
60Matijas Dovranic (Cro) Croatia0:15:19 
61Raphaël Lee (Swi) Suisse Nord-Ouest0:16:58 
62Dmitriy Lukyanov (Kaz) Kazakhstan0:17:25 
63Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:17:27 
64Pascal Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:17:29 
65Remo Bärlocher (Swi) Zurich RMVZOL0:17:31 
66Kyle Donarchie (RSA) South Africa  
67Davide Mancini (Swi) Tessin0:17:40 
68Reto Stäuble (Swi) Suisse Nord-Ouest0:17:43 
69Stef Arends (Ned) Hollande-Sud-Est0:17:46 
70Sebastiaan Pot (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:18:04 
HDStephan Weder (Swi) Suisse Orientale0:26:59 
HDJan Chalupcik (Svk) Slovakia0:27:00 
HDRobert Malik (Svk) Slovakia  
DNFMaxime Ruphy (Fra) Haute-Savoie  
DNFAhmet Orken (Tur) Centre Mondial du cyclisme  
DNFMartin Gron (Den) Denmark  
DNFColin Chris Stüssi (Swi) Suisse Orientale  
DNFRapahael Steil (Lux) Luxembourg  
DNFAsbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark  
DNFDion Jimmy Hansen (Den) Team RCR Odense Junior  
DNFJean Marie Gouret (Fra) Centre formation Roche/Yon  
DNFLukas Müller (Swi) Suisse Orientale  
DNFSimon Bigum (Den) Team RCR Odense Junior  
DNFMaurizio Damiano (Ita) Bolivia  
DNFJulien Bely (Fra) Centre formation Roche/Yon  
DNFKris Dahl (Can) Canada  
DNFSimon Buttner (Fra) Ain  
DNFDilan Aar Vd (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw  
DNFLouis Meintjes (RSA) South Africa  
DNFKay Welten (Ned) Hollande-Sud-Est  
DNFMichael Kolar (Svk) Slovakia  
DNFGaël Suter (Swi) Suisse Romande  
DNFBradley Mitchell (RSA) South Africa  
DNFJean-Samuel Deshaies (Can) Canada  
DNFLoïc Hugentobler (Swi) Suisse Romande  
DNFMichal Habera (Svk) Slovakia  
DNFThomas Colloomb (Fra) Ain  
DNFThomas Gut (Swi) Vaud-Lucerne  
DNFMarko Barbir (Cro) Croatia  
DNFArnaud Laoust (Fra) Haute-Savoie  
DNFFatih Keles (Tur) Turkey  
DNFKristopher Jorgenson (USA) United States Of America  
DNFAndy Voisey (Fra) Haute-Savoie  
DNFErkan Mevlut (Tur) Turkey  
DNFBenjamin Swedberg (USA) United States Of America  
DNFVincent Kälin (Swi) Suisse Orientale  
DNFJulien Colin (Fra) Ain  
DNFMetty Bentz (Lux) Luxembourg  
DNFCarmine Parise (Ita) Bolivia  
DNFNathan Geoffrion (USA) United States Of America  
DNFFlorent Bolomey (Swi) Vaud-Lucerne  
DNFArnaud Gillieron (Swi) Vaud-Lucerne  
DNFMarco Zäch (Swi) Vaud-Lucerne  
DNFSimone Gottardi (Swi) Tessin  
DNFJanko Benger (Cro) Croatia  
DNFEndl Sirol (Cro) Croatia  
DNFValentin Baillifard (Swi) Suisse Romande  
DNFFabio Moretti (Swi) Tessin  
DNFSalih Yerli (Tur) Turkey  
DNFTimo Roosen (Ned) Hollande-Sud-Est  
DNFDennis Van Iersel (Ned) Hollande-Sud-Est  
DNFDavid Tschan (Swi) Zurich RMVZOL  
DNFDaniele Bossi (Swi) Tessin  
DNFEduard Grosu (Rom) Centre Mondial du cyclisme  
DNFBurak Gül (Tur) Turkey  
DNFLukas Gerber (Swi) Suisse Nord-Ouest  
DNFLionel Mothion (Fra) Ain  
DNFSeverin Kasper (Swi) Suisse Orientale  
DNFEdwin Zwaan (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw  
DNFJerome Theis (Lux) Luxembourg  
Final general classification
1Lasse Norm Hansen (Den) Team RCR Odense Junior8:17:53 
2Petr Vacok (Cze) Centre Mondial du cyclisme0:00:36 
3Lawson Craddock (USA) United States Of America0:00:41 
4Felix Baur (Swi) Switzerland0:01:20 
5Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:02:03 
6Simon Pellaud (Swi) Switzerland0:02:13 
7Stefan Küng (Swi) Suisse Orientale0:04:12 
8Gabriel Chavanne (Swi) Switzerland0:04:15 
9Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du cyclisme0:04:24 
10Fabian Lienhard (Swi) Switzerland0:04:28 
11Thery Schir (Swi) Suisse Romande0:05:50 
12Anders Newbury (USA) United States Of America0:06:07 
13Jade Julius (RSA) South Africa0:06:15 
14Mattia Canali (Ita) Bolivia0:06:47 
15Aidos Kassymbekov (Kaz) Kazakhstan0:07:21 
16Veaceslav Colotenco (Mda) Centre Mondial du cyclisme0:07:35 
17Tizian Rausch (Swi) Switzerland0:07:36 
18Johan Schwabik (Svk) Slovakia0:07:46 
19Joël Peter (Swi) Switzerland0:07:47 
20Pierre Moncorge (Fra) Ain  
21Silvain Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:07:49 
22Lars Schnyder (Swi) Suisse Romande0:08:01 
23Alban Comparat (Fra) Haute-Savoie0:08:12 
24Kerin Barhoumi (Swi) Suisse Nord-Ouest0:08:29 
25Tilegen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:09:14 
26Lars Forster (Swi) Zurich RMVZOL0:09:17 
27Daniel Malmros Christiansen (Den) Team RCR Odense Junior0:09:27 
28Samuele Cariboni (Swi) Tessin0:09:32 
29Rasim Reis (Tur) Centre Mondial du cyclisme  
30Stéphane Brun (Fra) Haute-Savoie  
31Erwin Broers (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:09:33 
32Ryan Eastman (USA) United States Of America0:09:38 
33Jimmy Reinert (Lux) Luxembourg0:10:01 
34Yves Hofmann (Swi) Suisse Nord-Ouest0:10:06 
35Mads Hardahl (Den) Denmark0:10:09 
36Kenny Casteleijn (Ned) Hollande-Sud-Est0:10:25 
37Craig Logan (Can) Canada0:10:31 
38Jonas Pedersen (Den) Denmark0:10:33 
39Alessio Mustone (Ita) Bolivia0:10:44 
40Roger Minning (Swi) Suisse Nord-Ouest0:10:45 
41Jeremy Fialip (Fra) Centre formation Roche/Yon0:10:52 
42Théo Guillaume (Fra) Haute-Savoie0:10:53 
43Thomas Barnes (GBr) Centre formation Roche/Yon0:10:55 
44Andrey Slokotovich (Kaz) Kazakhstan0:11:03 
45Stuart Wight (Can) Canada0:11:13 
46Kay Kistemaker (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:11:25 
47Timur Tascan (Tur) Turkey0:11:50 
48Rémi Blanchet (Fra) Ain0:12:31 
49Frank Pache (Swi) Suisse Romande0:14:19 
50Matias Rosendal (Den) Denmark0:15:25 
51Gilles Heymes (Lux) Luxembourg0:16:09 
52Scott Thiltges (Lux) Luxembourg0:16:44 
53Roland Thalmann (Swi) Vaud-Lucerne0:17:49 
54Nicolas Andres (Swi) Vaud-Lucerne0:18:53 
55Dmitriy Lukyanov (Kaz) Kazakhstan0:20:20 
56Davide Mancini (Swi) Tessin0:21:41 
57Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:21:46 
58Sebastiaan Pot (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:22:12 
59Stef Arends (Ned) Hollande-Sud-Est0:23:04 
60Kyle Donarchie (RSA) South Africa0:23:28 
61Thomas Vergereau (Fra) Centre formation Roche/Yon0:24:09 
62Roberto Pasi Puttini (Swi) Tessin0:24:14 
63Arend Keller (Swi) Zurich RMVZOL0:26:14 
64Matijas Dovranic (Cro) Croatia0:28:04 
65Remo Bärlocher (Swi) Zurich RMVZOL0:28:43 
66Pascal Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:29:03 
67Raphaël Lee (Swi) Suisse Nord-Ouest0:30:32 
68Reto Stäuble (Swi) Suisse Nord-Ouest0:31:18 
69Hamza Dallagi (Tun) Bolivia0:38:26 
70Marco Marino (Ita) Bolivia0:39:14 
Teams classification
1Switzerland24:57:28 
2Centre Mondial du cyclisme0:07:06 
3United States Of America0:12:27 
4Kazakhstan0:13:51 
5Denmark0:21:00 
6Suisse Romande0:21:41 
7Haute-Savoie0:22:34 
8Suisse Nord-Ouest0:25:11 
9Centre formation Roche/Yon0:25:51 
10Bolivia0:28:52 
11Zurich RMVZOL0:30:04 
12Hollande-Nord-Sinnigebouw0:38:39 
13Luxembourg0:38:53 
14Tessin0:45:10 
15Slovakia1:24:58 
Back to top